Android OSTrue Multitasking

Máte dotaz týkajícíce systému/jádra android ? Zde je spravné fórum! :)

Moderátoři: don_alex, radegast, mArtinko5MB, ramon.dexter, Moderátoři fór, don_alex, radegast, mArtinko5MB, ramon.dexter, Moderátoři fór

Odpovědět
yellowtommy
Stálý androiďák
Příspěvky: 218
Registrován: sob 19. zář 2009 18:12:36
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Nexus
Tablet: iPad, Navon Platinum 7"
Rom: Stock
Bydliště: Praha 4

True Multitasking

Příspěvek od yellowtommy »

Ahoj, mel bych tu par dotazu k podpore multitaskingu beznych aplikaci na adnroidu, ktere se mi nepodarilo najit na foru, budu moc rad za kazdy deatil.
Predem bych chtel rici, ze jsem majitel iphone 3G. Uvazuji o prechodu na Android, a to hlavne z duvodu nechutne draheho HW od Apple.... upgrade na 3GS kvuli napr. mizerne citlivosti GPS na 3G je neco bliziciho se k 20ti tisicum.... fuj.
Pokusim se sve dotazy formulaovat z pohledu zkusenosti s iphone (ver fw 3.1), doufam ze to nikoho zde nenastve :D

- Predevsim me zajima podpora Multitaksingu pro bezne, uzitaveli dostupne aplikace. U iphone je teorie, ze aplikace si pri ukonceni ulozi posledni stav, a po spusteni by se teoreticky mela opet spustit kde jste skoncili. bohuzel toto funguje jen malokde, a navic napr. takove Safari web browser casto natahuje webovou stranku kde jste meli neco rozecteneho znova, coz mi pijde opravdu krev. Toto se typicky projevuje, pokud mezi ukoncenim safari a jeho znovupusteni pouziji napriklad navigaci, ktera je zrout operacni pameti. zda se, ze iphone sice ulozi stav safari na disk (pamatuje si stranky ktere ma v oknech otevrene) ale nikoliv jejich obsah, to zrejme drzi v ram, a pokud potrebuje jina aplikace pamet, tak ji 'flushne'.

Samotne OS samozrejme MT podporuje ( je to prece jen OSX, tj freeBSD kombinovane s Mach kernelem), a pokud clovek ma analogii k 'root' (na iphone jailbrake), a nahraje si tam klasicke unix tooly, jako shell (bash), sshd atd, lze se k nemu pripojit pres wifi a pekne si projit rucne system. z vnitrku to vypada temer jako 'velky' osx, tj ulozeni aplikaci, knihoven, kernelove moduly, bezici demoni (zde velka cast specificka pouziti na mobilu) atd.

Neni mi jasne, proc aplikace nepouzivaji napr. swap, tak aby browser 'nezapominal' natazena stranky atd...

Vse toto me zajima jak ma reseno android... slysel jsem ze jakousi podporu MT ma, tj, ze lze nechat skutecne na pozadi bezet aplikace dokud je neukoncime, a ze umi skutecne pouzivat swapovani pameti, tj, neni zavisly ciste na dostupne fyzicke ramce.

jak je to s touto podporou doopravdy? jak se chova napr. takovy webbrowser v porovnani s tim co jsem uvedl na zacatku?

jeste jeden dotazek mam - a to k a2dp podpore. na iphone pouzivam BT sluchatka jabbra BT620, ktere funguji pres A2DP vyborne.
Kolegyni v praci k HTC Hero nejde pres BT pripojit temer nic, ovsem soudim dle jejiho subjektivniho vyjadreni, bez toho abych si to mohl overit.
Funguje tedy a2dp OPRAVDU, nebo je to podobne, jako jsem mel kdysi na HTC MTerou - tech spec, to uvadeli, tel sluchatka pripojil, ale muzika hold nak nehrala... klasika u WM...

