Android OSAndroid 4.4.2 KitKat - SD

Máte dotaz týkajícíce systému/jádra android ? Zde je spravné fórum! :)

Moderátoři: don_alex, radegast, mArtinko5MB, ramon.dexter, Moderátoři fór, don_alex, radegast, mArtinko5MB, ramon.dexter, Moderátoři fór

Odpovědět
SapphireXTyphoon
Nové Androidě
Příspěvky: 9
Registrován: pon 07. dub 2014 20:12:24
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S4 16GB
Rom: originální

Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od SapphireXTyphoon »

Zdravím, určitě nejsem sám, kdo má velmi nepříjemnou zkušenost s poslední verzí Android OS ohledně ukládání dat aplikací / her. Aktuální verze KitKat totiž, jak všichni víme, přináší zakázání WRITE_EXTERNAL_STORAGE. Tedy zápisu na externí úložiště... Veškerá data musí být uložena v interní paměti telefonu. V interní paměti telefonu, která představuje 16GB místa, respektive cca 10GB volného místa dostupného pro uživatele. A vemte si, že lepší hry / mapy do navigací / data jiných aplikací atd mohou zabírat i 3,5GB na jednu aplikaci. Strašný, když vezmu v potaz fakt, že mám v telefonu 64gb SD kartu, na kterou si můžu dát maximálně tak hudbu a filmy. Absolutně nechápu, proč se Google rozhodl takhle sprostě zprznit data management a znechutit doslova všechny uživatele androidu.

Účelem tohohle příspěvku ale není stěžování si na praktiky Googlu. Vím o tom, že tento problém je možné lehce a elegantně vyřešit v případě rootnutého telefonu pomocí aplikace SDFix https://play.google.com/store/apps/deta ... tapp.sdfix. Jenže rootnutím telefonu bych na něj samozřejmě ztratil záruku. Proto se ptám, jestli víte o nějakém jiném způsobu, jak se tohohle problému zbavit? Děkuji předem za jakoukoli pomoc.
Uživatelský avatar
Cleric
Kyborg
Příspěvky: 7813
Registrován: sob 25. pro 2010 17:26:50
Typ mobilu / ROM: Apple iPhone 13 Pro 256GB
Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od Cleric »

Jedině ROOT a tato aplikace. Jiný návod není a ani existovat nebude, protože na toto potřebuješ administrátorská práva.
Uživatelský avatar
aldabubo
Moderátor
Příspěvky: 2430
Registrován: ned 05. pro 2010 20:47:24
Typ mobilu / ROM: OnePlus 7 PRO
Mobil 2 / ROM: Ulefone Power3, Samsung GalaxyNote3a4, Xiaomi Mi9T
Tablet: Huawei MediPad M5 10.8
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od aldabubo »

Řešení je jednoduché jako samotná otázka....zůstat na JellyBeanu. :)
Čtení o základech Androidu, nastavení telefonu, kontaktů, zvonění atd. Hledej zde: Android Expert
SapphireXTyphoon
Nové Androidě
Příspěvky: 9
Registrován: pon 07. dub 2014 20:12:24
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S4 16GB
Rom: originální

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od SapphireXTyphoon »

V tom případě, je možné nějak downgradovat OS na JB? Bez rootování.
Uživatelský avatar
aldabubo
Moderátor
Příspěvky: 2430
Registrován: ned 05. pro 2010 20:47:24
Typ mobilu / ROM: OnePlus 7 PRO
Mobil 2 / ROM: Ulefone Power3, Samsung GalaxyNote3a4, Xiaomi Mi9T
Tablet: Huawei MediPad M5 10.8
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od aldabubo »

Odinem by to mělo jít. Prostuduj to ale v příslušném vlákně.
Čtení o základech Androidu, nastavení telefonu, kontaktů, zvonění atd. Hledej zde: Android Expert
Uživatelský avatar
Cleric
Kyborg
Příspěvky: 7813
Registrován: sob 25. pro 2010 17:26:50
Typ mobilu / ROM: Apple iPhone 13 Pro 256GB
Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od Cleric »

A co Strejda google, ten ti to nenajde.....
xanthor
Kyborg
Příspěvky: 5360
Registrován: čtv 21. říj 2010 14:38:18
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S7 [SM-G930F]
Mobil 2 / ROM: Xiaomi Redmi Note 3 Pro 2/16 [kate]
Tablet: Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 [SM-T580]
Tablet 2 / ROM: Alcatel OneTouch Pixi 3 (10)
Rom: S7: stock, kate: NOS

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od xanthor »

