PokecPorušování autorských práv

Moderátoři: Jacho, Moderátoři fór

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Ace

Porušování autorských práv

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 11:45:28

Co si myslite o tom, kdyz i velke a "profesionalni" portaly jako SvetAndroida.cz pouze kopiruji/prekladaji cizi clanky?

Srovnat muzete napriklad: http://www.svetandroida.cz/demolition-i ... 05#comment
s: http://www.androidpolice.com/2012/04/16 ... the-chaos/

Melo by se podobne porusovani zakonu (autorskych prav) tolerovat v zajmu tech, kteri neumi anglicky (byt je to v dnesni dobe zaklad a v nejhorsim poslouzi i google prekladac), nebo je takove jednani treba odsoudit?

Je to podle Vas ospravedlnitelne, pokud se autor sam prizna a do paticky clanku uvede napr.: "Zdroj: AndroidPolice, Ryan Whitwam", z cehoz vubec neni jasne, zda jde pouze o zdroj informaci, ci original daneho plagiatu? (zakon i mezinarodni smlouvy o ochrane autorskych prav vyzaduji pisemny souhlas vlastnika autorskych prav)

Je podle Vas v poradku, pokud na takovych strankach mazi kometare odkazujici na originalni clanky? Nemeli by spise mazat kopirovane/prelozene clanky?

Neprijde Vam to jako drzost, kdyz se na strance s okopirovanymi/prelozenymi clanky vyskytuje text, jako je tento: "Publikované články jsou majetkem internetové redakce Svetandroida.cz a jejích autorů. Obsah tohoto serveru je chráněný autorským zákonem, jeho šíření bez písemného souhlasu autora či odpovědné osoby je zakázáno."

Vite, ze obsach vasich stranek je v plnem rozsahu chranen jiz viditelnym uverejnenim textu: "© XY 2009"? (XY = osoba vlastnici autorska prava, jako rok staci uvest ten, ve kterem vase autorska prava vznikla)

Dokazete pochopit, proc se k takovemu jednani vlastne uchyluje i portal, jehoz navstevnost lze pocitat na tisice a tedy je zcela jasne, ze generuje znacne zisky? (kopirovany/prepisovany byly dokonce i recenze aplikaci, jez jsou na Google Play zcela zdarma).

Co by po takovem zjisteni mela udelat agentura zprostredkovavajici pronajem reklamnich ploch, v jejichz smluvnich podminkach je uvedeno, ze stranky, na nichz jsou reklamni plochy umisteny, nesmi porusovat zakony CR?

Take jste si mysleli, ze SvetAndroida.cz je kvalitni a profesionalni portal, a osoby v jeho cele (kdyz ne redaktori) jsou jiz moralne vyspeli?

Budu rad za kazdou reakci.
Naposledy upravil(a) Secoro dne ned 27. kvě 2012 12:08:19, celkem upraveno 3 x.

Paradise
Androiďák!
Typ mobilu / ROM: Huawei Ascend G 300
Rom: B926 root

Re: Porušování autorských práv

Příspěvek od Paradise » ned 27. kvě 2012 11:56:59

Je to od nich pěkně trapné. Zdálo se mi to jako dobrý portál, ale toto? A ještě se diví, že to někomu vadí...
Appdroid.cz - recenze Android aplikací a novinky

ramon.dexter
Moderátor
Reputace: 42
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi 9/stock ROM
Tablet: huawei mediapad 8.3 - stock

Příspěvek od ramon.dexter » ned 27. kvě 2012 12:00:48

Secoro: Vzhledem k tomu, že uvedl zdroj, je všechno v pořádku a fakt mi není jasný, proč si stěžuješ.
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 12:05:14

ramon.dexter: Uvedeni zdroje muze byt soucasti licencnich podminek pro pouzivani jinych majektovych hodnot, k nimz ma pravo osoba odlisna od te, ktera je vyuziva (publikuje). Uvedeni zdroje samo o sobe vsak bez dalsiho nemeni protipravni jednani na jednani zakonem aprobovane.

