Obecná diskuze o vývojiGoogle Play a ODVOD DANÍ :)

Moderátoři: mArtinko5MB, mArtinko5MB

DominikR
Nové Androidě
Příspěvky: 7
Registrován: stř 08. bře 2017 14:12:07
Typ mobilu / ROM: Redmi 3S_Z3 Compact_Galaxy S3

Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od DominikR »

Zdravím celou Android komunitu..

V roce 2012 jsem sledoval toto vlákno jak-danite-prodej-na-google-play-t26291.html ve kterém měl každý svou pravdu (upřímně se ani nedivím) .. Dnes jsem si ho pročetl znovu a jelikož už je to cca 5 let, chci znovu navázat na toto téma s aktuálním stavem našich zákonů a smluv Googlu. Plno služeb Googlu už se stihlo přejmenovat, odstranit či vznikly nové, se zákony a EU je to taky čím dál tím horší a mě zajímá, jestli někdo neví, jak je to s prodejem / reklamou / in-app nákupem momentálně.. Přeci jen narostl i počet vývojářu, kteří prodávají aplikace přes Play..

Rovnou přikládám tyto odkazy:
https://play.google.com/intl/ALL_cz/abo ... ement.html
https://support.google.com/googleplay/a ... 8000?hl=cs

Něco o tom vím, dost jsem si o tom přečetl a mám nějaký názor (a neříkám, že správný), ale i tak mě berte tak, že jsem úplný laik a zajímá mě toto:

Jsem zaměstnán na plný úvazek, nemám živnosťák, nikdy jsem neodváděl žádné daně a chci zpoplatnit aplikaci v Google Play. Počítám, že musím živnosťák mít, což by neměl být problém, ale musím odvádět za aplikace daně ikdyž nepřesáhnu horní mez pro odvod (tuším že pořád 1 mil. Kč)? Jestli ano, pro jaké země? Nebo Google odvádí daně sám? Prostě mě zajímá všechno okolo tohoto :) .. Také už mám nějaké peníze na Googlu účtu z reklam, ale nechci si je nechat posílat, dokud toto nebudu mít vyřešené.. Je to s penězi za reklamy stejné jako za prodej aplikací?

Díky :palec:
roy100
Droid
Příspěvky: 1633
Registrován: sob 12. lis 2011 18:10:02
Typ mobilu / ROM: Redmi 4X
Mobil 2 / ROM: Ulefone Paris

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od roy100 »

ten milion se vztahuje na DPH. Další daně jsou z příjmu. Pokud si založíš živnost, počítej s povinnými platbami za zdravotní a přihlásit se můžeš i na sociální. Protože si zaměstnán, dalo by se říct že příjmy z GP jsou nahodilé, tak pokud za rok nepřelezeš 40000,- v součtu z reklam a z prodeje, živnost nezřizuj. Pokud bude příjem vyšší, živnost si zřídit musíš.
DominikR
Nové Androidě
Příspěvky: 7
Registrován: stř 08. bře 2017 14:12:07
Typ mobilu / ROM: Redmi 3S_Z3 Compact_Galaxy S3

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od DominikR »

Dobre, diky.. tim by se mi to ze zacatku trochu ulehcilo, za firemni ucetni mam v planu take jit a poptat se.. A jestli to tedy je, tak jak pises, jak mam vyplnit formulare pri registraci obchodnika na GP? Chteji tam i napriklad nazev firmy atd..
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od ludekbrno »

Já bych přidal svůj názor, že pokud vědomě provedeš něco, za co očekáváš opakovaný příjem (tedy publikuješ veřejně na Play placenou aplikaci nebo aplikaci obsahující reklamu, ze které bude příjem), tak se jedná o soustavnou činnost, na kterou je nezbytné mít živnost. Výše příjmů v tomto není vůbec rozhodující, živnosťák musíš mít i v případě podnikání, kdy jsi třeba několik prvních let ve ztrátě. A jak z toho případně platit daně, to se právě pak odvíjí od výše příjmů a v závislosti na tom, jestli to bude jen vedlejší činnost při zaměstnání nebo těch příjmů bude více a pod vedlejší činnost se to nevejde. No a teď si vyber :)
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
DominikR
Nové Androidě
Příspěvky: 7
Registrován: stř 08. bře 2017 14:12:07
Typ mobilu / ROM: Redmi 3S_Z3 Compact_Galaxy S3

