PokecPorušování autorských práv

Moderátoři: Jacho, Moderátoři fór

LiberX
Androiďák!
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S I
Twitter: AppDroid_cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Porušování autorských práv

Příspěvek od LiberX » ned 27. kvě 2012 20:08:29

CelticUnion píše:Práve preto podporujte naše menšie "študentské" weby, ktoré žiadneho sponzora nikdy nemali a jediným zdrojom financii je akurát tak adsense, a aj to je bieda :D odporúčam androidportal.sk, appdroid.cz, androidaplikace.cz, androidmarket.cz a samozrejme náš androidhryaplikacie.sk :) Nás skôr ženie písanie o Androide kvôli záujmu a nie peniaze, ako to je pri komerčných weboch.
Děkuji za zařazení do výběru :)

Znáte portál AppDroid.cz? Aktuální informace z Android scény, recenze Android aplikací a her.

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Ace

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 20:13:15

Majklos.cz píše:nic ve zlém, ale kdyby někdo přeložil Harryho Potera do češtiny a na konci jen uvedl, že to je od Rowlingové, taky by mu to neprošlo. Stejný princip

* a pochopitelně by to publikoval :D
Přesně to už tu jednou někdo zkoušel, jak dopadl si můžete přečíst zde: Za padělky Pottera rok podmínka a pokuta 300 tisíc

Predseda3D
Stálý androiďák
Typ mobilu / ROM: Nexus S a Galaxy Nexus
Tablet: ASUS Transformer

Příspěvek od Predseda3D » ned 27. kvě 2012 20:30:58

Ono porovnávat překlad knihy a volný překlad recenze na produkt zas tak jednoduše nejde.
Jsem si na 100% jist, že AndroidPolice nikdy neplánovalo ani neplánuje překládat články do CZ, takže já osobně v tom problém nevidím, pokud je jasně vyjádřen zdroj zprávy nebo článku.

Já jsem si zkusil v rychlosti projít ty dva odkazované články. Screenshoty jsou jednoznačně zkopírované, ale ten překlad je hodně volný, není to úplně doslovné a já si myslím, že toto žádný zákon neporušuje. Ani SA nebo autor se nevyjadřuje, že by to byla jeho recenze. Je pravdou, že na SA by mohli na začátku nebo na konci jasně říct, "není to naše recenze, jedná se o volný překlad z XYZ".

Tzv. "studentské weby" jsou možná někdy fajn, ale zase těch článků je málo a je to pochopitelné. Ono napsat dobrý článek nebo recenzi prostě zabere hodně času (pokud má být doopravdy kvalitní tak dost často i několik dní), životnost takových webů je také dost krátká, protože i student jednou dostuduje, pak přichází práce, rodina apod. a volného času už není tolik.

Prostě od Secoro mi tohle přijde hodně ubohé. Když jsem si dal vyhledat jeho příspěvky zde na fóru, tak můj úsudek o něm je takový, že to je člověk, který akorát umí kritizovat, ale nic kloudného nikdy neudělal (teď myslím v rámci androida) a má evidentně hodně velké ego.
Nic ve zlém.

Kopírovalo se vždy, kopíruje se i teď a kopírovat se bude, jenom díky tomu naši předkové slezli ze stromů. :DD

Majklos.cz
Stálý androiďák
Typ mobilu / ROM: SGS5
Rom: stock

Příspěvek od Majklos.cz » ned 27. kvě 2012 20:40:15

Volný překlad je taky překlad, doslovný překlad by zněl koneckonců ošklivě kvůli nepřirozenému slovosledu.

Srovnání s knížkou není 100%,ale je close enough, protože tahle rezence neoplývá zrovna nadbytkem technických specifikací, jde v ní o názor.

A mimochodem škoda tam vzniká (ale ne asi závratná v tomto případě) čtenář si přečte přeloženou recenzi, pak jde na zahraniční web a vidí recenzi na produkt, o kterém už si četl, tudíž ji neotevře a anglický web přijde o zisk z reklamy. Tady ta kolize je pochopitelně kvantitativně malá.

A úplně na okraj, naši předkové slezli ze stromů, protože jim v postupně vznikající stepi stromy uschly :D

PS: Omlouvám se za edity, ale občas píšu fakt jak debil :D
Naposledy upravil(a) Majklos.cz dne ned 27. kvě 2012 20:57:55, celkem upraveno 2 x.

