Lenovo P780 - obecná diskuzeLenovo P780 - RECENZE

Odpovědět
Uživatelský avatar

Autor tohoto vlákna
Mild@
Stálý androiďák
Příspěvky: 151
Registrován: pon 21. led 2013 10:54:40
Reputace: 2
Typ mobilu / ROM: HTC-THL-HERO-Jiayu
Tablet: Ainol, Hyundai, Ramos
Bydliště: Morava krásná zem ...

Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od Mild@ » ned 10. lis 2013 10:15:32

Lenovo P780

Po několika týdnech s tímto telefonem můžu konečně, snad zodpovědně, zhodnotit tento zajímavý telefon. A jak ho tedy vidím?

Před několika měsíci se v nabídce čínských obchodníků objevil nový telefon od společnosti Lenovo s označením P780. Při pročítání jeho parametrů mi v hlavě utkvěly především dvě věci. Kapacita baterie s nevídanou hodnotou 4000 mAh a udávaný hliníkový kryt, který na mě spolu s celkovým designem působil luxusním dojmem. Cena, za kterou se tento krasavec ze začátku prodával, překračovala poměrně vysokých 300 dolarů, za které jste si v té době mohli pořídit telefon daleko lepších parametrů. Přesto jsem se rozhodnul ho zakoupit a vyzkoušet. A moje dojmy?

Parametry:
rozměry a hmotnost: 143 x 73 x 9,9 mm; 180 g (včetně baterie)
display: 5“, kapacitní IPS LCD, 1280 x 720 (HD screen), 16 mil. barev, Corning II Gorilla Glass
sítě: 2G (GSM 850/950/1800/1900 MHz), 3G (WCDMA 2100 MHz)
SIM: dual SIM card; Dual Standby
konektivita: microUSB, WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 2.0, GPS, Jack 3,5 mm
paměť: 4GB ROM, 1GB RAM, microSDHC
baterie: 4000 mAh
procesor: MTK6589 1,2 GHz (Cortex A7, quad core)
grafický čip: PowerVR SGX 544
operační systém: Google Android 4.2.1
fotoaparát: přední 0,3 MPix, zadní 8,0 Mpix, LED přisvícení, AutoFocus, 3264 x 2448 DPI, video
sensory: accelerometer, light, orientation, proximity, gyroscope, sound, magnetic (compass), GPS (EPO, AGPS)
další: OTG, FM rádio

Kladné vlastnosti:
+ současná cena (11/2013)
+ reproduktor
+ zpracování
+ design
+ výdrž (baterie)

Hlavní nedostatky:
- horší GPS (všechny telefony s MTK)
- slabší mikrofon
- vyšší hmotnost a rozměry

Nákup, balení
Telefon jsem zakoupil přes internet v jednom z nejzmiňovanějších čínských obchodů. Expresní přepravou DHL dorazil asi po dvou týdnech. Po vyřízení běžných celních formalit jsem při převzetí zaplatil vyměřené DPH a pln očekávání se vrhnul do rozbalování.
Překvapila mě hezká krabička knižního formátu, ve které jsem našel telefon, nabíječku, příručku s rozsypaným čajem, sluchátka, USB a OTG kabel.

Design a ergonomie
První dojem byl skvělý. Pětipalcový display, senzorová tlačítka, stříbrný rámeček zasazený do prohlubně po celém obvodu telefonu spolu s hliníkovým zadním krytem působí luxusním dojmem. Ani po týdnech užívání nikde nic nevrže a vše pevně drží. V porovnání s konkurenčními plasťáky však pocítíte vyšší váhu telefonu, což přisuzuji především veliké (těžké) baterii. Mně osobně vyšší váha nevadí. Naopak mám pocit, že držím „pevný a pořádný“ telefon.
Tlačítko POWER je umístěno shora, tlačítka VOLUME jsou pak na pravé straně telefonu. Všechna hardwarová tlačítka jsou vyrobena z kovu a na povrchu mají vyryto takové jemné vzorování, které vhodně doplňuje celkový dobrý dojem z designové stránky telefonu.
Telefon má sice klasický 5“ display, ale trochu širší okraje. Oproti jiným 5“ modelům, jako třeba ZOPO C2 nebo THL W200 působí jako otesánek.
Konektor USB stejně jako jack 3,5 mm pro sluchátka jsou umístěny v horní části telefonu. Pro práci s telefonem připojeným k nabíječce nebo k PC je to dobře. Naopak pro navigaci v autě je horní vyvedení USB méně výhodné. USB je osazen plastovou krytkou, která tak nekazí celkový uhlazený výraz telefonu.

