PokecProximity senzor - "divná hlava"

Moderátoři: Jacho, Moderátoři fór

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
Krampusak
Stálý androiďák
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: Lenovo A7010 [Vibe X3 Lite]
Mobil 2 / ROM: LG G2

Proximity senzor - "divná hlava"

Příspěvek od Krampusak » čtv 19. kvě 2011 20:34:23

Zdravím každého, koho to sem přitáhlo.
Mám takový zvláštní problém. Jde o fungování proximity senzoru. O chybách tohoto senzoru se tady sem tam píše a většinou pomůže výměna telefonu, ale u mě (respektivě u mé ženy) je problém takový, že proximity senzor nefunguje se žádným (rozuměj dvěma telefony v rodině). Jinými slovy, když dá při hovoru telefon na ucho, displej se sám libovolně aktivuje a zhasíná. To samozřejmě přináší problémy typu nechtěného ukončení hovoru nebo vytáčení čísel a všeho co jen může dotyk na aktivní displej způsobit.

Pokud to chápu správně, tak proximity senzor má tu funkci, že v případě zaznamenání blízkosti "překážky" (hlavy) vypne displej a jakmile se překážka oddálí, displej se opět aktivuje. Nedaří se mi moc najít informace o jeho přesném fungování. Našel jsem jen, že by to měly obstarávat dvě čidla, jedno které vysílá a druhé, které přijímá. Je to tak?
V případě, že by se to ženě stávalo jen u jednoho telefonu, řešil bych to reklamací, ale jí se to stává u dvou různých telefonů, na kterých mě vše funguje tak jak má. Proto ten podtitul "divná hlava"... Je možné, že by senzor to co vysílá, případně přijímá nějak špatně díky zpracovával např. kvůli odrazu od ucha apod.? Když se senzor překryje rukou (manželky) tak to taky chodí, ale jakmile dá telefon k hlavě, dělá si co chce...

Hlavně mi nepište, abych vyměnil manželce hlavu, to už jsem jí říkal a moc se ji to nelíbilo :lol:

cyphill
Robot
Reputace: 14
Typ mobilu / ROM: HTC 10
Rom: nougat, stock, root

Re: Proximity senzor - "divná hlava"

Příspěvek od cyphill » čtv 19. kvě 2011 20:44:50

Mám tento problém s Desire HD, příčina je to, že je senzor umístěn na kraji dlouhého otvoru na sluchátko, tzn., že mám občas senzor jakoby za uchem a to už je někdy dost dlouhá vzdálenost na to, aby se rozsvítil displej. Řešení by v tomhle případě bylo prodloužit vzdálenost na kterou reaguje senzor, ale to nevím, jestli lze řešit softwarově...
Chceš-li poděkovat, klikni na palec!

NaTuRaL
Androiďák!
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Desire

Příspěvek od NaTuRaL » čtv 19. kvě 2011 20:57:46

no tak to teda nefacha, trochu ti to priblizim, da se rict ze je to svetlocitliva dioda , ktera pri urcitem osvetleni je sepnuta a pokud se osvetleni snizi pod urcitou hranici dojde k vypnuti, da se to treba overit v aplikaci GPS Status, ale na tlf s mensim zobrazenim ten udaj o JAS(lux) neni zobrazen , jinak si to muzes odzkouset velice jednoduse , poloz oba tlf. vedle sebe na stul a zovolej si z jednoho na druhy a prijmy hovor. Na hore jak je sluchatko jsou 2 nebo 1 svetlejsi tecky, v tom cernym oramovani, to pri bezicim hovoru prekrej treba prstem a display by ti mel zhasnout

Autor tohoto vlákna
Krampusak
Stálý androiďák

Příspěvek od Krampusak » čtv 19. kvě 2011 21:01:19

V mém případě to nevypadá na chybu senzoru, ale spíše na chybu "hlavy"
Máme dva telefony - Xperia X10 mini pro a Wildfire - mě to chodí v pohodě, manželce oba zlobí.
Tím pádem jsem vyloučil jako závadu hardware i software na telefonech, když při mém užívání chodí bez problémů, musí tedy být chyba někde jinde...

to Natural: díky za vysvětlení funkce, ale ono to takhle funguje u mě v pohodě, ale jakmile přiloží oab telefony k uchu manželka, dělá si to co chce. Když je překreje prstem, nestane se to. Zlobí to jenom na manželčině hlavě...