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 20:47:39

Predseda3D: S touhle logikou bych mohl zalozit stranky o Androidu, na kterych by byly vsechny clanky z SvetAndroida.cz prelozeny do slovenstiny. Trada, zrodila se genialni myslenka :D ...ale ne, na to bych nemel koule, kdo by chtel riskovat az 5 let ve vezeni...presne jak pise Majklos.cz, skoda zatim nejpise neni takova, aby zde krome obcanskopravni odpovednosti vznikla i odpovednost trestnepravni, ale kdo vi, s timto pristupem se mozna brzy dockame i toho :)

mmiminoo
Robot
Typ mobilu / ROM: OnePlus 3
Rom: Stock
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mmiminoo » ned 27. kvě 2012 21:13:45

Tak ako redaktor webu čo mám v profile píšem články s podobných anglických zdrojov ako väčšina SK/CZ serverov. Koniec koncov kto by vydával tlačové správy pre krajinu s 5 alebo 10 mil. obyvateľmi :D
Jednu v jednej veci má Secoro pravdu: je trápne ak web príde, skopíruje link článku do google translate a potom to preloží do CZ/SK jazyka a navyše k tomu použije všetky obrázky zo zdroja, a nechá aj také isté formátovanie textu...
Takto písať články je úbohé -> môj názor.

Čo sa týka autorského práva to je len marketingová sračka pre právnikov politikov a tých čo z toho majú peniaze.
Samozrejme nemyslím tým osobu, ktorá vymyslí niečo úplne nové čo tu ešte nebolo a dá si to patentovať, ale tie rádoby patenty a autorské práva o napr. veľkosti a tvare ikonky na aplikáciu... to je trápne.
Dues Velox Nex
Som čoraz múdrejší alebo ľudia hlúpejší?

Predseda3D
Stálý androiďák

Příspěvek od Predseda3D » ned 27. kvě 2012 21:32:15

Secoro: No tak zrovna čeština a slovenština jsou si tak hodně blízké, že to by neprošlo ani u mě. Kdyby SA kopíroval články ze SR nebo ČR, tak bych tu asi taky ječel jako ty. :D
Ale tvůj přístup je pro mě naprosto nepochopitelný. Já jsem naopak rád, že mi SA přináší i tyto překlady, protože jedině tak jsem se dozvěděl o něčem novém. Já prostě na anglicky psané weby se články a recenzemi o androidu nechodím a věřím tomu, že spousta dalších návštěvníků také ne. Pro mě osobně je postup SA přínosem, aspoň se něco dozvím.
A tvoje rádobychytré právní rozbory jsou naprosto mimo. Nejsem právník, ale vím, že porušování autorských práv je věcí trestněprávní v jakémkoliv rozsahu. Takže znovu, jestli jsi nabyl dojmu, že SA porušuje autorské právo (a dle tvých vyjádření jsi nabyl), jsi povinen o tom informovat patřičné orgány, oni už těm kriminálnickým živlům zatnou tipec. Pokud tak neučiníš, sám se dopouštíš trestného činu. :yes:

mmiminoo Pro mě osobně by to ubohé nebylo, pokud by to jasně v článku uvedli (a doopravdy to evidentně přes jakýkoliv překladač neprohnali, to jim zase křivdíš). Autorské právo není zase tak špatná věc, ale díky internetu (tzn. zmenšení celé zeměkoule do jedné přípojky k internetu) by asi bylo vhodné ho nějakým způsobem trochu přepracovat. :DD

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 21:37:29

Predseda3D: Doporucuji nastudovat §270 trestniho zakoniku, komentar k nemu a odpovidajici judikaturu predtim, nez tu zacnes dal mudrovat o tom, zda doslo k trestrepravnimu jednani ci nikoliv ;-)

Majklos.cz
Stálý androiďák

Příspěvek od Majklos.cz » ned 27. kvě 2012 21:46:14

tomu říkám počteníčko na dobrou noc :D

ne teď vážně, autor by měl alespoň informovat web, odkud to .. ehm .. kopíruje, že ten text přejímá a něco s ním dělá (překládá). I kdyby ne z důvodů autorských (ale jsem přesvědčen, že v tomto případě ano), tak už kvůli morálce :)

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 21:48:12

mas na mysli ty pravni predpisy a judikaturu, nebo tohle vlakno? :D :D :D

Majklos.cz
Stálý androiďák

Příspěvek od Majklos.cz » ned 27. kvě 2012 21:51:35

myslím tím obecně zákoníky a zákony :)

btw. mrknul jsem na ten §270 a ten není nějakej složitej, otázka je, co je "Kdo neoprávněně zasáhne nikoli nepatrně do práv k ...", to bude něco jako za mýho mlada se říkalo "množství větší než malé" :D

