Aréna telefonůSmartphone pro důchodce

Pokud nevíte který mobil vybrat váháte mezi typ1 vs. typ2, tak zde je správné místo pro porovnání

Moderátoři: Mirda86, Mirda86

Pravidla fóra
Před založením nového tématu s dotazem na výběr telefonu si, prosím, přečtěte toto téma a dotaz vložte dle uvedené šablony. Ostatní Vám budou moci lépe poradit. :)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tucnak11
Stálý androiďák
Příspěvky: 100
Registrován: pát 02. pro 2016 16:23:15
Typ mobilu / ROM: iPhone 12 Mini
Tablet: iPad Mini 5
Bydliště: Ostrava

Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Tucnak11 »

Známý starší pán si chce pořídit novější smartphone (starý Huawei dosluhuje a seká se). Na důchodce se dokáže v technice orientovat celkem dobře, ale nerad bych mu poradil mobil se složitou nástavbou Androidu. Co byste mi poradili?

Podmínky:
- možnost mít velké písmo a zároveň zanechat přehlednost (na PC má Signal, kde si dal natolik velké písmo, že pak nebyly vidět některé funkce, takže jsem mu musel stejně zmenšit písmo)
- používat bude WhatsApp, Signal, e-knihy
- rozpočet nehraje tolik roli, ale levné krámy za 2k budou k ničemu a vlajky za 15-20k taktéž
- značka asi jedno, ale zavedená rozhodně výhodou kvůli podpoře
Mobil: Nokia 6234 > Nokia 6303 > HTC Desire > HTC Desire X > iPhone SE > iPhone 7 Plus > iPhone 12 Mini

Tablet: Vodafone Tab Speed 6 > Huawei Mediapad M2 8” > iPad Mini 5
skorec
King of trolls
King of trolls
Příspěvky: 688
Registrován: pát 17. led 2020 8:39:58

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od skorec »

AAA Absolute Android Analfabet
Realme 5 Pro + LG wine smart H410
Uživatelský avatar
Tucnak11
Stálý androiďák
Příspěvky: 100
Registrován: pát 02. pro 2016 16:23:15
Typ mobilu / ROM: iPhone 12 Mini
Tablet: iPad Mini 5
Bydliště: Ostrava

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Tucnak11 »

Díky za tip.

Na techareně se píše o bloatwaru, doufám že to stačí pro jednou smazat.
Mobil: Nokia 6234 > Nokia 6303 > HTC Desire > HTC Desire X > iPhone SE > iPhone 7 Plus > iPhone 12 Mini

Tablet: Vodafone Tab Speed 6 > Huawei Mediapad M2 8” > iPad Mini 5
Uživatelský avatar
novas78
Moderátor
Příspěvky: 984
Registrován: pát 12. srp 2016 12:45:32
Typ mobilu / ROM: iPhone 14 Pro
Kontaktovat uživatele:

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od novas78 »

Něco málo odinstalovat půjde, ale většina běžným způsobem ne. Navíc MIUI je peklo
skorec
King of trolls
King of trolls
Příspěvky: 688
Registrován: pát 17. led 2020 8:39:58

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od skorec »

MIUI som mal len chvíľu takže áno o ňom nič neviem a Poco X3 Pro ma zaujal len na základe deklarovanému výkonu a funkcií.

Aj v mojom Realme 5 Pro bol predinštalovaný nejaký zbytočný SW . Niečo som tuším odinštaloval/pozastavil a zvyšok presťahoval na poslednú stránku. Mám tam SD kartu a zdá sa mi že A11 sa dokáže už aj učiť a sám zlikviduje nepotrebné/nepouživané app/procesy/vyrušovania/spotreby.

Pozn.
Keď som mal A10 tak moja obľúbená aplikácia Zeroner žrala batériu po vzdialení/odpojení BT hodiniek. Teraz ju A11 sám pozastaví :palec:
AAA Absolute Android Analfabet
Realme 5 Pro + LG wine smart H410
Uživatelský avatar
Tucnak11
Stálý androiďák
Příspěvky: 100
Registrován: pát 02. pro 2016 16:23:15
Typ mobilu / ROM: iPhone 12 Mini
Tablet: iPad Mini 5
Bydliště: Ostrava