Autor tohoto vlákna
Krampusak
Stálý androiďák

Příspěvek od Krampusak » čtv 19. kvě 2011 21:04:29

to Natural: ještě k té světlocitlivosti... asi jsi to nemyslel doslova, ale kdyby to byla jen světlocitvlivá dioda, tak by fungovala jen v případě světla a tmy, jinak řečeno, pokud se sníží světlo na nějakou hodnotu, vypne se, ale když to funguje i v naprosté tmě, tak to jen o světlocitlivosti nebude, ne? Četl jsem, že je to na principu infra záření...

edit: wikipedie - proximity senzor (anglicky)
http://en.wikipedia.org/wiki/Proximity_sensor
google překladač
http://translate.google.cz/translate?hl ... rmd%3Divns

NaTuRaL
Androiďák!
Typ mobilu / ROM: Desire

Příspěvek od NaTuRaL » čtv 19. kvě 2011 21:32:37

jo jo, daval jsem to jako priklad, pac se mi to nechce moc hledat, jeste stale me boli ruka po operaci klicni kosti a prace na PC je docela mazec , spis by se to dalo popsat jako odpor reagujici na intenzitu osvetleni , zjednodusene

Autor tohoto vlákna
Krampusak
Stálý androiďák

Příspěvek od Krampusak » čtv 19. kvě 2011 21:51:16

No a napadá tě, proč jinak dva funkční senzory na jedné hlavě fungují a na jedné ne? Pokud se přikrejou prstem, je to v pohodě, ale jakmile jsou na manželčině uchu, chovají se nestandardně. U mě dobrý

cyphill
Robot
Reputace: 14
Typ mobilu / ROM: HTC 10
Rom: nougat, stock, root

Příspěvek od cyphill » čtv 19. kvě 2011 22:33:20

Je to blbá otázka, ale nemá v uchu nějaký piercing či něco podobného, co by to teoreticky mohlo ovlivňovat? Tyhle senzory by měli fungovat na bázi infračerveného světla, takže problém může být pokud se IR někam odráží a nebo je rušeno jiným IR...

Jinak s tím co jsi napsal v prvním příspěvku o fungování senzoru jsi napsal narozdíl od NaTuRaL dobře. Jinak se proximity senzory (neboli senzory detekující překážku či předmět na určitou vzdálenost) hojně používají v průmyslu (téměř všude) i ve spoustě složitých zařízení. Senzor má jen dva stavy a to vypnuto-zapnuto nebo-li daleko-blízko a nemá to nic společného s detekcí či úrovní světla.
Chceš-li poděkovat, klikni na palec!

Notouchme
Droid
Reputace: 32
Typ mobilu / ROM: OnePlus 6
Twitter: https://twitter.com/oONotouchOo

Příspěvek od Notouchme » čtv 19. kvě 2011 23:19:56

Nausnice nebo pierc ? :D muze to odrazet if ;)
:palec: Na děkování tu máme reputaci :palec:

tovin
Nové Androidě
Typ mobilu / ROM: LG OO

Příspěvek od tovin » pát 20. kvě 2011 12:05:04

Proximity sensor funguje tak, že je vedle sebe vysílač a přijmač el. mag. záření (IR). Takže problém nemůže způsobit, že něco to záření odrazí (náušnice) - na odrazu je naopak proximity sensor založen. Právě v okamžiku, kdy zpětně odražené záření dosáhne dostatečné úrovně (s největší pravděpodobností HW nastavená hodnota), sensor sepne. Lidská pokožka v tomto případě funguje jako zrcadlo. Jediné, co mě napadá je, jestli snad nemá žena úces, který by zapříčinil pohlcení/rozptýlení IR záření. Zkuste při hovoru přiložit telefon ne k uchu, ale k tváři tak, aby bylo vidět na display. To by mohlo napovědět, kde je zakopaný pes...

