Akumulátory (interní i externí) a nabíječkyPowerBank na AA baterie

Moderátor: Libb

Autor tohoto vlákna
JakubCh
Stálý androiďák
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: Motorola Moto G 8 GB na GPE Stock ROM
Tablet: Nexus 7 2013 16 GB na Stock ROM
Kontaktovat uživatele:

PowerBank na AA baterie

Příspěvek od JakubCh » sob 04. dub 2015 18:40:21

Ahoj, zajimalo by me, jestli ma nekdo zkusenosti s necim takovym: http://pages.ebay.com/link/?nav=item.vi ... AU&alt=web Popripade, jestli existuje nejaka powerbanka, do ktere si dam bezne AA baterie. A ktera taky bude zaroven slouzit jako nabijecka baterii (tedy aby sly baterky v powerbance primo nabijet, abych je nemusel davat do nabijecky AA baterii).

Každý aspoň jednou položil lamerský dotaz, kdo tvrdí, že ne, je lama pořád.

solo
Nové Androidě
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: HTC One M8

Re: PowerBank na AA baterie

Příspěvek od solo » stř 06. kvě 2015 21:43:23

Čau, tak přesně tohle jsem si včera objednal z aliexpresu asi za 3 dolary se zdarma postovnym. Počítám, že ten ebay je to stejné. Někdy jsem si něco z ebaye objednal a přišlo to přímo z ciny. Počítám, že nabíjet přes usb to nepůjde, ale kdo ví. Zadej si tam aa charger a vyjede ti to hned.
K tomu nabíjení - usb je principiálně obousměrný, takze to možná půjde, ale nemusí to být dobře pro baterie, pac je to může prebijet. Já něco takovehleho chtěl, takze jsem vzal tohle s tím, že z toho budu snadno nabíjet dětem tablety na cestách. A s ohledem na děti je stálý dostatek nabijecich baterií. Mam jen eneloopy, takze, jestli mi to bude rok někde ležet v tašce, mi nevadí.
Akorát vzhledem k velikosti , váze s bateriemi a pro mobil naprosto přebytečné kapacitě, ještě uvažuji o takovém malém kotatku, co tam měli, jen na jednu baterii. To by mi v tašce s krb nebo v aute vůbec neprekazelo. 2000 kapacita jedne baterie by mi fpoho na nouzové pribiti mobilu stačilo. A predposledne - došel jsem k tomu, že pokud mám možnost dobíjet powerbanku přes usb, to v ten okamžik můžu přeci dobíjet rovnou mobil.
A posledně - to, na co ses ptal, dělá mimo jine varta. Asi na dvě aa a je to dobijitelny přes usb.
Posedlosti nebýt off zdar!

dufko
Droid
Reputace: 60
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi9
Mobil 2 / ROM: xiaomi mi note 3
Tablet: teclast t10

Příspěvek od dufko » stř 06. kvě 2015 22:01:48

Obávam sa, že ak predpokladáš že tam dáš 4x2500 mAh batérie a budeš mať 10 000 mAh power banku, budeš sklamaný

ludekbrno
Terminátor
Reputace: 210
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Příspěvek od ludekbrno » stř 06. kvě 2015 22:35:39

Asi tak :-) Eneloopy mají maximálně tuším nějakých 2200mAh, do baterie v mobilu je potřeba pro plné nabití dodat asi 1,3-násobek její kapacity (těch 0,3 navíc jsou ztráty v baterii) + poměrně velké ztráty v samotné powerbance v měniči na 5V + ztráty v nabíjecích obvodech telefonu a výsledkem bude to, že z baterií v powerbanku se do baterie v telefonu dostane v nejlepším případě sotva 50% kapacity AA, zbytek se ztratí. Takže powerbank se 4x 2200mAh nabije telefon s baterií 2000mAh když hodně, tak na poloviční kapacitu a to jen jedenkrát :-) To si říkám, že ani nemá smysl sebou něco takového nosit. Spíš bych koupil náhradní baterku do telefonu a nosit tu. Předávání energie z jedné baterie do druhé je vysoce ztrátové. Smysluplné powerbanky tak začínají na 10000mAh, taková dokáže telefon s 2000mAh baterkou nabít asi dvakrát naplno.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

Tomáš Kubec
Moderátor
Reputace: 53
Typ mobilu / ROM: Mlais MX Base
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš Kubec » stř 06. kvě 2015 23:05:52