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Tucnak11 »

novas78 píše: čtv 04. lis 2021 19:06:06 Navíc MIUI je peklo
Která nadstavba Androidu je tedy více userfriendly? Nerad bych aby starší člověk se zamotal v menu nebo dokonce musel řešit reklamy přímo v systému, to je katastrofa že to někde je.
Mobil: Nokia 6234 > Nokia 6303 > HTC Desire > HTC Desire X > iPhone SE > iPhone 7 Plus > iPhone 12 Mini

Tablet: Vodafone Tab Speed 6 > Huawei Mediapad M2 8” > iPad Mini 5
Uživatelský avatar
šulda
Androiďák!
Příspěvky: 436
Registrován: stř 21. zář 2016 13:35:28
Typ mobilu / ROM: Poco M3 4/64GB

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od šulda »

Nevím kde jsou reklamy katastrofa, ale v Xiaomi MIUI jdou vypnout.
Uživatelský avatar
novas78
Moderátor
Příspěvky: 984
Registrován: pát 12. srp 2016 12:45:32
Typ mobilu / ROM: iPhone 14 Pro
Kontaktovat uživatele:

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od novas78 »

@Tucnak11 poradil bych Pixel 4a nebo OnePlus Nord2
Uživatelský avatar
Mirda86
Moderátor
Příspěvky: 10751
Registrován: ned 10. bře 2013 18:57:53
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S23
Tablet: Samsung Tab S8
Rom: stock
Bydliště: Olomoucko

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Mirda86 »

Zalezi na rozpoctu. Pokud neco kolem 10k tak nejlepsi volba je Samsung A52s nebo Nord 2. Ta A52s jde u O2 koupit s kuponem od 9500kc. Oba jinak vyborny kousky s vybornym sw, nejlepsima fotakama a dlouhou podporou.

Ale na ty tvoje pozadavky bych klidne bral taky nejaky Xiaomi za 5-6k.
skorec
King of trolls
King of trolls
Příspěvky: 688
Registrován: pát 17. led 2020 8:39:58

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od skorec »

No mne ako dôchodcovi by na tom Nord2 chýbalo hlavne lacné počúvanie FM radia cez slúchadlá v čakárni u doktora a jednoduché direct Wifi ( Miracast ) prenietanie na cudzích TVs ale ináč asi super pokiaľ nevadí podľa mňa zbytočne väčšia cena.

Za najdoležitejšie ale považujem pozrieť nastavenia na starom telefóne a nastaviť také isté na novom telefóne pokiaľ sa nechcete dožiť sklamania.
Takže okrem 400 Euro treba venovať aj 4h času.

https://www.kimovil.com/en/compare/goog ... -8gb-256gb
AAA Absolute Android Analfabet
Realme 5 Pro + LG wine smart H410
Uživatelský avatar
Tucnak11
Stálý androiďák
Příspěvky: 100
Registrován: pát 02. pro 2016 16:23:15
Typ mobilu / ROM: iPhone 12 Mini
Tablet: iPad Mini 5
Bydliště: Ostrava

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Tucnak11 »

Zjistil jsem další informace:

- současný model Huawei Y6 II Dual SIM (soudě podle toho, že to má být CAM-L21) - takže 6,7 palců modely asi ne
- hlavní požadavek velké a tučné písmo (předpokldádám půjde nastavit kdekoliv)
- byly mu doporučeny A12 v různých modifikacích a a A03
- preferuje Samsung, protože ho zná
- potřeba pevnější konstukce, současný model poškozen při pádu
- moc od telefonu nepotřebuje, navíc mu odchází tablet, takže ten bude brzo asi kupovat taky
Mobil: Nokia 6234 > Nokia 6303 > HTC Desire > HTC Desire X > iPhone SE > iPhone 7 Plus > iPhone 12 Mini

Tablet: Vodafone Tab Speed 6 > Huawei Mediapad M2 8” > iPad Mini 5
Uživatelský avatar
Mirda86
Moderátor
Příspěvky: 10751
Registrován: ned 10. bře 2013 18:57:53
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S23
Tablet: Samsung Tab S8
Rom: stock
Bydliště: Olomoucko

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Mirda86 »

Ty levne Samsungy bych neresil. Stejne tak 6GB RAM u telefonu za 5k a podobne muze byt jen papirova hodnota... tam bych nejake odladeni multitaskingu necekal. Pokud nechce kupovat to nejlevnejsi tak fakt ten Nord 2 nebo radsi A52s pokud preferuje Samsung.
S tema mensima telefonama to bude horsi. Mozna tak uz zmineny Pixel nebo S10e. Opet ale moc neusetri.
skorec
King of trolls
King of trolls
Příspěvky: 688
Registrován: pát 17. led 2020 8:39:58

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od skorec »

Áno Samsung už roky ryžuje len na značke ale aj tak doporučujem plne rešpektovať jeho presvedčenie.

