LG Optimus L9 (P760) - Obecná diskuzeRecenze smartphonu LG L9

Moderátor: IQLogic

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
nidl.michal
Nové Androidě
Příspěvky: 1
Registrován: ned 16. pro 2012 10:10:08
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: LG Optimus L9
Twitter: @MichalNidl

Recenze smartphonu LG L9

Příspěvek od nidl.michal » ned 16. pro 2012 13:52:14

Před pár týdny se mi dostal do rukou adroidí telefon LG Optimus L9. Abych řekl pravdu, první, co mě napadlo, byla otázka nad tím, jak asi může vypadat další smartphone od LG. Přiznám se, že mé dosavadní zkušenosti se smartphony této značky nebyly zrovna nejlepší. Trochu jsem doufal, že se LG z chyb minulých poučí a zkusí přece jen vyrobit kvalitní smartphone. Druhá věc, která mě napadla, byla firemní politika pro aktualizace. LG není v tomto směru právě přeborník a uživatelé některých modelů dodnes marně čekají na aktualizaci.

Při předání smartphonu k testování nás zaměstnanci LG ujišťovali, že LG se ze svých chyb poučilo a na trh se vrací jak s novými modely, tak s novou aktualizační politikou. Po těchto slovech jsem se doslova těšil, až úhlednou krabičku s novým smartphonem otevřu. V krátké instruktáži nám byl telefon v rychlosti představen. Zároveň nám bylo řečeno, že testovaný model L9 se řadí do kategorie střední třídy výkonnosti smartphonu. Do té doby jsem o tomto modelu moc informací neměl a tajně jsem doufal, že L9 by mohla být vyšší třída. Mohl bych ji podrobit srovnávacímu testu s iPhonem 4, který aktuálně vlastním.

První dojem
Balení s L9 je efektní a jednoduché. Uživatele ani nenapadne, že v tak malém balení se nachází smartphone se skutečně obřím displejem. Velikost displeje mě skutečně uchvátila. 4,7 palců, 11,9 cm velikost úhlopříčky je skutečně obdivuhodná. Na svou velikost mě zaujala také váha celého zařízení, která činí společně s baterií pouze 125 gramů. iPhone 4 v porovnání s L9 i přes menší velikost váží 140 gramů.
5.jpg
5.jpg (131.73 KiB) Zobrazeno 4300 x
Balení
Součástí balení je obvyklá výbava. Micro USB kabel, napájecí redukce k USB kabelu, baterie s kapacitou 2150 mAh a 3,5 jack sluchátka.

Konstrukce
Provedení zařízení je celé z plastu. Boční hrany jsou z pochromovaného plastu, stejně tak i celý zadní kryt, který je navíc opatřen speciální protiskluzovou povrchovou úpravou. Celý zadní kryt je vyroben pouze z jednoho dílu. Velkým překvapením bylo použití původního standardu u vstupu pro SIM kartu. Nečekejte tedy standard micro SIM, který hojně ve svých zařízeních využívá Apple. Nicméně jsme byli seznámeni s tím, že tento model je již poslední, kde byl tento standard využit. Vstup pro microSD kartu se nachází přímo pod vstupem pro kartu SIM. Je proto dokonale skryt před manuálním poškozením. Nevýhodou je nutnost před vyjmutím paměťové karty vyjmutí celé baterie.

V přední části zařízení se nachází jediné hardwarové tlačítko. Podle mého názoru mohlo být tlačítko mnohem lépe zpracováno. Působí příliš dílenským dojmem. Při jeho použití je zapotřebí silnějšího stisknutí. Na přední straně se dále nachází telefonní reproduktor a přední kamerka. Po levé straně nalezneme tlačítka pro ovládání hlasitosti. Na pravé straně zařízení se nalézá tlačítko pro uspání a vypnutí zařízení. Na horní hraně se nachází vstup pro 3,5 jack sluchátka a otvor pro mikrofon. Na spodní hraně se nachází vstup pro microUSB a druhý otvor pro mikrofon.

Naprosté zklamání u mě vyvolalo umístění hlavního reproduktoru. Nachází se v zadní části zařízení pod zadním krytem. V krytu se nachází dva menší otvory pro výstup reproduktoru, nicméně zvuk je mnohem kvalitnější až po jeho odejmutí.

Za zmínku stojí také náchylnost k zanechávání otisků na zařízení. Zadní kryt je odolnější. Po týdenním používání si však menší údržbu suchým hadříkem vyžádal. Přední strana je náchylná k otiskům stejně, jako většina dotykových zařízení na trhu.
4.jpg
4.jpg (182.1 KiB) Zobrazeno 4300 x
První spuštění
LG L9 pohání Android ve verzi 4.0.4 Ice Cream Sandwich. První věc, která mě zajímala, byla plynulost systému v zařízení. Byl jsem doslova ohromen. Systém se se svou plynulostí může rovnat zařízením z vyšší třídy smartphonů. Reakce na doteky jsou také velmi rychlé a plynulé. Plynulost a rychlost systému ještě umocňuje extrémně jemný kapacitní IPS displej s rozlišením 540 x 960. Kombinace vysokého rozlišení a plynulosti systému android je naprosto dokonalá. Po spuštění zařízení se také rozzáří dvě další tlačítka, zpětné a tlačítko menu, vedle jediného hardwarového tlačítka. Obě dvě reagují na dotek.

