Sony Xperia Z1 Compact - ROM/ROOT/FWZ1 compact žije!

Odpovědět
Uživatelský avatar
IJK
Stálý androiďák
Příspěvky: 119
Registrován: pát 30. bře 2012 17:34:43
Typ mobilu / ROM: Xperia Z1 Compact Laginoo ROM v 7_5
Bydliště: Praha

Z1 compact žije!

Příspěvek od IJK »

Po praktické likvidaci Xperia fóra asi nezbude, než informace ke starším telefonům přesunout sem.
Xperia Z1 compact je sice z roku 2014, ale díky velikosti, která nepřipomíná plácačku na mouchy, a díky kovové konstrukci, kterou měla jako poslední z malých Xperií se jí stále řada lidí (včetně mne) odmítá vzdát. Tomu odpovídá i stále velmi silná komunitní podpora, zejména na XDA, podstatně lepší než pro řadu novějších telefonů této řady (Z3 compact, Z5 compact...).
Osobně jsem na Z1c léta používal Laginovu ROM (upravenou ze stock Lollipop 5.1), nicméně postupem času se stávala nestabilní a občasné restarty byly na denním pořádku, byl boj s místem pro aplikace apod. Posledním hřebíčkem do rakve bylo ukončení podpory zrcadlení v Android Auto, což je pro mne klíčová fíčura. Tj. nastal čas na obměnu systému. Naštěstí na Z1C je stále obrovský výběr, a řada projektů stále běží (momentálně se ladí Android 11, ale stále má své mouchy), tj. celkem logická volba byla Android 10, který už je dotažený prakticky k dokonalosti.
Po nějaké době intenzivního používání převládá víceméně nadšení.
    • Problémy s nedostatkem místa vyřešila Adoptable Storage. Po chvilce bojů se kartu podařilo rozdělit na dvě partišny, jedna jako adoptable storage a druhá jako klasická datová. Z PC přes USB je viditelný obsah obou.
    • Se 128GB kartou tak mám zhruba 64 GB prostoru na aplikace (interní + Adoptable storage) a 70GB na data, fotky apod. s tím se docela dá žít. Člověk už neřeší žádné přesouvání aplikací mezi telefonem a kartou, systém to zvládá sám.
    • Výdrž je o něco lepší než s původním Androidem 5, ale při nezanedbatelně lepší rychlosti systému
    • GPS fix během pár sekund, odpadly problémy, kdy systém sice viděl 10 družic, ale stále nebyl zafixovaný
    • Žádná aplikace nepadá, telefon se nerestartuje
    • Řada fíčur už součástí systému, např. možnost vibrací při přijmutí a ukončení hovoru
    • Kvalita fotografií ve vestavěné aplikaci velmi dobrá, určitě minimálně srovnatelná s originálem. Open Camera výrazně horší, tj. vestavěná foto aplikace je zjevně dobře optimalizovaná na použitý snímač
    • Android Auto už opět bezproblémuje funguje, včetně možnosti zrcadlit celý telefon přes Screen2Auto


    Vzhledem k tomu, že poslední rozumná alternativa (Xperia XZ2 Compact) už se dávno neprodává a nemá nástupce, myslím, že se svou Z1C vydržím ještě dlouho. Samozřejmě, ten telefon už nemá výkonově na náročné hry apod, ale nějakých odhadem 40 aplikací, co potřebuji (tj. zejména několik navigací, kontakty, úkoly, poznánky, kalendář, Office, PDF, VLC player, několik počasí, SSH terminál, 5250 terminál, web browsery, wifi analyzer, Ping & DNS testy, PumpDroid, Fuel Log... apod) zvládá zcela v pohodě.

    Stručný popis postupu (pokud by byl zájem, tak časem rozepíšu detailněji)
    Přechod není až taková věda, klíčem jsou funkční drivery. Nejschůdnější (a stejně potřebné)
    1) je stáhnout a nainstalovat Flash Tool, označit v něm Z1C a (ve speciálním režimu Windows 10 s vypnutím vynucení podpisu driverů) manuálně nainstalovat ovladače pro Z1C, co jsou v podadresáři FlashToolu. Čistě vybrat *.inf soubor a dát nainstalovat, potvrdit, že nemusí být podepsán, a to pro všechny 3 ovladače (jeden z nich je podepsaný, tj. potvrzují se dva).
    2) Jakmile jsou ovladače funkční, pak lze přímo z FlashToolu odemknout bootloader - Unlock BU (pamatovat na ztrátu dat).
    3) Po úspěšném odemčení je pak nutno nainstalovat poslední verzi TWRP (fastboot flash FOTAKernel TWRP.img, a na SD kartu nahrát firmware ve formě staženého .ZIPu (v mém případě Lineage 17.1 pro Z1C). Pozor, po prvním nabootování do TWRP už nenaběhne původní systém, ale tím se netřeba znepokojovat
    4) V TWRP dát vymazání cache, systému, dat z paměti telefonu (ne karty!), a následně dát instalaci systému.
    5) Po prvním naběhnutí systému lze instalovat GAPS (podporu Google Play apod.), doporučené jsou Open GAPS Pico, obsahují jen naprostéí potřebné minimum
    6) V případě potřeby udělat root, doporučen Magisk

    Výhodou poseldních verzí ROM je, že už se flashuje vše v jednom, tj. nedělá se zvlášť kernel a zvlášť systém.
    honzarocket
    Nové Androidě
    Příspěvky: 1
    Registrován: stř 31. kvě 2023 6:13:42
    Typ mobilu / ROM: Xperia z1 compact

    Re: Z1 compact žije!

    Příspěvek od honzarocket »

    Ahoj reaguji na Z1 Compact ještě žije .
    Je to můj nejoblíbenější telefon ,má velký zájem ho povýšit na Android 10 a to hlavně z důvodu aby mi na něm chodilo placení kartou přes Google Pay. velké problémy se měl i s navigací mapy cz, která se jakž-takž na Androidu 5 1 rozhodily.
    Na paměť velké nároky nemám.
    ve své podstatě Používám pouze navigaci mapy.cz, platbu mobilem, předpověď počasí, Google Translator klíček a bankám, aplikace pro nákupy Benzina,Albert nápodobně hry nehraji
    Na upgrade úpravu dle vašeho clanku nestačím.
    Nebyla by možnost vám telefon zaslat s prosbou jestli by jste mi na zakázku telefon rozchodil.
    díky moc přeji pěkný den honzarocket@gmail.com
    Odpovědět

    Zpět na „Sony Xperia Z1 Compact - ROM/ROOT/FW“