PokecPrávní rámec dodatečných úprav telefonu

Moderátoři: Jacho, Moderátoři fór

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
jege
Androiďák!
Reputace: 3
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi 2 Enhanced
Mobil 2 / ROM: HTC Desire, LG L90
Tablet: Sony Xperia Z3 Tablet Compact
Tablet 2 / ROM: Archos 70 Internet, Samsung Galaxy Tab3, iPad Mini

Právní rámec dodatečných úprav telefonu

Příspěvek od jege » úte 09. dub 2013 11:18:20

U mobilních telefonu se hodně používá rooting a nahrávání různých upravených ROM. Zajímal by mě právní rámec takových úprav, jestli je to legální nebo ne a jestli by to bylo legální i případě prodeje takto upravených mobilů známějších značek, např. Samsungu. Vím, že u domácí úpravy a/nebo u úpravy čínských modelů nějaký právní konflikt asi nehrozí, ale jak by se na to díval nějaký známější výrobce, respektive jeho české zastoupení, kdyby někdo v ČR začal nabízet takhle upravené telefony normálně na trhu.
Problémy s případnou zárukou mě nezajímají, zajímá mě čistě jenom právní rámec celé záležitosti a jestli je to nějak právně postihnutelné.

Neumím anglicky, tak mě neposílejte na XDA!
HTC Desire, Samsung Note II, LG L90, Xiaomi Redmi 2E
Archos 70 Internet, Samsung Galaxy Tab 3, iPad Mini, Op3n dott, Z3 Tablet Compact

ludekbrno
Terminátor
Reputace: 204
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Právní rámec dodatečných úprav telefonu

Příspěvek od ludekbrno » úte 09. dub 2013 15:55:51

Android sám o sobě je poskytován zdarma a veškeré úpravy jsou legální. Jediné co může být chráněno, jsou aplikace a různé úpravy výrobců. Pokud ale hodláš nakoupit třeba sto Samsungů, originální ROM smažeš a nahraješ tam čistý Android se svými úpravami, tak není problém. Kromě ztráty záruky nic nelegálního neuděláš.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

LivArt
Terminátor
Reputace: 258
Typ mobilu / ROM: Samsung SM-N970F
Mobil 2 / ROM: Mi5 + SGS4 + SGS6
Twitter: https://twitter.com/CZmisak
Tablet: SGTab4

Příspěvek od LivArt » úte 09. dub 2013 18:29:41

Ale pak musíš záruku v době trvání dvou let poskytovat sám.
lenovo - Je to ještě mnohem horší, než to vypadá.
Zpomalený nebo sekající se telefon - jak postovat
Nejobsáhlejší Doctor Who CZ & SK Fanweb | Sleduj mě na #twitteru.
Soukromé zprávy mi pište, pokud máte nějaký konkrétní dotaz na mě. Na ostatní dotazy je tu fórum.

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » úte 09. dub 2013 18:33:30

To je fakt, pokud by takto upravené telefony prodával, padla by záruka na něj.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

Autor tohoto vlákna
jege
Androiďák!

Příspěvek od jege » úte 09. dub 2013 23:17:39

Záruka mě netrápí, ale zrovna řeším něco podobného z jiné oblasti a každý mě straší, že původní výrobce nedovolí takto zasahovat do svých výrobků a může mě zažalovat. Jedná se o výměnu čipu a napsání vlastního ovládacího programu.
Archos 70 Internet, Samsung Galaxy Tab 3, iPad Mini, Op3n dott, Z3 Tablet Compact

josr
Androiďák!
Reputace: 5
Typ mobilu / ROM: Lenovo A850 - VibeIU 1415 V2
Tablet: PMP 5880D - 4.1.1. AOSP by Cherbet97

Příspěvek od josr » stř 10. dub 2013 1:11:32

Sedivky se taky prodavaji upravene a vyrobci to nezatrhnou.

dvzd
Troll - nekrmte mě! :)
Troll - nekrmte mě! :)
Reputace: 4
Typ mobilu / ROM: US5

Příspěvek od dvzd » stř 10. dub 2013 3:41:33

Jakmile si něco koupíš, stává se to tvým majetkem a můžeš si to pro svoji potřebu upravovat jak chceš. Pokud to např. za účelem výdělku budeš upravené prodávat dál, měl bys to zřetelně označit jako svůj upravený výrobek jiné firmy.

Autor tohoto vlákna
jege
Androiďák!