Prostřední telefonu – Android
Každý z Čínských prodejců vám může dodat telefon s jinou ROM. Když mi první kousek přišel, tak mi po vložení SIM telefon nehlásil žádný signál. Měl jsem dojem, že mám vadný kus. Proto jsem tytéž SIMky vložil do druhého Lenova P780. Výsledek byl však stejný – žádný signál. To už jsem pojal podezření, že se nejedná o vadu, ale spíše o nějakou nekompatibilitu. Proto jsem navštívil stránky výrobce a ověřil, zdali skutečně tento telefon podporuje tuzemské sítě. Výsledek byl kladný. Vyvezl jsem proto telefony do města. A tady jsem signál měl. Už bylo jasné, že telefon detekuje pouze 3G sítě a s běžnou 2G si neporadí. Řešení bylo nakonec poměrně jednoduché a spravil to upgrade firmware modemu, který je běžně dostupný na diskusních fórech spolu s návodem.
Obecně byly nedokonalé ROM největší slabinou tohoto telefonu. Už první můj originál neměl správný firmware modemu pro evropské sítě, a jak jsem se zmínil, nelogoval se tak na naši 2G síť. Tuto ROM jsem tedy nakonec stejně smazal celou, neboť navíc obsahovala řadu čínských aplikací, které byly navíc systémově vázané a nešly běžnou cestou odebrat.
Stejně jako ostatní jsem měl potřebu sehnat ROM počeštěnou. První volba padla na Etotalk MOD ROM, která však trpěla velkou řadou chyb. Například padající Thethering, nastavení zvukových profilů a další. Opět se mi potvrdilo, že Etotalk MOD ROM nejsou dobré ROM. Po zkoušení všech možných verzí jsem nakonec zakotvil u ruské ROM LiFe, aktuálně ve verzi 05. Ve své době (i dnes) se podle mého názoru jedná o jednu z nejstabilnější ROM. Na Polském fóru se dokonce objevil částečný český překlad, který se mi však dosud nepodařilo nainstalovat. Některým jiným uživatelům však funguje.
Další výborná ROM v češtině je MIUI, která funguje skvěle, ale rovněž zatím trpí drobnými nedostatky – např. nefungujícím kompasem. Výhled do budoucna je však více než dobrý a silná komunita uživatelů dělá z tohoto telefonu zajímavou volbu pro hračičky.
Vyšla rovněž nová verze Etotalk MOD ROM, která už je daleko použitelnější než verze první, nicméně také se potýká s nefungujícími některými aplikacemi a taky s nefungujícím kompasem. Čínští Etotalk inženýři asi čerpají ze stejných fór a dělají stejné nedodělky a chyby, jako původní vývojáři.
V tuto chvíli mám v ruce originální StockROM Lenovo, kde je kupodivu i čeština. Pouze Lenovo Launcher zůstal v angličtině, stejně jako nějaké specifické položky menu. Lenovo StockROM je jinak plně stabilní a funguji na ní už nějaký ten týden bez sebemenších problémů.
Výbornou a plně českou ROM s čistým androidem je v tuto chvíli GravityBOX SLX v8. Jedná se o velmi „živou“ ROM, která se neustále upravuje, opravuje a doplňuje.
V závislosti na verzi ROM dostanete buď tzv. čistý android, nebo android s nějakou nástavbou. Původně jsem využíval Lenovo Launcher, který rozhodně není dokonalý ale mě, jako nenáročnému uživateli bohatě vyhovoval. Uvítal jsem možnost hned v základu nastavit vyzvánění pro každou SIM zvlášť, stejně jako slušné možnosti nastavení Launcheru. Samozřejmě, tohle je věc čistě softwarová a na většině běžných Android telefonů si můžete prostředí vyladit jakýmkoliv z běžně dostupných doplňků.
Spolu s různými ROM jsem časem vyzkoušel řadu dalších launcherů, mimo jiné také APEX a GO. Nakonec jsem zůstal u Apexu, protože se mi zdá celkově svižnější a jednodušší než přeplácaný GO Launcher. Ale to je věc názoru a jistě se najdou tací, co mi budou oponovat.
Co v základu nefungovalo na StockROM (ale i na LiFe), bylo psaní SMS „naležato“. Klávesnice se prostě neotočila. Jedná se o vlastnost lenováckého systému, která se dá upravit aplikací příslušného patche, který je opět produktem komunity a je běžně dostupný na diskusních fórech. Systém je jinak plynulý a jen občas můžete zaznamenat drobné zaškobrtnutí při překreslení obrazovek.
V tuto chvíli (11/2013) má Lenovo P780 slušnou komunitu (Rusko, Polsko). „Na trhu“ jsou již plně fungující kvalitní, ověřené a dobře fungující ROM v češtině, což úplně vymazalo původní nevýhodu tohoto telefonu. Osobně doporučuji buď StockROM Lenovo v CZ nebo perfektní GravityBOX SLX ROM. MIUI mi přijde víc pro hračičky a do LiFe se mi čeština nahrát nepodařila.
Nevýhodou v tomto směru je fakt, že si ROM musíte sami nainstalovat, což sice není až tak složité, ale vyžaduje to přece jenom nějaké to studium.

