PokecČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za peníze?

Moderátoři: Jacho, Moderátoři fór

Uživatelský avatar

Autor tohoto vlákna
yxyxyx
Androiďák!
Příspěvky: 288
Registrován: stř 05. kvě 2010 21:04:48
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: SGS3
Bydliště: Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za peníze?

Příspěvek od yxyxyx » úte 27. zář 2011 21:07:09

Ahoj androiďáci,

určitě mnozí z Vás sledujete dění kolem mobilních a telekomunikačních sítí a technologií a také články o našem neschopném "regulátorovi" - ČTÚ ( CTU )...

Zajímaly by mne Vaše názory a myšlenky.. Co a proč je špatně? Pro snazší přemýšlení přiložím oficiální odpověď na velice obecné dotazy, které jsem jim formou emailu položil při čtení jednoho článku o této instituci. Možná i díky narážce na, pro podobné instituce typické, neodpovídání na otázky mi opravdu odpověděli :-)

- regulace cen
- sekundová/minutová tarifikace
- snižování propojovacích poplatků
- celková "schopnost" úřaduOdpověď je tedy schována ve spojleru ( aby tak nepřekážela :) ).
Spoiler:
Vážený pane,dne 16. září 2011 obdržel Český telekomunikační úřad (dále jen „Úřad“) Vaše podání, ve kterém se tážete, proč Úřad nezasahuje do regulování účtování a jaké jsou možnosti cenové regulace Úřadu. K tomu Vám sdělujeme následující.

Úřad je stanoven zákonem č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (dále jen „zákon o elektronických komunikacích“), ve znění pozdějších předpisů, jako ústřední správní orgán pro výkon státní správy ve věci regulace trhu a stanovování podmínek pro podnikání v oblasti elektronických komunikací. Je však oprávněn uplatnit regulaci cen pouze za služby poskytované podnikem s významnou tržní silou na relevantním trhu, které jsou vymezeny opatřením obecné povahy č. OOP/1/02.2008-2 vydaném v souladu s Doporučením Evropské komise.

Maloobchodní trh mobilních služeb však jako relevantní trh není vymezen. Úřad nemá ze zákona o elektronických komunikacích pravomoc tuto oblast regulovat. Jednotlivé společnosti si tak v rámci svého obchodního rozhodování mohou u neregulovaných služeb zvolit cenu.

Co se týče případné existence virtuálního operátora v České republice, sdělujeme Vám, že Úřad se na vyžádání operátorů účastní jednání mezi podnikateli o uzavření velkoobchodní smlouvy na poskytování služeb v mobilních sítích a je připraven postupovat podle § 80 odst. 3 zákona o elektronických a případně ke sporným bodům vydat stanovisko. Takový postup Úřadu odpovídá i názoru, který presentovala tisková mluvčí eurokomisařky Neelie Kroesové, že regulační zásahy na českém trhu, kde konkurence funguje, by Úřad těžko ospravedlňoval. Podle jejího názoru by proto měl regulátor pomáhat v obchodních jednáních a případně prezentovat výhody z partnerství plynoucí pro obě strany.

„Propojovací poplatky“, tedy velkoobchodní ceny za ukončení (terminaci) hovoru ve veřejné mobilní síti, jsou regulovány rozhodnutími o ceně CEN/7/04.2010-68 (pro společnost Telefónica Czech Republic, a.s.), CEN/7/04.2010-70 (pro společnost T-Mobile Czech Republic, a.s.) a CEN/7/04.2010-69 (pro společnost Vodafone Czech Republic, a.s.), a to na základě výsledku analýzy trhu č. A/7/09.2009-11 - „ukončení hlasového volání (terminace) v jednotlivých veřejných mobilních sítích“. Pro všechny tři operátory byla těmito rozhodnutími nastavena maximální velkoobchodní cena ve stejné výši, která vychází z jednotkových nákladů (včetně přiměřeného zisku) operátora vykazujícího nejnižší jednotkové náklady, tj. 1,08 Kč/min. Z jednotkových nákladů tohoto operátora byly před tím vyloučeny náklady věcně nesouvisející se službou ukončení volání (náklady na dotované telefonní přístroje, režijní náklady, náklady spojené s poskytováním maloobchodních služeb atd.).

Úřad uplatnil regulaci postupně ve třech krocích:

- v období od 1. července 2010 nesmí být překročena maximální cena 1,66 Kč/min,

- v období od 1. ledna 2011 nesmí být překročena maximální cena 1,37 Kč/min,

- v období od 1. července 2011 nesmí být překročena maximální cena 1,08 Kč/min.

