Ostatní příslušenstvíSamsung Dex - má vůbec smysl?

Moderátor: Libb

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
bk2601
Androiďák!
Reputace: 10
Typ mobilu / ROM: Note9
Rom: Stock

Samsung Dex - má vůbec smysl?

Příspěvek od bk2601 » stř 10. dub 2019 18:00:14

Ahoj,
Sice po dvou letech od vydání, ale nakonec jsem se k tomu dostal a pořídil Dex stanici.

Na netu existuje spousta recenzi a videorecenzi, ale i přesto bych se s vámi chtěl podělit o zážitky s tímto příslušenstvím. Na dex budu mít pravděpodobně jiný náhled než je v recenzich.

Pracuji jako konzultant a programátor IS a dost casto pracuji i z domu a z toho důvodu musím nosit ntb. Od dexu jsem si sliboval částečne nahrazení.
Doma žádný stolní PC nemáme, vše co na pc potřebujei obstram z práce a manželka si vystačí s mobilem. To byl také důvod proč jsme se pc zbavili.

Nebudu zde popisovat to co se dočtete v recenzich, zkusím to spíš z jiného úhlu.

K samotnému dexu a jeho chování...
Celé řešení dexu je příliš kostrbate nato, aby se dalo smysluplně používat. Všechny aplikace sice fungují, lze je roztáhnout na celou obrazovku, ale tím to končí. Zde paradoxně dochází ke snížení komfortu práce s danou aplikací.
Všechny aplikace které se na androidu spouští, jsou optimalizovány pro obrazovky do 10 palců. Některé jsou postaveny pouze pro telefony (jejich orientace je jen na výšku, pro telefoni rozhraní). Takové aplikace nemá smysl na monitoru potažmo tabletu vůbec spouštět. (respektive větší obrazovka nepřináší žádnou přidanou hodnotu). Typycky jde o komunikátory, dále pak treba Garmin Connect a různé..

Zkoušel jsem aplikace jako je Endomondo, Alza, bazos, Facebook, Messenger, různé banky, kalkulačka, kalendář atp.
S každou takovou aplikaci se mi lépe pracovalo na 10 tabletu. Aplikace jsou nativně psány tak, aby vyhovovali dotykovému ovládání. Roztahnutim na 24 palců monitor jsem jen docílil toho, že jsem získal spousty prázdného bílého místa.
Některé aplikace navíc nepodporuji scroll kolečkem myši, musel jsem tedy simulovat dotyk a posun nahoru nebo dolů.
Mapy neumí využít kolečko pro přiblížení.
Klávesa esc nefunguje jako Back, takže pro každý krok zpět je nutné jet myši kilometr do levého horního rohu.

Co se mi líbilo trochu víc, byla práce s obrázky, galerii a úpravou fotek. Zde ta práce je již lepší než na mobilu. Ohledně prohlížeče webu mám smíšené pocity. Samsung internet docela kolaboval, proto jsem zkusil Chrome. Ten mě mile překvapil podporou klávesových zkratek (ctrl c v t), možnosti zapnout stránky pro počítač, ale zklamal rychlostí. Webové stránky pro PC jsou náročnější na zpracování a bylo to znát.
Použitelné to ale bylo, laik by asi nepoznal že pracuje na mobilu a až na nižší rychlost vykreslování jsem byl spokojený.

Co pro mě bylo velmi důležité byla podpora VPN (obecně podpora VPN na Androidu) . Vyzkoušel jsem různé typy, některé fungovali, některé ne...
Největší problémy byli s OpenVPN, kdy na Androidu nefungují routovane VPN, což jen skoro většina tohoto typu.
Cisco, Forti, Kerio většinou fungovali. Záleží ale také na konkrétním zabezpečení.

Hodně mě zajímala také vzdálená plocha. Aplikace od MS je jedním slovem fantastická. Mile mě překvapila ve všech ohledech. Každé připojení které jsem zkusil fungovalo na výbornou. Kvalita vzdálené plochy byla od Windowsu k nerozeznání, rychlost také. Dokonce ani kolegové, kteří do toho hledí denní nepoznali na první dobrou žádný rozdíl, dokud jsem jim neřekl, že to jede z Androidu. V tomto by mohl být potenciál. Opravdu užitečné, praktické a funkční.
Teamviewer funguje taky docela slušně, použitelne, bez problémů. Rychlost v pohodě.

Prace s textem byla také dobrá... Jelikož mám Office 365 mohl jsem naplno využít kancelářsky balík Office (Word, PP, Excel). Funkce dostačující, rychlost dobrá, možnosti dostačující. Pro obyc psaní, standardní formátování textu a vyuziti základních prvků Wordu to stačí.
Android podporuje českou klávesnici, ale pouze v rozložení QWERTY.. Což je docela blby...
Zkoušel jsem i Google aplikace, ale na celé obrazovce to nebylo úplně ono.

Dá se na tom i hrát. Zkoušel jsem Asplhalt a docela jsem se pobavil.

S8 stačí na plynulý chod i při více aplikacích. Prohlížeč nemá problém pracovat s více záložky. Zamrzí opět YouTube, které nejde minimalizovat.
Celkové se telefon v dexu nezahriva a i při náročné práci se stíhal nabíjet a chladit.
I v rámci Dex Station můžete z telefonu udělat touchpad, je to ale poněkud diskomfortni.

Suma sumárum, jde o zajímavý koncept řešení, který ale desktop nahradit nemůže a to ani částečně...

Kladu si otázku, co dělá desktop desktopem? Je to ten monitor, připojena klávesnice nebo myš? Řekl bych že ne. Dělá to Windows...
Důvod proč si člověk pořídí desktop (pc, notebook) není jen to že získá velkou obrazovku a periferie. Jsou to funkce a možnosti které na Androidu dnes nejsou a nebo nejsou tak komfortní.
Z mého pohledu je to určitě práce se soubory a vytváření "něčeho".

Android je dobrý na konzumaci tohoto obsahu ať už na mobilu nebo Dex režimu. Přepnutím do Dexu nezískáte větší komfort konzumace obsahu, ani rozšířené možnosti jeho tvorby. Získáte pouze odlišný pohled na obsah...

Kladl jsem si další otázku. V čem mě Android na mobilu / tabletu omezuje, abych musel pořídit dex řešení potažmo desktop?
Je potřeba něco upravit, hudbu video, kopírovat a stahovat filmy, vypalovat, psani delších emailu, práce v Excelu, tvorba prezentaci popř jiných webovych služeb...
Většinu z toho na Dexu neuděláte....

Dalsi věci navíc je poměrně velká investice. Samotný dex, klávesnice a myš, monitor. Tohle všechno navíc musím někam položit...

Mnozí z vás by to možná rádi vyzkoušeli, ale nechtějí do toho investovat. Nabízím zde půjčení Dex stanice na nějakou dobu, než si to vyzkoušíte.
V případě zájmu klidně pište sz a domluvíme se.

Byl bych rád, kdyby sem i ostatní přidali nějaké zkušenosti s tímto řešením, popř třeba dali nějaký podnět co bych mohl / měl vyzkoušet.

Budu rád za každou zpětnou vazbu.

Mějte se.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní příslušenství“