Pozn.
Teraz som sa dcére snažil na novom Samsungu za cca 1200E asi S20 ? najsť ako sa dájú v nočnom režime nastaviť výnimky pre vyrušovanie ale nič som nenašiel. ( nechcem spamovať tak dopĺňam sem že viac ako 3 minúty mi nebolo dovolené ) :lol:
Ja Samsung z princípu už ani zadarmo hoci pred 10 rokmi to bola najlepšia voľba.
Naposledy upravil(a) skorec dne ned 07. lis 2021 15:00:22, celkem upraveno 2 x.
AAA Absolute Android Analfabet
Realme 5 Pro + LG wine smart H410
Uživatelský avatar
Mirda86
Moderátor
Příspěvky: 10751
Registrován: ned 10. bře 2013 18:57:53
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S23
Tablet: Samsung Tab S8
Rom: stock
Bydliště: Olomoucko

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Mirda86 »

To tam samozrejme je. Chtel sis rypnout ale nevyslo ti to. Ted se vrat do svych temat a spamuj si tam.
Uživatelský avatar
novas78
Moderátor
Příspěvky: 984
Registrován: pát 12. srp 2016 12:45:32
Typ mobilu / ROM: iPhone 14 Pro
Kontaktovat uživatele:

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od novas78 »

@skorec tvoje příspěvky (všechny) mají nulovou vypovídací hodnotu. Pokud nechceš věcně poradit, zdrž se komentářů.
Uživatelský avatar
Tucnak11
Stálý androiďák
Příspěvky: 100
Registrován: pát 02. pro 2016 16:23:15
Typ mobilu / ROM: iPhone 12 Mini
Tablet: iPad Mini 5
Bydliště: Ostrava

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Tucnak11 »

Mirda86 píše: ned 07. lis 2021 12:18:39 Ty levne Samsungy bych neresil. Stejne tak 6GB RAM u telefonu za 5k a podobne muze byt jen papirova hodnota... tam bych nejake odladeni multitaskingu necekal.
Když jsem to více prozkoumal, tak u těch Samsungů není ani tak problém v RAM, jako spíše v CPU, 100 000 bodů v Antutu je málo. Podle mě nebude problém pána přesvědčit na jinou značku, schválně odmítl koupit jeden z nabízených modelů, aby se mohl nejprve poradit.

Já bych na jeho místě vzal nějaký spolehlivý, byť ne tak výkonný mobil, a raději si připlatil za tablet, třeba za iPad 2021 za 10k (tablety s Mediatekem nebo Snapem 4xx asi dobrá volba nebudou).

Má se smysl dívat na mobily s Mediatekem a Exynosem? Máte dobré zkušenosti s Realme? Na Alze jsem vyfiltroval mobily do 6,5 palců a s Snapdragonem a našel jsem tohle:

Realme 7 Pro: https://www.mall.cz/mobilni-telefony/re ... rm=2700177

Na Heurece nejde třídit podle CPU a na CZC nejde třídit podle velikosti displeje.
Mobil: Nokia 6234 > Nokia 6303 > HTC Desire > HTC Desire X > iPhone SE > iPhone 7 Plus > iPhone 12 Mini

Tablet: Vodafone Tab Speed 6 > Huawei Mediapad M2 8” > iPad Mini 5
Uživatelský avatar
Jumbo78
Administrátor
Příspěvky: 11373
Registrován: pát 13. led 2012 17:25:32
Typ mobilu / ROM: iPhone XS Max 512 GB
Mobil 2 / ROM: Samsung Galaxy NOTE EDGE - STOCK ROM
Tablet: Samsung Galaxy TAB S2
Bydliště: Kousek od Zlatých Hor :D

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Jumbo78 »

Prosím tě, jsi tu dost dlouho abys věděl, že Antutu nevypovídá prakticky o ničem... (mírně zlehčeno)
Skvělá navigace WAZE - vyzkoušej
Na poděkování slouží palec u příspěvku ;)
Cashback za nákupy
Uživatelský avatar
Mirda86
Moderátor
Příspěvky: 10751
Registrován: ned 10. bře 2013 18:57:53
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S23
Tablet: Samsung Tab S8
Rom: stock
Bydliště: Olomoucko

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Mirda86 »

Stejne tak asi neni idealni si to vyhledavat podle uhlopricky. R7Pro s 6.4 je jen o 5mm nizsi a nejaky 2mm uzsi nez treba to Poco. Ktere ma ale navic vetsi display. Hraji tam roli i ramecky a tloustka. Oba to sou kazdopadne ale uz dost velke telefony.