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od DominikR »

Vsiml jsem si, ze jsi byl celkem aktivni i v tom vlaknu (viz vyse) a koukam, ze za ty roky se nejspise nic nezmenilo :D .. Jako vseobecne se divim, ze na (ceskym) internetu je celkem malo clanku zabyvajici se timto problemem, bud se tim nikdo nezabyva, vsichni to delaji na cerno a nemluvi o tom, anebo maji zivnost a neresi to.. Jde mi jen o to, jestli je nejaka moznost toto delat bez zivnosti, napriklad jak psal roy100, jinak mi nezbyde pro klid duse si zivnost udelat, ale nevim co mi to prinese za jine problemy (zdravotni, pojisteni), to uz ale tady resit nemusime, budu mit schuzku s ucetni a ta mi toto snad objasni a dam kdyztak vedet..

Ale dejme tomu, ze mam zivnostak, jak to bude s odvodem DPH? Z odkazu https://support.google.com/googleplay/a ... 8000?hl=cs to chapu tak, ze za EU, Jižní Koreu, Rusko, Albánii, Maroko, Norsko a Nový Zéland odvadi dane Google.. Co Amerika? Cetl jsem, ze tam neco jako DPH nemaji.. Nejjednodussi by pak bylo ostatni zeme (hlavne Japonsko) vyskrtat ze seznamu povolenych zemi pro stazeni moji aplikace, alespon prozatim..
Uživatelský avatar
geometr
Stálý androiďák
Příspěvky: 57
Registrován: pon 21. črc 2014 17:39:58
Typ mobilu / ROM: Moto G5s Android 8.1.0

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od geometr »

Prečti si příslušné zákony (živnostenský, o daních z příjmu, o DPH...), to snad zas není takovej problém, když v tom chceš mít jasno nebo do toho vidět, nebo se obrať na daňového poradce.
roy100
Droid
Příspěvky: 1633
Registrován: sob 12. lis 2011 18:10:02
Typ mobilu / ROM: Redmi 4X
Mobil 2 / ROM: Ulefone Paris

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od roy100 »

Luděk míchá několik věcí dohromady. Příjmy nerovnají se zisk, tudíž argument o ztrátě v prvních letech živnosti neobstojí. Do těch 40000 je na diskuzi co je soustavná činnost. Kdyby to bylo jak Luděk říká, potom by nemuselo v zákoně být vymezeno těch 40000,- a všichni by platili daň z jakéhokoliv příjmu. Samozřejmě, že je to názor který u jednoho finančáku projde u druhého třeba ne. Nicméně vzhledem k existenci hlavního pracovního poměru je šance na úspěch poměrně reálná, obzvlášť po té, co mistr sorryjako vyzval finanční správu aby užívala selský rozum.
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od ludekbrno »

Právě bych řekl, že mícháš dvě věci ty :) Na nutnost mít živnost nemá přímý vliv výše zisku a dokonce ani příjmů. Nutnost mít živnosťák závisí na tom, jestli se jedná o soustavnou činnost nebo ne. Tedy když příležitostně někomu na požádání třeba naprogramuju aplikaci za jednorázovou odměnu pár tisic, není to soustavná činnost a pokud příjem nepřekročí určitou hranici, nemusím mít živnost, protože to není soustavná činnost a ani to nemusím danit. Pokud začnu veřejně inzerovat, že programuji aplikace na zakázku nebo si naprogramuji placenou aplikaci a veřejně ji nabízím k opakovanému prodeji na Play nebo mám opakovaný příjem z obsažené reklamy, je to jasně soustavná činnost za účelem zisku = podnikání = potřebuju živnostenský list bez ohledu na to, jaké reálné příjmy budu mít. Stejně tak ženská si nemůže bez živnostenského listu otevřít veřejně kadeřnictví na malé obci, přestože očekává jen malý přivýdělek k zaměstnání. Prostě nutnost mít ŽL nesouvisí s příjmem, ale s povahou činnosti. Nicméně to by mu odpověděli určitě na živnostenském úřadě.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
DominikR
Nové Androidě
Příspěvky: 7
Registrován: stř 08. bře 2017 14:12:07
Typ mobilu / ROM: Redmi 3S_Z3 Compact_Galaxy S3

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od DominikR »