Všechny aplikace mohou i v KitKatu zapisovat na paměťovou kartu (dokonce je KitKat první verze Androidu, která poskytuje oficiální API pro práci s výměnnými médii), ovšem pouze do "svých" adresářů. Tedy u dat her, map apod. by neměl být problém, záleží ale na vývojářích. Samozřejmě zůstává problém s neaktualizovanými aplikacemi, které zapisují někam do rootu (kořenového adresáře) nebo se souborovými manažery třetích stran, případně nějakými dalšími aplikacemi.
A nikdo nebrání výrobcům telefonů, aby používali jako "externí paměť" právě paměťovou kartu nebo ještě lépe dali uživateli na výběr, kam chce tato data ukládat.
Tím nechci obhajovat Google, omezená funkčnost souborových manažerů třetích stran. apod je u "nejotevřenějšího" mobilního OS směšná. Holt zatímco dřív Google přidával funkce, takže důvodů rootovat ubývalo, teď už jich zase začíná přibývat.
A kdyby někoho problematika paměti v Androidu zajímala, tady je série výborných článků:
http://commonsware.com/blog/2014/04/07/ ... orage.html

EDIT: A AFAIK hry málokdy dávají na výběr, kam uložit data (pokud je chtěl mít člověk na kartě, byl většinou potřeba root), takže tady zrovna žádnou nevýhodu oproti KitKatu nevidím.
SapphireXTyphoon
Nové Androidě
Příspěvky: 9
Registrován: pon 07. dub 2014 20:12:24
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S4 16GB
Rom: originální

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od SapphireXTyphoon »

Díky za dosavadní reakce. @Cleric Ano, jsem schopen provádět i tak náročné operace, jako je vyhledávání na googlu, ale někdy je lepší se nejdříve poradit s českou komunitou :) Dále, bohužel, zatím jsem se nesetkal s hrou, jež by podporovala umístění dat na externí SD kartu, ani u Sygicu s mapami to není možné. Tudíž si myslím, že asi nebude pro můj problém jiné východisko než to rootování + SDFix. Vzhledem k tomu, že proces rootování doprovází i vědomé zřeknutí se záruky (četl jsem, že jen na problémy týkající se SW ? nicméně u mého minulého rootnutého telefonu, HTC EVO 3D, mi bylo oznámeno při reklamaci kvůli poškozenému displeji, že ztrácím právo na reklamace vztahující se k problémům se základní deskou.. což moc SW není), chtěl bych se dále zeptat, jestli je možné bezpečně po rootnutí telefonu a aplikaci SDFixu celý proces vrátit a bootloader opět uzamknout tak, aby nebylo rootování rozpoznatelné (odrootovat, ale zachovat akci kterou provedl SDFix) ?
Uživatelský avatar
aldabubo
Moderátor
Příspěvky: 2430
Registrován: ned 05. pro 2010 20:47:24
Typ mobilu / ROM: OnePlus 7 PRO
Mobil 2 / ROM: Ulefone Power3, Samsung GalaxyNote3a4, Xiaomi Mi9T
Tablet: Huawei MediPad M5 10.8
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od aldabubo »

Mapy Sygicu jdou přesunout na externí SD kartu obyčejným souborovým manažerem. Celá složka Sygic se prostě čapne a přesuna na externí SD (na tu vyndávací :D ) Mám to tak na všech zařízeních, která mají externí SD kartu a slouží a funguje to bezvadně. Když totiž po přesunu Sygic nastartuješ, sám si najde složku na externí kartě. Takže ANO - SYGIC PŘESUNOUT LZE !!! viz. zde: http://goo.gl/FWP9Kt - na řešení pro KitKat usilovně pracují, takže je to jen otázka času.
Čtení o základech Androidu, nastavení telefonu, kontaktů, zvonění atd. Hledej zde: Android Expert
SapphireXTyphoon
Nové Androidě
Příspěvky: 9
Registrován: pon 07. dub 2014 20:12:24
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S4 16GB
Rom: originální

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od SapphireXTyphoon »

Ano, na řešení sice usilovně pracují, ale to mi teď moc nepomůže a taky to není to, na co jsem se ptal. Jinak samozřejmě vím, že by normálně stačilo udělat to, co popisuješ a i tak díky za radu :)
Uživatelský avatar
aldabubo
Moderátor
Příspěvky: 2430
Registrován: ned 05. pro 2010 20:47:24
Typ mobilu / ROM: OnePlus 7 PRO
Mobil 2 / ROM: Ulefone Power3, Samsung GalaxyNote3a4, Xiaomi Mi9T
Tablet: Huawei MediPad M5 10.8
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od aldabubo »