Výdrž, která vás osvobodí
Znáte to. Čeká vás náročný den. Ráno odpojíte telefon z nabíječky. Jdete dnes třeba k doktorovi. Tam řada lidí. Čekání si krátíte čtením zpráv a brouzdáním na NETu. Dvě hodinky čtení s baterií pěkně zatočí. Pak pokračuje klasický pracovní den. Řada hovorů, SMS. Jdete si zaběhat, přitom máte Bluetooth sluchátko a zapnutou navigaci se záznamem výkonu. Pak sprcha, další telefony. Vyfotíte si pár fotek. Naplánujete schůzky a k večeru už se třepete, jestli telefon vydrží domů k nabíječce. Na tohle zapomeňte! Výdrž P780 je jedním slovem - famózní. Telefon mi při běžném používání vydrží s přehledem 3 dny. Když ho používám opravdu aktivně (ve smyslu úvodu této kapitoly), tak vydrží více než dva dny. Samozřejmě je výdrž obecně velice individuální záležitostí, takže bych ji spíše srovnal s THL W8S, který má baterii 2000mAh a který mi vydrží den a to se už posledních pár pracovních hodin někdy třesu, aby vydržel domů.
Osadím-li Lenovo dvěma aktivními SIM, tak jsem se stále zapnutou WIFI vydržel rekordně 4,5 dne a to telefon na noc nevypínám.
Neměl jsem v rukou jiný telefon s MTK6589 chipsetem, který by vydržel déle. Jako nevýhodu může někdo považovat nevyměnitelnost 4000 mAh baterie, která zásobuje tento telefon energií. Většině uživatelů tato vlastnost vadit nebude, ale když jsem někde na horách nebo na vodě, tak se výměnná baterie občas hodí.
Tím, že je baterie zabudovaná na pevno (resp. drží šroubky), může nastat problém s případným „zatuhnutím“. Pokud už se vám stane, že se android sekne a nereaguje na tlačítka, pak bývá vysvobozením odpojení baterie. Pro tyto případy má Lenovo v bateriovém prostoru drobný červený mikrospínač, kterým se případný „reset“ provádí. Musím však říct, že se mi za celou dobu běžného používání nestalo, že bych musel telefon resetovat. Tlačítko jsem využil pouze při hraní si s alternativními ROM a recovery, kdy se mi při pokusech telefon občas zacyklil.

Výkon
Stejný jako všechny ostatní telefony s čipsetem MTK6589. Tento čtyřjádrový procesor o frekvenci 1,2 GHz telefonu plně postačuje. Antutu skóre se pohybuje kolem 13000 bodů v závislosti na použité ROM. I když výkon tohoto procesoru považuji za současný průměr, běžnému uživateli bude bohatě stačit. Náročnější uživatele může omezovat „pouhý“ 1GB RAM a slabší integrované GPU. Silnější verze MTK6589 o frekvenci 1,5 GHz a 2GB RAM by telefonu slušela víc. Třeba se v budoucnu dočkáme nějakého upgrade.

Fotoaprát
Telefon je osazen 8Mpix fotoaparátem s autofokusem a LED přisvícením. Při dobrém osvětlení jsou snímky celkem pěkné, jakmile se ale zešeří, je na fotkách patrný více či méně výrazný šum. Od integrovaného LED blesku nemůžete čekat žádné zázraky. Osobně ho využívám spíše jako nouzovou svítilnu. V porovnání s THL W8S fotí P780 asi trochu hůře, nicméně se stále jedná o čínský průměr, se kterým jde vykouzlit pěkné fotky.


GPS – ani ryba ani rak
Toužíte-li po čtyřjádrovém dual SIM telefonu za nízkou cenu, pak se pravděpodobně nevyhnete již zmiňovanému chipsetu MTK6589. V souvislosti s GPS se většina chipsetů MTK nejeví jako nejlepší volba. Uživatelé si často stěžují na zdlouhavé vyhledání satelitů (fix), nepřesnosti v navigaci, výpadky signálu apod. Tyto informace bohužel musím v obecné rovině potvrdit.
Lenovo P780 je však při práci s GPS jedním z nejlepších telefonů se zmiňovaným chipsetem, jaký mi prošel rukama. Zdaleka není ideální, ale v porovnání s podobnými konkurenty je prostě velmi dobrý. První fix mi proběhl v autě za jízdy bez použití AGPS a EPO za cca 15 vteřin. Běžný fix mám i za 5 vteřin. Pokud spustím GPS Test, tak v porovnání s jinými telefony (THL W100, W8S, W200, ZOPO C2) zobrazuje Lenovo podstatně vyšší hodnoty (silnější signál). Zkoušel jsem GPS u více kusů P780 a vždy jsem dosáhl nadprůměrných výsledků. Tento telefon měl signál i v obývacím pokoji pod plechovou střechou, stejně tak jako v mé kanceláři pár metrů od oken. Výborně!
Na druhou stranu, pokud jsem telefon používal k trackování svých sportovních aktivit, dosahoval průměrných, někdy i mírně podprůměrných hodnot, než konkurenti. Při geocachingu byl však zase mírně lepší. Při použití jako autonavigace (TOMTOM) jsem nezaznamenal problémy žádné. Tam, kde mě třeba W8S tahala po poli, Lenovo „drželo stopu“. GPS funguje bez problémů také v Locusu, který používám pro turistickou navigaci a keškování.
Celkově tak musím GPS tohoto telefonu pochválit. Ano – stále je to MTK chipset a rozhodně bych ho nepovažoval za bezproblémový, nicméně v porovnání s ostatními MTK telefony zde funguje lépe.

Zvukový projev
Co mě zaujalo poměrně hodně, je hlasitost telefonu. Externí reproduktor mi při zvonění trhá uši a rozhodně je o dost silnější než dosud používané THL W8S, které jsem často přeslechl. Co se týká mikrofonu, tak mi přijde spíše slabší stránkou telefonu. Výjimečně se mi stane, že mě protistrana hůře slyší. Je však možné, že je to verzí modemu. Nyní používám v.51. Mám však pocit, že s dříve používanou v.16 si nikdo nestěžoval. Také jsem si v souvislosti s tím všimnul, že při hovoru mám telefon laxně hodně nízko pod bradou, takže je to možná v rukách ;-) Není to nic výrazného, ale radši to pro objektivnost zmiňuji.
K internímu reproduktoru (hovorovému) nemám výtku. Je dostatečně hlasitý a zvuk je kvalitní. Vibrační motorek by mohl být silnější. V tomto směru P780 lecjaký konkurent předčí. Nicméně je to možná dáno také vyšší hmotností P780.