Predseda3D
Stálý androiďák

Příspěvek od Predseda3D » ned 27. kvě 2012 22:03:01

Secoro píše:Predseda3D: Doporucuji nastudovat §270 trestniho zakoniku, komentar k nemu a odpovidajici judikaturu predtim, nez tu zacnes dal mudrovat o tom, zda doslo k trestrepravnimu jednani ci nikoliv ;-)
:lol: Promiň, ale teď jsi ze sebe udělal totálního hlupce.
§ 270
Porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi
(1) Kdo neoprávněně zasáhne nikoli nepatrně do zákonem chráněných práv k autorskému dílu, uměleckému výkonu, zvukovému či zvukově obrazovému záznamu, rozhlasovému nebo televiznímu vysílání nebo databázi, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let, peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán,
a) vykazuje-li čin uvedený v odstavci 1 znaky obchodní činnosti nebo jiného podnikání,
b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch nebo způsobí-li tím jinému značnou škodu, nebo
c) dopustí-li se takového činu ve značném rozsahu.
(3) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu nebo způsobí-li tím jinému škodu velkého rozsahu, nebo
b) dopustí-li se takového činu ve velkém rozsahu.
To "nikoli nepatrně" nemá nic společného s velikostí škody. Proboha, rozumíš psanému projevu?

A jen tak na okraj, já jsem o porušování autorských práv ze strany SA nezačal mudrovat, to jsi začal ty, přečti si svůj první příspěvek v tomhle vlákně a případně i svoje další příspěvky. To ty jsi přišel s plagiátorstvím, kopírováním. Teď si připadám si jak Alenka v říši divů. :shock:

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 22:10:51

Tak a ted si precti jeste aspon komentar k trestnimu zakoniku od Prof. JUDr. Pavel Šámal, Ph.D. ;-)

PS: Budu se opakovat, ale budiz: Je podpstatny rozdil mezi obcanskopravni odpovednosti za porusovani autorskych prav a trestnepravni odpovednosti za spachani trestneho cinu dle §270 trestniho zakoniku, prosim nezamenovat. A ve svem prvnim prispevku nemam o trestnepravni odpovednosti ani slovo.

Majklos.cz
Stálý androiďák

Příspěvek od Majklos.cz » ned 27. kvě 2012 22:20:36

Milý Predseda3D: a kde jsem mluvil o tom, že jde o velikost škody? Já se pozastavil nad tím termínem :-D Docela mě dezinterpretuješ

Predseda3D
Stálý androiďák

Příspěvek od Predseda3D » ned 27. kvě 2012 22:43:06

Secoro píše:Tak a ted si precti jeste aspon komentar k trestnimu zakoniku od Prof. JUDr. Pavel Šámal, Ph.D. ;-)

PS: Budu se opakovat, ale budiz: Je podpstatny rozdil mezi obcanskopravni odpovednosti za porusovani autorskych prav a trestnepravni odpovednosti za spachani trestneho cinu dle §270 trestniho zakoniku, prosim nezamenovat. A ve svem prvnim prispevku nemam o trestnepravni odpovednosti ani slovo.
Hoď sem odkaz, kde si ten komentář můžu přečíst, případně ten komentář sem zkopíruj, já ho nikde na internetu nenašel.
:lol: A vůbec nechápu, v čem se opakuješ. Ty ze sebe evidentně rád děláš pana důležitého, co?
Ty nejenom ve svém prvním příspěvku, ale v celém vlákně mluvíš o porušování autorských práv. A teď se to snažíš zahrát do autu? Takže teď už teda podle tebe SA neporušilo autorská práva? (mimochodem to je to, co já celou dobu tvrdím).
Majklos.cz píše:Milý Predseda3D: a kde jsem mluvil o tom, že jde o velikost škody? Já se pozastavil nad tím termínem :-D Docela mě dezinterpretuješ
Ale já jsem vůbec nereagoval na tebe, reagovat jsem i s citací na Secoro. On sám napsal:
presne jak pise Majklos.cz, skoda zatim nejpise neni takova, aby zde krome obcanskopravni odpovednosti vznikla i odpovednost trestnepravni, ale kdo vi, s timto pristupem se mozna brzy dockame i toho
. A dále mi doporučil paragraf z trestního zákoníku. Na to konto jsem zareagoval, že to "nikoli nepatrně" se vůbec netýká velikosti škody, protože to je jediná podmínka o zásahu do autorských práv.
Ale znovu, ta reakce nebyla na tebe. Já tě nedezinterpretuju, to sis jenom blbě přečetl a pochopil. :D :mrgreen:

Majklos.cz
Stálý androiďák

Příspěvek od Majklos.cz » ned 27. kvě 2012 22:45:53

mnojo sorry, jsem vztahovačnej :D

nicméně pokud jde o mě, jsem spíš toho názoru, že se autorské právo porušilo, pokud to nezveřejnil ten překlad s vědomím autora. Jde o komerční, nikoliv vědecký nebo "free to copy" článek. A o nemorálnosti není pochyb (pokud jsem někde nepřehlédl na tom webu poznámku "dělejte si s tím co chcete")

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 23:16:55

Predseda3D: Je videt, ze by si chtel mit na internetu opravdu vse bez ohledu na autorka prava. Komentar je dostupny v Narodni knihovne, knihovnach pravnickych fakult a samozrejme take v odbornych knihkupectvih (http://eshop.beck.cz/trestni-zakonik-komentar-d/)

Uz opravdu nevim, jak ti vysvetlit rozdil, mezi trestnepravni a obcanskopravni odpovednosti, tak to zkusim na jinem prikladu. Kdyz nekomu zlomim ruku, tak se dupustim trestneho cinu umyslneho ublizeni na zdravi (trestnepravni odpovednost) a bude mi udelen trest (penezita pokuta, odneti svobody..), krome toho ale budu muset take poskozenemu zaplatit jednorazove odskodneni za zpusobenou bolest, naklady leceni a pripadne i vzniklou ztratu na vydelku (obcanskopravni odpovednost). Skutek je tentyz, odpovednosti ruzne, pricemz obcanskopravni odpovednosti (nahrady skody) se muze domahat pouze poskozeny (pripadne i jeho dedici). Lepsi?

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » ned 27. kvě 2012 23:33:29

CelticUnion píše:Práve preto podporujte naše menšie "študentské" weby, ktoré žiadneho sponzora nikdy nemali a jediným zdrojom financii je akurát tak adsense, a aj to je bieda :D odporúčam androidportal.sk, appdroid.cz, androidaplikace.cz, androidmarket.cz a samozrejme náš androidhryaplikacie.sk :) Nás skôr ženie písanie o Androide kvôli záujmu a nie peniaze, ako to je pri komerčných weboch.
http://www.androidportal.sk, http://www.androidmarket.cz , http://www.andriodaplikace.cz , http://www.androidhryaplikace.sk , http://www.osandroid.cz ...taky vam vsechny tyhle nazvy splyvaji?

http://www.androidmania.cz, http://www.mujandroid.cz - tyhle jsou dobry a pod obema se skryva http://www.svetandroida.cz

no a http://www.appdroid.cz je sice fajn, ale zase nema to slovo, ktery je pro vyhledavace nejdulezitejsi, takze po marketingove strance celkem provar

pekna je i www.androidi.cz ale nic na ni neni :(

Trada, vitezem o nejlepsi domenu se stava: http://www.svetandroida.cz

Osobne sleduji zejmena http://www.svetandroida.cz, http://www.androidaplikace.cz a http://www.appdroid.cz

Doufam, ze mi tuhle odbocku od tematu odpustite, proste me to zaujalo :)
Naposledy upravil(a) Secoro dne ned 27. kvě 2012 23:40:14, celkem upraveno 1 x.

Notouchme
Droid
Reputace: 32
Typ mobilu / ROM: OnePlus 6
Twitter: https://twitter.com/oONotouchOo

Příspěvek od Notouchme » ned 27. kvě 2012 23:39:10

a ted si predspanim budem merit pindourky kdo vi vic o zakoniku. Boze, ze Vas to bavi :D
:palec: Na děkování tu máme reputaci :palec:

Predseda3D
Stálý androiďák

Příspěvek od Predseda3D » ned 27. kvě 2012 23:57:54

Notouchme: Někteří před spaním, jiní už jsou vyspinkaní do růžova. :lol:
A co se týče zákoníku a velikosti piňďoura, tak mám jen takovou nedomrlou žížaličku. :oops: :mrgreen:

Secoro: Nepodsouvej mi, že bych chtěl mít vše zdarma na netu. Nevíš s kým mluvíš. Národní knihovna nebo právnická fakulta u nás ve vsi není, je to hodně daleko. Kupovat si to kvůli jednomu paragrafu nebudu, nejsem právník. Takže bohužel v tomto směru budu nejenom já naprosto nevzdělán. Hezký příklad toho, jak AZ jde proti vzdělanosti lidstva. :D
Je hezké, žes mi vysvětlil rozdíl mezi občanskoprávním a trestněprávním, ale nějak mi z toho uniká, proč bys nemohl informovat orgány ohledně trestného činu, ba právě naopak.