Moje řeč :palec:
Tomáš Kubec, Mobilnaut s.r.o, MNShop.cz - Náhradní díly, příslušenství, servis Čínských i ostatních telefonů - podpořte MNShop na Facebooku. Aplikace MNShop ke stažení na Google Play

roy100
Droid
Reputace: 65
Typ mobilu / ROM: Redmi 4X
Mobil 2 / ROM: Ulefone Paris

Příspěvek od roy100 » stř 06. kvě 2015 23:06:36

http://www.gme.cz/zalozni-nabijecka-s-u ... 2-p759-975 tu s úspěchem používám už více než dva roky. Takže trocha praxe místo teorie. Typické napětí Ni-mh je lehce nad 1,25, tudíž nedochází k žádné ztrátě, neb není třeba snižovat napětí, protože 4*1,25=5. Tahle nabíječka (články v ní jdou i dobíjet) v pohodě dokáže dobít dvakrát baterii v Defy+ z cca 20% na 100% , Defy+ má baterii tuším 1700, a ještě tam trochu energie zbývá. To vše při osazení 4*2500 mAh Ni-Mh. Samozřejmě kapacita je prakticky omezena jen počtem článků které vezmu sebou.
Nabíjení probíhá samozřejmě při zaplém a používaném telefonu, jako na normální nabíječce, vyplý telefon je mi na nic.

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » stř 06. kvě 2015 23:40:54

No, při zátěži přes 0,5A určitě Ni-MH nemá 1,25V, možná jen chvíli, když jsou čerstvě nabité. Jinak ale ty čísla moc nesedí :-) z 20 na 100% by mělo být asi 1360mAh x 2 nabíjení = 2720mAh. To ti opravdu 2500mAh články nedají ani při 100% účinnosti, která tam ani omylem není. Něco máš v těch číslech špatně. A nebo, což je pravděpodobnější, ta baterka v Defy už je starší a má třeba už jen 1000mAh. Každopádně už jen samotná baterie mobilu má celkem velké ztráty, je potřeba pro plnou kapacitu natlačit minimálně 1,2x víc energie, než je její kapacita.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

roy100
Droid

Příspěvek od roy100 » čtv 07. kvě 2015 0:12:58

Takže čísla místo slibů. 2500mAh při 5V je cca 12,5Wh, batetka v mobilu cca 1700 * 3.7= 6290 wh. Tudíž dobít 2*80% jde v pohodě.
Nesnaž se mě přesvědčit o něčem co prakticky používám, že to nejde. Odpovídají čísla i reálná zkušenost. mimochodem, dobít JiaYu G4S zvládne jednou taky s přehledem. Jinak píšu typické napětí 1.25 po dobití bývá až 1.29V. Baterka v Defy je nová s odpovídající kapacitou. Prostě to funguje, i když ty předpokládáš, že nebude.

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » čtv 07. kvě 2015 0:44:28

Já neříkám, že to nefunguje :-) Jen že ty čísla moc nesedí. U té baterky v Defy nemůžeš počítat energii, kterou je schopna vydat, ale energii, kterou do ní musíš nacpat, což je minimálně 1,2x víc. Naopak u těch Ni-MH máš asi po nabití 1,29V, ale naprázdno, když z nich taháš přes půl ampéru, tak to bude max. Kolem 1,2V. No a měnič v nabíjecím obvodu telefonu rozhodně nemá 100% účinnost, v nejlepším případě může být třeba 90%. Takže ať počítám jak počítám, nevychází to. Chyba čísel může být v tom, že indikace 20% na telefonu znamená reálně třeba ještě 40% kapacity, protože je fakt, že telefony jsou na baterky hodně opatrné a nedovolují moc hluboké vybíjení.

roy100
Droid

Příspěvek od roy100 » čtv 07. kvě 2015 9:07:34

Čísla sedí celkem dobře i při zakalkulování tebou odhadovaných ztrát, rozhodně jsou blíže, než tvůj prvotní nástřel o dobití max. 1000mAh. Použitelnost je dobrá, ověřená vice než dvouletou praxí. Za tu dobu jsem již několikrát měnil telefon a ostatní v rodině taky, kdyby se ke každému nakupovala extra baterie navíc, jak navrhuješ, nebylo by to zrovna ekonomické, nehledě na opruz s výměnou a možností nevymnene baterie stále vice mobilů. Hlavní kouzlo je však v neomezené kapacitě a možnosti v nouzi použít AA alkaline. Za mně je to výrobek, který s ohledem na jeho pořizovací cenu, klidně doprucim a am bych si ho koupil znovu.