Display
Display disponuje rozlišením 1280 x 720 což při jeho pěti palcích znamená jemnost 320 dpi. Dle informací výrobce se jedná o IPS display krytý sklem Gorilla Glass II. Display má dobré pozorovací úhly. I když se to těžko zpětně porovnává, zdá se mi, že jsem vidět i hezčí display stejně jako horší. Lenovo tak považuji kvalitou displaye za běžný průměr. K manuálnímu nastavení podsvícení nemám výhrady. Display svítí dostatečně a i na slunci se na něm dá něco přečíst. Automatické podsvícení funguje také dobře, ale na můj vkus s velkou prodlevou. Tím myslím, že než podsvícení zareaguje na změnu světelných podmínek, tak to trvá jednu, dvě vteřiny, což mě trochu otravovalo. Bohužel jsem dosud nezkoušel, zdali se jedná pouze o „chybu“ LiFe ROM nebo je to nějakým hardwarovým nastavením výrobce. Podsvícení optických tlačítek je také více než dostatečné.

Další drobnosti
LED dioda indikuje v základu zmeškané hovory a SMS. V závislosti na ROM případně na doinstalovaných doplňcích se dají možnosti LED rozšířit (vč. úplné deaktivace LED).
K WiFi nemám připomínek. V porovnání s konkurenty se výrazněji neodlišuje od průměru. Na Jiayu G3 však v dosahu nemá :-)
Bluetooth prostě funguje. S bezdrátovým handsfree jsem nezaznamenal problémy, stejně jako s připojením k PC.


Suma sumárum
Mobilní telefon Lenovo P780 je výjimečný. Výjimečný kapacitou své baterie a s tím spojené výdrže. Ostatními parametry se příliš neliší od běžného průměru čínských telefonů postavených na chipsetu MTK6589. Díky kovovému zadnímu krytu je zpracování nadprůměrné a telefon v tomto smyslu patří k tomu lepšímu, co si v Číně můžete pořídit. Pokud vám nevadí větší rozměry a vyšší hmotnost, budete jistě spokojeni.
GPS je jako u všech telefonů s MTK rozporuplná. Na jednu stranu má vysokou citlivost příjmu GPS signálu, ale při praktickém použití víceméně nepřekvapí. Autonavigace (TOMTOM) mi fungovala bez problému i v zastavěných a zalesněných oblastech, což např. u THL říct nemůžu.
Citlivost ostatních radiových částí (GSM/Wifi/Bluetooth) opět nevybočuje z průměru. Původní nevýhoda v absenci kvalitní české ROM je již také vyřešena a díky široké komunitě uživatelů a vývojářů máme k dispozici hned několik počeštěných ROM. Pokud si vyberete tu správnou, budete spokojeni.
Cena Lenova P780 v posledních týdnech stále klesá a telefon se tak stává velmi zajímavou volbou i pro spořivější uživatele. Pokud hledáte pěkný design, velkou výdrž a smíříte se s většími rozměry a hmotností, můžu ho klidně doporučit. Pokud si ho objednáte sami v Číně, počítejte ještě s tím, že si s největší pravděpodobností budete muset doinstalovat českou ROM. To co nabízí Číňan v češtině, to rozhodně dobrá ROM zatím není.
Takže? Zaujalo vás Lenovo P780?poutnik
Androiďák!
Příspěvky: 318
Registrován: čtv 10. led 2013 14:15:35
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Lenovo P780
Tablet: Vido N70HD
Rom: MIUI

Re: Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od poutnik » ned 10. lis 2013 12:28:26

Moc povedená recenze, nemám co bych jí vytknul. I dodat by se dalo maximálně pár drobností. Děkuji za ni...

J
Samsung M35 (6let používání) -> Samsung S5230 (OK) -> Samsung Galaxy 551 (chybná volba) -> HTC Evo 3D (OK) -> Newman N2 (nereklamovatelný, špatná volba) -> Sony Xperia T (OK) -> Lenovo P780 -> Sony Xperia Z1 a Thl 5000 (střídám který mne zrovna štve míň)

Uživatelský avatar

don_alex
Administrátor
Příspěvky: 9759
Registrován: ned 26. srp 2012 16:11:34
Reputace: 366
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Note 4 [SM-N910C] [Stock]
Mobil 2 / ROM: Samsung Galaxy Note II [GT-N7100] [Stock+root]
Tablet: Samsung Galaxy Note 10.1 [GT-N8000] [Stock+root]

Re: Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od don_alex » pát 29. lis 2013 12:00:00

Prosím, využívejte vlákno pouze na uživatelské recenze. Na dotazy si založte nové vlákno nebo využijte jiné, blízké vašemu dotazu. Děkuji.
:palec: Chceš-li poděkovat, klikni na palec :palec:

SERVIS MT => Unbrick | oprava IMEI a S/N | JTAG | unlock | flash ROM | atd. <= VÍCE PŘES SZ
Moje hračky: SM-N910C [Stock] | GT-N7100 [Stock+Root] | GT-N8000 [Stock+Root] | GT-S5830 [Stock+Root] | Gsmart T4 [Stock+Root] | Sony SW2


lenzi
Stálý androiďák
Příspěvky: 78
Registrován: čtv 14. bře 2013 11:03:30
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Lenovo P770 [S113 mod]
Mobil 2 / ROM: ASUS Zenfone Max [Marshmallow]
Tablet: Samsung Galaxy Tab S2 9.7 [Marshmallow]
Tablet 2 / ROM: Acer Iconia Tab A511 [Jellybean 4.1.2]

