PokecNákup ojetého vozu - názor členů

Moderátoři: Jacho, Moderátoři fór

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
DenyKr
Robot
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Nákup ojetého vozu - názor členů

Příspěvek od DenyKr » ned 06. bře 2011 9:22:06

Ahoj,
přemýšlím o novém autě a poněvadž je tady fajn komunita, hodil jsem to aspoň do pokecu.. Zatím na auto pořád šetřím a šetřit ještě delší dobu budu, nicméně chtěl bych vědět, co tedy bude mým cílem..
Přemýšlím nad dvěma zcela odlišnými segmenty.. Předně ještě podotknu, že rodinu nemám a ještě dlouhá léta mít nebudu, proto se na praktické hledisko až tak moc nekoukám.. Ať už koupím cokoli, jsem slušný řidič, nejezdím, jako hov*do, ani nic "netuním", auta bych nechal v původním vzhledu (dal bych je jen dopucu), popř. bych je upravil jen originálními díly na sportovní model (OPC, AMG)..

Přemýšlím tedy nad:
Opel Astra řady H caravan, motor 1,6, nebo 1,8.. dle nabídky buďto s přeplňováním turbo, nebo bez..
1,6: (85kW = cca. 115koní)
1,6 Turbo: (132kW = cca. 180koní)
1,8: (92kW = cca. 125koní)

Rok by to byl zřejmě 2006, najeto do 150 000km, původní cena cca. 500 000Kč

Foto:
http://static.pagenstecher.de/uploads/2 ... 4kw-41.jpg

http://www.opelastrah.com/photos/opel-a ... ravan2.jpg

http://image.automobilemag.com/f/auto_s ... r_view.jpg

NEBO

Mercedes-Benz CLK, řada W208, motor buď 200, nebo 230 kompressor..
200 kompressor: (100kW = 136koní)
230 kompressor: (141kW = cca. 192koní)

Rok by to byl zřejmě 2000, najeto okolo 150 000km, původní cena cca. 1 300 000Kč

Foto:
http://data.motor-talk.de/data/gallerie ... -10311.jpg

http://www.mercs.com.au/images/11.jpg

http://2.bp.blogspot.com/_lsyt_wQ2awY/S ... per_06.jpg

Klady a zápory:
odmyslím-li si design a praktičnost (to je otázka názoru a potřeb), viděl bych to asi takto:

Astra:
+ Design
+ Stáří vozu
+ Dobré zpracování
+ Relativní spolehlivost
+ Větší využitelnost
+ Relativně nízké náklady
- Velký pokles hodnoty
- Je to obyčejné, tuctové auto, za kterým se za pár let nikdo neotočí
- Výbava by byla normální, ničím by nenadchla

CLK:
+ Design
+ Vynikající zpracování
+ Vysoká spolehlivost (min. 300 tis. kilometrů není problémem)
+ Luxus, styl, perfektní odhlučnění, apod..
+ Nadstandardní prvky výbavy (většinou kůže, vše v elektrice, vč. sedadel, klima, 4 - 8 airbagů a miliony dalších prvků)
+ Velmi nízký pokles hodnoty
+ Malé morální opotřebení, auto bude atraktivní i za mnoho let
- Stáří vozu
- Nízká využitelnost
- Vysoké náklady

Jaký je tedy váš názor, co byte z těchto 2 vozů koupili vy? Je to zcela jiný segment a jiný ročník, na druhou stranu ačkoli je Mercedes starší, je na tom výbavově a zajisté také bezpečnostně pořád lépe, než ta Astra..Astra je zase ale lépe využitelná (především v zimě) a je novější (ve verzi "classic" se stále ještě vyrábí)..

Předem díky za názory :)
Naposledy upravil(a) DenyKr dne ned 06. bře 2011 14:08:18, celkem upraveno 1 x.

ramon.dexter
Moderátor
Reputace: 43
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi 9/stock ROM
Tablet: huawei mediapad 8.3 - stock

Re: nové auto - názor členů

Příspěvek od ramon.dexter » ned 06. bře 2011 9:40:34

No, osobně se snažím u ojetých aut vyvarovat turba/kompresoru. Je to poruchová část, která často odchází. V podstatě si nemůžeš být jistej, v jakým je stavu. Já osoběn bych mercedes nechtěl a to z důvodu opravdu drahých oprav. Doporučil bych ti podívat se třeba po Oktávkách. Po technický stránce je to německý auto. Spolehlivý a i na pohled celkem pěkný. Pro mě osobně hezčí než opel.