Z výše uvedeného vyplývá, že poslední rok došlo k třiceti pěti procentnímu poklesu velkoobchodní ceny. Dále Úřad v současné době ověřuje úroveň jednotkových nákladů na službu terminace u tří regulovaných operátorů za rok 2010 pro případnou úpravu této ceny. Zároveň Úřad pracuje na tvorbě metodiky výpočtu velkoobchodních cen na základě dlouhodobých přírůstkových nákladů (model LRIC) pro službu ukončení volání ve veřejných mobilních sítích tak, aby byla v souladu s Doporučením Komise ES č. 2009/396/ES ze dne 7. května 2009 o regulaci sazeb za ukončení volání v pevných a mobilních sítích v EU. Ceny vypočítané podle této metodiky by měly být platné od roku 2013. Obdobně je postupováno i v ostatních členských státech EU. Tímto postupem má dojít k sjednocení metodiky pro výpočet cen za terminaci ve všech členských zemích EU.

Podle dosavadní praxe operátoři nepromítají snížení velkoobchodní ceny do stávajících maloobchodních cen za uskutečněné volání, ale zavádějí spíše nové tarifní struktury či nové nabídky.

K otázce týkající se tarifikace volání na maloobchodním trhu uvádíme, že v České republice jsou uplatňovány tarifikace různého typu: 60+1, 60+30, 60+60. Operátoři uplatňují i v jiných zemích různé typy tarifikací např:

1) typ 60+60 v Dánsku (operátor DK TDC), Litvě (operátor LT Omnitel), Rakousku (operátor AT Mobilkom), Švédsku (SE Telia)

2) typ 60+1 v Belgii (operátor BE Belgakom), Bulharsku ( operátor BG M-Tel), Slovinsku ( operátor SI Mobitel)

3) typ 1+1 v Lotyšsku (operátor LV LMT), Polsku (operátor PL Polkomtel), Slovensku (operátor SK Orange)

V některých zemích si operátoři účtují i cenu za sestavení hovoru, naproti tomu se v České republice cena za sestavení hovoru u mobilní telefonní služby neuplatňuje.

Jak je uvedeno výše, Úřad nemůže cenově regulovat trhy, které nejsou vymezeny opatřením obecné povahy č.OOP/1/02.2008-2 vydaném v souladu s Doporučením Evropské komise. Z toho vyplývá, že Úřad nemůže stanovovat maloobchodní ceny ani cenové podmínky včetně tarifikace.Doufáme, že Vám bylo poskytnuto dostatečné vysvětlení.S pozdravemIng. Miluše Ševerová v.r.

ředitelka odboru

ekonomické regulace

Takže klidně pročtěte a diskutujte a prosím NO FLAME.. :-) Berte to s nadhledem..

____________________________________________________________________________________________________________________
Doufám, že nebude vadit, když přidám i odkazy na některé články z MM (nemá to být reklama, vše je opět ukryto ve spojleru):
Spoiler:

Kód: Vybrat vše

http://www.mobilmania.cz/vysledky-vyhledavani/sc-250/default.aspx?q=ctu
nebo


http://tinyurl.com/687wxzx


:)
____________________________________________________________________________________________________________________Pro mě bylo například velké překvapení, že nesmí zasahovat do cen operátorů, trochu škoda :twisted:

____________________________________________________________________________________________________________________

Zde ještě přidávám odkaz na diskuzi, která již na androidforu je, jedná se však o diskuzi týkající se hlavně protestu, i když je tematicky samozřejmě velice blízká...

Kód: Vybrat vše

http://androidforum.cz/protest-proti-telekomunika-ni-situaci-v-r-t16306.html

or

http://tinyurl.com/6dvkb6g


Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S2,Motorola Defy CM7, HTC Desire(prodáno), Acer S100 Liquid(prodáno), N85(prodáno), HP 114(prodáno)


Uživatelský avatar

Supík
Admin - kdysi hodnej
Příspěvky: 1749
Registrován: úte 23. zář 2008 13:07:22
Reputace: 279
Typ mobilu / ROM: MI9 + HTC G1
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od Supík » úte 27. zář 2011 22:01:16

Zajímavé čtení, bohužel je z toho vidět určitá bezzubost ČTÚ. Je otázkou zda by ČTÚ měl být regulátorem trhu a nebo by mu spíše měla patřit pouze funkce správní.
Spíše by ve zkrocení operátorů mohl pomoci Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Základní nabídky všech operátorů jsou si při srovnání cen nápadně podobné a přitom všichni víme, že v případě velkých zákazníků je možné i na našem trhu dosáhnout velmi pěkných cen (např 400,- kč měsíčně + 400 volných minut + 100 volných sms - volání kolem 2,5 kč/min je spíše stále obyčejná nabídka).

