Správa telefonuMé zkušenosti se snížením spotřeby

Moderátoři: don_alex, radegast

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
janbenes
Nové Androidě
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Xperia Mini Pro
Rom: CM7

Mé zkušenosti se snížením spotřeby

Příspěvek od janbenes » stř 03. črc 2013 9:37:34

Ahoj, rád bych se s vámi podělil o mé několikaleté experimentování jak co nejvíc snížit spotřebu baterie. Kde jsou ty doby kdy mobil stačilo nabíjet jednou za měsíc... Takže:

Ještě než začnu. Pro rychlost mám Cyanogenmod 7, desítka se sekala. Governor CPU Conservative, nejnižší rychlost 134 a nejvyšší overclock z 1024 na 1300. Telefon běhá jako blesk! Benchmark asi 6000 (četl jsem že lidi na mým telefonu mívají kolem 2000). A telefon přepnutý na 2G

1) Zkontrolujte si ve správě baterie, jestli telefon opravdu spí když je zhasnutý displej. Pak je procesor totiž vypnutý a přes noc mi mobil sežere třeba jen 1-3% baterie. Některé aplikace ale nenechají procesor usnout při zhasnutém displeji. Pryč s nimi

2) Některé aplikace spustí proces, který běží i při vypnutém telefonu - skype, glympse, viber, google play.. Já osobně nechci aby běžely když je aktivně nepoužívám. Využívám proto widget z Titanium Backup, který aplikaci zmrazí (takže není spuštěná vůbec) a teprve po kliknutí na widget jí odmrazí a spustí. Na Google Maps mi to nefunguje. Aplikace mám tedy většinu času zmražené. Jediné co mám trvale spuštěné je IM+, protože používá technologii push.

3) Automatické snižování jasu displeje - Velis Auto Brightness

4) Stále mi nejvíc baterie žerou data na pozadí a synchronizace, ale pro práci to potřebuji. S pomocí Green Power mám data zapnutá jen na 1 minutu za půl hodiny (kdo potřebuje mail dřív než za půl hodiny má sms a telefon že?) a v noci na 1 minutu za 2 hodiny. To na synchronizaci stačí. Pozor! Nepoužívám funkci, že by se data zapínala po rozsvícení nebo odemčení displeje, to mám vyřešeno jinak, viz dále

5) V Llama mám profil, který po připojení k nabíječce zapne data, BT a 3G (na automatické 3G musíte mít Cyanogenmod nebo něco podobného). A po odpojení zase vypne. I bluetooth

6) S těmi daty jsem to vyřešil tak, že mám aplikaci "Mobile data switch panel plus". Ta zapne data jen v okamžiku, kdy spustíte nějakou aplikaci, u které jste nastavili že používá data. Takže mapy, prohlížeč, play a tak podobně.

Míval jsem ještě to, že po odemčení se telefon sám přepnul z 2G na 3G, ale mám pocit, že to přepínání dost žere. 3G má asi taky větší spotřebu protože se častěji přepíná a kvůli vyšší frekvenci používá vyšší výkon. Takže si na 3G přepínám ručně

S použitýmí nastaveními displej nesvítí moc, při sms a telefonování se nezapínají data a přesto můžete surfovat a jednou za půl hoďky proběhne synchronizace. Pro mě optimální.

27.12.2013 - další pokračování mých prací na prodloužení životnosti bateri..

Mám teď jiný telefon, Lenovo A660 (velká spokojenost) a nějakou rootnutou rom, to není moc důležité jakou, zkoušel jsem jich víc, žádný velký rozdíl.

Teď mám standby čas přes 100 hodin a mám spuštěný IM+ (skype, gtalk, icq), Viber, Whatsapp, Gmail, Exchange mail. Všechny notifikace fungují okamžitě takže pohoda. Jak to? Přes pečlivou analýzu hibernace a Wake Locků. Wake Lock je zabránění uspání telefonu, které provádí aplikace. Ale ta aplikace musí zabránění taky vypnout, jinak se procesor neuspí. Prý většina aplikací je napsaných tak špatně, že nějakou skulinkou se Wake Lock nevypne a procesor pak neusne i když by měl.

Nainstaloval jsem BetterBatteryStats, tato aplikace analyzuje wake locks. Nainstalujete, restartujete a necháte pár hodin běžet se zhasnutou obrazovkou. Pak zkontrolujete jak moc telefon spí (u mě typicky 95%) a jaké byly wake locks, tj. jaké aplikace telefon probouzejí. U mě je to typicky synchronizace gmailu, exchange..

Měl jsem problém s vybíjením telefonu a zjistil jsem, že mi běží téměř trvale synchronizace kalendáře. Používám asi 7 kalendářů a mám v nich tisíce záznamů, ale vznikla nějaká chyba v databázi a synchronizace běžela téměř pořád. Takže jedna oprava byla kompletní smazání dat kalendářů a re-sync. Pak se to srovnalo.

Další problém byly často běžící downloady, které jsem nijak nespouštěl. Podle BBS za to mohl proces Download Manager, který téměř pořád telefon probouzel a něco stahoval, ale nevím co. Tak jsem jej přes Titanium zmrazil a výdrž baterky vyskočila na trojnásobek! Problém je, že DM je třeba pro instalace aplikací přes Play a pro stahování příloh mailů, grrr.. Takže když chci instalovat z Play, musím odmrazit, zrestartovat.. Přílohy mailů ze stahují v aplikaci Email, tak DM není nějak potřeba. Aplikace jdou stahovat přes www.androiddrawer.com bez Play..

Další užitečný program co používám je Greenify. Ten hibernuje procesy, které běží na pozadí po zhasnutí obrazovky. Pak nezabírají procesor, paměť ani nespouštějí wake locks. Nesmíte ale hibernovat chaty, maily a budíky, pokud je používáte. Sice je prý push notifikace umí probudit ale já s tím radši neexperimentuji..Mám hibernovaný Badoo, Dropbox, Heureka, iSyncr, dokonce i Google Mapy, prohlížeč atd..

Závěrem dodávám, že sice se podstatně prodlouží standby doba - když telefon nepoužíváte nespotřebovává skoro nic. Ale jakmile si s telefonem začnete hrát, nepomůže nic. :-) Podle mě každá ruční akce s telefonem - kontrola mailu, přečtení webové stránky, napsání a poslání sms, telefonát - sežere tak 1-2% baterky. Tak bacha na to.

Honza

Odpovědět

Zpět na „Správa telefonu“