Android OSUSB ne/nabíjení

Máte dotaz týkajícíce systému/jádra android ? Zde je spravné fórum! :)

Moderátoři: don_alex, radegast, mArtinko5MB, ramon.dexter, Moderátoři fór, don_alex, radegast, mArtinko5MB, ramon.dexter, Moderátoři fór

Odpovědět
Phil
Nové Androidě
Příspěvky: 13
Registrován: ned 15. kvě 2011 18:40:30
Typ mobilu / ROM: HTC OneX

USB ne/nabíjení

Příspěvek od Phil »

Ahoj, prolezl jsem témata, ale nikde jsem nenarazil na následující věc:
Nemám moc rád krátkodobé nabíjení, nebo přerušování nabíjení baterie v telefonu. Z tohoto důvodu jsem měl u starého HTC Touch HD vypnuté nabíjení přes USB a zapínal jsem ho pouze když jsem věděl, že bude připojené delší dobu, tudíž se stihne nabít do plna.
Lze to nastavit i u systému Android?
Mám HTC Desire Z.
Uživatelský avatar
Lintner.T
Stálý androiďák
Příspěvky: 136
Registrován: pon 04. dub 2011 9:28:28
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S III mini
Rom: CyanogenMod 11.0

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od Lintner.T »

Myslim ze ne, ale jist si nejsem. Z jakeho duvodu tomu chces zamezit? Ja osobne sem rad za kazdou trosku dobiti.
Phil
Nové Androidě
Příspěvky: 13
Registrován: ned 15. kvě 2011 18:40:30
Typ mobilu / ROM: HTC OneX

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od Phil »

Jak to uvádím nahoře. Nevím, asi to mám zažitý z dřívějška, že se to tak má dělat, aby se nezkracovala životnost baterky. Dělám to tak u všech telefonů. Snažím se tu baterku vždycky maximálně vybít a doplna nabít. Pořídil jsem s k tomu novému proto i náhradní baterku, kterou nabíjím v kolíbce.
Uživatelský avatar
ramon.dexter
Moderátor
Příspěvky: 12740
Registrován: pon 04. kvě 2009 18:04:58
Typ mobilu / ROM: Poco x3 pro/stock ROM
Tablet: Samsung Galaxy Tab S7/stock
Bydliště: Kozolupy

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od ramon.dexter »

Phil: Naprostej nesmysl a přežitek z dob Nimh baterií. Nimh baterie měly paměťovej efekt a bylo třeba je vybíjet do mrtva, aby neztrácely kapacitu. Li-Ion baterie ovšem paměťový efekt nemají a proto je třeba se k nim chovat jinak. Krátkodobý nabíjení jim nijak nevadí, spíše jim prospívá. Co jim ale neprospívá, je vybíjení do mrtva. Pokud se ti telefon sám vypne na vybití, nepokoušej se ho znovu zapnout - takovým přístupem si tu baterii spíš odděláš. Prostě a jednoduše, je to jiná technologie, takže neni třeba přenášet svoje zvyky z dob dřívějších. A nevěř tomu, že krátkodobý nabíjení ti ubere životnost baterie - to je jenom tvůj subjektivní pocit.

Takže, to že jsi na něco zvyklej, je sice pěkný, ale život je plnej změn. A tohle je jedna z nich.
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)
Uživatelský avatar
Architekt
Stálý androiďák
Příspěvky: 215
Registrován: čtv 19. bře 2009 12:59:28
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od Architekt »

To má smysl dělat u NiCd a NiMH akumulátorů, které mají tzv. "paměťový efekt". Li-Ion či Li-Pol baterie v mobilech můžeš nabíjet jak chceš, krátkodobé připojení k nabíječce jim nijak neškodí ani nesnižuje životnost. Jestli je nabiješ jedenkrát z 0% na 100%, dvakrát z 50% na 100%, nebo třeba desetkrát z 90% na 100%, vyjde to nastejno.
Samsung Galaxy S ‣‣‣ Darky's ROM 9.5 ‣ Dark Core 1.4
Uživatelský avatar
Architekt
Stálý androiďák
Příspěvky: 215
Registrován: čtv 19. bře 2009 12:59:28
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od Architekt »

ramon.dexter píše:Co jim ale neprospívá, je vybíjení do mrtva. Pokud se ti telefon sám vypne na vybití, nepokoušej se ho znovu zapnout - takovým přístupem si tu baterii spíš odděláš.
Tohle je zbytečná obava. V mobilu a podobných zařízeních nemáš šanci tu baterii vybít do mrtva. Ten mobil přestane fungovat a vypne se s velkým předstihem před vybitím baterie.
Samsung Galaxy S ‣‣‣ Darky's ROM 9.5 ‣ Dark Core 1.4
Uživatelský avatar
ramon.dexter
Moderátor
Příspěvky: 12740
Registrován: pon 04. kvě 2009 18:04:58
Typ mobilu / ROM: Poco x3 pro/stock ROM
Tablet: Samsung Galaxy Tab S7/stock
Bydliště: Kozolupy