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » čtv 07. kvě 2015 9:12:20

Já jsem ale psal o AA maximálně 2200mAh, ty máš 2500mAh atd. ty ztráty tam jsou na několika úrovních. Ok, 1000mAh jsem asi přehnal, ale z AA 2200mAh reálně do baterie mobilu nedostaneš víc, než 1500mAh, to bych se klidně vsadil :-)

roy100
Droid

Příspěvek od roy100 » čtv 07. kvě 2015 9:38:31

To se klidně vsaď a počítej, prohraješ.
baterka 1500 nabité kapacity, to je 3.7*1500=5,550Wh články 2200*5=11Wh, nějaké ztráty, dám 25% ať je rezerva, 8.25Wh s přehledem takže pořád zbývá 750mAh.
V rámci přesnosti musím přiznat, ze baterka v Defy + má 1640 mAh, max, typicky 1600mAh, teď jsem se na ni díval.

Tomáš Kubec
Moderátor
Reputace: 53
Typ mobilu / ROM: Mlais MX Base
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš Kubec » čtv 07. kvě 2015 11:11:16

Máme na to kalkulačku :-)
Tomáš Kubec, Mobilnaut s.r.o, MNShop.cz - Náhradní díly, příslušenství, servis Čínských i ostatních telefonů - podpořte MNShop na Facebooku. Aplikace MNShop ke stažení na Google Play

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » čtv 07. kvě 2015 11:12:33

Trochu přeceňuješ napětí AA. V zátěži přes 0,5A nebudou 4xAA dávat 5V. A na druhou stranu zase podceňuješ ztráty. Jen samotný akumulátor potřebuje přijmout pro plné nabití alespoň 20% (ne-li až 30%) navíc. A k tomu ztráty na obvodech regulace dobíjení v telefonu a nabíjecím kabelu s konektory. Dobře všichni víme, jak velký vliv na nabíjení má kabel mezi nabíječkou. Podle mě účinost nabíjení, tedy ztráty v samotném telefonu + propojka mezi powerbank nebude víc, než 80%.

solo
Nové Androidě

Příspěvek od solo » čtv 07. kvě 2015 12:14:03

Tvl, že já něco psal. S prominutím, jedno z kouzel téhle diskuze je v tom teoretickem dohadování se. Já počkám, až mi to přijde, a pak prostě vytrisknu mobil do mrte, zkusím ho tím dobit a schválne, jak to dopadne.

Btw, čím větší, delší, tlustší a tvrdší, tím lépe, to ví každý chlap, ale priblizte mi, prosím, situaci, kdy potřebuju kapacitu na několikanásobné úplné nabití telefonu? Když jedu na tejden na aljašku a nevydrzim ani hodinu bez paření piskvorek?

roy100
Droid

Příspěvek od roy100 » čtv 07. kvě 2015 12:29:12

No tak já hned v prvním příspěvku psal, že ji mám a vím co reálně umí innatura. To jen Luděk vytahoval teoretické představy a svá očekávání.
To ludekbrno, počítal jsem dokonce jen 75% . Reálně funguje, jak jsem popsal výše a dál to řešit už nebudu, to že si něco myslíš, na skutečnosti nic nezmění a Defy mi to bez ohledu na tvůj názor v pohodě nabije 2x.

Neth
Androiďák!
Reputace: 5
Typ mobilu / ROM: Nexus 5X
Rom: Pure Nexus + Jolla

Příspěvek od Neth » čtv 07. kvě 2015 13:44:34

Podobné mám doma, ale Samsungy čo som skúšal to nenabije.. moje THL nabíja v pohode.. :)

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » čtv 07. kvě 2015 14:52:40

roy100:

Ok, je tam ale dost neznámých :-) Zejména vůbec netušíme, jaká reálná část kapacity ti zbývá v Defy při indikaci 20%, což může výsledek výrazně ovlivnit. Však kolega si to objednal a třeba pak dá vědět, na jakou úroveň a případně kolikrát mu to telefon nabije. Já jsem v technice spíš umírněný a nerad mám přehnaná očekávání, takže raději vždy předpokládám slabší výsledek :-) Jepší být příjemně překvapený lepším výsledkem :-)

solo:

To je v pohodě, žádná hádka, prostá výměna názorů. Takže budu rád, když pak dáš vědět, jak ti to bude v praxi šlapat.

