KomunikaceGTalk v jakémkoliv jabber klientovi - Jak na to...

Moderátoři: don_alex, radegast

Odpovědět
Uživatelský avatar

Autor tohoto vlákna
LivArt
Terminátor
Příspěvky: 22852
Registrován: čtv 14. črc 2011 9:11:01
Reputace: 279
Typ mobilu / ROM: Samsung SM-N970F
Mobil 2 / ROM: Mi5 + SGS4 + SGS6
Tablet: SGTab4
Bydliště: In the end of the infinite loop.

GTalk v jakémkoliv jabber klientovi - Jak na to...

Příspěvek od LivArt » ned 16. bře 2014 14:39:11

Po sloučení GTalku s Hangouts spousta lidí přemýšlí, na jaký jiný komunikační protokol přejít. My si ale ukážeme, že stačí změnit klienta, není třeba měnit protokol. Navíc zůstane funkční spojení s Hangout kontakty.
GTalk je totiž jen Googlem uzpůsobená verze otevřeného komunikačního protokolu XMPP (známého též jako Jabber).
Budeme potřebovat akorát uživatelské jméno a heslo. Dále si opatříme jakéhokoliv Jabber klienta. My si ukážeme, jak nastavit nejdříve obecné klienty.
Nastavovací dialog pro přidání XMPP účtu vypadá takhle:
Spoiler:
Obrázek
Nás zajímají řádky ID, heslo a hostitel.
Do ID (někdy označované také jako JID - Jabber ID) vyplníme celé Google uživatelské jméno včetně @gmail.com, do hesla patří pochopitelně heslo a do domény adresa XMPP serveru, tedy v našem případně talk.google.com. Pole Zdroj nás nemusí zajímat, do něj se dá napsat cokoliv, zobrazí se to následně protistraně v adrese za lomítkem a pomáhá to rozlišit, z jakého klienta/zařízení je uživatel přihlášen.

Po vyplnění to tedy bude vypadat takhle:
Spoiler:
Obrázek
Jelikož XMPP podporuje možnost být současně online na více zařízeních, je zde i pole priorita, které tuto situaci řídí. Pokud tedy budete online ve dvou klientech zároveň, ve výchozím stavu chodí zprávy klientovi s vyšší prioritou. Nicméně většina klientů umožňuje zvolit, kterému klientovi zprávu poslat (ti se pak rozlišují právě podle pole Zdroj). Další předností XMPP je možnost komunikovat napříč servery. Pokud tedy chcete komunikovat s Vašim JID s klienty jiného XMPP serveru (například Jabbim), stačí je prostě přidat jako další kontakty.
Odpovědět

Zpět na „Komunikace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host