Jak psal geometr - chce to vzit z druhy strany, takze precist si zakoniky a z toho vyvodit jak je na tom GP.. Moc rad bych byl, kdyby to bylo tak, jak pise roy100, ale popravde to co pise ludekbrno mi dava taky smysl.. Zitra prectu co se da a snad budu moudrejsi :)
Uživatelský avatar
unavix
Kyborg
Příspěvky: 8453
Registrován: stř 05. led 2011 20:56:35
Typ mobilu / ROM: OnePlus 7 Pro 12/256GB, Android 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od unavix »

Není náhodou ta částka 69 tisíc Kč za rok, která se nemusí danit?
Bůh odpouští, JÁ NE!
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od ludekbrno »

DominikR:
Zkus zavolat na živnostenský úřad, pokud nebudeš mít smůlu, že trefíš na nějakou čarodějnici, většinou jsou tam docela ochotní a mohli by ti říct, jak to je. Nejsi rozhodně jediný, kdo to řeší, takže určitě mají centrální pokyn, jak k tomu přistupovat. No a ohledně daní ti následně poradí každý slušný účetní.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
roy100
Droid
Příspěvky: 1633
Registrován: sob 12. lis 2011 18:10:02
Typ mobilu / ROM: Redmi 4X
Mobil 2 / ROM: Ulefone Paris

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od roy100 »

No a to je právě to míchání dvou věcí, názor paní z živnostenského úřadu nic neřeší ve vztahu k daním. Zdanit totiž v některých případech musíš i když nemáš ŽL.
Takže lepší je zeptat se na FÚ, ale odpověď asi tušíme všichni dopředu, takže lepší bude znalý daňový poradce.
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od ludekbrno »

Jasně, ale jde o to, že přestupek je obojí, neplacení daní, i nevlastnění ŽL :) Takže paní na Ž.Ú. se zeptat, jestli potřebuje ŽL a dobrého účtaře pak na daně :)
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
roy100
Droid
Příspěvky: 1633
Registrován: sob 12. lis 2011 18:10:02
Typ mobilu / ROM: Redmi 4X
Mobil 2 / ROM: Ulefone Paris

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od roy100 »

Opačně je správně, berňák, narozdíl od ŽÚ má možnost si zjistit, že máš prijmy z venku, potom, co ti doměří daně a dá pokutu, tě nahlásí pro neoprávněné podnikání na ŽÚ a ten to bude řešit dál, ergo daněmi začít.
Uživatelský avatar
dufko
Droid
Příspěvky: 3095
Registrován: pát 11. lis 2011 22:24:33
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi9
Mobil 2 / ROM: xiaomi mi note 3
Tablet: teclast t10
Bydliště: Bratislava

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od dufko »

Otázka je, či sa v tom konkrétnom prípade bude o podnikanie jednať...

Je totiž rozdiel, či sa niekto venuje tvorbe aplikácie "naplno" alebo popri zamestnaní ako hobby.

My sme na portáli daňovej správy mali pekný príklad.

Jozef je zamestnaný v obchode. Baví ho maľovať (byty) a tak občas cez víkend maľuje byty, samozrejme za odmenu.

V tomto prípade nemá povinnosť otvoriť si živnosť(napriek tomu že táto činnosť má znaky podnikania), dôležité je, že príjmy z tejto činnosti uvedie v daňovom priznaní (a je jedno či to bude 600 alebo 6000€ za rok).

Ak by ale dal v zamestnaní výpoveď a venoval sa už iba maľovaniu - tak povinnosť otvoriť živnosť už má, bez ohľadu na výšku príjmu.


Podobný princíp môžeme aplikovať aj tu.

Ak som zamestnaný a vo svojom voľnom čase vytvorím aplikáciu, nejedná sa o podnikanie a sústavnú činnosť.
Keď ju dám do obchodu play a ten ju ponúka na "predaj", je to sústavná činnosť spoločnosti Google a nie moja.