ČTÚ docela zazlívám jeho selhání při budování 3G sítě, kdy přidělené 3G frekvence mnoho let ležely ladem a operátoři se vesele věnovali investování do 2,5G sítě. Podmínky pro získání 3G licence byly velmi mírné a i díky tomu je teď ČR pozadu o několik let za okolním světem.

Jak z toho ven? Těžko.. ten kdo má u operátora slušnou historii při používání paušálu má šanci u něj zatlačit na cenu a pohrozit odchodem ke konkurenci. Ostaní mohou zkusit běžné alternativy: voip,IM nebo neběžné jako je třeba mobil PMR vysílačkou (na frekvencích 446,00625 - 446,09375 MHz lze vysílat na základě generálního povolení ČTÚ)

Všechno nakonec vyřeší čas.. :/
Pokud vám AndroidForum pomohlo, tak jej prosím sdílejte a lajkute na FB a dalších sociálních sítích. A nebo ho třeba i podpořte vypnutím adbloku a nebo pošlete donation ..viz pravý sloupec. AF to potřebuje. Díík

Uživatelský avatar

Autor tohoto vlákna
yxyxyx
Androiďák!
Příspěvky: 288
Registrován: stř 05. kvě 2010 21:04:48
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: SGS3
Bydliště: Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od yxyxyx » stř 28. zář 2011 20:45:01

Pouze zde přidám příspěvek k tématu od uživatele ViR - z mobilmanie... Jedná se o velice zajímavé informace..
To je na jedné straně pravda, a já to vždy považoval za známou věc, ale na druhé straně je pravda i to, že úřad regulaci na trhu originace hovorů z mobilních sítí sám svým rozhodnutím zrušil, a prohlásil tento trh za "efektivně konkurenční". Čili je nyní v postavení vojáka, který sám sebe střelil do nohy a zahodil zbraň, a nyní si stěžuje, že nemůže útočit....

Nicméně, paní ředitelka nemá tak úplně pravdu. Úřad totiž může jak z vlastní iniciativy tak na základě podnětů podle § 52 ZoEK nově vymezit v zákoně uvedeným postupem relevantní trh, a to i ten, na němž již byla v minulosti zrušena regulace, podle § 51 na něm provést analýzu, a podle § 57 odst. 2 pak může následující: "V případě, že analýza relevantního trhu pro koncové uživatele provedená podle § 51 prokáže, že tento trh není efektivně konkurenční, a jestliže by opatření podle odstavce 1 nevedlo k nápravě, je Úřad oprávněn uplatnit regulaci cen na tomto relevantním trhu vydáním rozhodnutí o ceně."

Čili ne že by to vůbec nešlo! Ano, obnovení regulace je záležitost na 2 - 4 roky. A možná by nebyla vůbec třeba, kdyby ČTÚ zahájil potřebné kroky, k jejímu případnému zavedení, protože celý proces, od vymezení relevantního trhu počínaje, přes jeho analýzu a uložení nápravných opatření konče, musí dle § 130 konzultovat s dotčenými subjekty, tedy operátory. Takže by možná stačilo jen reálné nebezpečí zavedení cenové regulace, a mobilní operátoři by se začali chovat rozumněji.

Ale takto prostě vědí, že díky neexistenci operativního nástroje na jejich umravnění, a neochotě vedení ČTÚ to změnit, mají stále k dobru několik let, kdy si s cenami pro koncové uživatele mohou doslova dělat co chtějí...
Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S2,Motorola Defy CM7, HTC Desire(prodáno), Acer S100 Liquid(prodáno), N85(prodáno), HP 114(prodáno)

Uživatelský avatar

BeNiSh
Androiďák!
Příspěvky: 349
Registrován: úte 16. úno 2010 23:37:54
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: lenovo IdeaPhone S750
Bydliště: P6-CV
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od BeNiSh » stř 28. zář 2011 20:55:35

vselijaky regulace vedou jen k deformaci trhu, regulace CTU sou stejne nesmyslny jako regulace a narizeni z centra Evropskyho svazu - z Bruselle
[ Mcz & T-M ] :: lenovo IdeaPhone S750 andreaROM-160130 @ 4.2.2 :: Verbatim 8GB μSDHC (c10)


POBI
Stálý androiďák
Příspěvky: 191
Registrován: ned 02. led 2011 16:36:10
Reputace: 0

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od POBI » čtv 29. zář 2011 7:52:21

Takže ti přijde normální,že místní operátoři tady vytoří obří zisk a poté ho přepošlou do svých mateřských zemí? Mně to přijde jako únik kapitálu,přitom by se za tyto fin. prostředky mělo investovat tady v ČR a to se rozhodně neděje.
SAMSUNG GALAXY S, rooted, speedmod-k13a.500hz, Darky 9,3