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od ramon.dexter »

architekt: No ale pořád se najde plno lidí, kteří ten mobil začnou znovu zapínat "aby byla baterka úplně vybitá", protože to byli zvyklí tak dělat dřív.
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)
Phil
Nové Androidě
Příspěvky: 13
Registrován: ned 15. kvě 2011 18:40:30
Typ mobilu / ROM: HTC OneX

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od Phil »

To ramon.dexter: Vím, jak je to s technologiemi akumulátorů. Jen si nemyslím, že by jí nějak ničilo vybití do mrtva a jak bylo řečeno, do mrtva jí vybiješ možná když jí necháš v tom telefonu půl roku bez nabití. Rozhodně nejsem paranoidní pako, které bude telefon celý večer u TV zapínat a ždímat baterku na doraz.
Paranoidní mi spíš příjde: "Pokud se ti telefon sám vypne na vybití, nepokoušej se ho znovu zapnout - takovým přístupem si tu baterii spíš odděláš".

Jinak beru zase jako Tvůj subjektivní pocit: "Krátkodobý nabíjení jim nijak nevadí, spíše jim prospívá".
- Já se tak choval k baterkám od první Nokie (1610) a NIKDY jsem nemusel do žádného mobilu kupovat baterku jinou, protože mi krásně vydržela narozdíl třeba tady od kolegů v práci, kteří vráží telefon na půl hoďky na nabíječku, pak to vyškubnou a jedou dál a za rok jim kupuju nový baterky, protože jim ten telefon nevydrží už ani půl dne.
Takže to nedělám až tak jako přežitek, nebo ze subjektivního pocitu, ale zkušenosti.

"No ale pořád se najde plno lidí, kteří ten mobil začnou znovu zapínat "aby byla baterka úplně vybitá", protože to byli zvyklí tak dělat dřív." nechám bez komentáře :-)

To Architekt: ANO, souhlasím s tím, že není rozdíl v nabití 0% na 100%, dvakrát z 50% na 100%, mluvím o nabití 20 % na 32 % apod.
Zároveň jsem slyšel u různých prodejců mobilů (a u nich bych čekal logicky opak - chtějí přece prodávat náhradní baterky), nebo lidí z oboru, že ANO, u Li-Ion už není paměťový efekt, ale neškodí jim jednou za čas je nechat vybít a potom zcela nabít na 100 %.

To All: Děkuji, takže předpokládám, že na mou otázku, jestli lze vypnout USB nabíjení u HTC Desire Z s Androidem, jako tomu bylo u HTC Touch HD s WM (PROČ, když krátkodobé nabíjení prospívá...?) je odpovědí "NENÍ".
xanthor
Kyborg
Příspěvky: 5360
Registrován: čtv 21. říj 2010 14:38:18
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S7 [SM-G930F]
Mobil 2 / ROM: Xiaomi Redmi Note 3 Pro 2/16 [kate]
Tablet: Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 [SM-T580]
Tablet 2 / ROM: Alcatel OneTouch Pixi 3 (10)
Rom: S7: stock, kate: NOS

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od xanthor »

Automatické nabíjení přes USB ti nemusí vyhovovat v některých specifických případech, například když ti běží notebook na baterku a chceš k němu připojit telefon jenom za účelem přenosu dat...
Phil
Nové Androidě
Příspěvky: 13
Registrován: ned 15. kvě 2011 18:40:30
Typ mobilu / ROM: HTC OneX

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od Phil »

O to mi jde - o krátkodobé připojení kvůli přenosu dat, nebo instalaci aplikace, apod.
Uživatelský avatar
Architekt
Stálý androiďák
Příspěvky: 215
Registrován: čtv 19. bře 2009 12:59:28
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od Architekt »

ramon.dexter píše:architekt: No ale pořád se najde plno lidí, kteří ten mobil začnou znovu zapínat "aby byla baterka úplně vybitá", protože to byli zvyklí tak dělat dřív.
To není problém, protože ta baterka nemá dostatečné napětí k provozu telefonu, i když se ještě neblíží úplnému vybití. Takže pokusy o opětovné zapnutí telefonu nijak neškodí. Ta poučka, že se Li-Pol/Li-Ion nemají vybíjet do mrtva, je aplikovatelná v jiných způsobech využití těch akumulátorů - v modelářství, kutilství, apod.
Samsung Galaxy S ‣‣‣ Darky's ROM 9.5 ‣ Dark Core 1.4
Phil
Nové Androidě
Příspěvky: 13
Registrován: ned 15. kvě 2011 18:40:30
Typ mobilu / ROM: HTC OneX

