Tablet ArénaTablety a nonstop připojení do sítě

Pravidla fóra
Před založením nového tématu s dotazem na výběr telefonu si, prosím, přečtěte toto téma a dotaz vložte dle uvedené šablony. Ostatní Vám budou moci lépe poradit. :)
Odpovědět

Autor tohoto vlákna
postcd
Stálý androiďák
Příspěvky: 83
Registrován: úte 17. zář 2013 19:00:57
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S3 Neo (GT-I9301I), Android 4.4.2

Tablety a nonstop připojení do sítě

Příspěvek od postcd » pát 18. pro 2015 14:58:32

Tablety levnějších značek (Huawei, Chuwi, Teclast, Cube), vadí jim pokud by byly nonstop připojeny do elektrické sítě
a) klasickým síť. adaptérem
b) přes USB kabel
mohlo by to nějak radikálněji zkrátit životnost baterie, nebo způsobit požár apod.?Kriczus
Nové Androidě
Příspěvky: 3
Registrován: sob 19. pro 2015 9:44:32
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Samsung S5
Mobil 2 / ROM: Samsung S3mini

Re: Tablety a nonstop připojení do sítě

Příspěvek od Kriczus » sob 19. pro 2015 18:33:20

Měl jsem takto připojený starší telefon (ještě s Li-Ion) a po dobu cca půl roku jsem nezaznamenal problém, ale snížila se kapacita baterie (vždy jsem ale vypojoval, když jsem věděl že budu více hodin nebo dní pryč), to že budeš mít zapojený přístroj by škodit nemělo v tom smyslu, že každá baterie by měla mít ochranu před přebitím, tudíž, když bude v zásuvce, měla by si vzít šťávu vždy, kdy "pocítí" že jí potřebuje, ale v tom může být ten problém, jelikož u baterií typu Li-..... není dobré udržovat stav baterie stále na 100%, kdo chce šetřit baterii, je ideální jí vždy dobíjet kdy to je jen možné, ale ideálně odpojit kolem hodnoty 80-90%, a také nenechávat vybíjet pod 15-20%, takže tím že bys měl stále 100% můžeš razantně snížit teoretickou kapacitu baterie, potom také počítej s tím, že vždy může nastat situace, kdy se něco někde pokazí a mohlo by to právě shořet nebo baterka buchnout. Dle mého to není dobré, ale když už doporučuji být vždy u toho když je v zásuvce, a při odchodu například do práce vždy vypojit.


Já bych možná poupravil kolegy níže (ludekbrno, Flynne), ale nejsem profesionál, čerpám z vlastní zkušenosti, tak kdybych se někde spletl, rád se nechám poučit.
V případě NTB, je to trošku jinak, NTB má většinou dva obvody, který řídí z čeho čerpá energii, v případě že je NTB v zásuvce, se primárně dobíjí články baterie, a po dobití se přepne na 100% provoz ze sítě, proto jak psal níže že se mu zapne dobití jednou za týden nebo dva, tak to je z toho důvodu, že elektronika pozná že baterie ztratila kapacitu ale to je pouze normální stav, kdy se baterie pomalu sama vybíjí, a část energie z ní čerpá při vypnutém stavu, proto také většinu NTB můžete zapnout ze sítě i bez přítomnosti batterypacku, co jsem zjišťoval u výrobců tabletů (jelikož mě to také zajímalo), nic takového se v tabletech značek Asus a Lenovo nenachází, a dle techniků to zatím nepoužívá snad nikdo, tudíž je v tomto trošku zásadní rozdíl, jelikož tam všechna energie musí projít akumulátorem, který ale díky tomu ztrácí značnou část kapacity, proto batterypacky v NTB vydrží i 5 let bez značné ztráty kapacity, a u telefonů nebo tabletu, jsme rádi za rok, rok a půl ;) ...
Naposledy upravil(a) Kriczus dne sob 19. pro 2015 23:06:56, celkem upraveno 1 x.


ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16251
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Reputace: 186
Typ mobilu / ROM: LG L9 II stock Android 4.1.2 + root

Re: Tablety a nonstop připojení do sítě

Příspěvek od ludekbrno » sob 19. pro 2015 19:58:33

Udržováním na 100% nijak zásadně životnost baterie nepoškodí. Já takto provozuji notebook (95% času v zásuvce) a po třech letech žádná zásadní ztráta výdrže. Nejvíc baterii opotřebovává běžné používání (tedy cyklování vybití a nabití). Takže to v klidu může nechat trvale zapojené, několik let to vydrží.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

Uživatelský avatar

Flynne
Robot
Příspěvky: 947
Registrován: ned 04. srp 2013 19:33:31
Reputace: 24
Typ mobilu / ROM: myPhone Next - Stock ROM
Mobil 2 / ROM: iPhone 2G a WP HTC Radar - custom ROM Dynamics 2.0
Tablet: Prestigio Multipad PMP5780D

Re: Tablety a nonstop připojení do sítě

Příspěvek od Flynne » sob 19. pro 2015 22:16:51

Já provozuji NB pouze na síť již přes 6 let, v podstatě je to domácí počítač a na baterii pracuje pouze při výpadcích proudu, což je málokdy. Je zapnutý celý den, pouze při odchodu z domova nebo, když delší dobu (hodina a víc) není používán, jej uspávám. Občas, tak jednou za týden, vidím, jak se baterie dobíjí - signalizace LED. V jakém stavu je baterie ale nevím, jak říkám, neprovozuji jej na ni.
U mobilu a tabletu je to tak, že jakmile je dobit na 100% (dle indikace na přístrojích), baterie ještě tak cca půl hodiny odebírá proud v řádů mA postupně až nula mA. Nakonec je na ampérmetru nulová hodnota, což znamená, že do baterie již proud neteče. Zablokovala to automatika telefonu, resp. tabletu. Jak je správně uvedeno, pouze závada na obvodech této automatiky by mohla způsobit nějaký karambol, proto je bezpečné nabíječku za naší nepřítomnosti odpojit.

Edit:
Reaguji na dodatek od uživatele Kriczus: Ani já se nepovažuji za odborníka a nejsem ani profesionál, ale vycházím ze zkušeností.
1. Když nabíjím telefon (do obvodu zařazen AV měřák), nabíjecí proud se vždy při probuzení telefonu zvýší o cca 10 - 15 mA. Když je telefon nabit, je na měřáku nulová hodnota - nabíjecí automatika v podstatě odpojila nabíječku.
2. Telefon nechám ale připojený a probudím jej. Asi 2 minuty je při tom hodnota na měřáku nulová a telefon "jede" na proud z baterie. Pak ale náhle měřák ukáže odběr cca 40 - 50 mA (telefon probuzen). To nabíjecí automatika zaznamenala pokles kapacity na baterii a opět do ní pouští proud. Telefon nyní uspím a hodnota proudu poklesne na 30 - 40 mA a postupně asi 10 - 15 minut klesá až na nulu. Po celou tuto dobu telefon "běží" opět na proud z nabíječky, nikoli z baterie do doby, než automatika nabíječku odpojí. Takto to pokračuje stále dokola, čili tak v praxi vypadá situace, kdy se pracuje s telefonem při připojené nabíječce.

Odpovědět

Zpět na „Tablet Aréna“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host