Uživatelský avatar

BeNiSh
Androiďák!
Příspěvky: 349
Registrován: úte 16. úno 2010 23:37:54
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: lenovo IdeaPhone S750
Bydliště: P6-CV
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od BeNiSh » čtv 29. zář 2011 11:17:11

jak unik? vzdyt ten zisk se snad zdani ne? a aby nejakej urad rozhodoval, jak firma smi s penezma nalozit (jestli ten zisk predaj do materskejch zemi, nebo kamkoliv jinam) je uber nesmysl odpovidajici narizenim z RVHP... tedy pardon... smernicim z EU. tyhle levicacky zvrhly myslenky vsechno zregulovat opravdu nechapu :roll:
[ Mcz & T-M ] :: lenovo IdeaPhone S750 andreaROM-160130 @ 4.2.2 :: Verbatim 8GB μSDHC (c10)


POBI
Stálý androiďák
Příspěvky: 191
Registrován: ned 02. led 2011 16:36:10
Reputace: 0

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od POBI » čtv 29. zář 2011 15:33:15

Nikdo tu neříká, že se to nezdaní a nebo že je to nelegální. Jen si myslím,že by tu měl existovat nějakej zákon,co by držel zisk v zemi,kde byl vytvořen. Přijde mi špatný,že tady třeba Vodafone okrádá lidi a pak vše pošle třeba do Anglie nebo Španělska a tam se vybudujou super moderní LTE sítě a tady je to v nedohlednu. Přitom finančně by tu na to bylo,ale není tu žádný konkurenční boj. Všichni chtějí mít svojí 1/3 trhu a tím to hasne.

Jen málo lidí je dneska spokojeno s cenama,většinou jen ti,co maj nějaký firemní tarif,který je ale dostupný jen pro zlomek lidí. Schválně se koukni dneska na jeden z konkurenčních webů,kde píšou o pokrytí Umts na českým území,není to ani 10 procent,to je prostě tristní. Jsme na tom hůř než třeba Maďarsko,Turecko,...
SAMSUNG GALAXY S, rooted, speedmod-k13a.500hz, Darky 9,3

Uživatelský avatar

Vagabond
Androiďák!
Příspěvky: 533
Registrován: stř 27. říj 2010 17:42:50
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: ASUS Zenfone 5z

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od Vagabond » čtv 29. zář 2011 16:30:05

BeNiSh píše:vselijaky regulace vedou jen k deformaci trhu, regulace CTU sou stejne nesmyslny jako regulace a narizeni z centra Evropskyho svazu - z Bruselle
mobilni trh je dost specificky, regulaci proste potrebuje (pravidelni ctenari mobilmania.cz vi o cem pisu)
dnesni vlanek taky stoji za to http://www.mobilmania.cz/clanky/datova- ... fault.aspx

operatori a jejich zahranicni vlastnici delaji jen to co jim zakony a ČTU umozni, proto treba sousedi v Rakouska volaji za desetinu cen nasich atd atd ....ebo v Itali dostane zakaznik zdarma Iphone k tarifu v prepoctu 750.korun mesicne vcetne neomezenoho volani ve vlastni siti .....

....jo a mimochodem ČTU kandiduje na anticenu Kristalove lupy :D
ASUS Zenfone 5z

Uživatelský avatar

Vagabond
Androiďák!
Příspěvky: 533
Registrován: stř 27. říj 2010 17:42:50
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: ASUS Zenfone 5z

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od Vagabond » čtv 29. zář 2011 16:36:50

a mimochodem.... operatorovi platim jen internet, i ten je drahy s nesmyslnym FUP 3.Giga
volam pres SIP a sms posilam pres oskarka.
presto mi dost vadi pristup operatoru a necinnost CTU
chybi tu virtualni operatori a treba ctvrty operator, na ktereho CTU neni par let schopna vypsat Tendr
ASUS Zenfone 5z


Gil
Androiďák!
Příspěvky: 259
Registrován: pon 17. kvě 2010 20:28:49
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: Sony Xperia Z1 Compact 4.4.2
Tablet: ASUS MeMO Pad ME173X
Rom: Stock 4.2.

