Ostatní asijské telefonyJak jsem začínal... aneb příběh o jiných telefonech

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
Dukem
Stálý androiďák
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Nexus 4
Tablet: Goclever Tab R974

Jak jsem začínal... aneb příběh o jiných telefonech

Příspěvek od Dukem » pát 10. kvě 2013 22:15:46

Přemýšlel jsem ,že napíšu takové resumé. O čínské telefony se zajímám už přes rok a nashromáždil jsem za tu dobu už nějaké informace.

Začneme tedy po pořádku, pamatuju si jak nějaká kolegyně od mamky z práce říkala ,že z Číny se dá koupit pěkný telefon. Bylo to někdy na začátku roku 2012. Hledal jsem proto na internetu a narazil na spoustu zajímavých čínských stránek kde bylo plno zajímavých telefonů, většina z nich měla ještě android 2.2, základní procesor o taktu 600mhz, špatný displej, zpracování, jakýsi divně okopírovaný design.

Po několika měsících se stal zlom, kdy jsem našel kopii Galaxy Note-u, který vypadal daleko zajímavěji, stál tehda na dhgate.com hrdě se svým gigahertzovým procesorem a cenovkou někde kolem 200$. Chlubil se svým čtyřkovým androidem. Kdepak, ještě jsme nemohli očekávat kvalitní displej či celé zpracování telefonu nebo jemné rozlišení displeje. Specifikace zněla jasně, 5 palců displej s rozlišením 800×480. Proto i já jsem váhal a ještě jsem svůj první telefon nezakoupil.

Opět po několika měsících jsem se vrátil a zjistil, že existuje zajímavá stránka aliexpress.com, kde jsou ceny telefonů asi o 20$ nižší, než na předchozích stránkách a v hlavě se mi začal rýsovat jasný nápad, že poměr cena/výkon je daleko zajímavější než na začátku.
Vybral jsem krásnou kopii HDC One X, která měla už procesor MTK6577, rozlišení displeje 960×540 a napjatě čekal co za 170$ příjde domů. Po 14 dnech mi přišel balíček a já ho šťastně otevíral. Jaké bylo vystřízlivění, když jsem zjistil, že kryt telefonu je žalostný, že se do telefonu nedají dát klasická 3,5 mm sluchátka přes špatně udělaný kryt.Malý reproduktor na hovory byl žalostný a telefon vyhříval mé ucho tak, že jsem s ním příliš dlouho volat nemohl. Vibrace byly doslova otřesné. Foťák naprosto nepoužitelný!

Po dvou měsících jsem se ovšem nevzdal Čínského nadšení a objevil krásný telefon, Jiayu G3. Tento telefon byl nebe a dudy oproti nezdařilé kopii. Vše se zlepšilo, telefon měl velkou baterii, kvalitní zpracování, výborný IPS displej, jediné co mu scházelo, byl slušný foťák a GPS. V tu chvíli jsem věděl ,že Čína se učí zatraceně rychle a my budeme co nevidět moci kupovat plně konkurence schopné telefony.

Po dalším čase mě zlákala nabídka Amoie N821, který byl zlevněný na cca 150$. Telefon přišel domů a já neměl velká očekávání, ovšem on mě velmi mile překvapil. První čínský telefon ,který dělá výborné fotky! Má kvalitní reproduktor, displej, rychlost, kvalitní zpracování - jediné neštěstí, GPS. Telefony s procesorem MTK6577 nebudou mít pravděpodobně nikdy použitelnou GPS.

Nyní vyčkávám svůj Hero H7500+, podle všeho, co jsem se dočetl tento telefon nemá žádnou větší chybu... samozřejmě počítám s přehráním na Custom rom, ale jediné, co zatím prý nefunguje je GPS s programy typu Endomondo. Mám tedy pocit, že dlouhá cesta je u konce. Čínský výrobce dokázal vyrobit telefon, který je kvalitně zpracovaný, má kvalitní displej, foťák, baterku, vibrace, reproduktor... není zde žádná větší překážka k používaní těchto telefonů, jen a pouze - nevyladěný software.

Je opravdu cenový rozdíl mezi Čínskými telefony a těmi oficiálně distribuovanými oprávněný? Vezměme v úvahu právě Hero H7500+ a srovnejme ho například s Galaxy S3. Zpracování obou telefonů je ať se to někomu líbí nebo ne víceméně podobné, plast jako plast, přiléhá - ano. Foťák bude lepší u S3, ale opravdu na tolik, abychom za telefon zaplatili 2× více? Displej - nebude větších rozdílů. GPS - funguje na obou. Příplatek za záruku - cca 1000-2000kč? V takovém případě by cena H7500 by +- 7000kč zatímco S3 je pořád někde u 11,5 tis. Samozřejmě jsou zde jisté věci, v kterém je Samsung možná lepší, ale vzhledem k jeho velikosti oproti malému čínskému výrobci bychom mohli být shovívaví.