Autor tohoto vlákna
Krampusak
Stálý androiďák

Příspěvek od Krampusak » pát 20. kvě 2011 13:08:00

Piercing ani náušnice nemá (máme malý děti, to by nepřežilo), ale ten účes mě taky napadnul, i když nemá na hlavně bůh ví jaký nesmysly, jen klasicky barvu. Každopádně, když překryje senzor prstem, funguje normálně, ale jakmile je na uchu, zlobí to

tovin
Nové Androidě
Typ mobilu / ROM: LG OO

Příspěvek od tovin » pát 20. kvě 2011 23:42:45

Spíš jestli nemá dlouhé vlasy přes uši a nepřikládá si telefon přes ně...

edy2006
Nové Androidě
Typ mobilu / ROM: Zopo C2
Rom: 4.2.1

Příspěvek od edy2006 » pon 01. črc 2013 18:31:40

no veru dlhé vlasy môžu robiť problémy ja som sa sním trošku hral lebo moje puzdro nevypínalo display (Proximity Screen Off Pro) ale prstom to šlo vpohode po troske hrania som zistil že na čierne púzdro to nereaguje ale po kúsku bielej izolepy ano (čierna tiež nefungovala) takže stačí nalepiť na hlavu A4rku a všetko pojde ako má :)

JohnyOushek
Nové Androidě
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy J5
Tablet: Lenovo yoga tablet 8 3G

Příspěvek od JohnyOushek » úte 28. dub 2015 12:01:56

edy2006 píše:no veru dlhé vlasy môžu robiť problémy ja som sa sním trošku hral lebo moje puzdro nevypínalo display (Proximity Screen Off Pro) ale prstom to šlo vpohode po troske hrania som zistil že na čierne púzdro to nereaguje ale po kúsku bielej izolepy ano (čierna tiež nefungovala) takže stačí nalepiť na hlavu A4rku a všetko pojde ako má :)
Taky jsem to teď řešil. Koupil jsem si flip pouzdro, který má na vnitřní straně něco jako jemný šedý semiš. Když jsem měl pouzdro zcela zavřené (namáčklé na proximity senzor), tak to pořád detekovalo jako "daleko". Když jsem ho jen lehce přivřel tak, že byla mezi krytem a senzorem třeba 5 mm štěrbina, tak už to detekoval jako "blízko". Vyřešil jsem to nalepením malého kousku papíru na vnitřní straně krytu v místě, kde přiléhá k proximity senzoru.

Je možné, pokud má vaše žena dlouhé vlasy a telefon přikládá k uchu přes ně, tak stále detekuje jako "daleko".

Podle všeho proximity senzory fungují tak, že vyšlou infračervený paprsek a detekují jeho odraz. Pokud je odraz velice malý nebo žádný, je detekováno "daleko". Pokud je odraz vysoký, je detekováno "blízko". Je tedy možné, že zcela namáčknutý semišový kryt na proximity senzoru všechno infračervené záření pohltí a tedy odraz není žádný a detekuje se "daleko". Podobně to dělalo i když jsem přiložil k proximity senzoru něco zcela černého. Jak známo, tak černá barva většinu infračerveného záření pohlcuje, takže odraz je velmi malý a senzor detekuje "daleko".

Podobně si myslím, že by mohly fungovat i vlasy.

Pokud vaše žena opravdu přikládá telefon k uchu přes vlasy, ať zkusí vlasy při volání poodrhnout a přiloží telefon přímo k uchu.

Myslím si, že tak nějak by to mohlo být.

Odpovědět

Zpět na „Pokec“