Android OSMožnosti systémů Android a WM

Autor tohoto vlákna
FreeMan3109
Stálý androiďák
Reputace: 0

Možnosti systémů Android a WM

Příspěvek od FreeMan3109 » sob 24. dub 2010 17:03:55

Ahoj, pokud to nevadí hodím sem link na mobilmánii, kde už jsem se na tu věc ptal abych to nepsal všude.

4. příspěvek od FreeMan3109:
http://forum.mobilmania.cz/viewtopic.ph ... 6#p7374330

Pokud je tu uživatel, který má rád jenom Android a nenávidí všechny ostatní systémy, tak ať radši ani nic nepíše. Pokud možno chtěl bych nějaký nestranný názor na porovnání možnosti WM a Android jak jsem psal v tématu.

kejly
Stálý androiďák
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: Ulefone Metal

Re: Možnosti systémů Android a WM

Příspěvek od kejly » sob 24. dub 2010 22:20:42

A jake aplikace by jsi vyzadoval? Napis nejake priklady "netypickych" aplikaci a ja se pokusim porovnat alternativy pro WM a Android. Jinak je pravda, jak jsi psal na Mobilmanii, ze treba emulatoru na Android zatim moc neni, ale na druhou stranu nevidim duvod, proc si spoustet hry z Playstation na mobilu. Ja osobne jsem po 5 letech presel z WM na Android a po trose hledani (ale stejne jsem hledal na zacatku i pro WM) jsem nasel vsechny aplikace, co jsem potreboval. Slovniky, spravce hesel, filemanager, konvertor jednotek, taskmanager, ctecku pdb knizek, GPS navigaci, Office, baterku a plno dalsich potrebnych i nepotrebnych programku. Office balik neni na Androidu standartne nainstalovany, ale ja si koupil Documents To Go za 14.99$, coz je podle mne rozumne cena a funkcemi je stejny jako Office na WM. Je pravda, ze nektere aplikace funguji trochu jinak (napr. OBD logger - diagnostika aut jde pripojit jen pres bluetooth, na WM zase i pres USB). Na WM jsem pouzival navigaci IGo, na Androidu Sygic Mobile Maps, ovladani je rozdilne, ale funkci plni oba programy stejne dobre. Na Android treba zatim neni Metro (plany MHD pro mnoho mest celeho sveta, pro me jako cestovatele celkem uzitecna aplikace), ale i to se casem snad spravi.
Co se tyce systemovych veci, je tu plno rozdilu. Na WM se daji aplikace instalovat do pameti, na Androidu (bez rootu) jen do interni, to ale neni u Desire problem, ten ma pameti vic nez dokazes vyuzit. Na Androidu neni implemetovan poradne bluetooth, takze nejdou prijimat a posilat soubory (bez rootu, s rootem to opet jde) a funguje prakticky jen bluetooth handsfree. Android ma vyhodu v tom, ze (znam to jen u me G1, na ostatnich telefonech by to melo byt stejne) jsou vydavany oficialni updaty, takze snad telefon nezestarne ve chvili uvedeni na trh. Pro Android (opravte me nekdo, jestli kecam) asi neexistuje rozumne rozpoznavani znaku (melo by se ale brzy objevit), ale softwarova klavenice je velmi dobra a presna (G1). Synchronizace z Gmailem (pro vsechny Android telefony) i Outlookem (pouze na HTC telefonech) taky funguje dobre.
Pro Android telefony existuje (stejne jako pro WM telefony) i spousta custom ROM, takze pokud chces od systemu neco vic, nez nabizi v zakladu, tak je situace naprosto srovnatelna. Android telefony jsou trochu vice navazany na internet, takze by jsi asi mel mit nejaky datovy tarif, protoze telefon si casto povida se siti, pokud zadny nemas (jako ja), neni problem nainstalovat si aplikaci pro vypnuti pristupu na internet pres GMS/3G. Velka vyhoda Androidu je aktualizace aplikaci, pokud jsou dostupne nove verze, tak to telefon automaticky oznami a nabidne instalaci. Jedinou nevyhodou je nemoznost nakupu aplikaci pres Android market v CR (casem snad pujde nakupovat oficialne i od nas), ale aplikace, ktere jsem zatim potreboval (office suite a navigaci) jsem koupil jednoduse pres web vyrobce. Pro mne, ktery presel z Mio A701 s Windows Mobile 5 na T-Mobile G1 s Androidem (nyni) 1.6 se jevi obe dve platformy jako srovnatelne, v necem je lepsi WM, v necem Android, ale to je o zvyku. Pokud uvazujes o prvnim smartphonu, je podle mne uplne jednom ktery system si vyberes, mozna do budoucna trochu perspektivnejsi a "podporovanejsi" je Android. Pokud znas WM a chces zkusit neco jineho (jako treba ja), tak si rychle zvyknes.
Preju mnoho stesti s vyberem nove hracky.
A légpárnás hajóm tele van angolnákkal