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od Gil » čtv 29. zář 2011 16:44:48

POBI píše: Jen si myslím,že by tu měl existovat nějakej zákon,co by držel zisk v zemi,kde byl vytvořen.
A svoji výplatu nebo sociální dávky budeš taky utrácet jen v městě kde pracuješ?
POBI píše:Přijde mi špatný,že tady třeba Vodafone okrádá lidi a pak vše pošle třeba do Anglie nebo Španělska a tam se vybudujou super moderní LTE sítě a tady je to v nedohlednu.
Tebe někdo okrádá? Tak to se obrať na PČR. Nebo jsi podepsal smlouvu jako svéprávný člověk s druhou smluvní stranou za jasných podmínek a akorát plkáš?
Jsou to prachy Vodafonu, tak ať si s něma dělají akcionáři co chtějí


POBI
Stálý androiďák
Příspěvky: 191
Registrován: ned 02. led 2011 16:36:10
Reputace: 0

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od POBI » čtv 29. zář 2011 18:19:35

Člověk musí v dnešní době volat,já nikterak obří účty za paušál neplatím. Ale když si porovnáš účty lidí řekněme v tom Rakousku a pak u nás tak ano,opravdu okrádá.

Ale když už se mnou v tomhle nesouhlasíte,snad bychom se mohli shodnout, že asi největší "chyba" byla , že naše původní operátory koupily nadnárodní společnosti, tedy Eurotel--O2,Pegas--T-mobile a Oskar--Vodafone.
SAMSUNG GALAXY S, rooted, speedmod-k13a.500hz, Darky 9,3


Gil
Androiďák!
Příspěvky: 259
Registrován: pon 17. kvě 2010 20:28:49
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: Sony Xperia Z1 Compact 4.4.2
Tablet: ASUS MeMO Pad ME173X
Rom: Stock 4.2.

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od Gil » čtv 29. zář 2011 18:36:12

A např. v tebou zmiňovaném Rakousku jsou vlastníci jednotlivých operátorů drobní živnostníci ? V tom asi chyba opravdu není

Uživatelský avatar

Vagabond
Androiďák!
Příspěvky: 533
Registrován: stř 27. říj 2010 17:42:50
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: ASUS Zenfone 5z

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od Vagabond » čtv 29. zář 2011 19:34:19

ale tady je rec o CTU, operatori jen vyuzivaji moznosti co jim nase zakony a necinnost CTU umoznuje a nejsou sami komu zakony umoznuji ''okradat'' obycejne lidi
ASUS Zenfone 5z

Uživatelský avatar

Autor tohoto vlákna
yxyxyx
Androiďák!
Příspěvky: 288
Registrován: stř 05. kvě 2010 21:04:48
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: SGS3
Bydliště: Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od yxyxyx » čtv 29. zář 2011 22:56:16

Pobi: opravdu to neni okradani.. to uz bychom mohli mluvit o tom samem ve vsech velkych firmach... vsechny jsou vlastneny bud rakouskymi nebo nemeckymi lidmi (pripadne se jedna o nadnarodni spolecnosti) a penize tecou zase od nas pryc... ale o tomhle to neni, presne jak rika kolega nade mnou, jde tu o CTU... ty mit firmu a nechat ti volne ruce u neceho, co lidi budou vyuzivat jen od tebe, tak nasadis taky ceny, aby sis poradne namastil kapsy... kazdej podnikatel musi myslet prvorade v zajmu fungovani firmy a k cemu asitak je? Ze by se to tocilo kolem penez? :-)

A jak jsem psal v prvnim postu - PROSIM NO FLAME
Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S2,Motorola Defy CM7, HTC Desire(prodáno), Acer S100 Liquid(prodáno), N85(prodáno), HP 114(prodáno)

Uživatelský avatar

BeNiSh
Androiďák!
Příspěvky: 349
Registrován: úte 16. úno 2010 23:37:54
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: lenovo IdeaPhone S750
Bydliště: P6-CV
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od BeNiSh » pát 30. zář 2011 7:24:02

POBI píše:Jen si myslím,že by tu měl existovat nějakej zákon,co by držel zisk v zemi,kde byl vytvořen.
pokud se zisk zdani, tak stat dostane svuj podil, svoje vypalny a vic mu do toho, co majitele s penezma udelaj, zkratka neni. souhlasim s tebou, ze ceny u nas nejsou odpovidajici, tech par elektrickejch impulsu je tolik stat opravdu nemuze.... ale proc by to za tu cenu neprodavali, kdyz to lidi kupujou? dokud budou masy tak tupy, jak sou a budou sluzby za predrazeny ceny kupovat, tak ty ceny takovy budou. v jinejch zemich to maj lidi asi v hlave vic srovnany a tak si tamejsi provideri nedovoli nahodit nesmyslny ceny. nicmene je to na kazdym z nas, jestli bude tohle soukoli podporovat. napr. az ja ztratim narok na svuj tarif 109,- mesicne (240 minut, 100 SMS a volani v rodine zdarma, neprovolany minuty se prevadi do dalsiho mesice) + 150 internet, tak si najdu nejakou predplacenku, flaknu na ni 400 a s tim si vystacim na pul roku!! protoze ja to podporovat nebudu a je to jediny spravny, co se s tim da delat. ale aby stat rozhodoval o tom, jak smis se svejma penezma nalozit.... to je cesta do pekel! tak ne :no:
[ Mcz & T-M ] :: lenovo IdeaPhone S750 andreaROM-160130 @ 4.2.2 :: Verbatim 8GB μSDHC (c10)