A ty plusy a zápory: tobě záleží na tom že budeš poutat na silnici pozornost? Že se o tebe může víc zajímat policie?
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)

Autor tohoto vlákna
DenyKr
Robot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr » ned 06. bře 2011 10:07:35

Vybírám čistě mezi tímto.. Auto nepotřebuji hned, ale nemohu si dovolit koupit si jej až za dva roky.. Octavii bych si tak mohl dovolit opět pouze s podobným stavem kilometrů, což by byl průšvih, neb s nimi mám desetiletou osobní zkušenost.. Ať už jde o I, nebo II. řadu, při 150 tis. se sype kde co.. Tím spíše, když je to běžná tuctovka a většinou patří obchodním zástupcům, kteří se k ní pěkně nechovají.. Čili by se mi mohlo stát to, co osobně znám a to třeba při stavu těsně před 150 tis. km může odejít spojka, popř. po 150 tis. km může odejít celá převodovka, nebo její část (to však záleží na chování řidiče)... Čili toto je jen zlomek toho, co je třeba při tomto stavu kilometrů měnit a vychází to sakra draho.. Sami rodiče mají doma dvojkovou faceliftnutou Octavii 4x4, ale ač je to moc fajn auto a po výměně všeho drží až do těch cca. 250 tisíc, toto riskovat nechci, proto Octavia ve výběru není..
Jinak s turbem souhlasím, napsal jsem to jen jako potencionální možnost, ale turbo s najetými cca. 150 tisíci je opravdu dost a bál bych se toho.. kompressor naopak neodchází vůbec a jsou to jen pověry - jednak znám lidi s MB s kompressorem a jednak rodiče mají rovněž o generaci novější CLK (2006), přeplňované kompressorem.. Má najeto sice pouze nějakých 90 tisíc, ale ani tak zatím problém nenastal..
Co se pozornosti týče, nepotřebuji, aby mně někdo obdivoval, ale zároveň sám pro svou potřebu chci mít extravagantnější auto, žádnou tuctovku, což je bohužel mínus Astry.. O Policajty mi nejde, neb poněvadž nejezdím, jako prase a poněvadž bych si na auto nedával neschválené díly (xenony, apod.), jen by mně krátce zdrželi :)

kemo
Stálý androiďák
Typ mobilu / ROM: NS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kemo » ned 06. bře 2011 10:17:18

ramon.dexter píše:No, osobně se snažím u ojetých aut vyvarovat turba/kompresoru. Je to poruchová část, která často odchází. V podstatě si nemůžeš být jistej, v jakým je stavu. Já osoběn bych mercedes nechtěl a to z důvodu opravdu drahých oprav. Doporučil bych ti podívat se třeba po Oktávkách. Po technický stránce je to německý auto. Spolehlivý a i na pohled celkem pěkný. Pro mě osobně hezčí než opel.

A ty plusy a zápory: tobě záleží na tom že budeš poutat na silnici pozornost? Že se o tebe může víc zajímat policie?
Vyvarovat se turba a zároveň pořídit oktávku. No nevim, to se trochu tluče. Veškerý motory do oktávky co za něco stojej maj turbou ať už jde o naftu i benzín.
---Proudly member of anti-MIUI team---

Autor tohoto vlákna
DenyKr
Robot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr » ned 06. bře 2011 10:18:23

no, on je hlavně problém, že sehnat Octavii v jiném motoru, než 1,9, je docela umění..

kemo
Stálý androiďák
Typ mobilu / ROM: NS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kemo » ned 06. bře 2011 11:00:34

No já mám TDI (teda v passatu, ale to je kromě orientace motoru stejné) a motory jsou to dobré. Měl jsem možnost jet v Octávii 1.6 v benzínu a je to najvětší tragédie co znám, to snad i HTP je lepší když se trochu točí. A to fakt nejsem žádnej závodník. Takže když oktávii tak buď TDI nebo 1.8T ....prostě do oktávky dle mého názoru neexistuje dobrej motor bez turba.
---Proudly member of anti-MIUI team---