cryingfreeman
Droid

Příspěvek od cryingfreeman » sob 24. dub 2010 22:26:30

tak ten PSX emulator nejaký by sa už mohol objaviť(a nintendo 64- project 64) keď už hardwarovo odpovedajúce mobily...na staršie konzoly emulátori samozrejme sú, gameboid a snesoid sú výborne tak by sa autori mohli pustiť do niečoho väčšieho
Samsung GALAXY prvý na Slovensku , 8G internal memory, 16 gb micro SDHC card, t-mobile web´n walk 3 giga

Samsung Galaxy Tab 8.9 P7300 32 GB 3G

twitter: @cryingfreeeman

Petr22
Androiďák!

Příspěvek od Petr22 » sob 24. dub 2010 23:07:40

kelly: není pravda že HTC Desire má spoustu interní paměti pro instalaci. Má nějakých 150MB což není mnoho. Také bluetooth funguje na posílání i přijímání souborů, jen je třeba u některých founů nainstalovat externí app.

spot
Androiďák!

Příspěvek od spot » sob 24. dub 2010 23:10:56

na desire sa daju normalne posielat fily cez bluetooth, neni problem, medzi pc a mobil ale predpokladam ze to pojde aj medzi dvoma mobilmi
kejly píše:A jake aplikace by jsi vyzadoval? Napis nejake priklady "netypickych" aplikaci a ja se pokusim porovnat alternativy pro WM a Android. Jinak je pravda, jak jsi psal na Mobilmanii, ze treba emulatoru na Android zatim moc neni, ale na druhou stranu nevidim duvod, proc si spoustet hry z Playstation na mobilu. Ja osobne jsem po 5 letech presel z WM na Android a po trose hledani (ale stejne jsem hledal na zacatku i pro WM) jsem nasel vsechny aplikace, co jsem potreboval. Slovniky, spravce hesel, filemanager, konvertor jednotek, taskmanager, ctecku pdb knizek, GPS navigaci, Office, baterku a plno dalsich potrebnych i nepotrebnych programku. Office balik neni na Androidu standartne nainstalovany, ale ja si koupil Documents To Go za 14.99$, coz je podle mne rozumne cena a funkcemi je stejny jako Office na WM. Je pravda, ze nektere aplikace funguji trochu jinak (napr. OBD logger - diagnostika aut jde pripojit jen pres bluetooth, na WM zase i pres USB). Na WM jsem pouzival navigaci IGo, na Androidu Sygic Mobile Maps, ovladani je rozdilne, ale funkci plni oba programy stejne dobre. Na Android treba zatim neni Metro (plany MHD pro mnoho mest celeho sveta, pro me jako cestovatele celkem uzitecna aplikace), ale i to se casem snad spravi.
Co se tyce systemovych veci, je tu plno rozdilu. Na WM se daji aplikace instalovat do pameti, na Androidu (bez rootu) jen do interni, to ale neni u Desire problem, ten ma pameti vic nez dokazes vyuzit. Na Androidu neni implemetovan poradne bluetooth, takze nejdou prijimat a posilat soubory (bez rootu, s rootem to opet jde) a funguje prakticky jen bluetooth handsfree. Android ma vyhodu v tom, ze (znam to jen u me G1, na ostatnich telefonech by to melo byt stejne) jsou vydavany oficialni updaty, takze snad telefon nezestarne ve chvili uvedeni na trh. Pro Android (opravte me nekdo, jestli kecam) asi neexistuje rozumne rozpoznavani znaku (melo by se ale brzy objevit), ale softwarova klavenice je velmi dobra a presna (G1). Synchronizace z Gmailem (pro vsechny Android telefony) i Outlookem (pouze na HTC telefonech) taky funguje dobre.
Pro Android telefony existuje (stejne jako pro WM telefony) i spousta custom ROM, takze pokud chces od systemu neco vic, nez nabizi v zakladu, tak je situace naprosto srovnatelna. Android telefony jsou trochu vice navazany na internet, takze by jsi asi mel mit nejaky datovy tarif, protoze telefon si casto povida se siti, pokud zadny nemas (jako ja), neni problem nainstalovat si aplikaci pro vypnuti pristupu na internet pres GMS/3G. Velka vyhoda Androidu je aktualizace aplikaci, pokud jsou dostupne nove verze, tak to telefon automaticky oznami a nabidne instalaci. Jedinou nevyhodou je nemoznost nakupu aplikaci pres Android market v CR (casem snad pujde nakupovat oficialne i od nas), ale aplikace, ktere jsem zatim potreboval (office suite a navigaci) jsem koupil jednoduse pres web vyrobce. Pro mne, ktery presel z Mio A701 s Windows Mobile 5 na T-Mobile G1 s Androidem (nyni) 1.6 se jevi obe dve platformy jako srovnatelne, v necem je lepsi WM, v necem Android, ale to je o zvyku. Pokud uvazujes o prvnim smartphonu, je podle mne uplne jednom ktery system si vyberes, mozna do budoucna trochu perspektivnejsi a "podporovanejsi" je Android. Pokud znas WM a chces zkusit neco jineho (jako treba ja), tak si rychle zvyknes.
Preju mnoho stesti s vyberem nove hracky.

