ZabezpečeníVírus, či planý polach

Moderátoři: don_alex, radegast

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
pepo11
Nové Androidě
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Lenovo Vibe X2

Vírus, či planý polach

Příspěvek od pepo11 » úte 31. kvě 2016 22:13:41

Poprosil by som o odbornú radu. Zakúpil som Lenovo VIBE X2 a zrazu mi začal asi po týždni antivírus od Esetu detekovať Súbor : DowlandManager - Hrozba: Agent. RQ (varianta) - Kategória Trojský kôn. Pochopil som, keďže to nejde odinštalovať, že je to priamo v systéme, keďže to vyhadzuje hlásenie, že je to systémová aplikácia. Nie som žiaden odborník v tomto smere, tak by som potreboval vedieť, že či je to nejaký vážny problém ak je nainštalovaný pravdepodobne od výrobcu, prípadne predajcu tento vírus, nakoľko ja som si do mobilu stiahol len platenú navigáciu a nič viac a je to priamo v systéme android, takže ja som to tam ani nemal ako dostať. Telefón som zakúpil od overeného predajcu cez net z Číny, čo som už obanoval, ale tak učíme sa všetci na vlastných chybách, takže neviem zaručiť, či je ten akože vírus aplikovaný výrobcom, príp. predajcom alebo len Eset detekuje planý poplach. Taktiež som si prečítal informácie tu na fóre o Esete a preto pre istotu, ale aj z obavy, aby mi to nenarobilo nejaké účty, tak som si stiahol aj app Trojan Killer a ten to našiel tiež ako hrozbu :( Ešte som odinštaloval Eset, stiahol Avast mobile a ten nenašiel vôbec nič, ale aj potom stiahnutý Clean Master to detekoval, ale ako Android.Troj.Guerrilla.xz :( Samozrejme predajca sa mi síce ozval aby som poslal Screenshot, čo som aj urobil, ale akosi zostal ticho. A moja prosba a zároveň aj otázka na Vás je teda čo som sa pýtal na začiatku, že či mi môže spôsobovať tento vírus nejaký závažný problém, nakoľko som so systémom android len začiatočník, nejaký root systému neviem, či by som zvládol sám a teda, či máte vedomosť, aký vážny je tento problém ak to nechám tak a nebudem si to všímať. Premýšľal som dať aj mobil do výrobného nastavenia, ale zatiaľ som to nerobil a mám obavu, že aj tak to nepomôže :( Inak na úplnom začiatku, ako som rozbalil mobil som vypol aktualizácie, aby sa mi nezahlcoval zbytočnosťami a stále niečo nesťahovalo a ako som písal prvý týždeň mi nenašlo nič, až po týždni sa objavil tento problém. Ďakujem za každú radu.

LivArt
Terminátor
Reputace: 256
Typ mobilu / ROM: Samsung SM-N970F
Mobil 2 / ROM: Mi5 + SGS4 + SGS6
Twitter: https://twitter.com/CZmisak
Tablet: SGTab4

Re: Vírus, či planý polach

Příspěvek od LivArt » stř 01. čer 2016 6:08:49

(H)Lenovo je prosnulý tím, že mají fw prolezlej malwarem, co to jde. A to i u telefonů z oficiální český distribuce (P1m třeba). Zadarmo drahý, jestli můžeš, tak to vrať a pořiď si něco normálního.
lenovo - Je to ještě mnohem horší, než to vypadá.
Zpomalený nebo sekající se telefon - jak postovat
Nejobsáhlejší Doctor Who CZ & SK Fanweb | Sleduj mě na #twitteru.
Soukromé zprávy mi pište, pokud máte nějaký konkrétní dotaz na mě. Na ostatní dotazy je tu fórum.

don_alex
Administrátor
Reputace: 374
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Note 9, 512GB [SM-N960F] [Stock]
Mobil 2 / ROM: Samsung Galaxy Note 4 [SM-N910C] [Stock]
Tablet: Samsung Galaxy Note 10.1 [GT-N8000] [Stock+root]

Příspěvek od don_alex » stř 01. čer 2016 6:44:41

Nejen hlenovo, to samé platí pro prestigio, atd atd atd, vlastně pro veškerou čínu. :-D
:palec: Chceš-li poděkovat, klikni na palec :palec:

SERVIS MT => Unbrick | oprava IMEI a S/N | JTAG | unlock | flash ROM | atd. <= VÍCE PŘES SZ
Moje hračky: SM-N960F [Stock] | SM-N910C [Stock] | GT-N7100 [Stock+Root] | GT-N8000 [Stock+Root] | Sony SW2

Autor tohoto vlákna
pepo11
Nové Androidě

Příspěvek od pepo11 » stř 01. čer 2016 9:03:30

No však to:) Ja by som aj vrátil, len to už nie je možné nakoľko sa mi to tam objavilo po možnosti vrátiť mobil bez udania dôvodu. A doťahovať sa s čínskym predajcom by bolo poriadne nadlho. Mňa by však zaujímalo, že čo to vlastne môže robiť a ako je to nebezpečné. Určite sa nebudem pripájať do banky, ale aj tak neviem aké škody by mi to mohlo napáchať. Pozeral som cez môjho operátora, ale nezistil som, že by to ťahalo nejaké dáta, ale tak odoslanie nejakého malinkého súboru s informáciami sa ani neodzrkadlí na minutých dátach. Takže mi stále zostáva otázka, čo to vlastne je a čo mi to môže spôsobiť, teda konkrétne tento vírus.