Dekuji vsem predem za odpovedi, snad toho textu nebylo moc :)

Martin
iOS nebo Android...? :)
hipisek
Stálý androiďák
Příspěvky: 236
Registrován: pon 30. bře 2009 19:14:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: True Multitasking

Příspěvek od hipisek »

MT - APlikace je natažená v paměti do té doby než potřebuje místo na něco jiného, pak ji killne - v případvě velkého swapu skoro nic nekiluje a všechno hrne do něj - telefon je pomalí.
Swap - Aplikace do swapu lítají, jen když to moc přeženeš s velikostí swapu, tak je tam schopný naházet uplně všechny APPS co jsis zapl a pak ten telefon jede mizerně.
Sluchátka ti fungovat budou, ale přenos souborů pokud vím tak nejde. - max přez externí apps bluex se jmenovala tuším.

Jestli nechceš externí klávesnici, tak bych si počkal na něco novějšího než je G1 - Hero, co Bude novější CPU - víc ramky. ¨¨

Jediné co mi vadí, že nemůžu naít Nano v binárce, max source code, ale compilovat se mi to opravdu nechce:) ale kdé má někde ve virtuálu třeba deb armel, tak by mohl skompilovat nano, popř další.

Vi mě ubijí.
HTC Dream. Ubuntu mobile ? :P
HTC Sensation - Ofiko rom + root
Uživatelský avatar
HentaiRush
Androiďák!
Příspěvky: 343
Registrován: čtv 12. bře 2009 21:18:37
Typ mobilu / ROM: Prestigio PAP5503DUO
Tablet: Prestigio PMP810TF3GBS

Re: True Multitasking

Příspěvek od HentaiRush »

Odpovím jen jednoduše, jelikož nejsem žádnej geek.. :)

Android, ukládá i obsah stránek.. i obsah zrovna otevřene gmaps.. o MT bych pochyboval například u Meebo aplikaci, která se hrozně ráda, při spuštění jiné aplikace (ne všech aplikací) vypíná..
Slave of great Prestigio.
matej21
Stálý androiďák
Příspěvky: 98
Registrován: čtv 04. čer 2009 16:58:40
Bydliště: Pelhrimov
Kontaktovat uživatele:

Re: True Multitasking

Příspěvek od matej21 »

ano, meebo se odpojuje, ale neni to chyba androidu, ale vyvojaru ty aplikace. android se chova tak, ze kdyz se vyjede z aplikace (napr. z meebo) tak bezi v pozadi dal. a kdyz dojde ramka, tak se killujou ty aplikace a nechava se bezet pouze servisni cast (ta prave u meebo chybi). ta se stara napr. o udrzovani spojeni se serverem, prijem zprav atd.
Uživatelský avatar
Case
Kyborg
Příspěvky: 4103
Registrován: pát 31. črc 2009 20:46:42
Typ mobilu / ROM: Vodafone 845 - ZTE Blade - Samsung Galaxy S
Bydliště: Edge of the world
Kontaktovat uživatele:

Re: True Multitasking

Příspěvek od Case »

hipisek píše:Jediné co mi vadí, že nemůžu naít Nano v binárce, max source code, ale compilovat se mi to opravdu nechce:) ale kdé má někde ve virtuálu třeba deb armel, tak by mohl skompilovat nano, popř další.

Vi mě ubijí.
Tady máš nano:

http://www.edgeoftheworld.cz/files/nano.zip
hipisek
Stálý androiďák
Příspěvky: 236
Registrován: pon 30. bře 2009 19:14:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: True Multitasking

Příspěvek od hipisek »

Miluju tě
HTC Dream. Ubuntu mobile ? :P
HTC Sensation - Ofiko rom + root
Uživatelský avatar
Case
Kyborg
Příspěvky: 4103
Registrován: pát 31. črc 2009 20:46:42
Typ mobilu / ROM: Vodafone 845 - ZTE Blade - Samsung Galaxy S
Bydliště: Edge of the world
Kontaktovat uživatele:

Re: True Multitasking

Příspěvek od Case »