Autor tohoto vlákna
FreeMan3109
Stálý androiďák

Příspěvek od FreeMan3109 » ned 25. dub 2010 11:35:53

Asi to všichni špatně chápete, ale já už nevim jak jinak se zeptat :D

kejly: Díky za dlouhou odpověď, ale odpovídáš trochu na něco jiného a asi tu otázku takhle chápou všichni.

Nejde mi o porovnání aplikací a jejich alternativy. Vím, že nějaké aplikace na Android ještě nejsou, ale tohle mě moc nezajímá, protože systém je novej a pořád se na něm pracuje. Jde mi hlavně o tohle: má systém Android stejné možnosti pro programátory aplikací jako systém WM?

Napíšu nějakej příklad aby jste to lépe pochopili. Na Android se programuje v jazyku JAVA a na WM v nějakým Cčku (nevim přesně, ale pro příklad to stačí obecně). V Cčku se programují jak aplikace, tak třeba i systémové ovladače. Java běží spíše nad systémem než v něm, takže mě zajímá jestli jdou programovat na Android stejně složité aplikace jako na WM. Třeba jak už jsem zmínil emulátor PS1. S emulátorem by neměl být pod Androidem problém, ale jde mi třeba o ten gamepad. Na WM někdo udělal ovladač bluetooth gamepadu a s tím je možnost hrát hry nebo třeba připojení bluetooth klávesnice. Dá se Android rozšířit o ovladače takových externích zařízení? Mě právě připadá, že Java běží na systémem a proto je možné tvořit pouze normální aplikace, ale na WM je Cčko, které umožňuje víceúrovňové programování a proto tam jdou dělat takovéhle věci.

Ještě to shrnu takovou otázkou: můžu na Android naprogramovat jakoukoli aplikaci která je na WM?

d750
Kyborg
Typ mobilu / ROM: Dell Streak
Twitter: d750
Tablet: Asus EEE Pad

Příspěvek od d750 » ned 25. dub 2010 11:39:25

FreeMan3109 píše: můžu na Android naprogramovat jakoukoli aplikaci která je na WM?
Nevidím duvod proč ne.