Ta kalkulačka u Tomáše mi ukazuje, že z 4xAA 2200mAh nabije baterii 1500mAh v telefonu 1,17 což není o moc víc, než mnou předpokládaných 1x :-)

solo
Nové Androidě

Příspěvek od solo » čtv 07. kvě 2015 16:40:23

Neboj, za hádku to neberu. Jen mi prostě přijde úsměvné, že jedina a asi dobra zkušenost od roye se tu trumfuje pretahovanim o co největší ztráty a reálný nepouzitelnosti těchhle zařízení. Jo, pěknou powerbanku bych bral. Ale vzhledem k cenám, obavě z toho, jak dlouho vydrží nabité a za jak dlouho ty akumulátory odejdou bez možnosti výměny, se mi za to ty prachy dávat nechce. Tohle je krám za kilo, to mi za pokus fuck stojí.
A neboj, až mi to přijde, tak to zkusím a napíšu.

dufko
Droid

Příspěvek od dufko » čtv 07. kvě 2015 17:30:14

A preto to vyrábajú :). Aj ja som kúpil, verziu na 2xAA.

Teraz som kúpil Xiaomi power bank 16 000 mAh, snáď to o niečom hovorí :)

roy100
Droid

Příspěvek od roy100 » čtv 07. kvě 2015 20:10:34

Tak opravdu naposled, jasně píšu, že kromě defy to na nabije v pohodě jednou můj g4s, dále nejméně 2x wildfire s a thl w100S, problém nemá ani s nabitím Lg f6 a to nemluvím o tom, že Se live with walkman a blade dala skoro 3x. Před ní jsem měl model od Hamy na 2 AA a ta defy dala jednou, zase byla příjemně malá, ale wildfire ji jednou utavil.
Jinak se mi fakt líbí, jak ti co to neviděli jinde než na obrázku naprosto přesně ví jak to v praxi funguje. :DD

Neth
Androiďák!
Reputace: 5
Typ mobilu / ROM: Nexus 5X
Rom: Pure Nexus + Jolla

Příspěvek od Neth » čtv 07. kvě 2015 20:30:59

Ja mám jednu na 4x AA, nabíjacie batérie za euro a nabije mi to 20%.. Total lowcost.. :DD

solo
Nové Androidě

Příspěvek od solo » čtv 07. kvě 2015 20:42:51

TO dufko - kdyz jsi napsal o xiaomi,tak jsem se na ni sel podivat. A kdyz jsem videl tu fotku te krabicky v ruce, tak uz je mi naprosto jasne, o cem tvuj nakup hovori...

Ale nechci te tim nasr.., spis mi popis tu situaci, kdy tu kapacitu potrebujes, to proste nechapu. Ja ty powerbanky beru jako kpzetku, takze ani nepotrebuju plne nabiti, natoz nekolikanadobne.

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » čtv 07. kvě 2015 20:43:11

roy100:

Mám pocit, že několik lidí tady popisuje svoje praktické zkušenosti :-) Jinak si nejsem jistý, jestli se ti dá úplně věřit. Je tady na fóru celé vlákno o problematické GPS tuším o Jiayu a ty jediný jsi tam tvrdil, že máš zkušenost se čtyřmi kusy a všechny v pohodě. A jestli se nepletu, potom jsi tam najednou řešil BT GPS modul ;-)

roy100
Droid

Příspěvek od roy100 » čtv 07. kvě 2015 22:01:04

Jako obykle se mýlíš, nemám zkušenost se čtyřmi kusy, ale sedmi a modul jsem tam neřešil. Pokud ano, dej sem link na ten příspěvek o něm, možná že jsem už zapomněl že ho na navigování používám a nebo je to jen tvoje neobratná manipulace? Nebo jako obvykle, protože ty si to myslíš tak to tak musí být? Doposud jsem se nehádal, ale dost mi vadí, že naznačuješ, že lžu. Prostě se s tím srovnej, že to funguje. Netuším co máš za problém, ale alespoň by si se nemusel tvářit, že rozumíš naprosto všemu, i když jsi danou věc viděl jen na fotce. Jinak S G4S naviguju v klídku i nadále. Měj se fajn.