Napr. Aktualne.cz, Novinky.cz atd... u fotografii uvadeji jako zdroj fotografii obvykle Profimedia.cz a take za ne plati tezke licencni poplatky.
Naposledy upravil(a) Secoro dne ned 27. kvě 2012 12:06:48, celkem upraveno 1 x.

Paradise
Androiďák!

Příspěvek od Paradise » ned 27. kvě 2012 12:06:37

To že uvedl zdroj podle mě tedy opravdu v pořádku není. Sice nejsem extra znalec na právo, ale přece nemůže přebrat do písmene celý článek a dolu uvést odkud ne?

Btw hlavně že píší, jak je jejich obsah chráněný a je nutný písemný souhlas. Androidpolice bude mít něco podobného.

ramon.dexter
Moderátor

Příspěvek od ramon.dexter » ned 27. kvě 2012 12:08:23

Secoro: Jdi se vycpat s autorským právem. Původní zdroj na přeložení článku absolutně nic netratí, není nijak krácenej na svých právech, takže se absolutně nic neděje.

Vycházejme z toho, vynikne-li původnímu autorovi nějaká škoda. Tady v tom případě žádná škoda nevznikla, čili se nic neděje. Možná to není z etickýho hlediska úplně v pořádku, ale na druhou stranu, autor článku může být rád, že je jeho článek šířenej.

A navíc, víte vy soudcové z lidu, jestli má souhlas autora? Určitě ne, ale hned máte plnou hubu keců, jak si dovolil krást.

mArtinko5MB
Moderátor
Reputace: 4
Typ mobilu / ROM: Meizu m1 note
Mobil 2 / ROM: Galaxy Nexus
Rom: Flyme
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mArtinko5MB » ned 27. kvě 2012 12:09:54

Ak by bol do písmena (v eng) tak to nie je až tak v poriadku, ale je to preklad. Všetko je tak ako má byť
Nováčikovia, používajte GOOGLE a Obrázek, pred vytvorením vlákna!

Na súkromné správy typu "Pomoc, pomôž, poraď" v zásade neodpovedám. Na to tu je fórum!

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 12:10:25

ramon.dexter: vznik prime majetkove ujmy neni podminkou protipravni odpovednosti za skodu a uz vubec ne odpovednosti za porusovani autorskych prav.

mArtinko5MB: Tak proc se plati tezky prachy za to, kdyz chce nekdo v CR publikovat knihu, jejiz original neni v ceskem jazyce?
Naposledy upravil(a) Secoro dne ned 27. kvě 2012 12:12:24, celkem upraveno 1 x.

ramon.dexter
Moderátor

Příspěvek od ramon.dexter » ned 27. kvě 2012 12:12:21

secoro: Čili se nic neděje. Nezlob se na mě, ale tahle drakonická ochrana autorských práv je naprosto úchylná a jenom nahrává do kapsy právníkům. Čemu to prospívá, kromě právníků? Já pokud budu uznávaný autor technických článků, budu rád když mě budou lidi číst a budu rád, když budou moje články překládaný.

mArtinko5MB
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mArtinko5MB » ned 27. kvě 2012 12:12:21

Načo si to písal sem ? Mal si to rovno poslať na prokuratúru, keĎ si si o tom svojom nezmysle tak istý. On je tajný agent Apple Inc.

Na súkromné správy typu "Pomoc, pomôž, poraď" v zásade neodpovedám. Na to tu je fórum!

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 12:14:03

ramon.dexter píše:secoro: Čili se nic neděje. Nezlob se na mě, ale tahle drakonická ochrana autorských práv je naprosto úchylná a jenom nahrává do kapsy právníkům. Čemu to prospívá, kromě právníků? Já pokud budu uznávaný autor technických článků, budu rád když mě budou lidi číst a budu rád, když budou moje články překládaný.
Na akademicke preklady vedeckych praci se autorska prava nevztahuji v plnem rozsahu, jelikoz se na ne vztahuje tzv. vedecka licence.
mArtinko5MB píše:Načo si to písal sem ? Mal si to rovno poslať na prokuratúru, keĎ si si o tom svojom nezmysle tak istý. On je tajný agent Apple corps
Jelikoz mne zvedlo ze zidle, kdyz mi smazali vsechny kometare k prelozenym clankum, bych v nekterych byl pouze primy odkaz na originalni text.