Autor tohoto vlákna
FreeMan3109
Stálý androiďák

Příspěvek od FreeMan3109 » ned 25. dub 2010 13:59:17

Konečně odpověď na mojí otázku :) Ještě co ty ovladače lze tam přidat (naprogramovat) ovladače dalčích zařízení jako ve WM (bluetooth gamepad, klávesnice...)?

Petr22
Androiďák!

Příspěvek od Petr22 » ned 25. dub 2010 14:18:29

Konečně ses vyžvejknul co vlastně chceš.

moneytoo
Stálý androiďák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od moneytoo » ned 25. dub 2010 15:22:35

Mám nějaké zkušenosti z vývoje programů na mobilní zařízení a musím říct, že pokud pominu čistě linuxové platformy (Maemo), tak Windows Mobile rozhodně patří mezi ty nejpokročilejší (co se týče systému a možností pro vývojáře).

Žádné ovladače - Něco jako ovladač Android prakticky nezná. V tomhle je pomalu i BlackBerry OS lepší (co se možností týče). Samozřejmě se to vždycky dá obejít... NDK zde taky nepomůže. Skutečný driver si normální vývojář neudělá, to by musel spolupracovat s OEM nebo mít možnost upravit ROM (pro rooťáky možné, ale né pro nějakou rozumnou distribuci). Zde WM vede.

Žádný sync s desktopem - Ano, např. HTC má u novějších zařízení HTC Sync. Ale stále není možnost nějakého přímého programového přístupu k USB a vytvoření nějaké synchronizační aplikace (conduit).

Žádné simulace tlačítek - Opět něco, co je běžné na WM, BlackBerry či Symbianu. V Androidu nemůže aplikace poslat nějaké stisky kláves do jiné. To znamená, že nelze vytvořit "ovladač", který by umožňovat připojení nějakého Bluetooth gamepadu (nepodporujícího BT HID).

Žádné nahrávání hovorů - Obousměrné nahrávání hovorů bylo zabugované na 1.6, ale fungovalo. Na 2.x API opravili, ale přestalo to fungovat.

Žádný přístup k SMSkám či e-mailům - Na WM není problém udělat aplikaci, která bude monitorovat a číst již uložené zprávy. Nic takového na Androidu není (myšleno API). Vývojář musí použít neoficiální cesty, které nemusí být stabilní a funkční mezi všemi zařízeními.

a tak dále... ;)

Autor tohoto vlákna
FreeMan3109
Stálý androiďák

Příspěvek od FreeMan3109 » ned 25. dub 2010 16:50:11

Díky za odpověď. Takže jestli jsem to správně pochopil, tak na WM jdou dělat složitější programy a pokud udělá nějakej programátor program na WM, tak mohou být jeho možnosti daleko větší než u programů na Android je to tak?

Edit: Nechci ti zbytečně přidělávat práci, ale pokud by jsi měl někdy čas byl bych rád kdyby jsi to ještě trochu rozebral docela mě tyhle rozdíly u těch systémů zajímají.

moneytoo
Stálý androiďák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od moneytoo » ned 25. dub 2010 17:06:52

To, že na WM "jdou dělat" složitější programy není to pravé označení. Ve WM mají programy z důvodů různé kompatibility apod přístup takřka ke všemu a není problém, aby aplikace blokovala nebo úplně vyřadila z provozu příjem sms či hovorů. Něco takového na Androidu není možné. Android je koncipován jako moderní operační systém pro mobilní zařízení a kvůli velikému důrazu na bezpečnost řada funkcí nebude umožněna ani v budoucnu (stejně jak to dopadá s "omezeným" Windows Phone 7).

Naprostá většina programů může být adektvání na obouch systémech. Stejně tak může být aplikace dokonalejší na Androidu. Jsou dva druhy věcí, které WM umí, ale Android ne. Věřím, že se určitě dočkáme nějakého rozumného API pro přístup k PIM (SMS, e-maily, kalendář apod), ale ty "nebezpečné" jako injektování kláves nebo snímání obrazovky zůstanou nepřístupné.