Uživatelský avatar

Wotan
Droid
Příspěvky: 1845
Registrován: sob 06. lis 2010 12:27:28
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Galaxy NEXUS
Tablet: Nexus 7
Rom: SLIMbean (GN aj N7)
Bydliště: Račištorf
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od Wotan » pát 30. zář 2011 7:45:30

Tak ako existuje urad pre regulaciu sietovych odvetvi ktory ceny reguluje mohlo by byť regulovane aj toto. V zahranici (a aj u nas) su rozne veci bezne regulovane statom...
Nepride mi normalne ze sa viac oplati mat anglickeho operator a byť tu v roamingu ako mat nieco domace (kamos tak fungoval, teraz ma rakuskeho). Toto bude trocha od veci ale hodi sa to sem. V svajciarsku ak mas hypoteku a prenajimas predmetnu nehnutelnost alebo jej cast reguluje ti najom banka aby si najomcu nezdieral....

Uživatelský avatar

ramon.dexter
Moderátor
Příspěvky: 12723
Registrován: pon 04. kvě 2009 18:04:58
Reputace: 50
Typ mobilu / ROM: Poco x3 pro/stock ROM
Tablet: Samsung Galaxy Tab S7/stock
Bydliště: Kozolupy

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od ramon.dexter » pát 30. zář 2011 8:00:15

BeNiSh píše:jak unik? vzdyt ten zisk se snad zdani ne? a aby nejakej urad rozhodoval, jak firma smi s penezma nalozit (jestli ten zisk predaj do materskejch zemi, nebo kamkoliv jinam) je uber nesmysl odpovidajici narizenim z RVHP... tedy pardon... smernicim z EU. tyhle levicacky zvrhly myslenky vsechno zregulovat opravdu nechapu :roll:
Jasně voe, volnej trh je alfa a omega, zreguluje se sám. Tohle říkal před dvaceti lety pan Klaus a vidíme, kam nás to dovedlo. Takže příště vlastní slova a ne opakovat.

Jasně, že dokud to byly Paegas, Eurotel a Oskar, nějakým způsobem se regulovali sami konkurencí. Ale ve chvíli kdy to tady řídí nadnárodní koncerny se svýma kartelovýma dohodama na nadnárodní úrovni, regulace volným trhem fakt nefunguje a je žádoucí, aby nastoupila regulace státu, ve kterým tyhle ***** působí.
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)


peetr_
Androiďák!
Příspěvky: 624
Registrován: pát 27. srp 2010 16:44:17
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Motorola Photon

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od peetr_ » pát 30. zář 2011 8:42:49

Jen co se daní týká... Pokud má společnost mateřskou pobocku někde v zahraničí, pak zisky nemusí danit zde v ČR, ale má na výběr. Nevím, jak to mají operátoři, ani konkrétně jak se to dělá, ale vím o konkrétní firmě, která vyrábí u nás, prodává různě v zahraničí a daní v Holandsku, protože tam mají minimální daň. To jen na upřesněnou.

Uživatelský avatar

BeNiSh
Androiďák!
Příspěvky: 349
Registrován: úte 16. úno 2010 23:37:54
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: lenovo IdeaPhone S750
Bydliště: P6-CV
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od BeNiSh » pát 30. zář 2011 10:35:14

ramon.dexter píše:Jasně voe, volnej trh je alfa a omega, zreguluje se sám. Tohle říkal před dvaceti lety pan Klaus a vidíme, kam nás to dovedlo.
ano a mel pravdu, presne takhle to funguje. operator si muze bejt klidne nadnarodni a platit dane treba na mesici, kdyz to tu nikdo nebude kupovat, tak bez snizeni cen se na tuzemskym trhu neudrzej a nahradi je nekdo, kdo to bude schopnej provozovat za odpovidajici ceny.