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od Phil »

Vím o skutečnosti, že totální vybití akumulátoru škodí a ještě víc to, když se v tom vybitém stavu nechá delší dobu. Telefon se prostě snažím dávat na nabíječku co nejvíc vybitý (tím nemyslím do mrtva, ale když je třeba na 10 %, většinou se snažím nabíjet přes noc, abych měl ráno telefon v plné pohotovosti :-)
Poznámnky o snaze opakovaně zapínat vypnuvší se telefon jsou přehnané. Takže abych upřesnil to, jak se k baterce chovám, vybíjím pokud možno co nejvíce (0 - 10 %) a snažím se nabíjet do 100 %. Pobavil jsem se o tom i s našimi elektrikáři a bylo mi potvrzeno, že píchnutí na chvilku na nabíječku nijak baterce neprospívá a to žádné baterce.
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od ludekbrno »

Phil:
Nokia 1610 měla Ni-cd baterii, tam to mělo smyl. U Li-ion a Li-POL baterií to smysl nemá a naopak jí to škodí! Pro tyto baterie je nejlepší, když se co nejméně přibližují vybitému stavu a co nejméně v něm zůstávají. Tedy ideálně nabíjet kdykoliv máš k dispozici nabíječku, i když baterie má třeba ještě 70%. 1 až 3 plné cykly je vhodné provést po zakoupení nové batetie, aby získala plnou kondici a potom plný cyklus maximálně jednou za několik měsíců. Ale praktikováním plného vybíjení při každém cyklu životnost baterie jednoznačně zkracuješ.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
Phil
Nové Androidě
Příspěvky: 13
Registrován: ned 15. kvě 2011 18:40:30
Typ mobilu / ROM: HTC OneX

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od Phil »

Ten typ Nokie jsem uváděl jen z důvodu, že od té doby to takto provádím, protože si už nevzpomenu, kolik je to let :-D Od té doby jsem měl dalších X telefonů, od Nokie naposledy N95 8GB, kde jsem se nějak neskamarádil se Symbianem a přešel na HTC.
S tím formátováním baterie souhlasím, provádím a dodržuju 3 plné nabíjecí cykly u každého nového telefonu. Pak už jsem na to tolik nekoukal a když jsem viděl, že by mi telefon už druhý den nevydržel, dal jsem ho přes noc nabít - ale pokud možno vždy do plna.
Každopádně díky za radu, ono teď už asi ani nic jiného nezbývá, než nabíjet denně, protože při plném používání HTC stejně déle nevydrží. Asi je i dobře, že jsem pořídil i kolébku s náhradním aku.
Uživatelský avatar
ramon.dexter
Moderátor
Příspěvky: 12740
Registrován: pon 04. kvě 2009 18:04:58
Typ mobilu / ROM: Poco x3 pro/stock ROM
Tablet: Samsung Galaxy Tab S7/stock
Bydliště: Kozolupy

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od ramon.dexter »

Nic si nevymýšlím, píšu pouze o tom, s čím jsem se setkal. A radši varuju o všech možnostech.

Víš jak, já telefon dávám nabíjet přes noc, ať má 20% baterky, nebo 80%. Dělal jsem to tak se čtyřma předchozíma telefonama a ani u jednoho mi ta baterka neodešla ani neztratila kapacitu.
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)
roxtedy
Androiďák!
Příspěvky: 628
Registrován: čtv 01. črc 2010 19:42:24
Typ mobilu / ROM: Nexus S i9023

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od roxtedy »

to bych vůbec neřešil, za prvý dneska jsou baterie,které netrpí pamětovým efektem a co ví, doporučuje se nabíjet baterie neúplně vybité. Dokonce když nabíjíte baterii,která je nabitá víc jak 50% tak se toto nabíjení nepočítá jako nabíjecí cyklus a baterie tedy vydrží déle...navíc při dnení směšné ceně baterie(500kč) to nemá smysl, se s něčím takovým zdržovat :)
Nexus 4, original JB 4.2 ROM, PowerAMP, Koss Porta Pro :)
Phil
Nové Androidě
Příspěvky: 13
Registrován: ned 15. kvě 2011 18:40:30
Typ mobilu / ROM: HTC OneX

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od Phil »

To ramon.dexter:
Netvrdím, že si něco vymýšlíš. Jsem rád za každou radu a postřeh. Jsem s Androidem nováček, takže tu nebudu rozhodně machrovat.

