PokecProč neexistuje paměť na věčné časy?

Moderátoři: Jacho, Moderátoři fór

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
PozitronCZ
Stálý androiďák
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: I9192
Tablet: N8000

Proč neexistuje paměť na věčné časy?

Příspěvek od PozitronCZ » sob 06. dub 2013 13:01:50

Přiznejme si, že žádné dnešní paměťové médium příliš spolehlivé pro dlouhodobou archivaci není. HDD se snadno porouchá, optické disky také nevydrží dlouho, a všechny elektronické paměti jsou založené na uchovávání náboje, co se časem může ztratit. Proč neexistují nějaké dostupné paměti pro dlouhodobé uchování dat? Já bych si uměl představit paměť typu PROM. Velké asi jako 3,5" disketa a uvnitř PROM čip(y). Data do tohohle "vypálená" by prakticky nebylo možné zničit jinak než fyzickou likvidací čipu, protože data by tam byla "vydrátkovaná", takže ani radiace, která spolehlivě zničí flash paměť by jim neublížila. Takové paměťové disky by mohly narhadit i CD/DVD/BD. V továrně by se mohly vyrábět stejně jako se maskováním vyrábí paměti ROM. Jenže v čem je háček? Proč nikdo nic takového nenabízí, nebo respektive, proč po ničem takovém není poptávka? Copak nikdo nechce nic, co by dokázalo spolehlivě uchovat data na vždy?

-Pavel-
Kyborg
Reputace: 62
Typ mobilu / ROM: Galaxy S10+ / G975FXXS9DTI8

Re: Proč neexistuje paměť na věčné časy?

Příspěvek od -Pavel- » sob 06. dub 2013 13:06:12

Musíš počkat, jsme pouze ve stadiu vývoje, kde ještě nepřišel čas a technologie toto splnit. ;)
Samsung Galaxy S10+ Prism Black - XEZ (G975FXXS9DTI8) Říjen - Spigen Case Liquid Air Matte Black
QuadCore i5-8300H 4.00GHz / Kingston 32GB DDR4 / GTX 1050 4GB / ADATA XPG SSD 512GB / Seagate HDD 1TB / WD HDD 750GB

Autor tohoto vlákna
PozitronCZ
Stálý androiďák

Příspěvek od PozitronCZ » sob 06. dub 2013 13:12:17

No já se spíš obávám, že vývoj bude takový, že se data budou ukládat někam do cloudu (kterému já osobně bych data soukromého charakteru nesvěřil, protože nemám zájem aby mi je pod záminkou boje proti terorismu kontroloval státní aparát). V tomhle jsem asi konzervativní, ale já všechny svoje data chci mít u sebe, a ne někde na serveru (který patří někomu jinému) na druhém konci světa.

-Pavel-
Kyborg

Příspěvek od -Pavel- » sob 06. dub 2013 13:14:42

Máš pravdu, směruje vše do cloudu i já používám cloud - DropBox, v jiné cloudy jsem nenašel takovou důvěru. I cloud bude potřebovat zálohy, aby se nedostal do průšvihu. :)
Samsung Galaxy S10+ Prism Black - XEZ (G975FXXS9DTI8) Říjen - Spigen Case Liquid Air Matte Black
QuadCore i5-8300H 4.00GHz / Kingston 32GB DDR4 / GTX 1050 4GB / ADATA XPG SSD 512GB / Seagate HDD 1TB / WD HDD 750GB

Autor tohoto vlákna
PozitronCZ
Stálý androiďák

Příspěvek od PozitronCZ » sob 06. dub 2013 13:17:00

Tak já cloud taky někdy používám (GoogleDrive), ale dávám na něj jen naprosto nedůležité soubory typu protokol z elektrotechnického meření ze školy, aby k tomu měli přístup i spolupracující spolužáci...

-Pavel-
Kyborg

Příspěvek od -Pavel- » sob 06. dub 2013 13:20:46

Já používám ještě Zoneramu a ten DropBox, všude udělané soukromí " jen já " Data mám v peněženkách - walletech, například: eWallet for Windows PC i v android verzi: http://www.iliumsoft.com/ewallet/windows

Zakoupené soubory vždy stáhneš na netu od výrobce, ale licence, jedině šifrovat do walletů.