Ja s tim bohuzel nic neudelam, zalobu muze podat pouze osoba, ktere svedci dotcena autorska prava.

ramon.dexter
Moderátor

Příspěvek od ramon.dexter » ned 27. kvě 2012 12:16:43

Chápeš že jseš asi jedinej, komu to přijde divný?

A jak už jsem jednou psal, víš jestli má souhlas od původního autora? Téměř na 100% si dovolím tipnout, že ne. Ale musíš tady dělat vlny.

edit: Jo aha, tebe nadzvedlo ze židle, že ti smazali příspěvky a proto se vylejváš sem? To je ale spamování fóra...

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 12:19:19

ramon.dexter píše:Chápeš že jseš asi jedinej, komu to přijde divný?

A jak už jsem jednou psal, víš jestli má souhlas od původního autora? Téměř na 100% si dovolím tipnout, že ne. Ale musíš tady dělat vlny.
Jednoznacne nemaji, jelikoz jsem sam chtel od daneho autora podobny souhlas, ale bohuzel mi jej nebyl schopen poskytnout, jelikoz neni vlastnikem certifikovaneho elektronickeho podpisu a posilat mi souhlas v obalce rozhodne nema v umyslu.

edit: pokud se nepletu, tak u spamu je kauza nepodstatna a rozhodujici je zejmena rozpor s dobrymi mravy, ktery lze v tomto pripade hledat jen opravu tezko (ale mozna se pletu, zakonem to upraveno nenia o jidukature nemam moc prehled)

KRoman47
Androiďák!
Reputace: 2
Typ mobilu / ROM: Sony Xperia E4g
Mobil 2 / ROM: ZTE Blade-CM10.1 KonstaKANG
Tablet: ASUS MeMO Pad 7 ME176CX
Tablet 2 / ROM: Prestigio MultiPad 5870C

Příspěvek od KRoman47 » ned 27. kvě 2012 12:24:35

Holt někteří lidé dnes mají mozky vymyté z té neustále masáže od vydavatelských společností a ochraně autorských práv (nic ve zlém), autor o nic nepřišel a je přirozené informace sdílet. Kdyby si je každý syslil jen pro sebe, tak dnes sedíme na stromech. Vývoj technologické i inteligenční úrovně společnosti ze sdílení informací přímo vychází.
Sony Xperia E4g - stock 4.4.4
ASUS MeMO Pad 7 ME176CX - stock 4.4.2
Prestigio Multipad PMP5870C - stock 4.1.1 ROOT, CWM, SD swap
Prestigio MultiReader PER5274B - ROOT, CWM, SD swap

Paradise
Androiďák!

Příspěvek od Paradise » ned 27. kvě 2012 12:26:58

Já nevím, mně to prostě OK nepřijde, aby recenze prostě překládali.. A je mě jedno jestli to u nás řeší zákon a nebo ne. Když už píše pro tak populární portál, tak by se mohl obtěžovat něco vymyslet ne? Nebo ať to dají do kategorie překlady a ze stránky smažou, že veškerý obsah patří jim.

mArtinko5MB
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mArtinko5MB » ned 27. kvě 2012 12:33:50

Ale veď takýmto štýlom sa šíria správy po celom internete a niekedy sa tie správy aj 100% stotožňujú, nejde o žiadny preklad len copy paste správa s odkazom na autora/web. Nie je to nič, čo by si zaslúžilo viac ako 3 4 komenty.. ale očividne tu niekomu niekto podupal hrdosť, tak si to treba niekde vybiť

nečítaj toľko článkov o patentových vojnách, apple instead of brain

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 12:36:19

Takovym stylem se samozrejme siri zpravy po celem internetu, ale ti, jenz je siri dal, obvykle plati nemale pausalni castky napriklad Ceske tiskove kancelari (CTU) za to, ze smi jejich fotografie a texty pouzivat. Podobnych tiskovych agentur je samozrejme hromada.