Autor tohoto vlákna
FreeMan3109
Stálý androiďák

Příspěvek od FreeMan3109 » ned 25. dub 2010 17:19:18

Takže třeba tohle na androidu není možné?

Jinak rozhoduji se mezi HTC HD2 s WM a nejspíš Desire s Androidem. Chci mít co nejlepší zařízení co se dá dnes koupit a zařízení, které mi nejlépe nahradí funkce PC (nemusí to být WM !!!). Právě, že u WM mě hlavně zaujala velká podpora na XDA a právě proto se dají s tím zařízením dělat takové věci jako např. v tom videu. Na androida jsem nic takovýho neviděl a právě proto se mi zdá, že nemá tolik možností pro programátory jako WM a to by asi znamenalo, že na to nikdy nebude tak velká neoficiální podpora jako XDA u WM.

moneytoo
Stálý androiďák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od moneytoo » ned 25. dub 2010 18:03:57

Na Androidu může, ale nemusí být možné tenhle gamepad zprovoznit.

1) WM nebo Symbian nativně podporují BT HID (Bluetooth standard pro klávesnice a jiná vstupní zařízení). Android v základu ne. Root uživatelé to mohou enablovat. Ne-rooťáci si můžou koupit aplikaci BlueInput. Ta ale funguje pouze v různých textboxech apod., kde lze vyvolávat aplet pro klávesnici, ne již napríč systémem - takže to nelze použít ke hraní her.

2) Pro WM či Symbian je k dispozici driver pro tento ovladač. Lze si namapovat klávesy a používat to v jakékoli aplikaci či hře.

3) I tak je ale šance něco podobného udělat na Androidu. Ale...
a) Aplikace by musela být na Android 2.x (kvůli podpoře Bluetooth)
b) Aplikace (např. nějak emulátor nebo konkrétní hra) by sama musela spravovat a zpřístupnit vstup z tohoto gamepadu (vlastní ovladač)
c) Samotný gamepad by musel komunikovat přes RFCOMM, protože pouze ten je programově dostupný (a tedy ne nějaká extenze HID nebo L2CAP).

Podtrženo sečteno, možné to na Androidu je, ale musel by to přidat přímo autor té aplikace.

jtoxx
Droid
Typ mobilu / ROM: Note 3
Twitter: Jiratoxx
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jtoxx » ned 25. dub 2010 18:05:58

No prave ze naopak. Android jako otevreny operacni system bude mit vetsi podporu na XDA. WM ktery je soucasnych zarizenich je uz za zenitem ikdyz to zabalej do hezkyho baleni jako ma HD2
Follow me on - twitter

Autor tohoto vlákna
FreeMan3109
Stálý androiďák

Příspěvek od FreeMan3109 » ned 25. dub 2010 18:20:53

To si nemyslím, že android bude mít na XDA větší podporu, když má takové omezení a nemožnost plně přistoupit k systému. To je sice pěkný, že se dá udělat ovladač na zařízení, ale říkej pak autorovi každé aplikace, že to chceš hrát s gamepadem ať to v tý aplikaci umožní :D

ramon.dexter
Moderátor
Reputace: 46
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi 9/stock ROM
Tablet: huawei mediapad 8.3 - stock

Příspěvek od ramon.dexter » ned 25. dub 2010 19:02:18

freeman: no, popravdě většina nativních androidích her využívá ovládání skrze přístroj a jeho možnosti, takže to tak nějak neni potřeba. Pokud se objeví nějakej emulátor PSX a autor nebude totální střevo, tu podporu pro gamepad udělá.
A ty řeči o podpoře a nepodpoře na xda...no, mrkni se tam sám, android je velice oblíbenej.
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)

Autor tohoto vlákna
FreeMan3109
Stálý androiďák

Příspěvek od FreeMan3109 » ned 25. dub 2010 19:28:02

Neříkám, že Android tam neni oblíbenej, ale určitě je oblíbenější WM. Je možné, že se to změní, ale to bude nějakou dobu trvat. Osobně si myslím, že lidi z XDA co nejsou běžní uživatelé a svůj přístroj využívají na maximum k Androidu nepřejdou, protože ten systém nedává tolik možností a na tom je postavené celé XDA.