LivArt
Terminátor
Reputace: 257
Typ mobilu / ROM: Samsung SM-N970F
Mobil 2 / ROM: Mi5 + SGS4 + SGS6
Twitter: https://twitter.com/CZmisak
Tablet: SGTab4

Příspěvek od LivArt » sob 06. dub 2013 13:26:51

Každá stará ROM paměť je jen prodrátkování.
lenovo - Je to ještě mnohem horší, než to vypadá.
Zpomalený nebo sekající se telefon - jak postovat
Nejobsáhlejší Doctor Who CZ & SK Fanweb | Sleduj mě na #twitteru.
Soukromé zprávy mi pište, pokud máte nějaký konkrétní dotaz na mě. Na ostatní dotazy je tu fórum.

unavix
Kyborg
Reputace: 148
Typ mobilu / ROM: OnePlus 7 Pro 12/256GB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od unavix » sob 06. dub 2013 13:30:20

Nejsou věčný paměti protože by výrobci neměli komu prodávat. Takhle mají zajištěný odbyt na ten jejich předražený brak.
Bůh odpouští, JÁ NE!

xanthor
Kyborg
Reputace: 84
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S7 [SM-G930F]
Mobil 2 / ROM: Xiaomi Redmi Note 3 Pro 2/16 [kate]
Tablet: Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 [SM-T580]
Tablet 2 / ROM: Alcatel OneTouch Pixi 3 (10)
Rom: S7: stock, kate: NOS

Příspěvek od xanthor » sob 06. dub 2013 13:40:03

Prostě tu není poptávka. Vyrábět něco s dlouhou dobou trvanlivosti je dražší. Třeba různé "archive grade" CD a DVD se IMHO zrovna moc neprodávají. Navíc dnešní média mají už tak vysokou kapacitu a jsou tak levná, že snad není problém si data uložit na víc míst - dejme tomu CD/DVD, HDD a navíc flash disk, případně ještě cloud a třeba jednou za rok zkontrolovat, že se furt dají přečíst. Navíc nikdo neví, co bude třeba za 10 let a jestli vůbec bude moct ta média na nových strojích přečíst - viz dnes diskety, možná brzy CD/DVD atd.

-Pavel-
Kyborg

Příspěvek od -Pavel- » sob 06. dub 2013 13:42:29

Proto jsem zmínil, že ještě nenastal čas a technologie. Za pár let si budeme ukládat data kanilou do mozku. :)

LivArt
Terminátor

Příspěvek od LivArt » sob 06. dub 2013 13:48:52

Ale ona by i poptávka i byla, jenže takové věci se tady u nás moc neprodávají. A když, tak stojí poměrně pálku. Navíc nikdo nedokáže říct, jestli ještě za rok je bude vůbec na čem přečíst. Proto ideální jsou dneska USB flashdisky, přecijen USB je dneska všude. Nesmíš ale archivovat na nějaký levný flashdisk, ty kvalitní stojí taky pálku.
Případně nějaký jednoduchý věci můžeš tisknout třeba jako QR kódy a dělat si album. :)
Soukromé zprávy mi pište, pokud máte nějaký konkrétní dotaz na mě. Na ostatní dotazy je tu fórum.

-Pavel-
Kyborg

Příspěvek od -Pavel- » sob 06. dub 2013 13:55:22

Přesně tak, musíme pracovat s tím co nám technologie nabízí dnes. ;)

Cleric
Kyborg
Reputace: 109
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Note 10+
Tablet: Huawei MediaPad M5 8.4

Příspěvek od Cleric » sob 06. dub 2013 13:57:47

Zatím si budeš muset vystačit s flash disky u kterých "trvanlivost" vložených dat je nejlepší. A i jejich kapacita/cena se stále zlepšuje.

ramon.dexter
Moderátor
Reputace: 43
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi 9/stock ROM
Tablet: huawei mediapad 8.3 - stock

Příspěvek od ramon.dexter » ned 14. dub 2013 16:25:22

Stačí elektromagnetickej impuls a data na flash jsou v háji. Takže pokud to není někde fyzicky zapsaný/zadrátkovaný, je to pořád přechodný a nestálý.
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)

xanthor
Kyborg
Reputace: 84
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S7 [SM-G930F]
Mobil 2 / ROM: Xiaomi Redmi Note 3 Pro 2/16 [kate]
Tablet: Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 [SM-T580]
Tablet 2 / ROM: Alcatel OneTouch Pixi 3 (10)
Rom: S7: stock, kate: NOS

Příspěvek od xanthor » ned 14. dub 2013 16:39:01

Jo, pokud potřebuješ ochranu před EMP, tak bych asi šel do CD-R/DVD-R/BD-R. :-)

ramon.dexter
Moderátor

Příspěvek od ramon.dexter » ned 14. dub 2013 16:52:51

xanthor: To není o tom,že bych to potřeboval já. My jako lidstvo a civlizace to potřebujeme, pokud nemáme všechno zapomenout.