Re: Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od lenzi » pon 02. pro 2013 9:44:55

Doplnam k recenzii, pekny obrazok z vydrze. ;)
Je tam sice iba jedna SIM a prevadzka nebola extremna, ale aj tak su to mile vysledky... 8-)
Spoiler:
p780.png
p780.png (86.69 KiB) Zobrazeno 21215 x


majkyke
Androiďák!
Příspěvky: 490
Registrován: sob 06. srp 2011 9:10:36
Reputace: 8
Typ mobilu / ROM: LG G3 32GB
Mobil 2 / ROM: Redmi 2
Tablet: Samsung Tab4
Bydliště: Kosice

Re: Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od majkyke » pon 02. pro 2013 9:51:22

14 dni? To si robis srandu ;) Predpokladam ze to bolo bez pripojenia offline,bez synchronizacie,ale aj tak to sa z neho ani nevolalo,smskovalo?lenzi
Stálý androiďák
Příspěvky: 78
Registrován: čtv 14. bře 2013 11:03:30
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Lenovo P770 [S113 mod]
Mobil 2 / ROM: ASUS Zenfone Max [Marshmallow]
Tablet: Samsung Galaxy Tab S2 9.7 [Marshmallow]
Tablet 2 / ROM: Acer Iconia Tab A511 [Jellybean 4.1.2]

Re: Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od lenzi » pon 02. pro 2013 17:33:17

Ako som pisal, prevadzka nebola extremna, fon som kupil brachovi a teraz ho nastavujem, testujem a doladujem. V podstate kazdy den som sa mu venoval, telefonovanie a sms nie (okrem zistovania vysky kreditu), ale data celkom casto, nejake bruzdanie po webe, nejake instalacie z google play, nejake hranie hier, ak tam je zapnute wifi, tak to isli videa z youtube.


manhaus
Androiďák!
Příspěvky: 322
Registrován: čtv 19. črc 2012 8:54:55
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Lenovo P770 s LEWA ROM
Tablet: Samsung Galaxy Tab 2 7" 3G
Rom: LEWA modded by Rebas

Re: Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od manhaus » pon 30. pro 2013 9:06:38

Stačí se podívat na využití které je pod grafem. S telefonem se za těch 14 dní skoro nic nedělalo, wifi sem tam. Obrazovka skoro pořád vyplá :) To se grafy dělají dobře. Taky mám na P770 jeden s 25 dny výdrže ;)

Uživatelský avatar

rebas
Droid
Příspěvky: 1328
Registrován: úte 18. pro 2012 22:11:48
Reputace: 30
Typ mobilu / ROM: uleFone Power + Lightning Launcher

Re: Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od rebas » čtv 02. led 2014 22:52:32

Asi 7 měsíců jsem vlastnil Lenovo P770 (stále zůstala v rámci rodiny), nyní jsem před pár dny zatoužil udělat změnu. Ani jsem se nějak moc nerozmýšlel a rovnou šáhnul po Lenovu P780.

Vedly mě k tomu tyto důvody:
1) velká baterka (4000mAh) - P770 má 3500
2) lepší foťák (8 MPix) - P770 má 5
3) preferuji možnost výměny romek, zejména Lewa a Miui, pričemž pro P780 ji programují oba
4) preferuji velkou komunitu uživatelů daného telefonu, což pro tento telefon existuje
5) nerad platím za předražené značkové věci, kde se platí opravdu jen za značku
6) větší rozlišení displeje

Sice mám telefon krátce, ale mohu porovnávat s P770.
P780 má 5 palcový displej, P770 4,5. Už kdysi jsem došel k závěru, že 4,5 mi plně vyhovuje a velikost takového telefonu je pro mě ideální do ruky. S tím souvisí i moje zkušenost. P780 je sice o cca 1 cm širší a 1 cm vyšší než P770. Můj názor je, že P780 je už pádlo, ale zvyknu si na to...

P770 má silnou vyndávací baterku, která však pochopitelně ovlivňuje hmotnost celého telefonu. P780 je ještě silnější, tím že je telefon celkově o něco větší je také zas o chlup těžší. Není to nic hrozného, aspoň něco držíte v ruce. Zatím jsem si však nezvykl, že u P780 není baterka vyndávací. (na netu jsem koukal, že se prodává náhradní, ale protože z baterky vede konektor, který je potřeba zasunout asi do základní desky telefonu, bude nutné telefon rozebrat. Ale vzhledem k tomu, že telefony jdou velkou rychlostí dopředu, asi se stejně baterka nedožije svého konce v mojich rukou (předpokládám, že s vývojem přijde i nákup jiného telefonu - časem), ale třeba se také pletu a telefon budu mít dlouho.

Ram paměť je u obou telefonů stejná (1GB), úložiště je také stejné (4GB). P780 má čtyřjádrové CPU, P770 má dvojjádro.

Tlačítka jsou na stejném místě, tedy power vpravo nahoře, hlasitost na pravé horní straně, což mi vyhovuje. U P780 jsou však kovová. Zadní část krytu u P770 je plastová (vcelku a tvoří i část boku), P780 má většinu zadního krytu tvořenou hliníkovými zády, které dobře lícují k telefonu. Měl jsem však v rukou i jiný P780, kterému jeden roh krytu nelícoval (španě ohnutý).