Android 4.0.4
Android ve verzi 4.0.4 nabízí několik vylepšení. Jednou z nich je odemknutí zařízení pomocí obličeje. Osobně jsem tuto funkci vyzkoušel, ale ze zvyku jsem se vrátil k přednastavenému tahu po displeji. Další podařenou funkcí je hlasové vyhledávání, které funguje na jedničku. Funkce pro hlas jsem uplatnil hlavně při psaní textové zprávy. Systém perfektně odchytává česká slova, takže není problém diktovat delší zprávu v rodném jazyce.

Velmi užitečnou funkcí je notifikační lišta, přes kterou je možné ovládat většinu důležitých funkcí zařízení jako wi-fi, hlasitost vyzvánění a systémová hlášení.

L9 obsahuje předinstalovaný balík aplikací pro sociální sítě. Aplikace jsem vyzkoušel. Twitter fungoval bez problémů, nicméně po pár dnech jsem si nainstaloval oficiální aplikace přímo od konkrétních společností.
Zařízení je plně kompatibilní s funkcemi NFC. Neměl jsem ale možnost vyzkoušet funkcionality této technologie v praxi. LG si určitě zaslouží uznání za použití této technologie právě u tohoto modelu.

Výdrž baterie
Zařízení jsem testoval s různě aktivovanými funkcemi. Nejdelší výdrž jsem naměřil při vypnuté wi-fi, 3G, bluetooth i NFC. Plně jsem používal textové zprávy a volání. Výdrž činila 2 celé dny. Při aktivované wi-fi telefon vydržel 1,5 dne. Při zapnuté funkci 3G už byla výdrž horší. Zařízení hlásilo vybitou baterii již po půl dni.

Fotoaparát
LG L9 obsahuje fotoaparát s rozlišením 5 MPx a bleskem. V době, kdy většina výrobců používá nejméně 8 MPx fotoaparáty, tato skutečnosti nijak neohromí. Fotografie jsou mnohem kvalitnější ve venkovních prostorech, než v interiéru.
6.jpg
6.jpg (131.99 KiB) Zobrazeno 4300 x
Mínusy
Mezi největší mínusy bych zařadil zahřívání. Při chvilkové práci není zahřívání patrné. Při delším zacházení se zařízením, které má zapnuté wi-fi nebo 3G, se celý smartphone poměrně hodně zahřeje. Dále se mi příliš nelíbilo zpracování jediného hardwarového tlačítka v přední části zařízení. Uvítal bych také lepší fotoaparát, jelikož poměrně často pořizuji rychlé snímky. Mnohem lepší by mohl být také reproduktor. Určitě by se nalezlo lepší umístění.

Plusy
Mezi největší plusy celého modelu L9 bych zařadil kvalitu displeje, váhu zařízení a také velmi nízkou tloušťku. Systém je velmi plynulý a reakce svižné. Během používání jsem využíval několik aplikací, které jsem doinstaloval z obchodu Google Play, jako Total Commander, G+, Twitter, Facebook, Gmail, jízdní řády a meteoradar. Všechny aplikace běhaly bez jediného problému a pádu. Výdrž baterie byla také velmi dobrá. Bude hodně záležet na tom, jakou cenovou politiku LG pro tento model zvolí. Osobně bych zvažoval pořízení při ceně kolem 7 až 8 tisíc korun. LG L9 perfektně pokrylo všechny mé pracovní potřeby. Velikost displeje perfektně vynahradila také použití tabletu, který jsem po dobu testování neměl potřebu využít. Závěrem musím uznat, že model LG L9 bych ve střední třídě smartphonů zařadil mezi nejlepší zařízení.Areon
Nové Androidě
Příspěvky: 32
Registrován: sob 03. lis 2012 17:54:20
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Sony Xperia ion

Re: Recenze smartphonu LG L9

Příspěvek od Areon » ned 16. pro 2012 15:30:10

Bezkonkurenčně zatím nejlepší telefon ve své třídě. Plynulost prostředí je příkladně oproti G600 od Huawei ukázková.


