Servisy OstatníIrbis sp551 - občas nefunguje mikrofon (ruský smartphone)

Pravidla fóra
Pro tuto sekci platí jedno extra důležité pravidlo: Neobjektivní a nepodložené informace jsou vždy oceněna varováním ;)
Odpovědět
Fryw
Stálý androiďák
Příspěvky: 111
Registrován: úte 27. zář 2011 22:43:10
Typ mobilu / ROM: JiaYu g3

Irbis sp551 - občas nefunguje mikrofon (ruský smartphone)

Příspěvek od Fryw »

Ahoj. Mám ruský mobil značky irbis, který jsem dostal darem. Bohužel, hned první den během užívání jsem při přijetí hovoru zjistil, že mě druhá strana vůbec neslyší. Po restartu bylo vše v pořádku. Zase třeba půl dne v pohodě, někdy i celý den, a pak zase nefunkční mikrofon (testováno vyhledáváním google nebo nahráváním zvuku). Už mě to přestalo bavit, tak jsem telefon vypnul, schoval do krabičky. Po pár týdnech opět vytáhl a mikrofon fungoval. No, zase jen chvíli. Ten restart nebo tovární nastavení někdy pomůže a někdy ne, tudíž si nemyslím, že by to byl sw problém. Je to smartphone s androidem 7. Servisní střediska nejsou vůbec na území EU.
Nějaký nápad jak problém řešit? Může to být problém softwarový? Jak je to vůbec s mikrofony, jde přepájet třeba jiný mikrofon, z jiného mobilu?

Díky za postřehy
Uživatelský avatar
sagitarius
Stálý androiďák
Příspěvky: 204
Registrován: stř 27. dub 2016 19:23:50
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Mi Max 3
Mobil 2 / ROM: Xiaomi Mi Max 2
Tablet: Lenovo tab2 A10-70 LTE
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Irbis sp551 - občas nefunguje mikrofon (ruský smartphone)

Příspěvek od sagitarius »

U elektretové pecky bych takovéhle chování spíše neočekával. Problémy můžou být kdekoliv- v mikrofonním předzesilovači, v jeho napájení, v Sw systému zpracování zvuku... Ale zkus párkrát zasunout a vytáhnout sluchátkovýho jacka, jestli to nepomůže (může být závada v odpojování interního mikrofonu po zasunutí jacka). Pokud to nepomůže, zkus telefon používat pouze se sluchátkama s mikrofonem (ten interní bude odpojen), jestli bude problém taky. Těch možností je spousta. Zatím vyzkoušej toto.
Gatesovi a Jobsovi jsem dal sbohem. Linux a zelenej robot je to pravý.
Fryw
Stálý androiďák
Příspěvky: 111
Registrován: úte 27. zář 2011 22:43:10
Typ mobilu / ROM: JiaYu g3

Re: Irbis sp551 - občas nefunguje mikrofon (ruský smartphone)

Příspěvek od Fryw »

Zapojil a vypojil sluchátka, žádná změna. Mikrofon z headsetu funguje v pohodě. Při nahrávání zvuku (bez headsetu), když mluvím, tak se "ručička" ani nehne a nic není slyšet. Když při nahrávání klepu na místo kde je dírka od mikrofonu, ručička skáče a jde slyšet klepání z nahrávky. Když mluvím velice nahlas s pusou hned u té dírky mikrofonu, tak se to nahraje, ale velice potichu...
Uživatelský avatar
sagitarius
Stálý androiďák
Příspěvky: 204
Registrován: stř 27. dub 2016 19:23:50
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Mi Max 3
Mobil 2 / ROM: Xiaomi Mi Max 2
Tablet: Lenovo tab2 A10-70 LTE
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Irbis sp551 - občas nefunguje mikrofon (ruský smartphone)

Příspěvek od sagitarius »

Aha, takže se neodpojuje, jen rapidně klesá výstupní úroveň... Tak to by mohla být vadná pecka. Ale výměnu by měl dělat někdo, kdo má zkušenosti a patřičné vybavení- s trafopájkou se k tomu ani nepřibližuj.
Gatesovi a Jobsovi jsem dal sbohem. Linux a zelenej robot je to pravý.
Fryw
Stálý androiďák
Příspěvky: 111
Registrován: úte 27. zář 2011 22:43:10
Typ mobilu / ROM: JiaYu g3

Re: Irbis sp551 - občas nefunguje mikrofon (ruský smartphone)

Příspěvek od Fryw »

To je jasné, do pájení bych se nevrhl. Jen nevím, nakolik jsou takové součástky kompatibilní s jinými, jestli je nutné mít přesný typ, nebo je "mikrofon prostě mikrofon" a šel by tam dát z jiného typu...náhradní díl jsem nikde neobjevil, ani třeba na aliexpressu...
Uživatelský avatar
sagitarius
Stálý androiďák
Příspěvky: 204
Registrován: stř 27. dub 2016 19:23:50
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Mi Max 3
Mobil 2 / ROM: Xiaomi Mi Max 2
Tablet: Lenovo tab2 A10-70 LTE
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Irbis sp551 - občas nefunguje mikrofon (ruský smartphone)

Příspěvek od sagitarius »

No, ty elektrety se většinou liší jen průběhem kmitočtový charakteristiky a její (ne)vyrovnaností. V podstatě je nutný jen vybrat podle toho, aby se vešel, jestli je tam trojvývodová, nebo pravděpodobněji dvojvývodoá pecka. Dají se koupit za pár korun v prodejnách s elektronickýma součástkama. Horší bude možná sehnat ty mrňavý, ale už jsem je taky kupoval. Akorát už si nepamatuju, kde to bylo. Podívej se jak velká tam je a pak hledej "elektretová mikrofonní vložka" na netu. Mají je skoro všude. Většinou se pohybujou cenově tak 10-30,-Kč.
Gatesovi a Jobsovi jsem dal sbohem. Linux a zelenej robot je to pravý.
Fryw
Stálý androiďák
Příspěvky: 111
Registrován: úte 27. zář 2011 22:43:10
Typ mobilu / ROM: JiaYu g3

Re: Irbis sp551 - občas nefunguje mikrofon (ruský smartphone)

Příspěvek od Fryw »

Díky moc za rady. Poheldám, snad výměna pomůže. Ještě sehnat někoho, kdo by to zvládl vyměnit...
Odpovědět

Zpět na „Servisy Ostatní“