Příspěvek od jege » stř 10. dub 2013 8:25:01

josr píše:Sedivky se taky prodavaji upravene a vyrobci to nezatrhnou.
Kde není žalobce, tam není ani soudce, ale zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby někdo začal opravdu masivně prodávat upravený výrobek známe značky s lepší funkčnosti, např. s pomocí nového firmware vylepšil nebo přidal nové funkce, např. podporu nefunkční GPS nebo 2. SIM u telefonu, které to se standardní ROM neumí.
dvzd píše:Jakmile si něco koupíš, stává se to tvým majetkem a můžeš si to pro svoji potřebu upravovat jak chceš. Pokud to např. za účelem výdělku budeš upravené prodávat dál, měl bys to zřetelně označit jako svůj upravený výrobek jiné firmy.
To je právní fakt nebo jenom domněnka? A co certifikace takového výrobku? Zůstává původní nebo je nutné ji udělat na zdokonalený výrobek znovu?

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » stř 10. dub 2013 10:22:24

dvdz má pravdu. Za vlastnosti výrobku vždy odpovídá koncový prodejce a nikdo jiný. Jemu ty vlastnosti zase garantuje výrobce, ale to platí za předpokladu, že je telefon ve stavu, v jakém mu ho výrobce dodal. Pokud provede jakoukoliv úpravu, výrobce od toho dává ruce pryč (ostatně upravenou šedivku nevyreklamuješ) a garance funkčnosti i vlastností je v ten okamžik na prodejci. A to platí i pro homologaci. Pokud by úprava mohla jakkoliv ovlivnit např. vysílací část nebo třeba bezpečnost výrobku, výrobce se od toho distancuje a pokud nastane nějaký průšvih, zodpovědný budeš ty. A nakonec tě ještě může žalovat výrobce za poškození dobrého jména, protože prodáváš výrobek označený jeho jménem, ale přitom má změněnou funkčnost. Každopádně je to za hranou a muselo by se spoléhat na úsloví "kde není žalobce, není soudce".

Autor tohoto vlákna
jege
Androiďák!

Příspěvek od jege » stř 10. dub 2013 10:46:32

ludekbrno píše:A nakonec tě ještě může žalovat výrobce za poškození dobrého jména, protože prodáváš výrobek označený jeho jménem, ale přitom má změněnou funkčnost. Každopádně je to za hranou a muselo by se spoléhat na úsloví "kde není žalobce, není soudce".
Pravě tohle mě zajímá, jak lze něco takového právně ošetřit. Výrobci to bude asi jedno, ale jeho českému distributorovi sotva a určitě t bude chtít nějak zarazit nebo mi aspoň znepříjemnit život. Zajímalo by mě, jaké by měl šance a jak se tomu co nejlépe bránit. Funkčnost přístroje s novým firmware bude vyšší, stejně jako u mobilů s alternativní ROM, ale to jej nezajímá, jde mu jenom o kšeft, který tím může být dotčen.

unavix
Kyborg
Reputace: 148
Typ mobilu / ROM: OnePlus 7 Pro 12/256GB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od unavix » stř 10. dub 2013 10:49:49

No řek bych že minimálně žaloba za změnu průmyslového vzoru a další kraviny ohledně zasahování do výrobku. Tohle je na poradu s právníkem a ne na debatu na komunitním foru. I když třeba i tady se najde.
Bůh odpouští, JÁ NE!

ajne
Androiďák!
Typ mobilu / ROM: Huawei G700
Twitter: Nemám
Tablet: Na co?
Rom: EmotionUI1.6 - 4.2.1

Příspěvek od ajne » stř 10. dub 2013 11:01:57

Co třeba zkusit kontaktovat někoho na Sdružení ochrany spotřebitelů? Oni často řeší právní poradenství právě s ohledem na práva a povinnosti prodejce/zákazníka a mají své studované právníky. Vím, že to není úplně přesně jejich běžný chleba, ale budou třeba znát odpověď, nebo vědí, kde dohledat. Protože ty jsi vlastně taky "spotřebitel", protože využíváš výrobky nějaké firmy a zároveň jestli to budeš upravovat a prodávat, budeš mít vlastní spotřebitele, takže jde i o právní záležitosti i v tomto ohledu. A jelikož to chceš mít právně v pořádku, mohli by ti dát radu...