tam, kde sme nejsme diky volnymu trhu, ten u nas nikdy totiz nebyl - vzdyt je to tady sama regulace, dotace a podobny sracky! to jak dotace a regulace deformujou trh je krasne videt napr. na nasem zemedelstvi. mliko se dovazi z polska, nase se lije do kanalu, prodava pod cenou a beda z Bruselle, jak bysme si ho dovolili produkovat vic nez nam dovolej a nebo jeste hur vyvazet a konkurovat ostatnim - to je jasny, ze si zemedelci radsi vsude nastrkaj posranou dotovanou repku - zkratka RVHP, jenom se zamenila ruda hvezda za zlutomodrou. na tehle prikladech je prave krasne videt, kam vedou tyhle centralizovane rizeny regulace. prazdny argumenty typu "v ostatnich statech to tak delaj taky a TUDIZ to musi bejt spravne!" absolutne neberu.
Naposledy upravil(a) BeNiSh dne pát 30. zář 2011 11:52:36, celkem upraveno 1 x.
[ Mcz & T-M ] :: lenovo IdeaPhone S750 andreaROM-160130 @ 4.2.2 :: Verbatim 8GB μSDHC (c10)


peetr_
Androiďák!
Příspěvky: 624
Registrován: pát 27. srp 2010 16:44:17
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Motorola Photon

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od peetr_ » pát 30. zář 2011 11:42:50

S tím docela souhlasím.


POBI
Stálý androiďák
Příspěvky: 191
Registrován: ned 02. led 2011 16:36:10
Reputace: 0

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od POBI » pát 30. zář 2011 13:16:02

Co se regulace týče,tak každý ekonom má na to jiný názor. Zase nám tu neříkej, že v Bruselu jsou samý blbci,co nevěděj co dělaj.

Mimochodem dnes vyšel pěkný článek na idnesu
http://mobil.idnes.cz/komentar-kdyz-jes ... ratori_hro
SAMSUNG GALAXY S, rooted, speedmod-k13a.500hz, Darky 9,3

Uživatelský avatar

BeNiSh
Androiďák!
Příspěvky: 349
Registrován: úte 16. úno 2010 23:37:54
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: lenovo IdeaPhone S750
Bydliště: P6-CV
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od BeNiSh » pát 30. zář 2011 14:02:48

jen opravdovy zaslepenec a eurohujer nevidi tu ekonomickou slepotu evropskyho svazu viz bankroty recka a brzkyho spanelska, stejne tak naslednejch reseni tehle drobnych nedopatreni :down: ano, v Bruselli sedi jenom samy idioti nebo blbecci... jen v cechach, to je snad jedina vyjimka... ;)

v diskuzi pod clankem doporucuju komentar jistyho robleha
[ Mcz & T-M ] :: lenovo IdeaPhone S750 andreaROM-160130 @ 4.2.2 :: Verbatim 8GB μSDHC (c10)

Uživatelský avatar

Vagabond
Androiďák!
Příspěvky: 533
Registrován: stř 27. říj 2010 17:42:50
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: ASUS Zenfone 5z

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od Vagabond » pát 30. zář 2011 14:26:03

bohuzel u mobilnich operatoru to s cenami a tim ze ho muze nahradit. jiny s lepsimi cenami neni pravda....v tomhle oboru je vse vazane na licenci k provozu mobilnich skuzeb ktere prideluje CTU a je to taky omezeno poctem frekvenci. a proto kdyz CTU ty licence dava tak by mel i regulovat za jakych podminek to ma fungovat. a urcite 3.subjeky, mozna do budoucna 4. podle me volny trh nejsou a nebudou, proste maji jistotu ze zadny konkurent s polovicnimi cenami neprijde a ani nemuze prijit.
ASUS Zenfone 5z

Uživatelský avatar

BeNiSh
Androiďák!
Příspěvky: 349
Registrován: úte 16. úno 2010 23:37:54
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: lenovo IdeaPhone S750
Bydliště: P6-CV
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od BeNiSh » pát 30. zář 2011 15:37:58

ano, do urcity miry je jisty, ze zadnej konkurent neprijde, ale odbytem si nikdo jistej bejt nemuze. lidi ty jejich sluzby nemusej kupovat a dokud je budou za premrsteny ceny kupovat budou, nic ty previty nedonuti ceny snizit. snizit by je mohla samozrejme i nejaka zakonna regulace, ale to jen roztaci kola byrokracie, korupce a naklady na nic nedelajici urady a zbytecny uredniky, proto je to spatna cesta... obzvlast v obdobi nutnejch uspor
[ Mcz & T-M ] :: lenovo IdeaPhone S750 andreaROM-160130 @ 4.2.2 :: Verbatim 8GB μSDHC (c10)

Uživatelský avatar

Vagabond
Androiďák!
Příspěvky: 533
Registrován: stř 27. říj 2010 17:42:50
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: ASUS Zenfone 5z

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od Vagabond » pát 30. zář 2011 16:43:21

