Android OSPřesun aplikací na SD - oříšek pro znalce.

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
jimi-m
Nové Androidě
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Xperia Ray ICS

Přesun aplikací na SD - oříšek pro znalce.

Příspěvek od jimi-m » pát 07. úno 2014 10:07:49

Ahoj, potřebuji poradit od někoho zkušeného.

Udělat formát SD karty, protože byla notně zaprasená zbytečnými soubory.

SD kartu jsem si předtím zálohoval v počítači, včetně adresáře ".android_secure", který se nacházel na SD a obsahoval části programů přesunutých na SD. Tento adresář jsem chtěl po formátu nakopírovat zpět na SD. Nicméně jsem tak neudělal a i přesto mi aplikace, které byli původně přesunuté na SD fungovali.

Jak je to možné? Odpověď bude nejspíše zde: V souborovém manažeru (root explorer) jsem našel složku "mnt", která obsahuje následující podsložky: "asec", "obb", "sdcard", "secure". A právě ve ve složce "mnt/secure/asec" jsem našel aplikace skoncovkou *.asec. (přesunuté aplikace)

Co mně udivuje, je to, proč předtím byli aplikace v "mnt/sdcard/.android_secure" a nyní jsou jinde? Může to být v důsledku použití jiné ROM? - TOTO JE PRVNÍ DOTAZ.

Dále jsem dělal menší rešerši, kam všude se aplikace ukládají a zjistil jsem následující.
Jako příklad jsem vzal aplikaci Adobe reader.

Po instalaci z marketu zabírá app v interním úložišti "data/app" 7,25 MB
Po přesunu na SD obvyklou metodou je v "mnt/asec" soubor o velikosti 10,95 MB a v "mnt/secure/asec" soubor (s příponou *.asec) o velikosti 12,21 MB. V "mnt/sdcard/.android_secure" není nic.

Informace o aplikaci (ve správci aplikací) ukazuje následující hodnoty:
-celkem: 13,75 MB
-aplikace: 1,5 MB
-úložiště USB: 12,22 MB (kam se poděla ta další hodnota: 10,95 MB ???)
-karta SD: 0 MB

DRUHÁ, TŘETÍ, ČTVRTÁ A PÁTÁ OTÁZKA ZNÍ:
Je tedy aplikace vůbec na SD kartě nebo někde jinde?
Proč má nyní aplikace třínásobnou velikost (součet nalezených souborů) než "když byla" v interní paměti?
Co jsou zač adresáře ("asec", "obb", "secure") na stejné úrovni jako adresář "sdcard"?
Lze vymazáním těchto tří adresářů docílit toho, aby se aplikace přesouvali do "mnt/sdcard/.android_secure" a ne jinam a tím nezabírali tolik místa?

DÍKY VŠEM, CO MI K TOMU MOHOU NĚCO ŘÍCT !!!

LivArt
Terminátor
Reputace: 279
Typ mobilu / ROM: Samsung SM-N970F
Mobil 2 / ROM: Mi5 + SGS4 + SGS6
Tablet: SGTab4

Re: Přesun aplikací na SD - oříšek pro znalce.

Příspěvek od LivArt » pát 07. úno 2014 10:26:47

A celý je to tím, že neznáš strukturu adresářů linuxu. Když si ji nastuduješ, tak zjistíš, proč to tak je a že to tam je jen jednou.
asec jsou šifrovaný aplikace, proto jsou větší.

xanthor
Kyborg
Reputace: 91
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S7 [SM-G930F]
Mobil 2 / ROM: Xiaomi Redmi Note 3 Pro 2/16 [kate]
Tablet: Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 [SM-T580]
Tablet 2 / ROM: Alcatel OneTouch Pixi 3 (10)
Rom: S7: stock, kate: NOS

Re: Přesun aplikací na SD - oříšek pro znalce.

Příspěvek od xanthor » pát 07. úno 2014 10:30:34

Nemám zrovna k dispozici rootnutý telefon, takže budu spoustu informací tahat z paměti.
Za prvé - Android ti neukáže obsah adresáře .android_secure na kartě (tváří se, že je prázdný). Pokud se chceš podívat, co tam je, nejlepší je dát kartu do čtečky v PC. Případně použít nějaký file manager, který umí opravdu zobrazit všechny soubory - např. Total Commander (pro Android) má volbu "Root functions everywhere".
Za druhé - jaká třínásobná velikost? Je tam celková velikost (13.75 MB), kterou tvoří část, která zůstala v interní paměti (1.5 MB) a část, která je na "interní" nebo skutečné (podle telefonu a ROM) kartě (12.22 MB). 12.22 + 1.5 = 13.72, což skoro sedí.
Za třetí - když přesuneš aplikaci na kartu, tak ti zmizí příslušný *.apk z /data/app, který se zašifrovaný uloží do adresáře .android_secure s příponou *.asec. Tyhle zašifrované soubory bývají (asi kvůli ukládání dodatečných dat a nějakému zarovnání velikosti) o něco větší než původní *.apk (což by ale nemělo vadit, protože paměť, na kterou se ukládají, má typicky dostatečnou kapacitu). Android tyto soubory umí "v reálném čase" dešifrovat, a proto navíc najdeš ten samý (dešifrovaný) *.apk někde jinde (tuším, že právě v některém z "asec" podadresářů). "Fyzicky" ale ty *.apk nikde nejsou (možná v nějaké cache, tak moc do toho ale nevidím).
Viděl bych to tak, že v /mnt/secure/asec je to samé, co v adresáři .android_secure (jehož obsah Android před uživatelem skrývá). V /mnt/asec jsou (asi, teď to nemůžu ověřit) ty dešifrované *.apk.
A rozhodně bych žádný z těch zmiňovaných adresářů nemazal.

Odpovědět

Zpět na „Android OS“