Ale díky tvé vsuvce ohledně domén už začínám chápat, co ti tak trhá žíly. Ty chceš nějakou pěknou doménu pro android, na které bys mohl vyždímat nějaký chechtáky, viď? Že by něco na způsob "Czech Made Man"?

mach4
Moderátor
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mach4 » pon 28. kvě 2012 0:26:35

Zdravím všechny co se zapojili do diskuze, nebo ji jen čtou. I když už delší dobu se na dění na fóru z časových důvodů nepodílím, věřím, že se nemusím extra představovat :).

Když pomineme různé zákony, aktuální článek není úplně v pořádku už jen z pohledu novinářské etiky.
Proč k tomu došlo, by nám nejlépe dokázal vyjádřit sám autor článků (David Zmuda), kterého se na to osobně zeptám.
Rozhodně nemůžu potvrdit, že by redakce Svět Androida byla nakloněna takovýmto překladům v podobě recenzí, ba naopak upřednostňujeme vlastní a kvalitní obsah.
Děkuji za Váš feedback a upozornění, je vidět, že Vám na kvalitě obsahu portálu Svět Androida opravdu záleží. Moc si toho vážíme a hodně to pro nás znamená.

Věřím, že i přes toto drobné klopýtnutí na portál www.SvetAndroida.cz nezanevřete a nadále budete číst obsah, který pro Váš připravujeme jakožto Androidí srcaři.
Frčíme na novinkách Samsung Galaxy S10 :palec: Výhodně nákupy z Číny. Všechny GearBest slevy a kupony :palec: přehledně na jednom místě ----------> Aktualizováno každý den

mArtinko5MB
Moderátor
Typ mobilu / ROM: Meizu m1 note
Mobil 2 / ROM: Galaxy Nexus
Rom: Flyme
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mArtinko5MB » pon 28. kvě 2012 0:42:59

Dakujem za vyjadrenie.Myslim, ze mozeme locknut, lebo tu vznika flame.
Nováčikovia, používajte GOOGLE a Obrázek, pred vytvorením vlákna!

Na súkromné správy typu "Pomoc, pomôž, poraď" v zásade neodpovedám. Na to tu je fórum!

Autor tohoto vlákna
Secoro
Nové Androidě

Příspěvek od Secoro » pon 28. kvě 2012 7:29:45

mach4 píše:Když pomineme různé zákony, aktuální článek není úplně v pořádku už jen z pohledu novinářské etiky.
Bohuzel musim konstatovat, ze zdaleka nejde pouze o jeden clanek.

CelticUnion
Androiďák!
Typ mobilu / ROM: HTC Sensation XE
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CelticUnion » pon 28. kvě 2012 19:56:48

Tzv. "studentské weby" jsou možná někdy fajn, ale zase těch článků je málo a je to pochopitelné. Ono napsat dobrý článek nebo recenzi prostě zabere hodně času (pokud má být doopravdy kvalitní tak dost často i několik dní), životnost takových webů je také dost krátká, protože i student jednou dostuduje, pak přichází práce, rodina apod. a volného času už není tolik.
Máš pravdu v tom, že tých článkov nie je tak veľa, ale práve preto sa snažíme hľadať zaujímavé články, ktoré väčšie weby nemajú, alebo písať vlastné. NIe je ich tak veľa, ale myslím si, že by sa mohli o to viacej ceniť.

Napríklad náš web androidhryaplikacie už ide cca rok (začiatky veľmi "zmätené", tak preto to cca), píšeme viacerí redaktory , vek 17+ až po vysokoškolákov, nie je síce tých článkov tak veľa (asi 5 za deň), ale snažíme sa si ten čas nájsť a baví nás to stále. Takže si myslím, že sa oplatí navštevovať aj takéto weby, ktoré som spomenul aj vo svojom predchádzajúcom príspevku. Nechcem sa teraz opierať do veľkých webov, ale mám dojem, že si čitateľa dokážeme trochu viacej vážiť, pretože sme radi že niekto číta naše články, ktoré nepíšeme pre peniaze.

mach4
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mach4 » úte 29. kvě 2012 14:01:27

Myslím, že se tady začíná rozjíždět flame a stává se z toho reklamní tabule. Doporučuji LOCK
Frčíme na novinkách Samsung Galaxy S10 :palec: Výhodně nákupy z Číny. Všechny GearBest slevy a kupony :palec: přehledně na jednom místě ----------> Aktualizováno každý den

Zamčeno

Zpět na „Pokec“