Jak uvedl ludekbrno a Ty, je lepší nabíjení dřív, než kapacita poklesne zbytečně nízko a nabíjet (pokud možno) na 100 %. Beru to na vědomí a s tím souhlasím. Šlo mi spíš o to připojení na 5 minut pro přenos dat, nebo instalaci aplikace... A řeším to právě teď u nového přístroje, když jsem ještě nezformátoval baterku.
Uživatelský avatar
ramon.dexter
Moderátor
Příspěvky: 12740
Registrován: pon 04. kvě 2009 18:04:58
Typ mobilu / ROM: Poco x3 pro/stock ROM
Tablet: Samsung Galaxy Tab S7/stock
Bydliště: Kozolupy

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od ramon.dexter »

phil: prostě baterku naformátuj tak jak jsi zvyklej a případný krátkodobý nabíjení neřeš, jeho efekt je zanedbatelnej. A pokud ti jde o nevybíjení baterky třeba notebooku, můžeš si upravit kabel s vyskratovanýma nabíjecíma pinama. Ale nevím, jestli pak bude fungovat na přenos dat (měl by).
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)
Phil
Nové Androidě
Příspěvky: 13
Registrován: ned 15. kvě 2011 18:40:30
Typ mobilu / ROM: HTC OneX

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od Phil »

Tak to radši nebudu riskovat :-)
Když je to tak, že to nabíjení vypnout nelze, nebudu to prostě řešit a vyřízeno k dennímu pořádku :-)

Díky všem za rady.
Filip
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od ludekbrno »

Phil píše:To ramon.dexter:
Netvrdím, že si něco vymýšlíš. Jsem rád za každou radu a postřeh. Jsem s Androidem nováček, takže tu nebudu rozhodně machrovat.

Jak uvedl ludekbrno a Ty, je lepší nabíjení dřív, než kapacita poklesne zbytečně nízko a nabíjet (pokud možno) na 100 %. Beru to na vědomí a s tím souhlasím. Šlo mi spíš o to připojení na 5 minut pro přenos dat, nebo instalaci aplikace... A řeším to právě teď u nového přístroje, když jsem ještě nezformátoval baterku.
Krátkodobé připojení nabíječky taky neškodí, ovšem s jednou výjimkou a to je nová baterie. Tam je opravdu vhodné udělat těch pár plných cyklů, jinak by mohl být problém s dosažením plné kapacity. Obvykle po 2-3 plných cyklech baterie dosáhne plné kondice a potom už se opravdu může nabíjet libovolně.

Jak někdo psal, že pokud se připojí aniž by byla vybitá méně, než na 50%, že se to nepočítá jako nabíjecí cyklus, to není zcela přesné. Baterie nemá žádný počítač cyklů, po jehož naplnění by se odporoučela :-) Připojení baterie s 50% náboje a jejím nabití je prostě polovina cyklu :-) Jednoduše v baterii probíhají chemické pochody při nabíjení a v podstatě se sčítají. Tedy když má baterie udanou životnost třeba 500 cyklů, znamená to, že ji můžu 500x vybít na 0% (pod 3V) a plně nabít a nebo taky 5000x vybít jen na 90% a znovu nabít. Základní zkracování životnosti je přímo úměrné součtu doby nabíjení, nikoliv počtu připojení nabíječek. Do toho pak ještě samozřejmě vstupují další faktory zkrácení životnosti, jako hluboké vybíjení a taky samovolné stárnutí, kdy baterie ztrácí životnost i pouhým ležením ve skříni v polonabitém stavu.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
peetr_
Androiďák!
Příspěvky: 624
Registrován: pát 27. srp 2010 16:44:17
Typ mobilu / ROM: Motorola Photon

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od peetr_ »

Jen taková malá poznámka, Li-Ion a Li-Pol akumulátorům opravdu škodí až teprve vybití na 3 a méňe voltů, myšleno při zátěži. A na to se s mým telefonem nedostanu ani na 1% a pak už ho bez nabíječky nezapnu. Takže nejspíš je to telefon od telefonu, ale u mého je toto ošetřeno dobře, pokud se ovšem sám měří správně. :-)
ouky
Nové Androidě
Příspěvky: 43
Registrován: čtv 27. kvě 2010 17:36:04
Bydliště: xperia X10

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od ouky »

Já se tak trošku vrátím k hlavnímu tématu:

Mě ta funkce naštvala hnedka první den, co jsem ten mobil měl....

Teď pominu staré nabíjecí zvyky, ale já vidím bug spíš v tom, že mám noťas (jehož baterka kapacitu ztrácí ať dělám co dělám...), kterej vydrží plnej cca tři hoďky... když pak chci přenést soubory a podobné činnosti, tak mi to jen přetahne energii z toho chudáka noťase s paměťovým efektem do mobilu, který to třeba ani nepotřebuje, páč jen a osmdesáti procentech...

Zkuste si třeba na takovým noutbuku hodinku thetrovat (používat mobil jako modem pro připojení k netu)....
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: USB ne/nabíjení

Příspěvek od ludekbrno »

Tak se spoj přes wi-fi. pak ti nabíjet nebude ;-)
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
Odpovědět

Zpět na „Android OS“