PokecJak se chovají tzv viry v Androidu?

Moderátoři: Jacho, Moderátoři fór

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
lape
Nové Androidě
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Ace 2

Jak se chovají tzv viry v Androidu?

Příspěvek od lape » čtv 28. úno 2013 15:35:15

Ahoj.Mám dotaz na chování škodlivých aplikací v androidu.Jde mě o to jestli fungují jen když je zařízení on-line,nebo sbírají data(hesla,jména,kontakty atd.)pořád a po připojení k netu je odesílají?Jestli je teda relativně bezpečné používat v offline režimu třeba mobil banking,nebo je to v podstatě jedno?Mám týden mobil s Androidem,tak zjišťuju co a jak.

Mishack
Kyborg
Reputace: 109
Typ mobilu / ROM: Pixel 3a XL
Twitter: @MichalSvatos
Rom: Poslední ofiko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se chovají tzv viry v Androidu?

Příspěvek od Mishack » čtv 28. úno 2013 16:23:43

Viry na Android nejsou. Jsou jen skodlive aplikace, ktere delaji jen to co jim uzivatel sam dovoli (odkliknutim opravneni). Dělaji ruzne veci. Posilani sms, sbirani informaci, zobrazovani reklam v notifikacni liste, atd...

1. instaluj pouze z Google Play
2. cti opravneni aplikaci!
N1 (testovací phone, CM 7.2) --> Galaxy Nexus (AOKP JB-MR2 Milestone 1) --> LG Nexus 5, 32GB (stock, Xposed Framework + GravityBox) --> LG Nexus 5x, 32GB (Stock, root) --> Pixel 3a XL (stock)
www.mishack.cz | helpforitaly.eu

Autor tohoto vlákna
lape
Nové Androidě

Příspěvek od lape » čtv 28. úno 2013 17:06:21

Co jsi napsal to vím.To už jsem za ten týden co mám mobil vyčetl.Že jsou to aplikace,které si sám povoluju.Proto je taky v nadpisu napsáno takzvané viry,protože všude se o tom mluví jako o virech i když to viry jak je známe z pc nejsou.Mě jen zajímá jestli,pokud náhodu někdy něco takového nainstaluju,tak jestli to funguje jen když je mobil on-line,nebo to sbírá data i off-line a po připojení je to odesílá.Konkrétně mě to zajímá u mobile bankingu.

ludekbrno
Terminátor
Reputace: 204
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Příspěvek od ludekbrno » čtv 28. úno 2013 19:19:01

Pokud nemáš root, tak ti žádný malware nemůže sbírat hesla ani když jsi on-line, protože se nedostane k údajům z jiné aplikace (nemůže snímat klávesnici), ani odposlouchávat komunikaci do internetu. No a jelikož bankovní aplikace samozřejmě nemají heslo uložené nikde v telefonu, ale na serveru banky, můžeš být klidný.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

Tomáš
Androiďák!
Reputace: 5
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Note 3
Mobil 2 / ROM: Samsung Galaxy S III mini
Tablet: Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus
Rom: AOSPA

Příspěvek od Tomáš » čtv 28. úno 2013 19:22:42

Rozhodně nepoužívej žádný antiviry ty sou úplně k ničemu.Jediný viry v androidu sou snad ty co Ti třeba pošlou SMS za 50kč.Ale pokud budeš stahovat appky z Gplay a ne z warezu tak si myslim že na žádnej takovejhle vir nikdy nenarazíš.
Na poděkování je to tlačítko v pravém dolním rohu
Samsung Galaxy Note 3 - Tweaked S5 Base/Note 4 style ROM
Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus - CyanogenMod 12 ROM

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » čtv 28. úno 2013 20:47:42

A hlavně číst oprávnění aplikace při instalaci :-) Ty tzv. viry totiž nejsou skutečné viry, co by fungovaly někde potají a dělaly něco zakázaného. Jsou to ve skutečnosti normální aplikace, které dělají jen to, co jim při instalaci povolíš. Jediné co je na nich škodlivé je to, že popisek aplikace není pravdivý nebo něco zamlčuje. Je potřeba zbystřit, pokud například nějaká hra nebo jen live wallpaper při instalaci vyžaduje oprávnění k odesílání SMS, což snad trkne většinu lidí ;-)
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

wondra2
Stálý androiďák
Typ mobilu / ROM: JY - G3

Příspěvek od wondra2 » pát 01. bře 2013 13:33:48

Otázka: ikdyž v manifestu žádá oprávnění k posílání sms, lze to povolit pouze "na oko" s tím že se sice aplikace nainstaluje ale povolení se jí neudělí a případný pokus o použití "zakázaných" oprávnění je uživatel upozorněn co vlastně aplikace chce?
Protože i při stahování z google play 90% aplikací vyžaduje oprávnění který by mě v životě nenapadlo na co by použila...

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » pát 01. bře 2013 15:17:28

Nelze. Buď odsouhlasíš vše nebo nenainstaluješ. Ona se překvapivě většina těch oprávnění dá zdůvodnit, ale zrovna odesílání SMS u wallpaperů ne :-)

Autor tohoto vlákna
lape
Nové Androidě

Příspěvek od lape » sob 02. bře 2013 11:37:28

Díky všem za odpovědi.Telefon root nemá a ani se na to nechystám i když info jsem si o tom sháněl ,ale jen abych byl v obraze a věděl co to vůbec je.Takže by to mělo být bez problémů.S Androidem teprve začínám,doteď jsem používal NOKIE s S40.Do tohonoveho mobilu jsem si dal Zoner antivirus,ale už jsem taky přemýšlel,že ho dám pryč,když jsem si na netu přečetl,jak je to s těmi "viry" a když jsem viděl,že i sám sebe označuje jako aplikaci s vysokým rizikem :) :)

Wotan
Droid
Typ mobilu / ROM: Galaxy NEXUS
Tablet: Nexus 7
Rom: SLIMbean (GN aj N7)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wotan » sob 02. bře 2013 11:43:14

Len doplním, že v prípade rootnutého zariadenia sa po inštalácii aplikácie dajú jednotlivé oprávnenia zakázať.

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » sob 02. bře 2013 11:59:59

Dají, jenže mnoho aplikací potom padá, protože nepočítají s tím, že dané oprávnění nemají a v okamžiku kdy na něj "sáhnou" a je zamítnuto, neví co s tím a sekne se. Takže spoléhat se na to moc nedá.

Autor tohoto vlákna
lape
Nové Androidě

Příspěvek od lape » sob 02. bře 2013 12:32:59

No já určitě delší dobu nebudu root řešit,protože jak jsem psal teprve se s Androidem učím a časem se uvidí,ale nejsem zase až takový uživatel,že bych musel mít všechno :) I když jak se znám,tak časem mě to nedá a budu zkoušet :D

Odpovědět

Zpět na „Pokec“