Notifikační LED je u P780 schovaná za mřížkou reproduktoru. Chvíli jsem se toho bál, ale je to v pohodě. P770 ji má normálně viditelnou. Na P770 jsem dokázal rozchodit pouze tři barvy (zelená, červená, oranžová). U P780 jsem se zatím setkal pouze se zelenou a červenou (nebyl ještě čas testovat). Doufám že se mi na 780 podaří přes Light flow rozchodit i jiné barvy a jiné stavy upozornění (to se mi na P770 nepodařilo).

Kvalitu foťáku nemohu ještě porovnat, jelikož jsem ještě nefotil (zatím zkouším různé romky) a nebyl čas fotit. - časem doplním zkušenost.

P780 má oproti P770 ještě navíc kompas.

GPS zatím nehodnotím, ještě jsem ji v podstatě nezkoušel.

Pokud si chcete zkoušet instalovat různé romky, u P780 je nutné dodržet toto pravidlo: nahrát si přes SP flash tool světovou, nebo asijsko romku. Pak následně nahrát patřičné recovery (tedy pro světovou romku přes flash tool nahrát světové recovery a pro asijskou rom přes flash tool nahrát asijské recovery). Pak už můžete přes recovery instalovat různé romky a i zde dodržet správné verze romek. Pokud to neuděláte, buď budete mít neustále bootloop, nebo se Vám nerozsvítí displej (a pak je potřeba přes sp flash tool nahrát do telefonu znovu komplet romku). U P770 stačilo nahrát jednu verzi recovery a pak už šly instalovat (mixovat) asijské a světové romky.

Pro P770 se v podstatě pravidelně každý pátek objevuje pouze aktualizace pro Lewa rom. U P780 je to v pátek také Lewa, navíc kolem pondělí vychází Miui. Stock romky zatím netuším, mám takový pocit, že aktuálně Lenovo bude dělat rom jménem Vibe.

P780 je cca. o 3000 Kč dražší než P770 (aktuálně k začátku roku 2014).

Momentálně mě více nenapadá, časem případně doplním zkušenosti.
Tak jde čas s telefony: Huawei G300 --> LG Optimus L7 II P710 --> Lenovo P770 --> Lenovo P780 --> THL 5000 --> Ulefone Power --> Xiaomi Redmi Note 3 SE --> Ulefone Power 3
Vždy používám launcher pro geeky a to: Lightning Launcher


Fuzo
Stálý androiďák
Příspěvky: 79
Registrován: stř 28. pro 2011 10:20:28
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Lenovo P780 Viberom 4.4 KitKat

Re: Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od Fuzo » úte 01. dub 2014 8:45:54

Tak přispěji také svoji troškou do mlýna.
P780 vlastním od ledna 2014. Před tímto telefonem jsem měl Motorola Razr MAXX recenze například tady : http://www.mobilmania.cz/clanky/motorol ... fault.aspx. Človíček kterému jsem ho prodal se mě zeptal, co je s tou Motrolou, že ji prodávám akupuji takovej šmejd ;-) Nebylo s ní nic, jen byla dva roky stará.
Porovnání těchto telefonů jenom stručně:
V každém případě Lenovo má horší mechanické provedení.
- nikdy jsem u Motoroly nepoužíval ochranu displeje. Zásadně telefon tahám po kapsách s klíčema. U Motorky po dvou letech ani škrábnutí. Lenovo už má dva škrábance a hnusnou fólii :-(
- čitelnost na slunci Motorola vede vzhledem k AMOLED displeji minimálně o celou třídu.
- plastové tělo - tento mobil musíte mít v obalu. Motorka bez obalu jenom s kosmetickýma vadama - ošoupáno od rukou.
- výkon je subjektivně nižší než u Motoroly, ale tam to bude spíše odladěným systémem. Používal jsem originál ROM.a Android 4.1.2 Lenovo má GravityMod2
- GPS, možná jsem měl jenom smůlu ale u Motoroly docházelo k výpadkům signálu GPS během navigace.Zato Lenovo drží jak židovská víra. Jediný problém byl, že nadmořská výška byla o 50 m pod úrovní terénu. Zajímavé, že po dvou měsícíchse to srovnalo ;-)
Ale abych nehanil Lenovo, tak co je u něj nepřekonatelné je výdrž baterie, vydrží mi o den déle než Motorka a samozřejmě poměr cen/výkon.

Ale až Motorola udělá další slušný telefon s kevlarovou konstrukcí a Super AMOLED tak si ho pořídím. Za dva roky.EDIT:
po instalaci VIBErom Android 4.4.2 výkonově tento mobil povýšil. JE to skutečně slušná pecka za ty prachy. Jediné co je fakt na nic je GPS. I když mě to tolik nevadí, ale chytá se fakt pomaleji. Dle mého názoru A-Gps má spíše HW chybu a nebo tam není vůbec :-(
EDIT2:
dle návodu který se tady poflakuje po fóru se mi povedlo nastavit GPS tak, že se chytá do 10 sec. většinou 7-8. Je to pomocí utilitky Mobile Uncle Tools. I když na webu je návod ke starší verzi, a některé funkce jsou tam jinak, tak to funguje.
Naposledy upravil(a) Fuzo dne pon 04. srp 2014 6:32:37, celkem upraveno 1 x.


schimi
Nové Androidě
Příspěvky: 7
Registrován: pon 09. čer 2014 17:20:11
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Lenovo P780

Re: Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od schimi » pon 09. čer 2014 17:30:28

Ahoj, dnes i přišel tento telefon. Vše ok, jen mám pro mě dost velký problém s GPS. Podle všeho tam vubec není, nebo nevím kde ji ještě hledat.V systemových nastaveních by měl být přístup k poloze přes GPS. Není tam. Když jsem nainstaloval navigaci, píše mi to že je problém s hardware. A když jsem nainstaloval GPS test tak píše GPS off. Kde muže být chyba? Navigace je pro mě dost duležitá. Díky za radu.