Môžeme to prirovnať ku komisionálnemu predaju, kde ja dám na predaj mobil a obchod ho predáva a vystavuje vo svojom výklade - som na základe tejto situácie automaticky podnikateľ?
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od ludekbrno »

roy100:
Může být. Je fakt, že neplacení daní je vážnější přestupek, než nevlastnění ŽL :)

dufko:
Nevím jak na Slovensku, ale u nás to takto rozhodně není :) To že máš jako hlavní příjem zaměstnání na plný úvazek neznamená, že u toho může podnikat bez ŽL. Když vezmu jako příklad toho malíře pokojů, pokud to bude dělat pouze na požádání a více méně jen pro známé, kamarády a sousedy, tak ok, není problém. V tom případě to nemusí ani danit bez ohledu na to, kolik si přivydělá, protože ho nejspíš nikdo neohlásí :) Ale v okamžiku, kdy si na plot vyvěsí ceduli, že maluje na zakázku nebo si dá někam inzerci a bude pracovat pro cizí lidi, tak to jednoznačně už je podnikání a musí mít ŽL, je jedno, že u toho má ještě plný zaměstnanecký poměr. Ostatně já taky jsem normálně zaměstnaný na plný úvazek, ale baví mě montovat kamerové systémy, tak to ještě při zaměstnání dělám na soukromo a jelikož inzeruji a pracuji pro cizí lidi a firmy, musím mít ŽL. U placené aplikace či aplikace s reklamou, je to podle mě stejný případ. Veřejně a opakovaně něco nabízíš cizím lidem a očekáváš za to příjem. Nevím jak lépe definovat podnikání :) A opět je jedno, že u toho třeba máš normální zaměstnání a ten prodej na Play probíhá vlastně automaticky a ty pro to nemusíš nic dělat. Samozřejmě z výše příjmů se potom bude odvíjet danění, ale to je druhá část problematiky.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
Uživatelský avatar
ramon.dexter
Moderátor
Příspěvky: 12740
Registrován: pon 04. kvě 2009 18:04:58
Typ mobilu / ROM: Poco x3 pro/stock ROM
Tablet: Samsung Galaxy Tab S7/stock
Bydliště: Kozolupy

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od ramon.dexter »

luďku, já si tady myslím, že ty to tady bereš stylem "papežštější než papež". Můžu být zaměstananý, u toho si napíšu jednu aplikaci a tu dám do play. Aplikaci prodává google, mě pouze jdou peníze. Já nic neprodávám. A ani dlouhodobě nic nedělám. Prostě komisní prodej - aplikace je hotová, pápá. Že na to není náš právní systém připraven, to je věc druhá.
Navíc, daně platím, dokonce příjem navíc uvedu v daňovým přiznání. Takže stát ode mně něco má, proč by řešil, jestli mám živnostenský list? Přijde mi, že to bereš z pohledu "já něco vím == vědí to všichni". A ano, je to stejné, jako když si při zaměstnání jdeš na brigádu a výdělek z brigády uvedeš v přiznání. Prostě pokud státu něco odvedeš, stát je rád a nemá potřebu něco dál řešit.

Co u toho prostě a jednoduše normálně lidsky přemýšlet a vykašlat se na zákony, ve který se nevyzná ani to prase? Prostě pokud píšu aplikace a živím se tím, mám na to živnostňák. Pokud ale napíšu jednu aplikaci a dál se tím nezabývám, je čistá fantasmagorie si na to zakládat ŽL a dost pochybuju o tom, že by to živnosťňák měl potřebu řešit. Tedy pokud mě nějaký "uvědomělý" blbec neudá.
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)
Welchi
Nové Androidě
Příspěvky: 36
Registrován: stř 27. lis 2013 20:18:35
Typ mobilu / ROM: SGS
Tablet: Nexus 7 /2012
Rom: CyanogenMOD

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od Welchi »

Na GP kupujes app s DPH .Ako si to ma potom uviest do DP clovek ktory tuto app stvori a da na G.play?

­    
Uživatelský avatar
dufko
Droid
Příspěvky: 3095
Registrován: pát 11. lis 2011 22:24:33
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi9
Mobil 2 / ROM: xiaomi mi note 3
Tablet: teclast t10
Bydliště: Bratislava

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od dufko »

DPH za teba rieši Google. Ty s ňou do kontaktu neprídeš.

Ak si tam ako súkromná osoba, nemáš pridelené číslo DPH, nič neriešiš.

Ak si tam ako podnikateľ, na daňovom úrade sa registruješ ako osoba povinná k DPH (nepamätám si presne ten termín a nechce sa mi to teraz hľadať - nie je to ale klasický platca DPH), daňový úrad ti pridelí číslo DPH a toto číslo uvedieš Googlu v obchode play.