Proč jsou tedy telefony Samsungu dražší? Můj osobní názor je reklama, nic víc než jen reklama. Nevěřím tomu, že je jiný rozdíl než finanční. Doslova žeru frajery, kteří napíšou ,že čínské telefony jsou naprostý šmejd. Přitom zde nevidím velký rozdíl. Samsung je v naších očích lepší, protože je zde všudypřítomná reklama a důkazem toho je, kolik lidí si dává do mobilu na tapetu pírko z Galaxy Note.

Co závěrem? Nakupujte od prověřených obchodů a kupujte prověřené mobily, o kterých si můžete přečíst recenze na gizchina apod. Budu rád, když se vyjádříte k mému zamyšlení a přirovnání H7500+ vs SGSIII berte s rezervou... protože, asi bych taky vzal spíš Samsung než Číňana, kdyby mi ho někdo nabídl zdarma :)

xanthor
Kyborg
Reputace: 87
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S7 [SM-G930F]
Mobil 2 / ROM: Xiaomi Redmi Note 3 Pro 2/16 [kate]
Tablet: Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 [SM-T580]
Tablet 2 / ROM: Alcatel OneTouch Pixi 3 (10)
Rom: S7: stock, kate: NOS

Re: Jak jsem začínal... aneb příběh o jiných telefonech

Příspěvek od xanthor » pát 10. kvě 2013 22:23:27

Proč jsou značkové telefony dražší? Podle mě hlavně software - stabilita, optimalizace a další updaty. Navenek nejsou vidět SW problémy. Takže já asi spíš patřím mezi ty frajery, co si myslí, že čínský telefony jsou šmejd. Ano, výjimky jsou. A když jsou ty telefony tak supr, tak proč je sem někdo nedováží, resp. proč nejsou v nabídkách prověřených obchodů? Že by nebyla poptávky? Že by nikdo nechtěl garantovat např. záruku, resp. zkoumat, jestli zrovna tento model nemá nějakou zásadní vadu? Kdyby k nim byla záruka, tak bych to možná i zkusil. Takhle jsou spíš jenom pro experimentátory a věčné "flashovače".
Ale je to samozřejmě pouze můj názor...

Autor tohoto vlákna
Dukem
Stálý androiďák

Příspěvek od Dukem » pát 10. kvě 2013 22:27:12

Nikdo z Číny nemá zájem sem dovážet svoje telefony, jejich trh jim stačí. Proč se mi Čína tak líbí? Mají odlišný styl marketingu, u nás na západě Vám nikdo nenalepí předem folii, protože je business prodávat folii, která se vyrábí zadarmo a někdy za ní dáte až 400kč. Proč telefony nemají slot na 2 sim karty? Operátoři si takové věci hlídají! Tento jednoduchý přístup je krásný...

dufko
Droid
Reputace: 60
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi9
Mobil 2 / ROM: xiaomi mi note 3
Tablet: teclast t10

Re: Re: Jak jsem začínal... aneb příběh o jiných telefonech

Příspěvek od dufko » pát 10. kvě 2013 23:07:41

Dukem píše:
Proč jsou tedy telefony Samsungu dražší? Můj osobní názor je reklama, nic víc než jen reklama.
A ešte aj väčšia túžba po zisku :)
Prečo predávať za menej, keď to ľudia kúpia aj drahšie :)

Na druhú stranu čistá čína musí byť s cenou nižšie, aby si to človek s pochybami kúpil

xanthor
Kyborg

Příspěvek od xanthor » pát 10. kvě 2013 23:12:42

Dukem: To jejich trh jim stačí moc nechápu. To jako nedokáží vyrobit těch telefonů víc nebo prostě není jinde zájem (i když část viny na tom nesou cla, dph a podobné zlodějiny)?
dufko: Tak je logický, že se trh řídí nabídkou a poptávkou. Kdyby začali prodávat SGS4 za 2 tisíce (nebo jenom lehce nad výrobními náklady), tak kromě toho, že by vydělali míň, by byl těch telefonů naprostý nedostatek a vydělali by na tom akorát tak překupníci (což se shodneme je snad ještě horší). Navíc ten zisk celý "neprojí", ale jde to do vývoje, na marketing (i když myslet si o megaakcích typu uvedení SGS4 můžeme co chceme) atd.