Jsem archeolog a vím, že civilizace, která netesala do kamene, zanikne a neštěkne po ní pes. Ono se totiž ani nemusí testa do kamene, stačí psát a tisknout knížky.
My v současný době veškerý vědění přesunujeme do elektronických médií a to je tragicky špatně. Stačí, aby na slunci narostla aktivita, pak stačí lehkej impulz a máme tady dobu kamennou. Okořeněnou o to, že velká část našeho vědění bude ztracená. Takže tyhle digitalizce jsou sice celkem "cool", ale tím to hasne. Pokud bych se na to měl podívat z dlouhodobýho hlediska, pak je to hovadina. A zase je to jenom o tom, že to není z nějakýho altruismu nebo touhy po uchování vědomostí, ale pouze kvůli tomu, aby si někdo namastil kapsu.

Mishack
Kyborg
Typ mobilu / ROM: Pixel 3a XL
Twitter: @MichalSvatos
Rom: Poslední ofiko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mishack » ned 14. dub 2013 17:35:57

Technologie uz tu jsou - viz napr. zapis dat do cisteho kremenneho skla. Vydrzi opravdu hooooodne dlouho :)

Ale jak psal ramon. Je to proste dneska vsechno o penezich. Dnes se nedelaji veci, aby vydrzely, ale abys je zase co nejdrive vymenil za novejsi (= zaplatil znovu).
Co se tyce prave uchovavani informaci - vytvarime cim dal tim vice dat a uskladnujeme v mediich s cim dal tim kratsi dobou zivotnosti. Napr. Chammurapiho zakonik sice neni prilis obsahly (na dnesni pomery), ale stoji dodnes. Na BD narves desitky tisic knih, ale za par let je to necitelny.
Stejne jako pise ramon, staci nejaka silnejsi erupce na slunci (napr. pri prepolovani magnetického pole) and we're done :)
N1 (testovací phone, CM 7.2) --> Galaxy Nexus (AOKP JB-MR2 Milestone 1) --> LG Nexus 5, 32GB (stock, Xposed Framework + GravityBox) --> LG Nexus 5x, 32GB (Stock, root) --> Pixel 3a XL (stock)
www.mishack.cz | helpforitaly.eu

ramon.dexter
Moderátor

Příspěvek od ramon.dexter » ned 14. dub 2013 17:58:03

A zrovna ten zápis dat do krystalů, to už mi skoro připomíná legendy o kouzelných krystalech a tak...možná už to tady jednou bylo... 8-)

Nám prostě chybí nějaká "facka", která by nám ukázala, že se ubíráme špatným a nesmyslným směrem. Civilizace, kterým udávaly směr peníze, velmi rychle zanikly. A to mluvím o dobách, kdy zaniknutí civilizace trvalo staletí. V dnešní době padají impéria během dnů a týdnů, proto není otázkou "jak?", ale "kdy?". A téměřurčitě to bude ve stylu jednoho Einsteinova citátu: "Nevím jakými zbraněmi bude vedena třetí světová válka. Jsem si ale jistý tím, jakými zbraněmi budem vedena ta čtvrtá. Budou to kameny a klacky."

siley
Androiďák!
Reputace: 13
Typ mobilu / ROM: LG G7 ThinQ
Rom: stock 9.0

Příspěvek od siley » ned 14. dub 2013 18:08:05

vse v dnesni dobe ovladaji spolecnosti co maji penize. Znam kamarada ktery dlouho vymyslel jak si snizit spotrebu benzinu v aute. Po dlouhy dobe se mu podarilo snizit spotrebu z 7,5l na 2l tim ze upravil nasavani vzduchu a poustel do toho cisty kyslik ktery cerpal z vody. Nechal si to i patentovat a chtel to prevest do vyroby. Uprava stavajiciho motoru stoji cca 10-15tis na kusu (za to snizeni spotreby je to rychla navratnost). Jenze kdyz zadal o povoleni aby to mohl vyrabet tak mu to zatrhly a pomalu vysmali protoze by se snizila hodne spotreba ropy a vsechny spolecnosti by prisli o takovy dotace od ropnych spolecnosti co dostavaji ted za to ze uznavaj jen je a davaji jim prednost