Osobne bych si asi Realme nekoupil. Sekaji to jak bata cvicky. Pak na to trpi odladeni a podpora (ne u vsech modelu). Ale jen muj nazor...pro BFU je to asi v teto cenovce fuk.
Uživatelský avatar
Tucnak11
Stálý androiďák
Příspěvky: 100
Registrován: pát 02. pro 2016 16:23:15
Typ mobilu / ROM: iPhone 12 Mini
Tablet: iPad Mini 5
Bydliště: Ostrava

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Tucnak11 »

Rád bych hledal podle výšky mobilu, ale téměř nikdo tuto možnost nenabízí, pouze GSMarena.com, kde zase nevidím ceny.

Co se týká Antutu, nevím zda je lepší způsob, jak srovnávat CPU mezi sebou podle síly. Samozřejmě je jasné, že to neříká nic o optimalizaci (viz iPhony ).

Každopádně nemám odpověď na otázku, zda BFU bude mít problém s jinými CPU než Snapdragon a RAM jen 4GB. Kdo má obecně lepší optimalizaci? Velcí výrobci jako Samsung? Pak už je jen Čína a Apple.
Mobil: Nokia 6234 > Nokia 6303 > HTC Desire > HTC Desire X > iPhone SE > iPhone 7 Plus > iPhone 12 Mini

Tablet: Vodafone Tab Speed 6 > Huawei Mediapad M2 8” > iPad Mini 5
Uživatelský avatar
Mirda86
Moderátor
Příspěvky: 10751
Registrován: ned 10. bře 2013 18:57:53
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S23
Tablet: Samsung Tab S8
Rom: stock
Bydliště: Olomoucko

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Mirda86 »

Odpovim ti jinak. At koupis cokoliv treba kolem 5-6k tak to bude uplne jina liga nez to co ma ted (Y6ii). Takze ano...v tomto bude nejspis spokojenej.
Uživatelský avatar
wallin
Robot
Příspěvky: 949
Registrován: čtv 05. zář 2013 23:46:52
Typ mobilu / ROM: P6_Pro / A.13_Beta

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od wallin »

chraň tě ruka páně koukat na Samsung Galaxy M12. Papírově je to docela v pohodě telefon, ale dostal jsem jej v práci a během 2 dnů používání jsem jej měl chuť cca každou lichou hodinu hodit o zeď.
Uživatelský avatar
Tucnak11
Stálý androiďák
Příspěvky: 100
Registrován: pát 02. pro 2016 16:23:15
Typ mobilu / ROM: iPhone 12 Mini
Tablet: iPad Mini 5
Bydliště: Ostrava

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Tucnak11 »

Poslední 3 dny jsem hledal na různých forech mobily, až mi z toho brala hlava kolem.

Nakonec jsem doporučil Xiaomi Redmi Note 10S za 6k a Samsung Galaxy A52s za 10k. Realme a Vivo jsem raději nebral v potaz, tyto značky moc neznám. CPU Helio od Mediateku by snad neměl být problém. Můj známý nakonec ještě půjde do obchodu si ty mobily sám vyzkoušet, takže snad nebude výběrem zklamán, at už kvůli ceně (aby nepřeplatil za to co nepotřebuje) nebo použitelnosti. Co se týká Samsungu, tak preference vyplývá čistě z toho, že Xiaomi a jiné značky ještě nezná, tak jsem ho ujistil, že Xiaomi je ted nejrozšířenější značka.