Hodně zajímavé mi připadá, že když jsem na své sgs2 zkoušel kitkat, konkrétně resurrection remix, měl jsem sygic stále na externí kartě a normálně fungoval. Uvidíme, jak rychle vývojáři zareagují na rostoucí počet zařízení s kitkatem a upraví aplikace tak, aby obsahovaly možnost přesunu velkých dat na externí kartu.
K rootu ti řeknu jen tolik, že vrátit to jde tak, aby to nikdo nepoznal. Jenom bohužel u kitkatu to může být trochu komplikovanější. Zatím tedy kitkat není žádná výhra, spíše přináší problémy.
Čtení o základech Androidu, nastavení telefonu, kontaktů, zvonění atd. Hledej zde: Android Expert
SapphireXTyphoon
Nové Androidě
Příspěvky: 9
Registrován: pon 07. dub 2014 20:12:24
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S4 16GB
Rom: originální

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od SapphireXTyphoon »

Mně bohužel opravdu tenhle postup nepomáhá, zkoušel jsem dokonce i úpravy v externí aplikací pro manipulaci se Sygic mapami, SYG Utility, vždycky ale při spuštění Sygicu naskočila chybová hláška SD Card - přístup zamítnut. Zatím ještě rozmyslím, jestli opravdu chci rootovat a riskovat, že se něco posere, zkusím se podívat na net po zkušenostech ostatních, co rootovali S4ku, a uvidím.
Uživatelský avatar
aldabubo
Moderátor
Příspěvky: 2430
Registrován: ned 05. pro 2010 20:47:24
Typ mobilu / ROM: OnePlus 7 PRO
Mobil 2 / ROM: Ulefone Power3, Samsung GalaxyNote3a4, Xiaomi Mi9T
Tablet: Huawei MediPad M5 10.8
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od aldabubo »

Být tebou, hodím tam zpátky jellybean.
A u toho sygicu se nepřesouvají mapy, ale CELÁ SLOŽKA SYGIC.
Čtení o základech Androidu, nastavení telefonu, kontaktů, zvonění atd. Hledej zde: Android Expert
xanthor
Kyborg
Příspěvky: 5360
Registrován: čtv 21. říj 2010 14:38:18
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S7 [SM-G930F]
Mobil 2 / ROM: Xiaomi Redmi Note 3 Pro 2/16 [kate]
Tablet: Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 [SM-T580]
Tablet 2 / ROM: Alcatel OneTouch Pixi 3 (10)
Rom: S7: stock, kate: NOS

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od xanthor »

aldabubo: To moc zajímavé není, autoři custom ROM si povolení přístupu ke kartě snadno upraví (zatímco výrobci telefonů nemůžou, protože musí splňovat CTS).
Uživatelský avatar
aldabubo
Moderátor
Příspěvky: 2430
Registrován: ned 05. pro 2010 20:47:24
Typ mobilu / ROM: OnePlus 7 PRO
Mobil 2 / ROM: Ulefone Power3, Samsung GalaxyNote3a4, Xiaomi Mi9T
Tablet: Huawei MediPad M5 10.8
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od aldabubo »

@xanthor: to by mohlo být tím :) Přiznávám, že zařízení se stock kitkatem jsem ještě v ruce neměl, vždycky to byl kitkat v nějaké custom romce. Ani na mém Nexus7 2012 jsem stock romku nemel déle než 3 dny. On teda Nexus7 2012 nemá externí SD kartu, mám 32 GB verzi.... Takže místo zatím fakt neřeším. Filmy mám na oboustranné flashce a pohoda.
Čtení o základech Androidu, nastavení telefonu, kontaktů, zvonění atd. Hledej zde: Android Expert
Uživatelský avatar
don_alex
Administrátor
Příspěvky: 9937
Registrován: ned 26. srp 2012 16:11:34
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G [SM-S908B]
Mobil 2 / ROM: Samsung Galaxy Note 9 [SM-N960F]
Tablet: Samsung Galaxy Tab S7 [SM-T870]

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od don_alex »

aldabubo píše:Být tebou, hodím tam zpátky jellybean.
To bohužel není možné, KNOX to nedovolí.

@phablet
:palec: Chceš-li poděkovat, klikni na palec :palec:

SERVIS MT => Unbrick | oprava IMEI a S/N | JTAG | unlock | flash ROM | atd. <= VÍCE PŘES SZ
Moje hračky: SM-N960F [Stock] | SM-N910C [Stock] | GT-N7100 [Stock+Root] | GT-N8000 [Stock+Root] | Sony SW2
laser
Nové Androidě
Příspěvky: 32
Registrován: úte 19. srp 2014 10:40:23
Typ mobilu / ROM: Honor 3C

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od laser »

Zdravím,

chtěl jsem se zeptat -
nechápu důsledky, znamená to omezení, že třeba souborový manager jako Total Commander nebude schopen zapisovat na externí kartu ? Jak je to myěleno s tou "svojí složkou ?" Ale podle toho návodu na přesunutí Sygicu by přesun v souborové manageru měl jít. Když to jde, proč by měly mít problém jiné aplikace ?