ludekbrno
Terminátor

Re: Re: Právní rámec dodatečných úprav telefonu

Příspěvek od ludekbrno » stř 10. dub 2013 12:15:16

jege píše:
ludekbrno píše:A nakonec tě ještě může žalovat výrobce za poškození dobrého jména, protože prodáváš výrobek označený jeho jménem, ale přitom má změněnou funkčnost. Každopádně je to za hranou a muselo by se spoléhat na úsloví "kde není žalobce, není soudce".
Pravě tohle mě zajímá, jak lze něco takového právně ošetřit. Výrobci to bude asi jedno, ale jeho českému distributorovi sotva a určitě t bude chtít nějak zarazit nebo mi aspoň znepříjemnit život. Zajímalo by mě, jaké by měl šance a jak se tomu co nejlépe bránit. Funkčnost přístroje s novým firmware bude vyšší, stejně jako u mobilů s alternativní ROM, ale to jej nezajímá, jde mu jenom o kšeft, který tím může být dotčen.
To neošetříš nijak jinak, než že se na tom dohodneš výrobcem. Neexistuje jiná cesta. Ty prostě nemůžeš jen tak začít prodávat pod jménem existující značky jiný (upravený) výrobek bez jeho souhlasu. Mohl bys sice přelepit loga výrobce svým, ale pak by tě zase napadl za kopírování. Toto opravdu nemá žádné řešení pro jednotlivce. Výrobce nestojí o to, aby mu nějaký Franta Vonásek "vylepšoval" telefony, zejména proto, že by z toho nic neměl.

Autor tohoto vlákna
jege
Androiďák!

Příspěvek od jege » čtv 11. dub 2013 8:21:40

ludekbrno píše:Ty prostě nemůžeš jen tak začít prodávat pod jménem existující značky jiný (upravený) výrobek bez jeho souhlasu. Mohl bys sice přelepit loga výrobce svým, ale pak by tě zase napadl za kopírování.
A proč ne? Nehádám se, jenom rád věděl právní zdůvodnění. A co pokud bude původní název rozšířený o další dodatky popisující daný rozdíl, např. Samsung S III Cyanogen, bude to taky nepovolené kopírování?

Pokud to opravdu nejde nabízet jako modifikovaný výrobek známého výrobcem, lze legálně nabízet individuální úpravu požadovanou zákazníkem již při prodeji zboží, např. S III za X Kč, úprava na Cyanogen +Y Kč?

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » čtv 11. dub 2013 8:55:16

Na tom není co zdůvodňovat :-) To je jasné z principu. Neexistuje konkrétní zákon, který by to přesně stanovil, ale nemůžeš pod názvem výrobce prodávat něco, co daný výrobce nevyrobil. Minimálně tím můžeš poskodit jeho jméno, protože výrobek funguje jinak, než byl vyroben. Na druhou stranu by asi bylo možné prodávat telefon s tím, že si u tebe zákazník objedná výměnu software jako dodatečnou úpravu a to za podmínky, že použiješ nějakou verzi androidu, která neobsahuje žádné části chráněného software.

ramon.dexter
Moderátor
Reputace: 43
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi 9/stock ROM
Tablet: huawei mediapad 8.3 - stock

Příspěvek od ramon.dexter » čtv 11. dub 2013 9:07:34

Můžeš přeprodávat telefony Samsungu. Nesmíš ty telefony ale upravovat a dále je prodávat. Tak mě napadá, můžeš ale provádět odemykací služby a instalace softwaru s tím, že na software budeš poskytovat záruku ty sám.

A jestli na tom chceš postavit podnikání, tak si sedni na zem a vykašli se na to. Nikdo to totiž nechce, podle afóra nemůžeš soudit, my jsme promile uživatelů. 95% uživatelů ani neví, že by se ten software dal vyměnit.
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » čtv 11. dub 2013 9:25:31

Asi tak. Běžné uživatele nic jako root nebo CM nezajímá a když někde na Aukru uvidí nabídku na telefon, který "vylepšoval" Franta Vonásek a bude tudíž bez oficiální záruky a ještě k tomu dražší, než normálně, budou si klepat na čelo. Lidé co to zajímá, si to s pomocí fóra zvládnou provést většinou sami. Prostor na trhu na něco takového se limitně blíží nule.

Autor tohoto vlákna
jege
Androiďák!

