ZabezpečeníJak na zabezpečení dat na SD kartě?

Správa hesel, šifrování, ochrana proti krádeži, soukromí.

Moderátoři: don_alex, radegast, don_alex, radegast

Odpovědět
bobjirous
Stálý androiďák
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 29. pro 2011 20:38:21
Typ mobilu / ROM: Xiaomi M2A
Tablet: Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Jak na zabezpečení dat na SD kartě?

Příspěvek od bobjirous »

Zdar,
jakým způsobem řešíte zabezpečení dat na SD kartě pro případ krádeže telefonu?

Nejsem žádný expert, ale když jsem si zkusil "nasimulovat ukradení telefonu", tak dovnitř se mi přes ochranu gestem nikdo nedostane, ale nestačil jsem se divit, kolik potenciálně citlivých dat zůstane k dispozici po wipe telefonu na kartě (v případě Xiaomi dokonce vestavěné). Mám sice AndroidLost, Avast Anti-Theft, které by měly umožňovat vzdálené smazání, ale na to bych opravdu nerad spoléhal...

Nějaké tipy? Předem díky.
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Jak na zabezpečení dat na SD kartě?

Příspěvek od ludekbrno »

Nijak. Jediným bezpečným řešením je nedávat na SD citlivá data.

píšu z mobilu
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
bobjirous
Stálý androiďák
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 29. pro 2011 20:38:21
Typ mobilu / ROM: Xiaomi M2A
Tablet: Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Re: Jak na zabezpečení dat na SD kartě?

Příspěvek od bobjirous »

Chm, to teda není moc "smart" řešení, mazat ručně každou vyfocenou fotku, hlídat která příloha mailu se při jejím prohlédnutí uloží, atd, atd. Opravdu mě "fascinuje", že na Android je tuna programů na každou kravinu, ale tohle nikdo neřeší... :( Programy na ruční zaheslování souborů a složek nejsou ono, jde mi o automatické zamykání/odemykání karty (ideálně zároveň se zámkem displeje), aby když někdo udělá wipe telefonu, byla karta nečitelná. Škoda, třeba se jednou dočkám...
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Jak na zabezpečení dat na SD kartě?

Příspěvek od ludekbrno »

Nedočkáš, není to potřeba. Vyměnitelné médium není určeno na citlivé záležitosti. Od toho přece mají telefony interní paměť, která se dá kompletně šifrovat. SD karta je na nedůležité objemné věci, jako filmy, videa a podobně. Fotit klidně můžeš do interní paměti.

píšu z mobilu
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
bobjirous
Stálý androiďák
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 29. pro 2011 20:38:21
Typ mobilu / ROM: Xiaomi M2A
Tablet: Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Re: Jak na zabezpečení dat na SD kartě?

Příspěvek od bobjirous »

Ono je ale bohužel x aplikací, které neumožňují zvolit místo pro ukládání dat, takže nějaký smysl ten můj dotaz asi má... Nedávno jsem měl telefon v reklamaci, tak jsem si předtím "simuloval", že by se dostal do cizích rukou - moje zabezpečení gestem mi ochrání tak maximálně Google konto a maily, zbytek je po wipu jako na zlatém podnose. Přitom by to teoreticky neměl být až takový problém udělat, třeba u tabletu Galaxy Tab2 už je nějaké šifrování SD karty přímo v systému.
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Jak na zabezpečení dat na SD kartě?

Příspěvek od ludekbrno »

Ale prd, android primárně vůbec nebyl vyvíjený pro spolupráci s externí SD, počítalo se jen s interní pamětí. Takže pokud aplikace neumožňuje volbu úložiště interní/externí, tak vždycky využívá to interní. A ty které umí využívat externí SD, tak vždycky umožňuje přepnutí už jen proto, že mraky telefonů externí SD vůbec nemají. Schválně, která ze tvých aplikací neumožňuje přepnout na interní paměť? ;-)

píšu z mobilu
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
bobjirous
Stálý androiďák
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 29. pro 2011 20:38:21
Typ mobilu / ROM: Xiaomi M2A
Tablet: Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Re: Jak na zabezpečení dat na SD kartě?

Příspěvek od bobjirous »

Na úvod upřesním, že mám Xiaomi s vestavěnou SD kartou, ale krom toho, že se nedá vytáhnout, funguje stejně jako externí.
Teď ty aplikace, namátkou třeba systémový foťák, Datovka od CZ.NIC a u Gmailu taky jaksi nevidim možnost vybrat si umístění staženého souboru, skončí vždycky na SD/Download a co je horší, skončí tam i soubory, které si jen nechám zobrazit v Gmailu, ani je nemusím chtít ukládat. Hlavně že GMusic, kde by to externí úložiště smysl mělo, se mi tvrdošíjně ukladá do interní paměti... :(

Jinak jako uživateli je mi buřt pro jaké fungování byl Android vyvíjený původně, externí karty se myslím už nějaký ten pátek běžně používají, tak by to snad systém mohl vzít na vědomí.
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Jak na zabezpečení dat na SD kartě?

Příspěvek od ludekbrno »

A v menu "zabezpečení" nemáš možnost "šifrovat telefon"? Já ano, to by mělo zašifrovat i interní SD. Jinak já tam mám navíc i položku "šifrovat SD" :-)

píšu z mobilu
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
bobjirous
Stálý androiďák
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 29. pro 2011 20:38:21
Typ mobilu / ROM: Xiaomi M2A
Tablet: Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Re: Jak na zabezpečení dat na SD kartě?

Příspěvek od bobjirous »

Na telefonu bohužel tuto možnost nemám, asi to souvisí s verzí Android "jen" 4.1.1. Na tabletu mám 4.2.2 a tam už ta možnost je.
Naivně jsem myslel, že by mohla být nějaká utilitka, vždyť přece musí být spousta uživatelů, kterým není osud dat na SD lhostejný. Nezbude mi než se v případě potřeby spolehnout na Android Lost a AntiTheft...
ludekbrno
Terminátor
Příspěvky: 16747
Registrován: ned 27. bře 2011 12:16:16
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Re: Jak na zabezpečení dat na SD kartě?

Příspěvek od ludekbrno »

Ne, toto z principu androidu nemůže jít dodělat žádnou utilitou, protože jedna aplikace nemá přístup k datům jiných aplikací. Takže žádná aplikace nemůže šifrovat/dešifrovat data ostatním aplikacím. Aplikace v androidu jsou od sebe kompletně odděleny. Pokud to není přímo v systému, tak smůla. Ale určitě tam máš aspoň možnost šifrovat interní paměť.

píšu z mobilu
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.
Odpovědět

Zpět na „Zabezpečení“