DPH ale nevykazuješ v klasickom daňovom priznaní, ale v priznaní k DPH.
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od ludekbrno »

ramon.dexter:
Píšu jak mi to logicky vychází :) Druhá věc je praxe a netvrdím, že úřady půjdou po někom, kdo dá na Play jednu appku a přiznává poctivě příjem. Bohužel ne vždy se úřady ale řídí rozumem ;)
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
Uživatelský avatar
dufko
Droid
Příspěvky: 3095
Registrován: pát 11. lis 2011 22:24:33
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi9
Mobil 2 / ROM: xiaomi mi note 3
Tablet: teclast t10
Bydliště: Bratislava

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od dufko »

ludekbrno píše:roy100:
Může být. Je fakt, že neplacení daní je vážnější přestupek, než nevlastnění ŽL :)

dufko:
Nevím jak na Slovensku, ale u nás to takto rozhodně není :) To že máš jako hlavní příjem zaměstnání na plný úvazek neznamená, že u toho může podnikat bez ŽL. Když vezmu jako příklad toho malíře pokojů, pokud to bude dělat pouze na požádání a více méně jen pro známé, kamarády a sousedy, tak ok, není problém. V tom případě to nemusí ani danit bez ohledu na to, kolik si přivydělá, protože ho nejspíš nikdo neohlásí :) Ale v okamžiku, kdy si na plot vyvěsí ceduli, že maluje na zakázku nebo si dá někam inzerci a bude pracovat pro cizí lidi, tak to jednoznačně už je podnikání a musí mít ŽL, je jedno, že u toho má ještě plný zaměstnanecký poměr. Ostatně já taky jsem normálně zaměstnaný na plný úvazek, ale baví mě montovat kamerové systémy, tak to ještě při zaměstnání dělám na soukromo a jelikož inzeruji a pracuji pro cizí lidi a firmy, musím mít ŽL. U placené aplikace či aplikace s reklamou, je to podle mě stejný případ. Veřejně a opakovaně něco nabízíš cizím lidem a očekáváš za to příjem. Nevím jak lépe definovat podnikání :) A opět je jedno, že u toho třeba máš normální zaměstnání a ten prodej na Play probíhá vlastně automaticky a ty pro to nemusíš nic dělat. Samozřejmě z výše příjmů se potom bude odvíjet danění, ale to je druhá část problematiky.
Je to tak trochu hranie sa so slovíčkami.
Ak podnikáš, tak k tomu samozrejme živnosť treba.

Problém je v tej definícii podnikania, kedy jedna činnosť ešte podnikaním nie je a v inej situácii sa podnikaním stáva.
Welchi
Nové Androidě
Příspěvky: 36
Registrován: stř 27. lis 2013 20:18:35
Typ mobilu / ROM: SGS
Tablet: Nexus 7 /2012
Rom: CyanogenMOD

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od Welchi »

No ale je rozdiel ci preda kopii app 50,100 al. 1000 x . Nieje aj nezdanitelna min. sadzba?

­    
roy100
Droid
Příspěvky: 1633
Registrován: sob 12. lis 2011 18:10:02
Typ mobilu / ROM: Redmi 4X
Mobil 2 / ROM: Ulefone Paris

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od roy100 »

A o čem jiném tady od začátku píšu? :facepalm:
Souhlas s dufko a jeho příkladem hobby malíře pokojů, s tím že když překročí zákonem danou hranici danit by měl.
Jinak netřeba vyšilovat, jsou tu borci co nedani desítky milionů ročně a ještě to drze přiznávají a tvrdi, že se nic špatného neděje.
Uživatelský avatar
dufko
Droid
Příspěvky: 3095
Registrován: pát 11. lis 2011 22:24:33
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi9
Mobil 2 / ROM: xiaomi mi note 3
Tablet: teclast t10
Bydliště: Bratislava

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od dufko »

Rozdiel v čom? Iba v tom, aké číslo uvedie v daňovom priznaní a akú daň zaplatí.

Existuje nezdaniteľná čiastka, týka sa zamestnancov a podnikateľov.

A potom sú v podstate 3 zaujímavé výšky príjmov.