Autor tohoto vlákna
DenyKr
Robot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr » ned 06. bře 2011 11:09:08

Tak 1,6 je motor, který je děsně zastaralý, dokonce někdy tuším z 80. let..
1,9TDI s přijatelným stavem kilometrů (to jsme ale zase cenově jinde), pominu-li hrubý chod pumpa-düse, je fajn motor, 1,8 20v Turbo je však katastrofa - nespolehlivý, servis je drahý a časování nelze nikdy nastavit přesně, kvůli lichému počtu ventilů na válec (což je atypické)..
Nicméně, jak píšu - Octavia ve výběru není právě pro svou cenu, která se se slušným stavem kilometrů přemrštěná.. A Octavia I, která stojí v rámci mezí, je zase už dosti zastaralá..

houmik
Stálý androiďák
Typ mobilu / ROM: HTC One S

Příspěvek od houmik » ned 06. bře 2011 12:03:34

Neda se automaticky rict, ze co turbo, to porucha. Ja mam s TDI nabehano 330.000 km, turbo bylo preventivne venku na kontrole a svete (Ramone) div se, zadna vule, nebylo zadreny atd. Jen se vycistilo, kdyz uz bylo venku a to bylo vsechno. ;) Auto ma akorat vetsi trysky a upravenou RJ motoru na 109 kW, spojka je porad original, to samy prevodovka.

1.8T je jeden z nejlepsich motoru, co se kdy do Octavek daval. Velice spolehlivy, vyborna dynamika a pri normalni jizde i slusna spotreba. Urcite bych se u OII vyvaroval 2.0 TDI PD 16V, kdyz, tak jedine s 8V. Dobra volba je u Octavek TDI PD 77 kW, osvedceny a vychytany motor. Dobra volba je taky 1.8 TSI.

Ty dve auta, co jsou tu na vyber, jsou uplne odlisny. :roll: Nesel bych ani do jednoho. :mrgreen:
HTC One S - spokojenost
SGS 3 - nespokojenost

Crazyloap
Stálý androiďák
Typ mobilu / ROM: HTC Desire

Příspěvek od Crazyloap » ned 06. bře 2011 12:21:04

Dovolím si trochu nesouhlasit. Měli jsme Oktávku 1. generace a ten motor vydržel 750 000 km. Potom se sice rozsypal, ale to nemění nic na tom, že podle mě je Turbodiesel z 1.generace jeden z nejlepších motorů co kdy v autě byl. A vím, že taťka tam nelil vždycky jenom naftu. :-D
HTC Desire "AMOLED"
ROM: LeeDroid 2.3d
Radio: 32.48.00.32U_5.11.05.15
Kingston 16GB micro SDHC class 4
Operátor: O2

Vyzkoušel jsem už hodně Romek, ale vždycky jsem se vrátil k LeeDroidu.

maTTew
Stálý androiďák
Typ mobilu / ROM: Huawei Ascend G300 B952

Příspěvek od maTTew » ned 06. bře 2011 12:25:51

Přijde mi, že vůbec nevíš co chceš. Na jedná straně krám Astra a na druhé CLK? A tví rodiče mají těch aut kolik prosim tě? Meďák je drahý na servis, Astrou zase nikoho nenadchneš. U Oktávky II jsou nejlepší TDI 77kW, jak tu píše kolega, spolehlivé kousky.