Příspěvek od jege » čtv 11. dub 2013 9:40:28

ludekbrno píše:Neexistuje konkrétní zákon, který by to přesně stanovil, ale nemůžeš pod názvem výrobce prodávat něco, co daný výrobce nevyrobil.
Co není zakázáno, je povoleno, ale tuším, že asi nějaké zákony, které tohle zakazují určitě existují.
ramon.dexter píše:Tak mě napadá, můžeš ale provádět odemykací služby a instalace softwaru s tím, že na software budeš poskytovat záruku ty sám. A jestli na tom chceš postavit podnikání, tak si sedni na zem a vykašli se na to. Nikdo to totiž nechce, podle afóra nemůžeš soudit, my jsme promile uživatelů. 95% uživatelů ani neví, že by se ten software dal vyměnit.
Taky se mi to zdá jako schůdnější řešení, byť z marketingového hlediska to už tak zajímavé není a pro reklamu je to mnohem méně vhodné než nabídka hotového výrobku s vylepšenými vlastnostmi.
ludekbrno píše:Asi tak. Běžné uživatele nic jako root nebo CM nezajímá a když někde na Aukru uvidí nabídku na telefon, který "vylepšoval" Franta Vonásek a bude tudíž bez oficiální záruky a ještě k tomu dražší, než normálně, budou si klepat na čelo.
Jak jsem již psal, nejedná se o mobilní telefony, ty jsem uvedl jen pro podobnost celé problematiky. Je to něco podobného jako optimalizace ŘJ u motorů aut a mě zajímá, jestli takové auta mohu prodávat již s přeprogramovanou ŘJ a třeba i dalšími dodatečnými úpravami (sportovní vzduchový filtr, jiné tlumiče a pod.) pod rozšířeným názvem, např. Škoda Octavia 1.8 TSI MaxPower nebo jenom jako klasickou škodovku s objednaným paketem dodatečných úprav. Je to ale také jenom příklad, žádné motory přeprogramovávat nebudu a rovněž to nemá žádný vliv na životnost a bezpečnost přístroje nebo silničního provozu.

ramon.dexter
Moderátor
Reputace: 43
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi 9/stock ROM
Tablet: huawei mediapad 8.3 - stock

Příspěvek od ramon.dexter » čtv 11. dub 2013 9:42:17

Hele a na co se nás tedy ptáš, když odpověď už je ti jasná a záměr už máš promyšlenej? To jako že ti máme říct "jseš pašák, je to super"? Super to není, je to blbej nápad.

A ještě jedna věc - pokud se nejedná o mobily, proč se proboha ptáš na fóru, určeným primárně mobilům?
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)

Wotan
Droid
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Galaxy NEXUS
Tablet: Nexus 7
Rom: SLIMbean (GN aj N7)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wotan » čtv 11. dub 2013 9:52:29

Na toto ti relevantne neodpovie väčšina advokátov. Treba seriozne znalosti
1. práva duševného vlastníctva a obchodu
2. Prava EU a medzinarodneho práva sukromného.

Otázna je aj podobnosť toho čo chceš s androidom. Android ako taky je open source ale nadstavby nie. Taký windows nemožeš upraviť a predávať.

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » čtv 11. dub 2013 11:58:10

jege:

Ne, to prostě nejde. Bez souhlasu výrobce nemůžeš prodávat nic pod jeho názvem. I kdybys do názvu cokoliv dopsal. Problém je v tom, že zákazník tam vidí jméno výrobce a automaticky předpokládá, že výrobce garantuje vlastnosti výrobku. Musel bys to prodávat pod svým jménem a s informací, že je to postaveno na tom a tom výrobci a ty udělals takové a takové úpravy. A samozřejmě veškeré garance čehokoliv jsou na tobě. Současně bys také nesměl zasahovat do software výrobce (jedině ho celý nahradit svým.

Fatal_Soldier
Droid
Reputace: 6
Typ mobilu / ROM: SGS7
Rom: Nougat official

Příspěvek od Fatal_Soldier » čtv 11. dub 2013 16:59:30

mě by teda fakt zajímalo, s čím chceš kšeftovat, když mobily to nejsou, auta to nejsou :-D Nemyslíš, že by bylo lepší si to zjistit na tvůj konkrétní případ? A ne se bavit obecně?

A jen tak btw.
1. u těch aut, pokud děláš přeprogramování ECU, vyměníš tlumiče, brzdy atp. tak musíš mít na všechny použité díly homologaci pro použití v silničním provozu. To samé s prací, certifikát, že jsi schopen provézt odborně tento zásah. Jasně, jde to i bez certifikátu, ale to už sám o sobě by jsi budil dojem "šmelky".

2. zajímalo by mne, jak by jsi chtěl udělat úpravu telefonu kterou jsi popsal. Pomocí upravené ROM přidat druhou sim kartu, to samé s GPS :-D pokud na to telefon nemá HW výbavu, tak se klidně můžeš s ROMkou stavět na hlavu, a stejně GPS čip a druhý slot na SIM nepřidáš.

A souhlasím s ramon.dexter, nechápu proč tu řešíš tento "problém" na fóru s telefony, když se to telefonů netýká
SGS7 Nougat official
POUŽÍVEJTE HLEDÁNÍ, vše už tu de facto někde je.

Odpovědět

Zpět na „Pokec“