Cleric
Kyborg
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Note 10+
Tablet: Huawei MediaPad M5 8.4

Příspěvek od Cleric » ned 14. dub 2013 18:16:40

@ramon.dexter

Pokud to bereš z tohoto hlediska, tak ano máš pravdu, ale taky ji nemáš. Knížky a všechno fyzické se dá taky zničit. Takže ve výsledku nemáš jistotu absolutně v žádném uložišti, ať je to cloud, NAS, DVD, knížka nebo kámen.

-Pavel-
Kyborg

Příspěvek od -Pavel- » ned 14. dub 2013 18:20:47

Už jsem vám to psal jednou. Během desítek let, budem pumpovat data přímo do paměti mozku a informace si budem předávat genem na další generace, tak nechápu co tu furt řešíte. :D

LivArt
Terminátor

Příspěvek od LivArt » ned 14. dub 2013 20:01:55

siley píše:vse v dnesni dobe ovladaji spolecnosti co maji penize. Znam kamarada ktery dlouho vymyslel jak si snizit spotrebu benzinu v aute. Po dlouhy dobe se mu podarilo snizit spotrebu z 7,5l na 2l tim ze upravil nasavani vzduchu a poustel do toho cisty kyslik ktery cerpal z vody. Nechal si to i patentovat a chtel to prevest do vyroby. Uprava stavajiciho motoru stoji cca 10-15tis na kusu (za to snizeni spotreby je to rychla navratnost). Jenze kdyz zadal o povoleni aby to mohl vyrabet tak mu to zatrhly a pomalu vysmali protoze by se snizila hodne spotreba ropy a vsechny spolecnosti by prisli o takovy dotace od ropnych spolecnosti co dostavaji ted za to ze uznavaj jen je a davaji jim prednost
Kyslík z vody? Nebyl to náhodou vodík?

ludekbrno
Terminátor
Reputace: 204
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Re: Proč neexistuje paměť na věčné časy?

Příspěvek od ludekbrno » ned 14. dub 2013 20:07:08

siley píše:vse v dnesni dobe ovladaji spolecnosti co maji penize. Znam kamarada ktery dlouho vymyslel jak si snizit spotrebu benzinu v aute. Po dlouhy dobe se mu podarilo snizit spotrebu z 7,5l na 2l tim ze upravil nasavani vzduchu a poustel do toho cisty kyslik ktery cerpal z vody. Nechal si to i patentovat a chtel to prevest do vyroby. Uprava stavajiciho motoru stoji cca 10-15tis na kusu (za to snizeni spotreby je to rychla navratnost). Jenze kdyz zadal o povoleni aby to mohl vyrabet tak mu to zatrhly a pomalu vysmali protoze by se snizila hodne spotreba ropy a vsechny spolecnosti by prisli o takovy dotace od ropnych spolecnosti co dostavaji ted za to ze uznavaj jen je a davaji jim prednost
To je pořádná krávovina :lol:

P.S. ano, samotný motor mohl snížit spotřebu na 2l/100km při použití čistého kyslíku z externího zdroje. Má to ovšem drobný háček. Vyrobit kyslík z vody je energeticky hodně náročné a kdyby si to měl motor vyrábět za jízdy, spotřebuje na to mnohem víc benzínu, než ušetří použitím kyslíku. Takže zpátky na zem do reality. Logicky to nikdo nechtěl vyrábět, protože by to sice nic neušetřilo, ale zato by to bylo technicky náročné. Tato sekce se jmenuje Pokec. Ne pohádky!

P.S.2: kdyby to fungovalo a bylo levné, používalo by se to dávno i bez povolení. Pokud jde o šetření, lidi si do aut namontují cokoliv a na povolení kašlou. Prostě by to před STK odmontovali.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

LivArt
Terminátor

Příspěvek od LivArt » ned 14. dub 2013 20:24:43

To je jak s vodíkem. To je taky řádná kravina. A přesně takovýhle pohádky slíchám od lidí, co jim došlo, jaká blbost to je... :D

Odpovědět

Zpět na „Pokec“