Co se týká páduvzdornosti, tak by na tom měly být všechny mobily +- stejně?
Mobil: Nokia 6234 > Nokia 6303 > HTC Desire > HTC Desire X > iPhone SE > iPhone 7 Plus > iPhone 12 Mini

Tablet: Vodafone Tab Speed 6 > Huawei Mediapad M2 8” > iPad Mini 5
denial
Stálý androiďák
Příspěvky: 117
Registrován: ned 20. dub 2014 14:52:26
Typ mobilu / ROM: 0

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od denial »

A co hovorite na novo predstaveny Xiaomi Poco M4 Pro 5G

X3 Pro ma asi vyssi vykon, ale nema 5G a cena je podobna ?
Uživatelský avatar
Tucnak11
Stálý androiďák
Příspěvky: 100
Registrován: pát 02. pro 2016 16:23:15
Typ mobilu / ROM: iPhone 12 Mini
Tablet: iPad Mini 5
Bydliště: Ostrava

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Tucnak11 »

Poco mobily obecně jsou už dost velké, snažím se hledat do 161mm. Řekl jsem, že dnes obecně jsou mobily o 2cm vyšší než ty dřívější, takže se s tím počítá, ale stejně se snažím v rámci možností vybírat spíše menší mobily.

5G je naprosto irelevantní.
Mobil: Nokia 6234 > Nokia 6303 > HTC Desire > HTC Desire X > iPhone SE > iPhone 7 Plus > iPhone 12 Mini

Tablet: Vodafone Tab Speed 6 > Huawei Mediapad M2 8” > iPad Mini 5
Uživatelský avatar
Mirda86
Moderátor
Příspěvky: 10751
Registrován: ned 10. bře 2013 18:57:53
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S23
Tablet: Samsung Tab S8
Rom: stock
Bydliště: Olomoucko

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Mirda86 »

Poco M4 s 6GB RAM mi uz prijde ze jde o kategorii vys nez puvodni "Mka" byly. Tusim kolem 4k. Podle me zbytecnost kdyz tam maji radu X.

K tematu : Ted se da koupit za 7500 OnePlus Nord CE 5.
Relativne lehkej a tenkej. Takze by mohl pusobit mensim dojmem i kdyz to malej telefon urcite neni.

Vybava je nadstandardni. 90Hz AMOLED, silnej Snapdragon 750G, 8G RAM, nejaka podpora se da taky ocekavat. Jinak Oxygen UI je "cista" a spolehliva nadstavba.
Pokud nevadi chybejici stereo reproduktory a prumernej fotak.

https://www.datart.cz/mobilni-telefon-o ... OLEALw_wcB

A co ten S10e? Ale tam uz konci podpora. A budou jen zaplaty.

https://www.alza.cz//samsung-galaxy-s10 ... FREALw_wcB
Uživatelský avatar
ZeKe
Androiďák!
Příspěvky: 439
Registrován: pát 19. lis 2010 5:38:45
Typ mobilu / ROM: Honor 20 Pro / AOS 10 stock

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od ZeKe »

Sice se tu značce Realme nijak nevěří, přesto možná kvůli cenovce stojí za zvážení Realme GT Master Edition https://www.huramobil.cz/realme-gt-mast ... dp-152502/ Parametry a velikostí bude podobný jako zmiňovaný OnePlus Nord CE 5, ale má třeba novější a rychlejší Snapdragon, sice méně RAM, ale 6 vs. 8GB běžný uživatel asi nepozná..
Aktuálně jsou ty Realme na lecjakých eshopech v akci/Black Friday, ty varianty 6/128 zlevnili z cca 9 litrů na 7,5, ale na tuhle bílou variantu dává minimálně zde Hurámobil ještě 1000 Kč slevu s kódem, a za 6490 možná stojí za zvážení.
A bílá varianta téhož modelu s 8/256 je zde za 8200 - https://www.huramobil.cz/realme-gt-master-5g/
Uživatelský avatar
Tucnak11
Stálý androiďák
Příspěvky: 100
Registrován: pát 02. pro 2016 16:23:15
Typ mobilu / ROM: iPhone 12 Mini
Tablet: iPad Mini 5
Bydliště: Ostrava

Re: Smartphone pro důchodce

Příspěvek od Tucnak11 »

Nakonec volba padla na Samsung Galaxy A52s. Dnes jsem pomohl nastavovat ten mobil. Trvalo mi nějakou dobu, než jsem se zorientoval v Big Launcheru, ale nakonec OK.
Mobil: Nokia 6234 > Nokia 6303 > HTC Desire > HTC Desire X > iPhone SE > iPhone 7 Plus > iPhone 12 Mini

Tablet: Vodafone Tab Speed 6 > Huawei Mediapad M2 8” > iPad Mini 5
Odpovědět

Zpět na „Aréna telefonů“