Jarino
Nové Androidě
Příspěvky: 4
Registrován: stř 11. čer 2014 9:46:14
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Lenovo P770 LeWa

Re: Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od Jarino » pon 07. črc 2014 17:25:15

schimi píše: jen mám pro mě dost velký problém s GPS. Podle všeho tam vubec není
Zřejmě jsi koupil padělek - viz. vlákno v tomto fóru "Prosím o pomoc komplet mrtvý telefon". Pročti si to, ať jsi v obraze.


superja
Stálý androiďák
Příspěvky: 148
Registrován: sob 03. srp 2013 9:11:33
Reputace: 2
Typ mobilu / ROM: Galaxy S8

Re: Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od superja » úte 23. zář 2014 15:52:58

Kdyby někoho zajímalo, tak mé srovnání s THL 5000, na které jsem přešel (a používám ho asi 2 týdny):

Co je lepší na THL 5000:
- celkově vyšší výkon a hlavně 2GB RAM! : Ta 1GB RAM navíc je jednoznačně největší změna k lepšímu, 1 GB RAM je, alespoň pro mě, opravdu málo a s THLkem se konečně nemusím omezovat :) , rychlostní a pohodlnostní rozdíl bych srovnal s tím, když si do PC koupíte na systém a aplikace místo klasického plotnového disku SSDčko.... už jen kvůli 2GB RAM bych se k P780 nevrátil.
- Displej - ale ne až o tolik, kolik jsem si myslel. P780 má velice dobrý displej, ale prostě FullHD je FullHD a jde to poznat především u textů a fotek.
- Foťák - P780 mě trápila hlavně s vyvážením barev, THL má na Čínu velmi dobrý foťák, který většinou produkuje super fotky, bohužel občas se mu podaří i nějaká dost nepodařená (ale ne tak často, jak u P780). Co je o podstatný kus lepší, je přední kamera, která produkuje na přední kameru překvapivě velmi kvalitní snímky. Na závěr musím dodat, že (nevím proč) čočka foťáku u THL se mi výrazně méně špiní...
- Jakžtakž bezproblémová stock ROM - takhle stabilní a bezproblémovou ROM by mohli závidět i někteří renomovaní výrobci. Trošku jsou akorát problémy s GPS a možná bych čekal lehce plynulejší animace. Obrovský rozdíl oproti stock ROM od Lenova :D (ale tu jsem používal pouze krátkou chvíli)
- kvalita hovoru (SUBJEKTIVNÍ) - tohle asi záleží na více věcech, ale zdá se mi, že na THLku lépe lidi slyším...
- Další: bezproblémová notifikační dioda(žádný LightFlow není potřeba), menší váha a tloušťka, zapínací tlačítko na boku

Co je lepší na Lenovu P780:
- výdrž v zátěži - ačkoliv má THL o 1000mAh větší baterii, bude zřejmě podstatně žravější. Při zátěži se dostanete na klidně i o 2 hodiny kratší screen-on, než s Lenovem P780. Ve standardním používání má THL 5000 cca stejnou výdrž, v nenáročném používání pak vydrží více než P780.
- (ne)zahřívání - to je spojeno s předchozím bodem - P780 se mi téměř nepodařilo nijak rozehřát, THLko ale při zátěži hřeje...(ale stále je to v normě)
- komunita - ovšem je asi dobré dodat "zatím" - THL 5000 tu zas až tak dlouho na trhu není
- rychlost dobíjení - THL má pouze 1,5A nabíječku (větší proud ani nebere), Lenovo 2A - doba nabíjení je u Lenova o pár hodin kratší, také při vybíjení se Lenovo chová "předvídatelněji"
- Další: značka (sice naprosto nepodstatné, ale musím to uvést - přece jen THL téměř nikdo nezná :D , Lenovo znají všichni, i když né přímo jejich mobily), senzor okolního světla (v Lenovu je o chlup lepší, ale to je nejspíš SW záležitost), Lenovo umí nižší jas displeje (hodí se do tmy)
EDIT:
- výkon GPS - THL má hůře umístěnou anténu a jeho GPSka je o něco horší jak u P780 (ale ne zas až tak o moc, oba dva telefony jsou na tom dost špatně v porovnání s Qualcommem a docela dobře v rámci Mediateku)