PS: U blogeru (ketrymi jsou obvykle deti) dokazu podobne jednani pochopit, ale u nekoho, kdo takovymto zpusobem naplnuje svuj podnikatelsky zamer, nad tim nedokazu zavrit oci.

Paradise
Androiďák!

Příspěvek od Paradise » ned 27. kvě 2012 12:38:37

Myslím, že tu ale nějaký rozdíl je. Jedna věc je, když třeba má nějaký zahraniční server k dispozici jako první nějaké nové zařízení. Tak ostatní prostě přepíšou jeho parametry a další věci a případně tam hodí video z toho serveru. Ale doslovný překlad recenze je něco trošku jiného. Tam ty informace totiž patří autorovi.

mArtinko5MB
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mArtinko5MB » ned 27. kvě 2012 12:40:03

Podľa mňa by ste mali byť hlavne radi, že Vám to niekto preloží ... Ocenia to najmä tí, ktorí nevedia tak dobre po anglicky.

Paradise
Androiďák!

Příspěvek od Paradise » ned 27. kvě 2012 12:47:13

To je teda argument. Občas taky něco píšu a rozhodně bych si nedovolil něco pouze přeložit. Už jsem kvůli tomu, že chci věci dělat pořádně.

No asi bych to tu ukončil. Nikam to nevede a hádat se v neděli nemám náladu.

LiberX
Androiďák!
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S I
Twitter: AppDroid_cz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LiberX » ned 27. kvě 2012 13:59:01

Těm co nechtějí čekat na překlad recenze právě vydané hry Mass Effect: Infiltrator doporučuji svou recenzi, kterou naleznete zde: http://appdroid.cz/2012/05/27/mass-effe ... strilecka/
Znáte portál AppDroid.cz? Aktuální informace z Android scény, recenze Android aplikací a her.

Tomina
Androiďák!
Reputace: 3
Typ mobilu / ROM: Pokaždé jiný

Příspěvek od Tomina » ned 27. kvě 2012 14:10:57

Ostatní USA portály, jako AndroidCentral, Androinica, TalkAndroid, apod. od sebe také vzájemně kopírují. Pokud uvedu v článku zdroj, nemůže být o plagiátorství řeč.
To si vemte, že pokud by to tak bylo, dávno bych za svojí bakalářku již seděl. Také jsem čerpal ze zahraničí - překládal a citoval. Nezlobte se, ale řešíte nesmysly.. ;)

Paradise
Androiďák!

Příspěvek od Paradise » ned 27. kvě 2012 14:14:50

Jako že třeba na Slashgearu vyjde recenze, tak třeba AndroidPolice hodí ctrl+c a ctrl+v a mají ji taky? To je docela blbost ne? Už jsem to tu psal jednou, že je rozdíl převzít objektivní informace (hardware telefonu/tabletu apod.) a přeložit subjektivní recenzi.

Wotan
Droid
Typ mobilu / ROM: Galaxy NEXUS
Tablet: Nexus 7
Rom: SLIMbean (GN aj N7)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wotan » ned 27. kvě 2012 14:46:25

Secoro: Zákonnú licenciu a použitie už zverejneného textu si neriešil ? V podstate sú to všetko voľne (bezodplatne) šírené články aj s riadnym odkazom na pôvodný zdroj. Funguje tak celý internet ako aj tlačové agentúry....