Autor tohoto vlákna
DenyKr
Robot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr » ned 06. bře 2011 12:34:39

šmarja, co pořád řešíte Octavii :shock: NECHCI Octavii :lol:
Mercedes a jeho drahý servis mi nedělají vrásky, díky známosti bych jej měl zhruba za 50%, takže no problem :)
Rodiče? Jak píšu - Octavii a CLK, nic víc ;)
Raději toho nechme, myslel jsem, že bude debata o něčem jiném, než o Octavii.. Tak díky za názory a můžete to locknout :DD

Crazyloap
Stálý androiďák

Příspěvek od Crazyloap » ned 06. bře 2011 12:45:24

Já jenom reagoval na tvůj názor ohledně motoru. :-) Rozhoduješ se jenom mezi těma dvěma nebo přijímáš i jiný návrhy? To je docela podstatný. Jestli jo tak bych se vůbec nebál Passatu.
HTC Desire "AMOLED"

Autor tohoto vlákna
DenyKr
Robot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr » ned 06. bře 2011 12:51:41

no, vzhledem k tomu, že jsem zvážil všechna hlediska, jak už co se ceny a dalších nákladů týče, co se designu, využitelnosti, vlastností, atd, atd., týče, pouze mezi těmito dvěma, nejen proto, že s nimi mám nějaké zkušenosti.. Passat a Octavia, to všechno jsou fajn auta, ale 100 lidí, 100 chutí a něco podobného já nehledám :)
Nicméně jsem rád, že jste navrhli i jiná auta, pominu-li čistou debatu o Octavii, vždy si rád poslechnu také jiné alternativy.. U mně jasně vítězí CLK, nejen pro svůj výkon, luxus, jízdní vlastnosti a extravaganci, ale také pro svou spolehlivost a lásce k Mercedesům.. Nicméně je asi vážně hloupé srovnávat jej s Astrou, neb spousta z vás má zajisté rodiny a tudíž i automaticky praktičtější pohled na věc, tudíž když už nic jiného, většina mi asi doporučí Astru.. Nakonec je to tedy stejně jen a jen na mně :)

Crazyloap
Stálý androiďák

Příspěvek od Crazyloap » ned 06. bře 2011 13:11:54

Já osobně bych si Opel nekoupil, ale to je jenom čistě muj subjektivní názor. Pokud vybíráš jenom mezi těmito dvěma a nevadí ti drahý servis a náhradní díly, tak Mercedes. Jinak si myslím, že je hodně lepších a levnějších aut než tato dvě.
HTC Desire "AMOLED"

Pnaky
Androiďák!
Typ mobilu / ROM: Samsung S4 Mini [GT-i9195]
Rom: CyanogenMod 12 5.1.1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pnaky » ned 06. bře 2011 13:19:08

Dovolím se také zapojit - to že bych mohl vychvalovat Octavii I nebo II generace není pochyb ale rád bych podotknul jednu praktickou a často přehlíženou věc - vyvaruj se francouzským autům - to že je interiér jako pokojíček je sice věc která prodává ale motoricky a mechanicky jsou ty auta šílená na provoz. Další kategorií jsou japonská auta - prvotřídní kvalita zpracování všeho avšak servis je při nákupu originálních dílů velmi drahý. O kvalitě korejských vozů se nedá moc mluvit a odpovídá tomu i cena. Německá auta koncernu VW a Opel jsou zárukou kvality po všech stránkách - pěkné svezení za rozumné peníze.

O značkách typu Mercedes, Jaguar, BMW se nemá moc cenu konkrétně vyjadřovat jelikož se nejedná o žádnou masovku a tak zkušenosti lidem chybí. Na druhou stranu z toho vychází, že čím méně aut jezdí, tím je servis dražší...

Z výběru v prvním příspěvku bych si nevybral osobně nic ale když už bych musel, je Opel Caravan jasná volba... Z možnosti vzít jakýkoliv vůz kolem 600tis. volím dvojkovou Octavii s DSG převodovkou...
Obrázek = Samsung S4 Mini + CyanogenMod 5.1.1 + O2 Free CZ

Crazyloap
Stálý androiďák

Příspěvek od Crazyloap » ned 06. bře 2011 13:26:19

Pnaky píše:O kvalitě korejských vozů se nedá moc mluvit a odpovídá tomu i cena.
Dovolil bych si nesouhlasit. Momentálně vlastníme KIA Sportage a nemůžu si ho vynachválit. Kvalita zpracování je na velmi dobré úrovni. Servis je rychlý a auto všeobecně velmi spolehlivé. Chápu, že někdo kdo s žádným takovým autem nejezdil(nevím jestli jste měl tu zkušenost) může namítat, že je to korejské auto, ale rozhodně to není zajíc v pitli. :-)
HTC Desire "AMOLED"

PL113
Droid
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S

Příspěvek od PL113 » ned 06. bře 2011 13:37:20

taky mi líp vychází mercedes
Pokud chceš mít otlačený lokty od tvrdých plastů, tak astru...