don_alex
Administrátor
Reputace: 374
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Note 9, 512GB [SM-N960F] [Stock]
Mobil 2 / ROM: Samsung Galaxy Note 4 [SM-N910C] [Stock]
Tablet: Samsung Galaxy Note 10.1 [GT-N8000] [Stock+root]

Příspěvek od don_alex » stř 01. čer 2016 11:08:09

Dá se říci, že cokoli. Od zobrazování různých reklam, přes instalaci dalších škodlivých aplikací, rozesílání sms, až po vykrádání všemožných osobních dat...
:palec: Chceš-li poděkovat, klikni na palec :palec:

SERVIS MT => Unbrick | oprava IMEI a S/N | JTAG | unlock | flash ROM | atd. <= VÍCE PŘES SZ
Moje hračky: SM-N960F [Stock] | SM-N910C [Stock] | GT-N7100 [Stock+Root] | GT-N8000 [Stock+Root] | Sony SW2

ludekbrno
Terminátor
Reputace: 204
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Příspěvek od ludekbrno » stř 01. čer 2016 11:10:19

pepo11:

Pravděpodobně ti to do mobilu natahá hromadu dalšího balastu, až se zahltí a přestane být normálně použitelný. Takže určitě není řešením se s tím smířit a nechat to tam.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

Autor tohoto vlákna
pepo11
Nové Androidě

Příspěvek od pepo11 » stř 01. čer 2016 11:53:52

Ďakujem. Pre mňa infarktová situácia :( Posielať to do Číny nebudem, aj tak tam zasa niečo iné schovajú a aj orezanú SIM kartu už do starého mobilu nevložím :( Tak asi len skočiť do nejakého servisu a zaplatiť si za službu :) No čo už, každý sa učí na vlastných chybách.

Blackhawk
Droid
Reputace: 11

Příspěvek od Blackhawk » stř 01. čer 2016 12:19:58

Nerad vam tu kazim konsiparcne teotie, ale tipol by som si, ze skor ako samotny vyrobca to tam dal bud predavajuci alebo nejaky medziclanok v obchodnom retazci. Takto to bolo aj v pripade Oneplus, info tu: http://www.gizmodo.com.au/2015/10/the-g ... h-malware/" onclick="window.open(this.href);return false;

ludekbrno
Terminátor
Reputace: 204
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Příspěvek od ludekbrno » stř 01. čer 2016 12:30:32

Může být, ale to je uživateli vcelku jedno :-)
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

Vojta_L
Robot
Reputace: 20
Typ mobilu / ROM: Lenovo

Příspěvek od Vojta_L » pát 03. čer 2016 21:48:53

Pokud je telefon z číny, takřka určitě v něm je na koleni prodejce zbastlená ROM (EU ROM v číně neprodávají, čínskou ROM by poznal snad každý). A prodejce, aby na tom trhl víc, nainstaloval do telefonu spolu s ROM i malware. Řešením je nákup zařízení z CZ distribuce, nebo ROM telefonu přehrát na jinou, taktéž alternativní. S tímto se při nákupu zařízení z číny musí počítat.

Tomáš Kubec
Moderátor
Reputace: 53
Typ mobilu / ROM: Mlais MX Base
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš Kubec » sob 04. čer 2016 0:30:46

Ono se s tím musí počítat bohužel i u u Lenova z CZ distribuce a dokonce i u notebooků.
Tomáš Kubec, Mobilnaut s.r.o, MNShop.cz - Náhradní díly, příslušenství, servis Čínských i ostatních telefonů - podpořte MNShop na Facebooku. Aplikace MNShop ke stažení na Google Play

LivArt
Terminátor
Reputace: 256
Typ mobilu / ROM: Samsung SM-N970F
Mobil 2 / ROM: Mi5 + SGS4 + SGS6
Twitter: https://twitter.com/CZmisak
Tablet: SGTab4

Příspěvek od LivArt » sob 04. čer 2016 5:45:08

U těch notebooků je to přeci jenom jinej level - v Thinkpadech není nic, v Ideapadech taky ne.
U Lenova i z CZ distribuce je tam svinstva, že telefony přímo z Číny jsou proti tomu slabej odvar. Takový P1m je toho krásná ukázka.
lenovo - Je to ještě mnohem horší, než to vypadá.
Zpomalený nebo sekající se telefon - jak postovat
Nejobsáhlejší Doctor Who CZ & SK Fanweb | Sleduj mě na #twitteru.
Soukromé zprávy mi pište, pokud máte nějaký konkrétní dotaz na mě. Na ostatní dotazy je tu fórum.

Odpovědět

Zpět na „Zabezpečení“