Tomina
Androiďák!
Reputace: 3
Typ mobilu / ROM: Pokaždé jiný

Příspěvek od Tomina » ned 27. kvě 2012 14:56:47

Paradise píše:Jako že třeba na Slashgearu vyjde recenze, tak třeba AndroidPolice hodí ctrl+c a ctrl+v a mají ji taky? To je docela blbost ne? Už jsem to tu psal jednou, že je rozdíl převzít objektivní informace (hardware telefonu/tabletu apod.) a přeložit subjektivní recenzi.
Recenze by tam vznikat neměly, ale viděl jsem už ledascos.. :lol:

LiberX
Androiďák!
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S I
Twitter: AppDroid_cz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LiberX » ned 27. kvě 2012 15:03:25

Paradise píše:Jako že třeba na Slashgearu vyjde recenze, tak třeba AndroidPolice hodí ctrl+c a ctrl+v a mají ji taky? To je docela blbost ne? Už jsem to tu psal jednou, že je rozdíl převzít objektivní informace (hardware telefonu/tabletu apod.) a přeložit subjektivní recenzi.
To je taky duvod, proc na http://www.appdroid.cz nepisu clanky typu, kdy vyjde ten ktery telefon a jake bude mit hw vlastnosti, protoze tohle se hned objevi na milionu strankach a nema cenu chodit s drivim do lesa. Vlastni katogorii pak jsou clanky napsane po zhlednuti nekolika screenu a precteni cizi recenze. Naspat, ze aplikace je super a umi to a to, zvladne timhle stylem kazde male dite. Ja se snazim psat recenze aplikaci na zaklade vlastnich zkusenosti (za pravopis a gramaticke chyby se omlouvam :)
Znáte portál AppDroid.cz? Aktuální informace z Android scény, recenze Android aplikací a her.

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 15:13:50

Tak jsem za sve odkazy na originalni clanky, ktere jsem nechaval na SvetAndroida.cz, zjevne dostal ban na psani komentaru :D

Predseda3D
Stálý androiďák
Typ mobilu / ROM: Nexus S a Galaxy Nexus
Tablet: ASUS Transformer

Příspěvek od Predseda3D » ned 27. kvě 2012 18:12:29

A evidentně ti to dělá strašně dobře. :twisted:

Hele, upřímně, těžce trollovatíš. Nezastávám se SA, protože doopravdy tam jsou články, které jsou čistě jenom překlady, ale například to co jsi předvedl pod Pařbou na víkend bylo hodně ubohý.

Nedokážu posoudit, jestli takové překlady porušují zákony, jestli ty překlady jsou doslovné nebo ne. Zdroj tam je uveden. Někdy je kvalita článků vysoká, jindy zase hodně nízká. Jestli se ti to nelíbí, tak tam nechoď, ušetříš si nervy.

Jestli máš svůj web, blog, kde si teda budeme moct přečíst nějaké tvé články, dej sem odkaz.

Jestli máš jasné důkazy o porušení zákona, tak vzhledem k tomu, jak jsi zběhlý v právu, víš, že se máš obrátit na orgány činné v trestním řízení a oznámit to a vůbec se nemusí jednat o porušení tvých práv, ale klidně i třetí osoby, to je jen tvoje slabá výmluva.

Možná by bylo nejlepší, kdyby ses nadýchl, kouknul z okna ven a vyrazil tam. Teď je hezky, venku je spousta lidí (holky, kluci, záleží na orientaci), užívej si reálného života a na tohle se vykašli, protože to stejně nikam nevede.

CelticUnion
Androiďák!
Typ mobilu / ROM: HTC Sensation XE
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CelticUnion » ned 27. kvě 2012 19:10:45

Práve preto podporujte naše menšie "študentské" weby, ktoré žiadneho sponzora nikdy nemali a jediným zdrojom financii je akurát tak adsense, a aj to je bieda :D odporúčam androidportal.sk, appdroid.cz, androidaplikace.cz, androidmarket.cz a samozrejme náš androidhryaplikacie.sk :) Nás skôr ženie písanie o Androide kvôli záujmu a nie peniaze, ako to je pri komerčných weboch.

Majklos.cz
Stálý androiďák
Typ mobilu / ROM: SGS5
Rom: stock

Příspěvek od Majklos.cz » ned 27. kvě 2012 19:48:22

nic ve zlém, ale kdyby někdo přeložil Harryho Potera do češtiny a na konci jen uvedl, že to je od Rowlingové, taky by mu to neprošlo. Stejný princip

* a pochopitelně by to publikoval :D

Zamčeno

Zpět na „Pokec“