PokecKoupě mobilu z druhé ruky - co zjistit?

Moderátoři: Jacho, Moderátoři fór

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
piski
Androiďák!
Reputace: 0

Koupě mobilu z druhé ruky - co zjistit?

Příspěvek od piski » sob 09. srp 2014 10:56:28

Napadlo mě sepsat určitý návod, co zjišťovat, kde a na co se podívat při koupi bazarového telefonu. Nebo nějaký diagnostický program, se kterým máte dobré zkušenosti apod. Jestli lze nějak odhalit vlhkost, apod. Je mi jasné, že bez rozebrání je zjištění stavu asi nemožné. Pokud vás něco napadá, neváhejte napsat :) Pokud máte zkušenost, kdy vás někdo napálil apod. taky napište. Já vždy ověřím IMEI, kouknu jak telefon vypadá pod krytem, vyzkouším repráčky, wifi, volání, foťák, popř. kartu a jack. Samozřejmě ideální je koupit mobil nový. Ale vše má své pro a proti :)

ludekbrno
Terminátor
Reputace: 204
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Koupě mobilu z druhé ruky - co zjistit?

Příspěvek od ludekbrno » sob 09. srp 2014 15:32:59

Neexistuje :-) Bez demontáže a prohlídky někým zkušeným nemáš žádnou jistotu. Nevíš, kolikrát telefon spadl, kolikrát zmokl, kolikrát si na něj někdo sednul. Nic z toho softwarově nezjistíš a v mnoha případech to nemusí poznat ani odborník. Použitý mobil je rizikovější, než použité auto, kde jsou opotřebeniny a poškozené části relativně zjistitelné a případně vyměnitelné. U mobilu ne.

píšu z mobilu
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

dvzd
Troll - nekrmte mě! :)
Reputace: 4
Typ mobilu / ROM: US5

Příspěvek od dvzd » sob 09. srp 2014 17:17:21

Tohle je az druhotny problem, prvotnim problemem je, aby ti prodavajici ten mobil po zaplaceni vubec zaslal.

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » sob 09. srp 2014 17:29:10

Tak jen naprostý pitomec pošle cizímu anonymnímu člověku peníze předem. To snad nikdo inteligentní neudělá, ne? :-) A pokud ano, tak se dá už jen říct, že za blbost se platí :-) Ona je obecně hloupost kupovat použitý telefon neznámého původu, ale řešit to navíc ješte korespondenčně bez možnosti aspoň nějaké kontroly, to už je uchylárna :-) V takovém případě bych musel pro jistotu už rovnou počítat s tím, že ty peníze hážu do kanálu a nespoléhat, že za ně dostanu požadovaný telefon a pak být kdyžtak příjemně překvapen, kdyby to náhodou bylo OK :-)

píšu z mobilu
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

unavix
Kyborg
Reputace: 148
Typ mobilu / ROM: OnePlus 7 Pro 12/256GB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od unavix » sob 09. srp 2014 17:39:19

Zas tak jednostranné to není. Já prodávám telefony výhradně přes aukro. A všechny kousky mají 100% funkčnost a top stav. A taky mi kupující musí poslat peníze předem.

tap 1+1
Bůh odpouští, JÁ NE!

dvzd

Příspěvek od dvzd » sob 09. srp 2014 18:11:28

Presne tak, vetsina pouzitych mobilu se proda pres inzerat na internetu a vetsinou plati kupujici predem.

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » sob 09. srp 2014 18:57:47

Tak u Aukro má člověk jakousi ochranu a navíc inzerující člověk má ověřené jméno a adresu. Taky jsem přes Aukro prodal desítky věcí a bylo to tak půl na půl s dobírkou. Měl jsem na mysli spíš hromady podvodníků, kterými je prolezlý Sbazar. Tam žádná ochrana nakupujícího není a není ověřena ani totožnost prodávajícího. Přesto tam spousta naivků platí předem a pak brečí, že jim nic nedošlo. Na mě člověk, který odmítne osobní předání nebo alespoň dobírku, působí nedůvěryhodně a nikdy bych takovému peníze předem neposlal. Něco jiného je, když bez vytáček dobírku odsouhlasí, tomu bych pak možná i poslal peníze předem. Nicméně neexistuje rozumný důvod, proč při nákupu nevyužít dobírku. Těch 30kč navíc nikoho nezabije.

píšu z mobilu

unavix
Kyborg
Reputace: 148
Typ mobilu / ROM: OnePlus 7 Pro 12/256GB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od unavix » sob 09. srp 2014 19:03:22

Třeba proto že chce mít prodávající prachy předem. Reklamovat totiž ztracenou zásilku na dobírku není žádný med. Snáz se reklamuje ztracený balík pojištěný na určitou částku.

tap 1+1
Bůh odpouští, JÁ NE!