Prvý limit hovorí vôbec o nutnosti podať daňové priznanie (u nás je to niečo okolo 1000€).
Druhý limit hovorí o výške príjmov, od ktorých je nutné platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne. (Cca 2000€)
Tretí limit hovorí o tom, že to určitej výšky príjmu ti nevznikne povinnosť platiť daň (3803€-toto je tá nezdaniteľná čiastka)
martinflorek
Androiďák!
Příspěvky: 481
Registrován: ned 05. čer 2011 7:04:44

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od martinflorek »

V Google Play je predajca samotny developer, nie Google, okrem predajov vramci EU. Vramci EU je predajca Google a riesi DPH. My musime podavat kontrolny vykaz k DPH a k tomu u nas treba (SR) registraciu k DPH podla §7a zakona o DPH alebo byt platcom DPH.

Takze predavanie na Google Play je sustavna podnikatelska cinnost, lebo tych kopii sa nepreda jedna, ako ten mobil. Aj ked mnohi nepredaju ani 5 kusov...

TL;DR: zivnostak IMO treba
Uživatelský avatar
dufko
Droid
Příspěvky: 3095
Registrován: pát 11. lis 2011 22:24:33
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi9
Mobil 2 / ROM: xiaomi mi note 3
Tablet: teclast t10
Bydliště: Bratislava

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od dufko »

Veď to píšem, ak si podnikateľ, tak sa registruješ podľa §7a zákona o DPH.

Ak nie si, tak sa registrovať nemusíš. Zdaniteľná osoba je podnikateľ.
DominikR
Nové Androidě
Příspěvky: 7
Registrován: stř 08. bře 2017 14:12:07
Typ mobilu / ROM: Redmi 3S_Z3 Compact_Galaxy S3

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od DominikR »

Posledni dva dny jsem si cetl vse mozny ohledne tohoto tematu a z ruznych for, clanku, smluv a zakonu jsem pochopil toto:

Google prodej jen ZDARMA zprostredkovava + si bere 30% jako transakcni (ci nejaky takovy) poplatek, ktery by se do dani nemel pocitat, ten kdo ho prodava je vyvojar.. Google odvadi DPH za vas ve statech jmenovanych zde: https://support.google.com/googleplay/a ... 8000?hl=cs, v ostatnich statech je to na prodejci (vyvojari), aby si ohlidal zakony prislusne zeme a odvadel DPH - v odkazu je treba vypichnute Japonsko.. Na toto dost lidi argumentuje tim, ze je to nesmysl pohlidat si vsechny zeme a jejich zakony, ale..... pro kazdou aplikaci lze nastavit, ve kterych zemi se muze distribuovat (mozna taky z onoho duvodu), neni nic jednodussiho, nez zaskrtnou zeme z vyse uvedeneho odkazu.. Uprimne, clovek co si chce (pri)vydelavat penize timto zpusobem nevytvori hned na zacatek aplikaci, kterou by bylo potreba distribuovat po celem svete a kdyz uz ano, tak se jedna o nejakou fakt vetsi aplikaci a urcite i velkej projekt, na kterym dela dost lidi a maji cloveka, co se stara o ucetnictvi a zalezitosti, ktery ted resime a maji finance a cas na to mit vsechno oukej ve vsech zemich sveta.. Me bohate staci zacit dejme tomu EU a kdyby se zadarilo, tak bych se tim chtel zivit a uz by byly veci jako zivnostak, DPH atd zcela jasna vec..

Aby jsme se pohli dal, tak bych chtel jako autor diskuze smerovat prispevky jistym smerem a to takto - moje rozhodnuti je takove, ze zivnostak treba je, pokud si clovek stoji za tim, ze to fakt delat chce a dela to dobre, tak musi i neco "risknout" a jelikoz chci bejt jednou multimiliardar kterej vydela na svych revolucnich aplikacich tezkej balik penez, tak se zivnostaku stejne nevyhnu :? :clap: :palec:

Takze moje dalsi otazky jsou spise ucetnickou zalezitosti a mel bych se obracet na jina fora, ale tak treba mi nekdo poradi i tady:

O byrokratickych zalezitostech jsem slychaval celej zivot, orientovat se nejak dokazu, presto jsem ale nikdy nepodnikal, zivnostak nikdy nemel, DPH nikdy neodvadel, dane nepriznaval, papiry nevypisoval jen podepisoval... Takze bych chtel po nekom znalym aspon nastrel navodu, co vsechno zivnostensky list obnasi pri zamestnani.. Jednalo by se urcite o zivnostensky list volne cinnosti, dejme tomu, ze bych mel prijmy od Googlu treba 30000 rocne (proste nejaky minimum nez jsou ruzny hranice pro dalsi povinnosti, kdyby se hranice zdolaly, uz by byla aspon vetsi chut tyhle zalezitosti resit).. Ale jaky bych mel povinnosti? Jaky papiry a jak bych musel vyplnovat? Vse okolo dani za me ted resi zamestnavatel, co bych si ted musel hlidat sam (zdravotni, socialni,..)? Co by mi to prineslo do budoucna, kdybych chtel napriklad zivnost zase zrusit (samozrejme chci bejt multimiliardar, takze s tim nepocitam)? Je mozny se po zalozeni zivnosti vratit do presne stejneho stavu jako kdyz jsem ji nikdy nemel? Atd atd.. proste navod pro debila :)

..jeste jednou uvadim, ze jsem si vedomej toho, ze toto neni ucetnicky poradenstvi, takze jen kdyz bude nekdo vedet a ma s tim zkusenosti a dokaze se vzit do cloveka problematikou neznaleho... Diky moc..

EDIT: jeste chci dodat, ze bych se nerad stal platcem DPH, zase jsem z ruznych zdroju a for usoudil, ze to pro nizsi rocni obraty neni treba (pokud bude appka prodavana v jistych zemich)
Uživatelský avatar
dufko
Droid
Příspěvky: 3095
Registrován: pát 11. lis 2011 22:24:33
Typ mobilu / ROM: xiaomi mi9
Mobil 2 / ROM: xiaomi mi note 3
Tablet: teclast t10
Bydliště: Bratislava

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od dufko »

Platcom DPH sa stávaš na základe obratu. To sa teba aktuálne netýka.

Ty nebudeš platca DPH, ale osoba registrovaná pre DPH - kvôli tomu že príjmeš platbu z iného štátu eú (z írska od google).

Je v tom dosť veľký rozdiel.
Ak by si si kúpil na podnikanie auto, ako platca DPH by si si ju vedel uplatniť a žiadať od štátu späť, rovnako DPH z nákupu iných vecí na podnikanie ako pc, notebook, mobil atď.

Osoba registrovaná pre DPH tieto možnosti nemá, iba podáva priznania ...
MMach
Nové Androidě
Příspěvky: 1
Registrován: pon 27. bře 2017 15:58:23
Typ mobilu / ROM: android

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od MMach »

Zdravim,

prodej aplikaci je na 100% soustavna vydelecna cinnost, at uz vydelas 50kc nebo 5 mega. Tzn. musis resit dane, socialku a zdrav. pojistovnu.
Ale ne kazda osoba samostatne vydelecne cinna (OSVC) musi mit zivnostnak.

Prodej vlastniho nezakazkoveho softwaru PODLE ME spadá pod autorskou cinnost. Na autorskou cinnost clovek zivnostnak nepotrebuje.

Citace z autorskeho zakona: "Za dílo se považuje též počítačový program, je-li původní v tom smyslu, že je autorovým vlastním duševním výtvorem."

Toto je podle me docela problem pro lidi co aktualne daní prijmy z google play apod. jako zivnost s vydajovym pausalem 60%.
Protoze pokud by se podle financniho uradu jednalo o autorskou cinnost tak tam je vydajovy pausal 40% a v podstate ten kdo to dani 60% se dopousti kraceni dane.
Uživatelský avatar
Bobb11
Nové Androidě
Příspěvky: 48
Registrován: pát 04. led 2013 19:51:43
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S6
Tablet: Samsung Galaxy Tab 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Google Play a ODVOD DANÍ :)

Příspěvek od Bobb11 »

Podle mě se musíš stát osobou identifikovanou k daním. Nemusíš se stát plátcem DPH, tedy daň z přidané hodnoty, jelikož se jedná o poskytování služeb v rámci členských států. V takovém případě vyfakturuješ Google bez dph a založí. Ty z DPH nic neodvádíš, je na konci fiskálního roku podáš daňové přiznání.

Pokud si zaměstnaný, tak založíš vedlejší činnost, kde je socka a zdravka ještě menší myslím okolo 700 Kč teď nevím. A pokud nevyděláš tou aplikací myslím do 15 000 tak vlastně ani daňové přiznání nemusíš podávat (možná ani zakládat živnost? :D), tedy aspoň myslím, že takhle je nějak limit :D
Android hry a aplikace pro tablety i mobilní telefony
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuze o vývoji“