Nicméně bych ti rád poradil s koupí. Hodně těch méďů bude po tunerech a po prasatech, to si buď jistý (to auto k tomu vyloženě vybízí)- v dnešní době jsou ta auta za hubičku a každej chce mít přece luxus :?
dále se vyhni typickým prodejcům jako je AAA nebo ESA - co tyhle lumpové dělaj s autama, to by ses divil! A jejich praktiky se zavádějící cenou už byly nejednou v tv a jsou tam snad i nějaký žaloby - prostě jedině hotově, na úvěr nikdy. Honosí se kontrolou Cebia, ale 2x jsem byl svědkem toho, jak stáčí (ano, u nás to není protizákonné a asi ani nikdy nebude - v německu je, tak kup radši tam)...nebo u nás je jistota auto-plus.cz - jsou tam sice dražší vozy, ale jsou 100%.

Jinak si projdi tuto stránku (je tam i článek o ESA) a hlavně příručku pro koupi vozu:
http://www.sdruzeni-sova.cz/

dobře kup a nenaleť - koupě ojetiny je bohužel u nás loterie...

MrPedro
Robot
Typ mobilu / ROM: G1 + SE X 10 mini + Nexus S + Huawei D2 + XNote 4G
Mobil 2 / ROM: RR-N-v5.8.3
Twitter: mrpedrocz
Tablet: Ainol Novo 7 Paladin, Acer Iconia tab A71

Příspěvek od MrPedro » ned 06. bře 2011 13:40:35

Ale to je presne to, cemu se nelze v zadne internetove diskuzi vyhnout.
Ja se zase vzdycky smeju nazorum "vyvaruj se francouzským autům - to že je interiér jako pokojíček je sice věc která prodává ale motoricky a mechanicky jsou ty auta šílená na provoz." protoze to je nesmysl.
Mame v rodine nakolik francouzu napric znackami, a jediny problem s nimi nebyl.
Na druhou stranu znam spoustu majitelu japoncu, kteri si zoufaji ....

PS: nazev tematu je alespatne napsany, mel by znit Stare auto - nazor clenu, protoze se o zadne nove auto nejedna. Ja osobne radeji ozelim nejake ficurky, ci zavistive pohledy a koupim si nove.
Jak jiz pravil klasik "radeji ty svoje sedacky zaprdim sam"
.:. XIAOMI Redmi Note 4g .:. RR-N-v5.8.3 .:. root .:. MIUI .:. Vodafone .:.

Autor tohoto vlákna
DenyKr
Robot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr » ned 06. bře 2011 14:05:30