To co jsi napsal o gamepadu je sice možný, ale co třeba bluetooth klávesnice? Tam je to prostě problém, protože psát můžeš v hodně aplikacích a každej autor aplikaci tam nebude podporovat ovladače pro nějaký různý typy zařízení.

Takže já to vidim asi takhle. Android je systém vhodnej pro normální uživatele co chtějí nějaké funkce navíc a mít možnost přidávat si aplikace. WM je pro lidi, co chtějí dostat z přístroje maximum a využívat ho spíše jako počítač do kapsy. Máte na tohle stejnej názor?

ramon.dexter
Moderátor
Reputace: 46
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi 9/stock ROM
Tablet: huawei mediapad 8.3 - stock

Příspěvek od ramon.dexter » ned 25. dub 2010 20:02:07

Mě se daří oba systémy využívat tak jak potřebuju na maximum. Na WM jsem měl potřebný programy a alternativy mám na androidu. Bluetooth klávesnici jsem nepoužíval na WM a ani na androidu jí nějak nepotřebuju. Na kratší texty mi stačí SW klávesnice a na delší psaní mám laptop...

Ale je fakt že WM je rozšířenější a rozšířitelnější...za cenu celkový pomalosti a zastaralosti systému.
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)

Krokodyl
Droid
Reputace: 5
Typ mobilu / ROM: Honor 7
Tablet: Samsung T535 GALAXY Tab4 10.1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krokodyl » ned 25. dub 2010 22:08:41

První zařízení s WM jsem používal před skoro deseti lety byl to černobílý HP... Aktivně ovšem až poslední 4 roky různá HTC a přesto přeze vše jako běžný náročnější uživatel .. kancelářské aplikace, turistická a auto navigace .. jsem utekl v lednu k Androidu a skutečně nic mi nechybí, naopak jsme mile překvapen .
zálohovat ZálohovaT ZÁLOHOVAT

Autor tohoto vlákna
FreeMan3109
Stálý androiďák

Příspěvek od FreeMan3109 » ned 25. dub 2010 22:19:46

Tohle asi bude právě to co myslim: "jako běžný náročnější uživatel" "jsem utekl v lednu k Androidu". Věřím, že takový lidi jsou s Androidem více spokojeni, ale člověk který chce víc než jenom "chytrý telefon" bude asi více spokojen s WM. Já asi půjdu do WM, protože si spíš rád hraju a zkoušim hodně věcí než jenom koupit telefon a dávat do něj aplikace.

jtoxx
Droid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jtoxx » pon 26. dub 2010 8:57:15

Tak si udelej root a muzes si hrat celej den. ROMky, kernely atd. Moznosti sou takrka neomezene. Uz jen tim ze tam nahodis root tak di s tim hrajes.
Follow me on - twitter

Autor tohoto vlákna
FreeMan3109
Stálý androiďák

Příspěvek od FreeMan3109 » pon 26. dub 2010 10:04:33

To je sice hezký, ale ten root je tu právě ten problém. Můj kandidát za Android je HTC Desire a ten momentálně rootnout nejde a ani se neví jestli někdy půjde.

kecinzer
Moderátor
Reputace: 27
Typ mobilu / ROM: iPhone 6S+ 64GB Silver
Twitter: kecinzer
Tablet: iPad Pro 13" 128GB Gold
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kecinzer » pon 26. dub 2010 11:13:50

Názor člověka co používá WM cca. 5 let (tedy mě):
WM se mi vždy líbil právě kvůli tomu, že jsem si s ním mohl dělat v podstatě cokoliv - instalovat libovolnou aplikaci, kterých je opravdu požehnaně, flashovat různé ROMky atd.
Problém však nastal po boomu zařízení ovladatelných prstem (bez stylusu). WM byl od začátku koncipován na používání stylusem a co se týká ovladatelnosti prstem, to nebude prostě nikdy tak pohodlné jako u Androidu. I když se WM 6.5.5 už celkem ovládat dá, pořád to na mě působí jako takový nekonzistentní systém, protože stále jsou různá nastavení a hlavně aplikace, která se snadno ovládat nedají.
V tomhle je Android myslím daleko dále. Aplikace mají (tedy co jsem mohl vidět) pořád stejné rozhraní ovládání. Celkově je tento systém prostě úplně někde jinde, řekl bych že i směrován trochu někam jinam.
Navíc vývoj WM 6.5.x vypadá že skončí a WM 7 už pro mě není plnohodnotný OS. Dá se tedy říci, že aktuální WM zařízení v podstatě nemají budoucnost (tedy jak to já vidím).