LassaL
Nové Androidě
Příspěvky: 7
Registrován: úte 27. lis 2012 22:54:00
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Nokia

Re: Recenze smartphonu LG L9

Příspěvek od LassaL » pon 17. pro 2012 2:01:45

Popis je plně dostačující a velice přesný, ale v podstatě jsem nepochopil, jak vlastně telefon hodnotíš celkově? Protože hodnocení "ve své třídě" říká sice mnoho, ale je to škatulkování. Já jsem mě možnost mít L9 v ruce a čistě subjektivně jsem byl plně spokojen. Tím myslím celkový poměr cena/výkon! (Koho by to zajímalo, sepsal jsem sve postřehy na http://forum.mobilmania.cz/viewtopic.ph ... &t=1182020)


Deawo
Nové Androidě
Příspěvky: 2
Registrován: pát 14. pro 2012 16:37:32
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: LGL9
Twitter: Deawo

Re: Recenze smartphonu LG L9

Příspěvek od Deawo » pon 17. pro 2012 13:07:03

Pěkně napsaná recenze, rád bych se také podělil o své dojmy:

Najdete je zde: http://www.lgmania.cz/uzivatelske-zkuse ... ptimus-l9/

Rád zodpovím veškeré dotazy týkající se telefonu.


mixky
Stálý androiďák
Příspěvky: 84
Registrován: stř 28. lis 2012 0:40:42
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Nexus 4
Tablet: Nexus 7

Re: Recenze smartphonu LG L9

Příspěvek od mixky » pon 17. pro 2012 21:38:26

i ja zde přispeji moji recenzi

Tento telefon jsem měl zapůjčen na 2 týdny od společnosti LG, které tímto děkuji.

V balení nenaleznete nic neobvyklého-sluchátka, datový kabel, adaptér do zásuvky a samotný telefon s baterií. U telefonu se mi líbilo, že má slot na mikro SD kartu, sim kartu musíte použít klasickou (mini).

Nyní k samotnému telefonu. Přístroj váží sympatických 125 gramů. Přední straně dominuje 4,7” velký IPS displej s qHD rozlišením 540 x 960. Dále je zde VGA kamera pro videohovory, proximity senzor, 2 senzorová tlačítka a jedno mechanické, které je na můj vkus příliš malé a trochu vystupuje z displeje (možná vada pouze mého kusu). Na pravé straně se nachází zapínací tlačítko-spoušt fotoaparátu bohužel chybí, na levé straně je ovládání hlasitosti. Zespodu mikro USB konektor a mikrofon, na horní strane je potom jen 3,5mm audio výstup a 2. mikrofon. Na zadní straně je čočka fotoaparátu s rozlišením 5Mpix, osvětlovací dioda a hlasitý reproduktor.
Přesto, že je telefon vyrobne “pouze” z plastu, zpracování telefonu je velmi kvalitní-nic nevrže, neskřípe ani se neprohýbá. Zadní kryt má “vroubkové” zpracování aby telefon neklouzal z ruky a nezenechávali se na něm otisky prstů.

Při prvním spuštění telefonu proběhla aktualizace androidu na verzi 4.0.4. Jako velmi zdařilou považuji nadstavbu od LG-Optimus UI. Líbí se mi velká možnost úprav lockscreenu, domovské obrazovky a hlavne notifikační lišty. Sem si můžete dát odkaz na téměř všechno nastavení a libovolně seřadit.
Naopak minus u mě má LG za klávesnici, česká klávesnice je zde pouze v QWERTY verzi a osobně se mi nan í špatně psalo kvůli malému mezerníku a umístění tečky hned vedle něho, takže polovina zpráv co jsem odesílal obsahovala místo mezer tečky.
Při procházení systému se mi ani jednou nestalo, že by se telefon zasekl nebo jinak zaváhal. Mírné vítky bych měl k menu aplikací, které je rozděleno na všechny aplikace a stažené apklikace, a teké se občas vteřinu až dvě načítá.
V telefonu je předinstalováno pár vice, či méně užitečných aplikací od LG jako SmartWorld, RemoteCallService, SmartShre, QuikTranslator nebo například LG Tag+.Fotoaparát dělá podle mého názoru celkem kvalitní fotky, ale nejsem žádný fotograf-na momentky nebo focení kamarádů v hospodě to určitě stačí.
Jednoznačně pozitivní hodnocení si u mě zaslouží baterie. Neměl jsem problem vydržet od rána 1. Dne do 2. dne do večera, měl jsem neustále zaplé 3g nebo wifi, synchronizaci mailů, pár desítek sms, kotrola fb a chat, surfovani na internetu a občasné hraní, po tom všem šel mobil na nabíječku ještě s pár procenty. Oproti mému předchozímu Samsungu Galaxy S, který nevydržel ani jeden den to opravdu skok.

+
displej
baterie
Optimus UI

-
klávesnice
chybí mechanická spoušt fotoaparátu
malé hlavní tlačítko

S tímto telefonem jsem byl celkem spokojen a nestyděl bych se ho doporučit některému mému známému.
Nexus 4 16GB, stock 4.3, rooted
Nexus 7 32GB 3g, stock 4.3, rooted
MacBook Air 13" (2012), 128 GB, 8GB RAM (OS X 10.8.4)

Odpovědět

Zpět na „LG Optimus L9 (P760) - Obecná diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host