Malkar
Nové Androidě
Typ mobilu / ROM: siemens mc60-siemens m65-nokia 5800-zte skate

Příspěvek od Malkar » sob 11. kvě 2013 7:52:46

tak vem v potaz to,že by čínani museli pronajímat prostory,zařizovat servis a spoustu dalších věcí v ostatních zemích a když si připočteš clo a dph+2 letou záruku,tak by se cena dostala docela nahoru,určitě ne natolik,kolik stojí třeba onen zminovaný samsung,nicméně v ten moment by si člověk raději ty 3 000,- připlatil zatu s3,než koupil čínana (můj osobní názor).Co se vývoje samsungu týče,stačí si zjistit,kolik ho minulej rok stála JEN reklama...dostaneš se na neuvěřitelnou částku,kterou netrumfne nic a nikdo...takže ano,určitě tam platíš doslova reklamu.

BigFoot007
Androiďák!
Reputace: 4
Typ mobilu / ROM: ZTE Skate - Orange Monte Carlo
Tablet: Ainol Novo 7 Aurora II

Příspěvek od BigFoot007 » sob 11. kvě 2013 10:10:57

Prakticky uplne suhlasim.
Ja som dokonca este niekedy v roku 2009-2010 vyskusal Sciphone i9 - to bolo nieco priserne, ale stalo to vtedy len 40€.
Cinania sa milovymi krokmi posuvaju dopredu. Posledna generacia MTK6589 je vynikajuca, aj co sa tyka dostatocneho vykonu, aj co sa tyka spotreby (MTK6577 bol proti tomuto stvorjadru cisty zrut).

Len par poznamok:
a) cinanci mozu ist cenou dole, lebo: neriesia dodatocny servis, ani podporu (i ked to sa teraz meni, co je vidno napriklad u Zopa, aktualizacie vydava kazdy mesiac, dokonca uz pouzivaju aj OTA aktualizacie). Tiez sa neseru s licencnymi a patentovymi poplatkami
b) cinanci nakupuju pravdepodobne (na 90%) cobalt z Konga (da sa hovorit az o krvavych diamantoch, doporucam si trosku nastudovat)

Inak cinancom fandim, proti samsungu, sony a Nokii je to prijemna zmena. Ja som so svojou H7500+ max spokojny. Co sa cinanci postupne naucili robit je uz konecne aj fotak. Za to maju u mna jedno velke plus. Sam som zvedavy co prinesie mediatek na jesen - ci to bude nejake vykonejsie stvorjadro s Cortex A15, alebo sa nebodaj dockame podoby samsungackehop octa-coru...S mediatekom ale aj cinancami treba zacat ratat, to co vypuklo s MTK6589 je doslova masaker, a uz teraz je vidno ze pri najnovsich hrackach nestihaju fabriky vyrabat a dostatocne pokryt dopyt pri zaciatku predaja.
Naposledy upravil(a) BigFoot007 dne sob 11. kvě 2013 10:45:33, celkem upraveno 1 x.

xanthor
Kyborg

Příspěvek od xanthor » sob 11. kvě 2013 10:33:50

Malkar: Jak to, že profláklé čínské značky jako Huawei a ZTE s tím problém nemají? A taky říkáš, že ten rozdíl v cenách (když započteš dph (nevím, jak je to se clem, někde jsem tu četl, že se neplatí, teď to studovat nebudu)) není takový, aby si lidé nepřiplatili za "lepší" značku. (A u levnějších telefonů, které se aspoň tady určitě prodávají víc než ty naprosté highendy, bude ten rozdíl v ceně ještě menší.)
A to, že dávají do reklamy ohromné částky je snad špatně, když mají ohromné zisky? Reklama se nedělá pro nic za nic, ale proto, aby přitáhla ke koupi další lidi (a ty stávající si udržela). A jsme zase u vyššího zisku, což znamená i větší možnosti investic do vývoje, asi taky o něco vyšší daně atd. Reklama má furt velký vliv (zvlášť na BFU, což je naprostá většina uživatelů Androidu) - to, že je pár lidí, co si přesně porovnávají parametry, studují recenze, fóra a bůhví co, je sice pěkné, ale výrobce to nevytrhne (vzpomněl jsem si na svůj oblíbený Siemens).

sp4wn90
Nové Androidě
Typ mobilu / ROM: lenovo a820

Příspěvek od sp4wn90 » sob 11. kvě 2013 12:05:48

proč jsou značkové mobily dražší? Zkuste zapřemýšlet nad tím že samsung atd musí vynakladat miliardy do vývoje který se jim musí nějak zaplatit... kdežto činanni to okopirují a mužou tu cenu nasadit takhle nizko...