JInak tedy kde nemá KitKat, nemusí přecházet, ale pokud už koupí zařízení s KitKatem, tak už bude mít problém, že, takže za pár měsíců budou mít problém všichni.
laser
Nové Androidě
Příspěvky: 32
Registrován: úte 19. srp 2014 10:40:23
Typ mobilu / ROM: Honor 3C

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od laser »

SapphireXTyphoon píše:Zdravím, určitě nejsem sám, kdo má velmi nepříjemnou zkušenost s poslední verzí Android OS ohledně ukládání dat aplikací / her. Aktuální verze KitKat totiž, jak všichni víme, přináší zakázání WRITE_EXTERNAL_STORAGE. Tedy zápisu na externí úložiště... Veškerá data musí být uložena v interní paměti telefonu. V interní paměti telefonu, která představuje 16GB místa, respektive cca 10GB volného místa dostupného pro uživatele. A vemte si, že lepší hry / mapy do navigací / data jiných aplikací atd mohou zabírat i 3,5GB na jednu aplikaci. Strašný, když vezmu v potaz fakt, že mám v telefonu 64gb SD kartu, na kterou si můžu dát maximálně tak hudbu a filmy. Absolutně nechápu, proč se Google rozhodl takhle sprostě zprznit data management a znechutit doslova všechny uživatele androidu.

Účelem tohohle příspěvku ale není stěžování si na praktiky Googlu. Vím o tom, že tento problém je možné lehce a elegantně vyřešit v případě rootnutého telefonu pomocí aplikace SDFix https://play.google.com/store/apps/deta ... tapp.sdfix. Jenže rootnutím telefonu bych na něj samozřejmě ztratil záruku. Proto se ptám, jestli víte o nějakém jiném způsobu, jak se tohohle problému zbavit? Děkuji předem za jakoukoli pomoc.
Spousta uživatelů z finančních důvodů kupuje zařízení s 4 GB (kolem 3-4 t Kč) nebo s 8GB (cca 5-7 t Kč), takže tam může být dopad citelný, tam je k dispozici cca 2,2/ 5 GB interní paměti.
xanthor
Kyborg
Příspěvky: 5360
Registrován: čtv 21. říj 2010 14:38:18
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S7 [SM-G930F]
Mobil 2 / ROM: Xiaomi Redmi Note 3 Pro 2/16 [kate]
Tablet: Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 [SM-T580]
Tablet 2 / ROM: Alcatel OneTouch Pixi 3 (10)
Rom: S7: stock, kate: NOS

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od xanthor »

Ano, doinstalované souborové manažery mají problém, i když např. ES File Manager to prý nějak obchází (ale asi to nebude na 100 %). Kupovat cokoliv s méně než 8 GB interní paměti nedoporučuju. Taková zařízení mají aspoň 4 GB volné uživatelské paměti, což by mělo většině uživatelů stačit (ano, pokud budou chtít instalovat velké hry, tak můžou mít problém). No a náročnější si holt trochu připlatí, S3 Neo s 16 GB interní pamětí (volno přes 10 GB) stojí 6000 Kč, což není taková hrůza.
Když se ale člověk trochu uskromní, tak nakonec i s 4 GB pamětí (např. Xperia M) (volno cca 2 GB) se dá vyžít, slušné aplikace (např. Sygic) už podporují ukládání dat na kartu i v KitKatu. Akorát na ty (velké, tzn. stovky MB a víc) hry to moc nebude. (Což se ale u telefonů za 3000 Kč nedá moc čekat).

EDIT: V KitKatu mohou aplikace neomezeně pracovat pouze ve (systémem přidělené) vyhrazené složce na kartě. (Každá aplikace má svoji vlastní.)
SaRa26
Nové Androidě
Příspěvky: 1
Registrován: stř 20. srp 2014 6:32:29
Typ mobilu / ROM: Samsung galaxy pocket
Mobil 2 / ROM: ROM
Tablet: GoClever

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od SaRa26 »

Ahoj, nevim co mam dělat pořad když si chci něco stahnout mi to piše: V externim úložišti neni dostatek mista. A ja se vas ptam jak se toho zbavim když ani nevim co to je :x
yakubi.teera
Nové Androidě
Příspěvky: 2
Registrován: úte 05. srp 2014 13:25:02
Typ mobilu / ROM: cube1 g503
Rom: 4.4.2
Bydliště: Tam nahoře v mapě ČR

Re: Android 4.4.2 KitKat - SD

Příspěvek od yakubi.teera »

pokud vám jde o to, že prostě nemůžete přesouvat soubory na kartě, tak teď jsem odzkoušel Total Commander a narozdíl od es, fx a dalších mi přesouvání a mazání normálně funguje :)
Odpovědět

Zpět na „Android OS“