Sorry, jsem zadaný.
yellowtommy
Stálý androiďák
Příspěvky: 218
Registrován: sob 19. zář 2009 18:12:36
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Nexus
Tablet: iPad, Navon Platinum 7"
Rom: Stock
Bydliště: Praha 4

Re: True Multitasking

Příspěvek od yellowtommy »

Diky vsem za odpovedi. No zda se ze chvili s tim svym omlacenym uz nevibrujicim 3G vydrzim na androidi stroje s vykonejsim HW.
Sem zvedavy co predvedou Motorola, HP a dalsi producenti :)
M.
iOS nebo Android...? :)
Uživatelský avatar
cryingfreeman
Droid
Příspěvky: 3068
Registrován: úte 10. úno 2009 23:31:13

Re: True Multitasking

Příspěvek od cryingfreeman »

do januára hádam budu vykonejšie stroje..v najbližšej dobe asi len Acer A1
Samsung GALAXY prvý na Slovensku , 8G internal memory, 16 gb micro SDHC card, t-mobile web´n walk 3 giga

Samsung Galaxy Tab 8.9 P7300 32 GB 3G

twitter: @cryingfreeeman
Kissman
Stálý androiďák
Příspěvky: 124
Registrován: stř 03. čer 2009 22:01:18

Re: True Multitasking

Příspěvek od Kissman »

Jen bych rad upozornil na to, ze iPhone jako takovy, opravdovy multitasking podporuje pouze a jen u aplikaci vyvyjenych Applem. U aplikaci ostatnich developeru je toto reseno tzv. "Push Notification" ;) (sikovna vec, osobne se mi ta myslenka zamlouva, jen ji technicky doladit do geniality)
yellowtommy
Stálý androiďák
Příspěvky: 218
Registrován: sob 19. zář 2009 18:12:36
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Nexus
Tablet: iPad, Navon Platinum 7"
Rom: Stock
Bydliště: Praha 4

Re: True Multitasking

Příspěvek od yellowtommy »

Ta push notifikace docela funguje, pouzivam na to IM+ komunikator. Mam nastaveno ze budu jeste napr. 6hodin po ukonceni aplikace online, a vskutku, jsem na skype, icq, gtalk/jabber facebook chatu porad online a dokonce mi i chodi zpravy :)
MT iphone z principu ma, na pozadi bezi spousta procesu a daemonu (je to unix, resp. osx), navic hudebni prehravac bezi na pozadi, kontrola emailu atd atd... ovsem bezne aplikace, nebo alespon jejich frontendova cast ktera ma UI klasicky MT nepouzivaji.
Tedy jeste jinak - je tam par nejasnosti. Z verejnych zdroju jsem se docetl, ze aplikace jsou po ukonceni suspendovany a ulozany na flash. Ovsem ono se to chova jeste jinak, mam dojem ze iphone je i po ukonceni stejne drzi v pameti, protoze pokud se k nim vratim, 'naskoci' velice rychle nektere detaily - jako ma stale nactenou wen stranku - to potvrzuje. protoze jakmile pustim jinou vetsi app, jako napr. zminovana navigace nejaka, je videt ze tel cisti ram podle delky spousteni. pokud ji opoustim, safari se natahuje daleko dele (opet uvolnuje ram) a sice si pamatuje pocet oken, kde mam jake stranky atd, ale nejsou nacteny. pokud z navigace vyskocim, pustim jen sms, a zase se vratim, obnovi se velice rychle.
z toho soudim, ze to iphone drzi v ram.
pokud jsem mel jeste jailbreak s nainstalovanym shellem a unix nastroji, klasicky prikaz ps (pres ssh terminal a wifi pripojeny do iphone) dokazal pekne ukazat ze i kdyz jsem na iphone ukoncil aplikaci, myslim ze tam jako proces porad bezela jako slipping....
tudiz, jak presne to tam funguje, je docela zahada :)
iOS nebo Android...? :)
Uživatelský avatar
Case
Kyborg
Příspěvky: 4103
Registrován: pát 31. črc 2009 20:46:42
Typ mobilu / ROM: Vodafone 845 - ZTE Blade - Samsung Galaxy S
Bydliště: Edge of the world
Kontaktovat uživatele:

Re: True Multitasking

Příspěvek od Case »

Jakým způsobem proboha push notifikace souvisí s multitaskingem? Teda kromě toho, že k fungování multitasking potřebuje?
yellowtommy
Stálý androiďák
Příspěvky: 218
Registrován: sob 19. zář 2009 18:12:36
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Nexus
Tablet: iPad, Navon Platinum 7"
Rom: Stock
Bydliště: Praha 4

Re: True Multitasking

Příspěvek od yellowtommy »

byla tu zminka o PN, tak jsem uvedl jsou zkusenost.

Mimochodem, jak funguje multitasking v pripadpe ze mate pustenou navigaci (napr. sygic) a nekdo zavola? jede dal na pozadi, nebo se ukonci?
Toto je jedna z nocnich mur na iphone, pac jelikoz iphone beh uzivatelsych aplikaci na pozadi nepodporuje, tak se v takovem pripade navigace ukonci, probiha hovor, a po skonceni hovoru se navigace spousti.... je to priserne, protoze pokud potrebuji navigovat, mam smulu, musim zastavit a cekat. za tohle bych apple upalil...
iOS nebo Android...? :)
Uživatelský avatar
cryingfreeman
Droid
Příspěvky: 3068
Registrován: úte 10. úno 2009 23:31:13

Re: True Multitasking

Příspěvek od cryingfreeman »

no zaleží koľko máš v tej chvíli voľnej ramky, pri android mobiloch s 288 mb ram(hero, Magic) by to nemal byť problém asi nikdy
Samsung GALAXY prvý na Slovensku , 8G internal memory, 16 gb micro SDHC card, t-mobile web´n walk 3 giga

Samsung Galaxy Tab 8.9 P7300 32 GB 3G

twitter: @cryingfreeeman
yellowtommy
Stálý androiďák
Příspěvky: 218
Registrován: sob 19. zář 2009 18:12:36
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Nexus
Tablet: iPad, Navon Platinum 7"
Rom: Stock
Bydliště: Praha 4

Re: True Multitasking

Příspěvek od yellowtommy »

tak to je dobra zprava :)
iOS nebo Android...? :)
Uživatelský avatar
Case
Kyborg
Příspěvky: 4103
Registrován: pát 31. črc 2009 20:46:42
Typ mobilu / ROM: Vodafone 845 - ZTE Blade - Samsung Galaxy S
Bydliště: Edge of the world
Kontaktovat uživatele:

Re: True Multitasking

Příspěvek od Case »

Sygic, nakolik vím, neumí běžet na pozadí. Ndrive na pozadí běží naprosto v pohodě, ale s přijmutím hovoru zkušenost nemám. SMSky jsem během navigování příjímal naprosto v pohodě.
yellowtommy
Stálý androiďák
Příspěvky: 218
Registrován: sob 19. zář 2009 18:12:36
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Nexus
Tablet: iPad, Navon Platinum 7"
Rom: Stock
Bydliště: Praha 4

Re: True Multitasking

Příspěvek od yellowtommy »

Zrejme je to tedy o pameti ne?
Pokud Android multitasking podporuje (coz iphone na teto urovne xplicitne nikoliv), mela by navigace a dalsi app zustat bezet, pokud ji system nesestreli kvuli nedostatku ram...
iOS nebo Android...? :)
Uživatelský avatar
cryingfreeman
Droid
Příspěvky: 3068
Registrován: úte 10. úno 2009 23:31:13

Re: True Multitasking

Příspěvek od cryingfreeman »

jj
Samsung GALAXY prvý na Slovensku , 8G internal memory, 16 gb micro SDHC card, t-mobile web´n walk 3 giga