Díky tomu, že pro můj telefon vychází téměř denně nové ROM s různými novými buildy WM, tak poslední dobou už nedělám nic jiného než jen flashuji nové OS, za cílem nějakého zlepšení v ovládání atd. Čili místo abych své zařízení plně využíval, jen ho pořád flashuji - je to strašná úchylka. Také kvůli tomu dost vážně zvažuji přejít na Android, kde doufám, že flashovat nebudu - jen pokud vyjde nějaká nová verze systému - a budu tedy moci telefon pořádně využívat.

Další plus pro Android je pro mě v tom, že se za relativně krátkou dobu stačil úplně neuvěřitelně rozšířit. A to natolik, že někteří výrobci aplikací pro WM se nyní zaměřují spíše na Android a WM aplikace odstavili až jako druhotné. Také pozoruji velké množství uživatelů WM, kteří přechází na Android a nemohou si ho vynachválit.

Také bych si dovolil zmínit rozhraní HTC Sense, které má mezi WM a Android verzemi propastný rozdíl. Zatímco na WM je to v podstatě nástavba na většinu funkcí a nastavení systému, která žere neuvěřitelné množství RAM a výkonu (přitom nabídka jejich funkcí tak velká není - čili poměr cena/výkon je strašná), je na Androidu jen zásuvný modul navázaný na funkce OS, který rozšiřuje jeho funkcionalitu, ale stále zachovává styl ovládání a jeho filozofii (jak jsem tedy měl možnost z videí a fotek vykoukat).

Z mého pohledu je tedy Android platforma, která má velkou budoucnost a jistě se bude nadále rozšiřovat.

Pro absolutního šťourala a geeka (tedy ne obyčejného pokročilejšího uživatele) však bude stále lepší WM, jelikož pro něj stále existuje větší množství aplikací a vyšší možnosti upravování. Já se však řadím spíše k těm pokročilejším uživatelům stejně jako (dle mého) převážná většina ostatních uživatelů.
iPhone 6S+ Silver 64GB + Spigen Air Skin
iPad Pro 13" Gold 128GB + Smart Cover
Člen AOKP ROM a autor CZ překladů | Nejnovější buildy AOKPK

Petr22
Androiďák!

Příspěvek od Petr22 » pon 26. dub 2010 11:18:51

O to že nepůjde rootnout Desire bych se nebál. Horší to bude s WM jako takovým. :)
http://www.mobilmania.cz/clanky/mobilni ... fault.aspx

Case
Kyborg
Typ mobilu / ROM: Vodafone 845 - ZTE Blade - Samsung Galaxy S
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Case » pon 26. dub 2010 13:11:47

V tomhle vlákně je IMO krásně vidět rozdílný myšlenkový přístup k systému od lidí, zvyklých na Windows. Například v tom, že je tu opakovaně uváděna nemožnost psát vlastní ovladače a přistupovat k HW na té nejnižší úrovni jako nevýhoda :) (Pomineme teď, že to není pravda, napsat vlastní ovladač a přistupovat přes něj k HW lze, ať už ho integrujete přímo do kernelu nebo ho zkompilujete jako externí modul, jen k jeho umístění do systému je zkrátka logicky potřeba root přístup, ale ten si bezpochyby kdokoliv, kdo chce s telefonem podobné věci dělat, prostě obstará).

Autor tohoto vlákna
FreeMan3109
Stálý androiďák

Příspěvek od FreeMan3109 » pon 26. dub 2010 14:55:50

Petr22: No na to jsem koukal a docela mě to překvapilo. To jsem si teda myslel, že je na tom WM líp.