Děkuji, PL113, podobnou diskuzi jsem si představoval :)
S AAA bohužel skoro osobní zkušenost mám, když si kdysi (asi před 8 lety) mamka kupovala lehce ojeté BMW a vzala si jej na leasing po dobu 5 let.. V konečném důsledku jej přeplatila skoro o 500 tis. kč ! Tehdy internet nebyl tak rozšířený a mohu všem potvrdit, že jejich smlouvy jsou na takové úrovni, že si nejen nabijete hubu, ale ještě budou právně nenapadnutelné.. Dnes naštěstí již internet je a všem, kdo by nákup v AAA zvažovali, dávám radu: projděte si to a zjistěte, co jsou vlastně zač...
Co se francouzských aut týče: tady přesně platí 100 lidí, 100 chutí.. neberu-li dávnou dobu, ale 90-tá léta, Francouzské značky byly značně nespolehlivé.. do soudku přidala také Laguna, která byla vrcholem nespolehlivosti.. Dnes je to již dávno jiné: kvalita zpracování je na úrovni, spolehlivost nepatří ke špičce, ale šmejd to rozhodně není.. Kdo hledá poklidnou jízdu bez hrbolků na cestě, v dané ceně je francouzský vůz jednoznačným vítězem.. Já osobně bych francouze nechtěl, mají oproti Německým vozům měkké sedačky a měkký podvozek, ale rovněž nesouhlasím s tím, že je to šmejd (beru-li dnešní vozy)..
Co se korejských vozů týče, rovněž nesouhlasím s názorem, že jsou to šmejdy.. Opět: já jsem milovníkem vozů a proto chci své zkušenosti uplatnit při výběru toho pravého - proto snad bych neměl naletět ani v bazarech...Proto by korejec pro mně nebyl, ale to neznamená, že je to šmejd.. Zase: v devadesátých letech, dokonce v nedaleké budoucnosti, byla korejská auta vrcholem nevkusu, příšerného zpracování, nespolehlivosti a děsných jízdních vlastností.. Dnes sice ani řízení, ani podvozek neoplývají ani 1% sportovní jízdy, zpětná vazba žádná, ale pro lidi, kteří chtějí levné auto, nebo auto, které se jim líbí a přijde jim zbytečné kupovat něco dražšího, jsou dnešní korejská auta ideální - jsou dobře zpracovaná, kvalita materiálu je na danou cenu poměrně na úrovni a ač jízdní vlastnosti nejsou nic extra, auto je bezpečné a kdo nechce závodit, jsou zcela dostačující...
@MrPedro:
Máš pravdu, jdu nadpis opravit, neb například příspěvek uživatele Pnaky je s cenou 600 tisíc korun trošku mimo mísu.. mít tyto peníze, vzdor vysokým nákladům kupuji Land Rovera Discovery a s nikým o tom nediskutuji.. Proto děkuji za radu, Pnaky, ale koukni se na ceny bazarových vozů, o nichž tady mluvím a zjistíš, že jsme cenově "trošku" jinde :)
Všem podotýkám, že jsem mladý, bez rodiny a poněvadž bych rodinu pod 30 let nechtěl, mám stejně ještě pár let čas -> tudíž ačkoli nemám momentálně až tak špatně placené místo, částky okolo 600 tisíc jsou pro mně reálné jen v případě, kdybych si chtěl auto koupit asi tak za 5 let.. Proto řeším "starší vozy", proto řeším nepraktické kupé a proto neberu v potaz Octavii, která mi toho moc nenabídne a je opravdu drahá...
Astra má výhodu praktičnosti a "nového vozu".. nicméně jaký je rozdíl v tom, zda koupím 5 let staré auto s najetými max. 150 000km, nebo 10 let staré auto s najetými 150 000km? Jedině v tom, že u Opela nemám jistotu, že mi vydrží...U Mercedesu ano..
Bohužel, jak zde bylo zmíněno, u nás se dost přetáčí kilometry - proto bych kupoval vůz výhradně se servisní knihou, díky níž, je-li pravá, jsou všechny údaje uloženy v elektronické databázi a stačí mi jen zavolat do Moravia Ostrava a hned mi řeknou, jak na tom to auto skutečně je.. Jak já vždycky píšu: auto je tak staré, jak se k němu majitel choval a dle toho, v jakém je stavu... Nechci tedy, aby to vyznělo tak, že jsem skálopevně přesvědčen o Mercedesu, nicméně čím více nad tím přemýšlím, tím více jsem právě pro tuto alternativu - to auto nestárne ani designově, ani funkčně a bude-li mít poctivých max. 150 000km a já za celou dobu "společného soužití" najedu max. 100 000km, 250 000km je pro Mercedes stále jen dobře zajetý motor a dle toho by se také prodával, zatímco Opel s takovým stavem kilometrů je polorozpadlý krám...

TMa24
Droid
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: Nexus 5x
Twitter: necromanderSM
Rom: stock
Kontaktovat uživatele:

Re: Nákup ojetého vozu - názor členů

Příspěvek od TMa24 » ned 06. bře 2011 14:25:31

Ja mam octaviu 1.9 SDI . Ako sa hovori, spolahlive veci sa uz nevyrabaju.

Autor tohoto vlákna
DenyKr
Robot
Kontaktovat uživatele:

Re: Nákup ojetého vozu - názor členů

Příspěvek od DenyKr » ned 06. bře 2011 14:39:47

SDI je držák, absence turba dělá své :thumbup:

Odpovědět

Zpět na „Pokec“