Samsung Galaxy Tab 8.9 P7300 32 GB 3G

twitter: @cryingfreeeman
yellowtommy
Stálý androiďák
Příspěvky: 218
Registrován: sob 19. zář 2009 18:12:36
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Nexus
Tablet: iPad, Navon Platinum 7"
Rom: Stock
Bydliště: Praha 4

Re: True Multitasking

Příspěvek od yellowtommy »

Ted by me jeste zajimal takovy detail, jestli pak mi sygic prevede licenci z iphone na android :))

pac v tom sw na iphone mam pomerne dost penez, a co s tim ted kdyz pujdu na android... :(
iOS nebo Android...? :)
Uživatelský avatar
ramon.dexter
Moderátor
Příspěvky: 12740
Registrován: pon 04. kvě 2009 18:04:58
Typ mobilu / ROM: Poco x3 pro/stock ROM
Tablet: Samsung Galaxy Tab S7/stock
Bydliště: Kozolupy

Re: True Multitasking

Příspěvek od ramon.dexter »

yellowtommy: to těžko říct. Myslim si že spíš né.
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)
yellowtommy
Stálý androiďák
Příspěvky: 218
Registrován: sob 19. zář 2009 18:12:36
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Nexus
Tablet: iPad, Navon Platinum 7"
Rom: Stock
Bydliště: Praha 4

Re: True Multitasking

Příspěvek od yellowtommy »

Noo, to nejni dobre.......
iOS nebo Android...? :)
Uživatelský avatar
Juice84man
Stálý androiďák
Příspěvky: 171
Registrován: pát 18. zář 2009 9:37:55
Typ mobilu / ROM: Lenovo K900
Twitter: Juice84man
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: True Multitasking

Příspěvek od Juice84man »

Vyhoda ovsem je, ze na android za tu licenci nutne platit nemusis. Da se to udelat i "jinak". Ale byl bych pro, aby jsi si zjistil primo u vyrobce ty navigace, jak to je s prevodem licence.
Obrázek<--Vizitka po kliknutí. Jsem na Twitter, Skype, ICQ.
Uživatelský avatar
Case
Kyborg
Příspěvky: 4103
Registrován: pát 31. črc 2009 20:46:42
Typ mobilu / ROM: Vodafone 845 - ZTE Blade - Samsung Galaxy S
Bydliště: Edge of the world
Kontaktovat uživatele:

Re: True Multitasking

Příspěvek od Case »

Juice84man píše:Vyhoda ovsem je, ze na android za tu licenci nutne platit nemusis. Da se to udelat i "jinak". Ale byl bych pro, aby jsi si zjistil primo u vyrobce ty navigace, jak to je s prevodem licence.
Sorry, ale ta první věta je hodně uhozená. I na Androidu za licenci k placenému software, který používáš, platit musíš. Že si ten software můžeš snáz ukrást na tom nic nemění, natož aby to dokonce byla "výhoda".
yellowtommy
Stálý androiďák
Příspěvky: 218
Registrován: sob 19. zář 2009 18:12:36
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Nexus
Tablet: iPad, Navon Platinum 7"
Rom: Stock
Bydliště: Praha 4

Re: True Multitasking

Příspěvek od yellowtommy »

Bejvavali doby kdy jsem to radsi poridil 'zadarmo', vcetne te onanie kolem...
Nicmene, dnes vitezi lenost, vek a radeji si to koupim :D
Taky proto, ze je v cene i nejaky ten update map a support...
Tohle aspon velmi ocenuji na iphone, pac itunes klient mi rekne ze je update pro tyto apps, a dam jen updatovat... stahne se, a jede se dal. nic neresim, a musim rict, ze to funguje zcela bezchybne. A to i vcetne samotneho OS.
Takhle presne si predstavuju ze by to melo fungovat. Presny opak toho, jake zkusenosti mam s WM, ktere jsem mel pred iphone.........