Case: Takže tím chceš říct, že po rootu má Android stejné možnosti jako WM? Teď jde ale o to, že většina uživatelů Androidu asi root nemá a proto tam ovladače zařízení asi nebudou tak populární jako u WM.

Do teď jsem používal Symbian (Nokia N95 8GB) a podle mě je to nejlepší systém vhodný pro telefon. Já chci ale něco víc, než jenom systém s možností přidávat aplikace. Nechci telefon, ale pořádně nadupanej stroj s co největšími možnostmi. Android mi právě připadá hodně jako Symbian a asi se snaží konkurovat hlavně iPhonu.

Android je pěknej systém a teď řeknu proč jsem si ho ještě nekoupil kdybych byl jenom náročnější uživatel co se nepotřebuje vrtat v systému. Android je podle mě na trhu už dost dlouho, aby se to projevilo na aplikacích. Teď je myslim něco přes 50k aplikací, ale když jsem si je prohlížel, tak mi většina přijde jako amatérská spatlanina nějakých kódů a následné umístění na Android Market. Kde jsou nějaké pořádné přehrávače videa co by dokázali využít výkon snapdragonů? Kde jsou nějaké super hry? Takhle asi moc konkurovat iPhonu nemůže a nechápu jestli za systémem stojí velikán jako Google, tak proč je pro něj problém sehnat nějaké vývojáře, kteří budou tvořit profesionální aplikace. Klidně ať zůstaně vývoj free aplikací určitě je to velké plus, ale hodili by se nějaké profi aplikace které by mohli být za nějaký menší poplatek jako je to u iPhonu. Tohle je ta jedna z hlavních věcí proč už dávno nemám Android. Možná si někdo řekne "jasně koupim android, protože má přes 50k aplikací", ale pro mě je důležitá taky kvalita.

Možná si teď budete říkat, že moc vychvaluju iPhone, ale já ho vůbec nemám rád. Srovnávám to s ním, protože podle mě je to téměř dokonalé zařízení pro normální i náročnější uživatele.

Poky
Stálý androiďák

Příspěvek od Poky » pon 26. dub 2010 14:58:00

Ahoj,
nechci zakládat nové téma kvůli jednomu dotazu a tohle se mi zdá celkem příhodné - Je možné nějak zprovoznit aplikaci pro WM na Androidu? Nějaký emulátor? Wine? :))
Díky. :)
Xperia Mini Pro

Case
Kyborg
Typ mobilu / ROM: Vodafone 845 - ZTE Blade - Samsung Galaxy S
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Case » pon 26. dub 2010 15:25:31

FreeMan3109 píše:Case: Takže tím chceš říct, že po rootu má Android stejné možnosti jako WM? Teď jde ale o to, že většina uživatelů Androidu asi root nemá a proto tam ovladače zařízení asi nebudou tak populární jako u WM.
Já tím hlavně chtěl říct to, že psát vlastní ovladače zařízení a cpát je všude možně do systému je přesně klasická ukázka myšlení uživatele Windows a že to, co je tu takovými prezentováno jako zápor Androidu bude zcela jistě řada lidí (včetně mě) považovat naopak za nezanedbatelný klad. Jak to dopadá, když si každá aplikace může kamkoliv nacpat vlastní knihovny, ovladače a kdovíco ještě, to víme až příliš dobře. Ale rozhodně tím nechci startovat flame, jen mě to docela pobavilo, jak evidentně je tu to rozdílné uvažování vidět.

jtoxx
Droid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jtoxx » pon 26. dub 2010 15:30:23

Symbian je nejlepsi OS pro telefony?to se ten clovek s timhle nazorem zblaznil nebo to mysli vazne? Mozna v roce 2002-3 ale ses v roce 2010. Android je nejlepsi volba. Kup si nexus nebo neco podobneho a udelej si root potom si budes moct hrat kazdej den od rana do vecera. Pisu ti to tu uz podruhy.
Follow me on - twitter

Odpovědět

Zpět na „Android OS“