BeNiSh píše:ano, do urcity miry je jisty, ze zadnej konkurent neprijde, ale odbytem si nikdo jistej bejt nemuze. lidi ty jejich sluzby nemusej kupovat a dokud je budou za premrsteny ceny kupovat budou, nic ty previty nedonuti ceny snizit. snizit by je mohla samozrejme i nejaka zakonna regulace, ale to jen roztaci kola byrokracie, korupce a naklady na nic nedelajici urady a zbytecny uredniky, proto je to spatna cesta... obzvlast v obdobi nutnejch uspor
jenze ten urad plny uredniku uz tady prave je (CTU) a o tom to je.....
a vetsina lidi vubec netusi ze by mohli hodne usetrit, proste se o to nezajimaji a berou to tak ze mobil potrebuji a vybiraji z toho co, proste je nezajima ze v rakousku za v prepoctu 750 korun ma clovek internet do mobilu, par tisic volnych minut a sms a k tomu jeste 200 minut roamingu v ramci EU.... to ze je u mas predrazeno vi takn akorat mensi komunita lidi kolem mobilu, internetu a pocitacu
ASUS Zenfone 5z

Uživatelský avatar

Vagabond
Androiďák!
Příspěvky: 533
Registrován: stř 27. říj 2010 17:42:50
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: ASUS Zenfone 5z

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od Vagabond » pon 03. říj 2011 8:24:07

mobilmania.cz/clanky/sjednocovani-cen-byl-majstrstyk-operatori-na-nem-vydelavaji-miliardy/sc-3-a-1317270/default.aspx
ASUS Zenfone 5z

Uživatelský avatar

Autor tohoto vlákna
yxyxyx
Androiďák!
Příspěvky: 288
Registrován: stř 05. kvě 2010 21:04:48
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: SGS3
Bydliště: Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od yxyxyx » čtv 06. říj 2011 11:55:44

K tomu sjednocování snad jen jediné:

"Pro všechny tři operátory byla těmito rozhodnutími nastavena maximální velkoobchodní cena ve stejné výši, která vychází z jednotkových nákladů (včetně přiměřeného zisku) operátora vykazujícího nejnižší jednotkové náklady, tj. 1,08 Kč/min."

A teď si vemte kolik jen na volání vyvaří, velice málo lidí má dnes volání byť za 2Kč/min. Pak jsou tu ještě volání ve vlastní síti, kde spojovací poplatky neplatí.
Pak SMS, které operátory nestojí vlastně téměř nic - běžná cena SMS přes 1Kč je směšná. (+ internet, který je však náročný na výstavbu, ale i tak na něm vydělají další balík :) ).
Jinak na mobilmanii se této tématice věnují hodně často, takže kdo chce něco vědět, nechť čte, občas jsou tam zajímavé informace.

Jsem rád, že se špatná regulace cen dostává pomalu, ale jistě, do podvědomí lidí..
Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S2,Motorola Defy CM7, HTC Desire(prodáno), Acer S100 Liquid(prodáno), N85(prodáno), HP 114(prodáno)

Uživatelský avatar

Vagabond
Androiďák!
Příspěvky: 533
Registrován: stř 27. říj 2010 17:42:50
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: ASUS Zenfone 5z

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od Vagabond » čtv 06. říj 2011 12:45:24

ASUS Zenfone 5z

Uživatelský avatar

Wotan
Droid
Příspěvky: 1845
Registrován: sob 06. lis 2010 12:27:28
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Galaxy NEXUS
Tablet: Nexus 7
Rom: SLIMbean (GN aj N7)
Bydliště: Račištorf
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od Wotan » stř 12. říj 2011 14:13:35

Viem ze to sem moc nepatri ale temu kde sa to hodi lokol moderator. Len tak pre porovnanie toto roboia za peniaze v nemecku...

m.novinky.cz/articleDetails?aId=247170&sId=&mId=

Uživatelský avatar

BeNiSh
Androiďák!
Příspěvky: 349
Registrován: úte 16. úno 2010 23:37:54
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: lenovo IdeaPhone S750
Bydliště: P6-CV
Kontaktovat uživatele:

Re: ČTÚ - český telekomunikační úřad aneb nicnedělání za pen

Příspěvek od BeNiSh » stř 12. říj 2011 14:18:30

Wotan píše:temu kde sa to hodi lokol moderator
:lol:
dovolil bych si tvuj odkaz vylepsit http://goo.gl/j8Wrs ;)
[ Mcz & T-M ] :: lenovo IdeaPhone S750 andreaROM-160130 @ 4.2.2 :: Verbatim 8GB μSDHC (c10)

Odpovědět

Zpět na „Pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host