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » čtv 07. kvě 2015 23:07:02

roy100:

Nepřijel jsem na svět na šicím stroji :-) elektronikou se profesně i pro zábavu zabývám 20 let a mám dost zkušeností s chováním baterií v různých zařízeních a situacích. Navíc tady pár lidí, kteří to zkoušeli, psalo, že to není tak růžové, jak to popisuješ. Nicméně to samozřejmě nevylučuje použitelnost, zvlášť když je možné sebou nabrat neomezenou hromadu AA baterií. S tím GS4 mám pocit, že jsem četl, žes řešil použití BT GPS. Pokud se pletu a byl to někdo jiný, tak to se omlouvám. Jinak nechci tvrdit, že záměrně lžeš, nicméně jsem přesvědčen, že to zaokrouhluješ ve prospěch svého tvrzení :-) Ono stačí jednoduše, abys to dvojí nabíjení nezačínal na 20, ale třeba už na 25% a nebo i zcela neúmyslně stačí, aby indikace nebyla lineární (což není) a 20% indikace neodpovídala reálné zbývající kapacitě 20%. Jistou manipulaci vidím i ve tvém operování s 5V u 4xAA Ni-MH, což neodpovídá realitě, protože při celkem velké zátěži a v kombinaci s přechodovými odpory pouzdra na baterie bude průměrná hodnota napětí pro využití celé kapacity sotva 1,2V na článek. Atd. dohadovat se nebudu, jak říkám, jsem spíše pesimista, takže preventivně čekám raději horší výsledek, ty jsi zjevně optimista, tak si to naopak trochu idealizuješ :-) Proto se naše představy tolik rozcházení. A jistota je jediná, bez exaktního změření reálných kapacit a hodnot napětí je to jen teorie a to nejen ode mně, ale i od tebe. Z praxe vím, že reálné kapacity bývají dost odlišné od uváděných hodnot, což samozřejmě výpočty bez jejich přesného změření zcela diskvalifikuje.

Edit: tak přeci jen nejsem debil a paměť mi trochu slouží. Já jsrm věděl, žes psal o svém BT modulu: http://androidforum.cz/externe-gps-prij ... ml#p916128 Tvoje věrohodnost bohužel klesá... Předpokládám, že maximální spokojenost s BT modulem určitě neznamená, že ho používáš.

roy100
Droid

Příspěvek od roy100 » čtv 07. kvě 2015 23:26:08

Ok, nepřijel si na šicím stroji, já zase do Prahy na Babetě. Víš co, obětuj těch 150 Kč a v Gesu si ji kup, aku AA určitě doma nějaký najdeš a místo teoretických úvah to vyzkoušej v praxi.

Edit: Wow, teď jsi mě tedy opravdu dostal jenže ten příspěvek je z úplně jiného vlákna a netýká se navigování s JiaYu g4s a vůbec neříká, že s tím modulem aktuálně naviguje. Borec tam měl nějaký problém a já, protože znám chování toho modulu, neb ho vlastním již od roku 2008 nebo 9 jsem mu zkusil poradit. To že něco aktuálně nepoužívám neznamená přece, že s tím nejsem spokojen a už vůbec to nijak nesouvisí s mou důvěryhodností. S touhle logikou jsi i ty silně nedůvěryhodný, cituji tvůj podpis: " LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM." Přitom všichni víme, že jsi nainstaloval Cyanogenmod. :lol:
Naposledy upravil(a) roy100 dne pát 08. kvě 2015 21:06:41, celkem upraveno 1 x.

dufko
Droid

Příspěvek od dufko » pát 08. kvě 2015 0:03:40

solo píše:TO dufko - kdyz jsi napsal o xiaomi,tak jsem se na ni sel podivat. A kdyz jsem videl tu fotku te krabicky v ruce, tak uz je mi naprosto jasne, o cem tvuj nakup hovori...

Ale nechci te tim nasr.., spis mi popis tu situaci, kdy tu kapacitu potrebujes, to proste nechapu. Ja ty powerbanky beru jako kpzetku, takze ani nepotrebuju plne nabiti, natoz nekolikanadobne.
Napríklad ju budem potrebovať zajtra. Je sviatok, vybehnem do prírody. Geocaching a Ingress dajú batérii pekne zabrať, plus k tomu záznam trasy v Locus, nejaká hudba cez Bluetooth.

Banku si dám do bočného vrecka ruksaku, 1m dlhý kábel a hotovo.

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » pát 08. kvě 2015 0:04:14

Stačí když napíše kolega solo, jak dopadl :-) Tak dobrou.

roy100
Droid

Příspěvek od roy100 » pát 08. kvě 2015 0:30:23

No jo, jenže on objednává jinou a, ta může fungovat jinak, ale uvidíme, hlavně aby napsal výsledek. Dobrou.

Odpovědět

Zpět na „Akumulátory (interní i externí) a nabíječky“