Zajima mne proto, jak dalece je v tomhle Android....
iOS nebo Android...? :)
Uživatelský avatar
Case
Kyborg
Příspěvky: 4103
Registrován: pát 31. črc 2009 20:46:42
Typ mobilu / ROM: Vodafone 845 - ZTE Blade - Samsung Galaxy S
Bydliště: Edge of the world
Kontaktovat uživatele:

Re: True Multitasking

Příspěvek od Case »

Market ti dostupné aktualizace taky normálně oznamuje ve stavové řádce (pokud si to nevypneš).
Uživatelský avatar
Juice84man
Stálý androiďák
Příspěvky: 171
Registrován: pát 18. zář 2009 9:37:55
Typ mobilu / ROM: Lenovo K900
Twitter: Juice84man
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: True Multitasking

Příspěvek od Juice84man »

Ja to samozrejme nemyslel tak, ze si nutne mas vsechny aplikace ukrast. Vetsinu aplikaci v mobilu (vlastne vsechny krome toho Sygicu), mam "legalne" koupenych z marketu. Dost me stve, ze v CR market nejni i s placenymi aplikacemi. Proto to "legalne" v uvozovkach, ptze mam samozrejme zajisteny i nakup placenych aplikaci. Slo mi jen o to, ze nemusi znovu investovat velke penize do aplikaci na Android.
Obrázek<--Vizitka po kliknutí. Jsem na Twitter, Skype, ICQ.
yellowtommy
Stálý androiďák
Příspěvky: 218
Registrován: sob 19. zář 2009 18:12:36
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Nexus
Tablet: iPad, Navon Platinum 7"
Rom: Stock
Bydliště: Praha 4

Re: True Multitasking

Příspěvek od yellowtommy »

Case píše:Market ti dostupné aktualizace taky normálně oznamuje ve stavové řádce (pokud si to nevypneš).
Tak to je velice potesujici :)

mimochodem, uz hero mam :)
iOS nebo Android...? :)
miso
Nové Androidě
Příspěvky: 8
Registrován: úte 22. zář 2009 20:32:04

Re: True Multitasking

Příspěvek od miso »

Moja skusenost na HTC Hero je taka ze CoPilot aj Waze pri prijatom hovore bezi stale dalej a po ukonceni hovoru naviguje tak ako predtym.
yellowtommy píše:byla tu zminka o PN, tak jsem uvedl jsou zkusenost.

Mimochodem, jak funguje multitasking v pripadpe ze mate pustenou navigaci (napr. sygic) a nekdo zavola? jede dal na pozadi, nebo se ukonci?
Toto je jedna z nocnich mur na iphone, pac jelikoz iphone beh uzivatelsych aplikaci na pozadi nepodporuje, tak se v takovem pripade navigace ukonci, probiha hovor, a po skonceni hovoru se navigace spousti.... je to priserne, protoze pokud potrebuji navigovat, mam smulu, musim zastavit a cekat. za tohle bych apple upalil...
yellowtommy
Stálý androiďák
Příspěvky: 218
Registrován: sob 19. zář 2009 18:12:36
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Nexus
Tablet: iPad, Navon Platinum 7"
Rom: Stock
Bydliště: Praha 4

Re: True Multitasking

Příspěvek od yellowtommy »

Hero uz mam, a poridil jsem Sygic. Naprosto v pohode bezi behem hovoru a dokonce naviguje slovne :)
Po ukonceni hovoru se 'vyfocusuje' :)
iOS nebo Android...? :)
Uživatelský avatar
ramon.dexter
Moderátor
Příspěvky: 12740
Registrován: pon 04. kvě 2009 18:04:58
Typ mobilu / ROM: Poco x3 pro/stock ROM
Tablet: Samsung Galaxy Tab S7/stock
Bydliště: Kozolupy

Re: True Multitasking

Příspěvek od ramon.dexter »

Stejný chování potvrzuju i u ndrivu.
...jestli budete práskat práskací kuličky...to si taky zapráskám!!!
---------------------------------------------------------------------
obchoduji s chlupatou kapustou ;)
Odpovědět

Zpět na „Android OS“