Co je v obou (zhruba) stejné?
- výkon WiFi a mobilní části - mobilní a WiFi signál mi přijde stejně kvalitní
- kvalita videa - u obou bohužel nic moc (trhané a pomalé přeostřování)
- další: čitelnost na slunci (imho velmi dobrá), design (většina lidí si ani nevšimla, že mám nový telefon), kvalita sluchátkového výstupu, zvuk z repráku, vibrace
- u obou bohužel minusem Mediatek - krom už klasicky horšího GPS je to třeba to, že při přepínání mezi BTSkama nějakou chvíli trvá, než začne fungovat internet...pro cestování na dálnici je to skoro nepoužitelné. Dále se mi pak zdá, že na obou telefonech (no na THLku to bude asi horší) mobil příliš často a zbytečně přepíná na 2G.
Naposledy upravil(a) superja dne stř 05. lis 2014 22:01:59, celkem upraveno 1 x.
HTC Desire Z -> Lenovo P780 -> THL 5000 -> LG G3 32GB ->Honor 8 -> Galaxy S8


poutnik
Androiďák!
Příspěvky: 318
Registrován: čtv 10. led 2013 14:15:35
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Lenovo P780
Tablet: Vido N70HD
Rom: MIUI

Re: Lenovo P780 - RECENZE

Příspěvek od poutnik » úte 04. lis 2014 14:57:21

No a já bych mohl pro změnu poskytnout pár postřehů ze srovnání Lenovo P780 vs. Sony Xperia Z1.

Co je lepší na Xperia Z1:
Vyzdvihl bych těchto pár věcí (ono je lepší skoro všechno, ale toto mi přijde důležité):
- jak píše superja výše, 2GB RAM v kombinaci s rychlejším procesorem. To je prostě poznat, a toto byl vlastně můj hlavní důvod pokusu o upgrade.
- foťák. Ještě aby nemělo Sony lepší foťák než "číňani"... Pro mne je ale foťák v mobilu jen záznamník. Na focení mám jiné foťáky:
Spoiler:
Abyste viděli jak vypadá pořádný foťák a nikoliv zápisník/záznamník:
Obrázek
http://www.vasina.net/?p=6702
http://www.vasina.net/?p=94
:D :D
- GPS. S Qualcomm čipsetem je dokonce schopen mi chytit fix v panelákovém pokoji na pohovce 2,5m od okna. Ne vně, ale uvnitř. :D
- FullHD displej. Je to jemnější, ale rozdíl není tak markantní. P780 má myslím lepší čitelnost venku.
- 16GB vnitřní paměti. Paměťová karta může sloužit opravdu jen pro (multi)média, knihy, zálohy z Titanium Backup a/nebo CWM/TWRP. Vše ostatní včetně map do navigace (ať už sygic, Navigator s free mapama, nebo teď nově Nokia Here), hromady aplikací i sem tam nějaká ta hra, vše je ve vnitřní paměti mobilu. Žádná drbačka s nastavením zda aplikace jdou na SD kartu, přesvědčování aplikací aby ukládaly data na SD kartu (některé se stejně budou tvářit, že to chtějí ládovat do vnitřní paměti)...
- existence zdrojových kódů a tím pádem velkého množství ROMek dle chuti. Jsem čím dál víc zastáncem (uživatelem) co nejčistějšího androidu (AOSP nebo jen lehce modifikované) s případnými úpravami přes Xposed framework.

Co je lepší na Lenovo P780:
- Výdrž, výdrž a zase výdrž. To že mi Z1 při "nepoužívání" (standby, občasné odpovědění na SMS, nebo krátké volání, synchronizace mailů) vydrží 2-5 dní (na dovolené při roamingu s vypnutými daty i WiFi i týden) je krásné, ale za žádných okolností nejsem schopen se dostat nad cca 3,5h screen-on time. A to je pro mne důležité, mobil chci používat, mám ho i jako čtečku (e-knih), potřebuju přes něj občas na dálku ovládat jiné počítače (vzdálená pomoc - "přítel na telefonu" :D ). S P780 mám teď aktuálně od posledního odpojení 2d18h, screen-on time 5h32m, awake 9h13m - a to jsem stále na 56% baterie.
- automatické vypnutí a zapnutí. Moc nevyužívám, ale manželka má nastavené vypnutí ve 23h, v 6h se sám zapne. Přesto si myslím, že je to dobrá věc.
- aktivní flip pouzdro. To je detail, blbost. Ale pro Z1 jsem jej nenašel, a u P780 jsem si na něj fakt zvykl.

Nejdřív jsem si myslel, že P780 po koupi Z1 prodám - "šak je o tolik lepší, tak není co řešit, ne? :D". Od koupě Z1 jsou to už 3 měsíce a já si skoro myslím, že radši vydržím nevýhody P780 - které nejsou až tak významné, tak markantní, nebo jsem se s nimi za 1rok používání natolik vyrovnal - že se možná k P780 vrátím. Ta výdrž a možnost telefon opravdu používat bez ohledu na cokoliv, na to jestli budu u zásuvky až zítra nebo pozítří a přitom se v tom používání neomezovat je prostě bombastická.

Možná snad ještě to Thl 5000? Podle toho co jsem ale četl, je v principu jakýkoliv mobil s FullHD o stejné úhlopříčce bude žrát víc než HD. Důvod je v jemnosti masky a nutnosti silnějšího podsvícení při stejném vnímání jasu pozorovatelem. Nebo tak něco. Prostě asi nejlepší je P780 se 2GB paměti...
Samsung M35 (6let používání) -> Samsung S5230 (OK) -> Samsung Galaxy 551 (chybná volba) -> HTC Evo 3D (OK) -> Newman N2 (nereklamovatelný, špatná volba) -> Sony Xperia T (OK) -> Lenovo P780 -> Sony Xperia Z1 a Thl 5000 (střídám který mne zrovna štve míň)

Odpovědět

Zpět na „Lenovo P780 - obecná diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host