Mirda86
Moderátor
Reputace: 280
Typ mobilu / ROM: imrvere neco jinyho
Rom: stock

Příspěvek od Mirda86 » sob 09. srp 2014 19:14:16

ludekbrno píše:Něco jiného je, když bez vytáček dobírku odsouhlasí, tomu bych pak možná i poslal peníze předem. Nicméně neexistuje rozumný důvod, proč při nákupu nevyužít dobírku. Těch 30kč navíc nikoho nezabije.

píšu z mobilu
Jo hochu doporucuji ti na tohle radsi nespolehat. :)
Podvodnici na bazosu ti klidne odsouhlasi osobni predani a napisi ti i adresu aby vypadal duveryhodne :) Pokud si budes chtit opravdu dojet prestanou komunikovat.Jinak samozrejme platba predem na ucet a nic ti nedojde. ;)

Ja osobne neposilam taky nikdy nic na dobirku.Kor kdyz se jedna o bazarove zbozi a zakaznik si to za ty 3 dny muze klidne 5x rozmyslet ...a pak mi akorat zasilka pomalu 2 tydny trci na poste.Ale vzdy je to o domluve...

gersa
Droid
Reputace: 20
Typ mobilu / ROM: 1+1
Tablet: HP Touchpad

Příspěvek od gersa » sob 09. srp 2014 19:26:29

ludekbrno píše:Tak u Aukro má člověk jakousi ochranu a navíc inzerující člověk má ověřené jméno a adresu
Never tomu, Aukro dnes uz adresu neoveruje. Loni jsem jsem pres Aukro prodaval mobil a jeste ted si obcas povidam po telefonu s prislusnikem z kriminalky...... Nastesti jen jako svedek v pripadu

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » sob 09. srp 2014 19:31:48

unavix píše:Třeba proto že chce mít prodávající prachy předem. Reklamovat totiž ztracenou zásilku na dobírku není žádný med. Snáz se reklamuje ztracený balík pojištěný na určitou částku.

tap 1+1
V pojištění balíku nehraje přece dobírka žádnou roli. Pojistíš ji stejně, jako balík bez dobírky :-)

Mirda86:

Jasné, je potřeba to udělat tak, že se zkušebně domluví konkrétní čas a místo. Ale spíš bych to řešil dobírkou. Fakt jsem toho prodal celkem dost a nikdy se mi nestalo, že by si to adresát nevyzvedl. Samozřejme se to někdy stát může, ale osobně bych nikomu neodmítl poslat dobírkou, protože to prostě působí neseriózně. Jak už jsem ale zmiňoval, tak Aukro je jistou výjimkou, protože tam existuje ochrana kupujícího.

píšu z mobilu

Mirda86
Moderátor

Příspěvek od Mirda86 » sob 09. srp 2014 19:36:13

Jj klidne i misto a cas s tebou domluvi :)
Jedine co podvodnik nechce je neco poslat na dobirku.Pac vi ze by ty penize nedostal.

dvzd

Příspěvek od dvzd » sob 09. srp 2014 19:50:37

Ale dostal, protože to zboží přijede předat sám, nechá si podepsat nějaký formulář, převezme peníze, předá prázdný balík a zmizí, pošťák dnes nemá žádnou uniformu. ;)

Mirda86
Moderátor

Příspěvek od Mirda86 » sob 09. srp 2014 19:56:06

Osobne me doma nikdy postak nechytne a na poste to asi nehrozi ale jestli se tohle deje tak to uz sou vazne profici :)

Autor tohoto vlákna
piski
Androiďák!
Reputace: 0

Příspěvek od piski » sob 09. srp 2014 19:56:52

Zdar kupovat něco mimo aukro přes dobírku? Pitomost. Na internetu se dočtete, že spoustě lidem došel místo mobilu třeba kámen. Kupovat něco mimo aukro při platbě předem? Magořina.

Jde mi spíše o to´, jestli existuje nějaká app na diagnostiku. Je mi jasné, že oxidaci apod. bez rozebrání neodhalím (a s rozebráním třeba také ne.)

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » sob 09. srp 2014 20:06:46

Neexistuje. Co bys asi tak chtěl diagnostikovat? :-)

dvdz:

Ještě si kvůli tomu koupí dodávku, přestříká ji na tmavomodro a polepí logem České pošty, ne? :-) Ne, falešných dobírek není potřeba se moc obávat, to dělají jen ti nejhloupěhší jednorázoví podvodníčci. Ti co to jedou ve velkém a je jich plný SBazar, ti nikdy falešnou dobírku nepošlou. Museli by totiž chodit na poštu, což je riziko odhalení, museli by vyrábět falešný balík, což je zbytečná práce a ještě by museli platit poštové, což jsou zbytečné výdaje. Tím vším se ale zabývat nemusí, protože je dostatek hlupáků, kteří ochotně pošlou cizímu anonymnímu člověku peníze předem, tak co by se namáhali s balením cihel :-) Stačí jen vytvořit lákavou nabídku (nejvíc na to slyší iOvce, takže obvykle iPhone 5) a lidi posílají podvodníkovi peníze o sto šest :-)

píšu z mobilu

dvzd

Příspěvek od dvzd » sob 09. srp 2014 20:32:34

Jaképak přestříkané auto? Normálně přijede autem nebo vlakem, zazvoní na zvonek, představí se jako kurýrní služba s dobírkou (dobírku neprovozuje jen česká pošta), nechá si něco podepsat, předá balík, převezme peníze a zmizí, kupující si ani nevšimne, jestli tam byl nějakým autem, protože má oči jen pro balík. Při výslechu na policii ho ani nedokáže popsat a neví ani, jaký protokol mu vlastně podepsal. Vím co píšu. ;)
Na druhou stranu, podvodníci nabízejí k prodeji většinou jen iPhone nebo nejvyšší řadu Samsungu, takže i tak se jim dá vyhnout. :P

Odpovědět

Zpět na „Pokec“