Malkar
Nové Androidě
Typ mobilu / ROM: siemens mc60-siemens m65-nokia 5800-zte skate

Příspěvek od Malkar » sob 11. kvě 2013 12:15:24

všichni kopírujou od všech,to není žádná novinka...at to jsou čínaní,nebo ne...to,že si tu ZTE a huawei začínají dělat velmi dobré jméno je jedině dobře,nicméně podívej se na ceny telefonů tady a v číně,ten rozdíl je dost velkej a spousta lidí dodnes bere konkrétně tyto 2 značky jako čínský šmejdy od kterých by si nikdy nic nekoupili.Ano,ohledně toho,že reklama je důležitá pro zisk,natom se také shodnem,ale aby dali za reklamu xy krát víc,než všichni ostatní výrobci,tak se to musí logicky někde promítnout a ano,investují miliardy do vývoje,nicméně za mě osobně bych si od samsungu nic jinýho,než top model nekoupil,protože ty ceny jsou právě díky těm top modelům tak neskutečně nadsazený,až to není pěkný.

xanthor
Kyborg

Příspěvek od xanthor » sob 11. kvě 2013 14:03:42

Však kdysi se lidi dívali na Samsung taky skepticky (v dobách, kdy tu vládla Nokia, Siemens a Ericsson, později Sony Ericsson), podobně jako dneska na Huawei/ZTE.
Ještě k té reklamě - myslíš, že si to nedokážou spočítat tak, aby se jim ty investice do reklamy vrátily? No a pokud se jim vrátí, tak kde je problém? Stěžuj si na lidi, že si nedokážou zjistit informace sami a podléhají reklamnímu tlaku.
A nemyslím si, že ceny top modelů jsou nějak extra nadsazený. Už nějak od roku 2001, kdy jsem to začal sledovat, stály top modely značek jako Nokia nebo (Sony) Ericsson 15 až 20 tisíc, což bylo na tehdejší poměry (hlavně co se týče průměrného platu) mnohem víc než dnes. Kromě toho díky technickému pokroku opravdu není nutné kupovat si vždycky to nej - už i Galaxy S 3 spadl na 11 tisíc u ověřených obchodů a pro většinu naprosto dostačující telefony jako Desire X (no, až na kompas a možná HD video) nebo Galaxy S 3 mini stojí 5 až 7 tisíc. Kdo ale "potřebuje" (full) hd displej a čtyřjádro, tak si prostě musí připlatit. Mám trochu dojem, že výrobci to budou mít čím dál těžší - displej (bez nějaké zásadní změny) už není kam zvětšovat, mít větší rozlišení jak (full) hd taky nemá moc smysl, samotný systém si určitě ještě spoustu let vystačí s 1 GB RAM (takže 2 GB RAM bude dostatečné hodně dlouho), výkonu mají telefony taky dostatek - sice ne tolik jako klasické počítače, ale vzhledem k omezením daným ovládáním a displejem to stačí (snad leda hráči si můžou ještě stěžovat, že se jim ve fullhd trochu sekají hry). Už by to ale chtělo nějakou revoluci v ovládání/konstrukci/displeji nebo aspoň bateriích...

Autor tohoto vlákna
Dukem
Stálý androiďák

Příspěvek od Dukem » sob 11. kvě 2013 14:36:11

Myslím ,že výrobní cena SGS3 je menší než třeba H7500+, samozřejmě kvůli kvantitě.... na to jsem chtěl upozornit, že jsou zde šílené marže pro Samsung. A kdyby už začali čínští prodejci expandovat na Evropský trh, určitě by odladěnost více pohlídali. Dneska nemají důvod expandovat, protože mají určitě dostatečné prodeje v Číně.
S tím Kongem mě to docela zaujalo, na to se budu muset podívat!

Autor tohoto vlákna
Dukem
Stálý androiďák

Příspěvek od Dukem » sob 11. kvě 2013 14:43:02

xanthor píše:Proč jsou značkové telefony dražší? Podle mě hlavně software - stabilita, optimalizace a další updaty. Navenek nejsou vidět SW problémy. Takže já asi spíš patřím mezi ty frajery, co si myslí, že čínský telefony jsou šmejd. Ano, výjimky jsou. A když jsou ty telefony tak supr, tak proč je sem někdo nedováží, resp. proč nejsou v nabídkách prověřených obchodů? Že by nebyla poptávky? Že by nikdo nechtěl garantovat např. záruku, resp. zkoumat, jestli zrovna tento model nemá nějakou zásadní vadu? Kdyby k nim byla záruka, tak bych to možná i zkusil. Takhle jsou spíš jenom pro experimentátory a věčné "flashovače".
Ale je to samozřejmě pouze můj názor...
V podstatě jsem tě jako toho frajera nemyslel, vzhledem k tomu ,že máš G300, což považuju taky za Čínský telefon, sice od brandovaného výrobce, ale když ho srovnám např. s Galaxy Ace ve stejné cenové hladině, je to nebe a dudy :)

Odpovědět

Zpět na „Ostatní asijské telefony“