Android OSNezávislosť Androidu na hardvéri

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
Matuel
Nové Androidě
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Lenovo K6 power

Nezávislosť Androidu na hardvéri

Příspěvek od Matuel » úte 17. dub 2018 13:15:16

Čaute,

počul som ešte pred vydaním verzie 8, že vraj už táto verzia by mala byť nezávislá na použitom hardvéri a teda, že by malo byť možné všetky nové aktualizácie používať bez ohľadu na zariadenie - podobne ako je to pri Windowse. Čo je pre mňa zásadná informácia, nakoľko zvažujem kúpu nového telefónu a táto vlastnosť bude pri výbere telefónu a jeho OS kľúčová, keďže vieme ako je to s podporou aktualizácií a nových verzií Androidu na väčšine zariadení a aj to, že táto podpora zvyčajne trvá krátko. Výrobcovia by najradšej chceli, aby s každou aktualizáciou sme kupovali aj nový telefón, takže to nie je v ich záujme. Ak by bol Android nezávislý na HW, tak by som nemusel čakať na aktualizáciu na presne môj typ telefónu resp. by aktualizácie posúvali užívateľ výrobcovia automaticky trebárs od jednej značky napr. Lenova by dal výrobca možnosť stiahnuť si tú istú novú aktualizáciu všetkým zariadeniam Lenovo.

Je už niečo takéto možné, zrealizovali to pri tej 8 verzii alebo v akom je toto v štádiu ?

Díkes.

Papooch
Androiďák!
Reputace: 17
Typ mobilu / ROM: Samsung S5 Mini (LineageOS 14.1)

Re: Nezávislosť Androidu na hardvéri

Příspěvek od Papooch » úte 17. dub 2018 16:45:27

Tohle může fungovat maximálně pro zařízení s čistým androidem. Vzhledem k tomu, že každej větší výrobce má vlastní systémovou nástavbu, tak pochybuju, že něco takovýho je realita.
Na poděkování slouží palec u příspěvku

ludekbrno
Terminátor
Reputace: 186
Typ mobilu / ROM: LG L9 II stock Android 4.1.2 + root

Příspěvek od ludekbrno » úte 17. dub 2018 17:50:40

Matuel: ne, nic takového není a ani jen tak nebude. To by musel Android obsahovat i ovladače na veškerý hardware, který se v telefonech používá. A to by pak instalace zabrala třeba 20-30GB paměti jen pro sebe :) To byl asi nějaký hoax nebo apríl.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

Mirda86
Moderátor
Reputace: 224
Typ mobilu / ROM: imrvere neco jinyho
Rom: stock

Příspěvek od Mirda86 » úte 17. dub 2018 17:52:12

No on mysli "Treble". Ale tak to trochu pochopil spatne.

Autor tohoto vlákna
Matuel
Nové Androidě

Příspěvek od Matuel » stř 18. dub 2018 8:54:02

Možno to nemalo byť úplne také idylické ako som napísal, ale určite sa v súvislosti s 8čkou spomínalo niečo v zmysle, že bude ten OS viac oddelený od konkrétneho zariadenia a tým pádom budú aktualizácie pre výrobcov výrazne jednoduchšie. Aspoň niečo takéto s tou 8čkou prišlo ? Či stále ništa ? :)

Je mi jasné, že sa k tomu moc nemajú aj preto, lebo ich záujmom je to, aby si ľudia stále kupovali nové zariadenia a keď budeš mať dobré telefón kvalitne aktualizovaný, tak by si ho mohol mať roky a nie ho meniť každé dva roky s paušálom. Väčšina ľudí nepotrebuje a nevyužíva neviem čo všetko a ani nepotrebuje telefón na ja neviem aké hry, keď sa aj tak zle ovládajú a je to oveľa horšie. Ja napríklad potrebujem iba kvalitný foťák, telefonovať, appku na maily, whatsapp a aby sa mi telefón nelagoval a neblbol. A kľudne ho môžem mať aj 7 rokov, lebo viem, že viac z toho zariadenia nepotrebujem a nevyužívam. Lenže po roku mi začne ten mobil robiť blbosti...

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » stř 18. dub 2018 9:49:02

Matuel: ale ono to opravdu nejde tak, jak si představuješ. Kdyby to mělo být opravdu nezávislé na hw, tak by systém musel v interní paměti zabírat mnohem více místa, protože by musel obsahovat ovladače na veškerý používaný hardware, jako u windows a za to by výrobcům nikdo nepoděkoval.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

novkiss
Nové Androidě
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: I9505

Příspěvek od novkiss » stř 18. dub 2018 9:56:18

No já to pochopil tak že ovladače hw budou mít svoji vlastní část v paměti a android take svoji takže by to teoreticky mohlo být něco jak píše tazatel

don_alex
Administrátor
Reputace: 366
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Note 4 [SM-N910C] [Stock]
Mobil 2 / ROM: Samsung Galaxy Note II [GT-N7100] [Stock+root]
Tablet: Samsung Galaxy Note 10.1 [GT-N8000] [Stock+root]

Příspěvek od don_alex » stř 18. dub 2018 10:10:13

Ten článek nemůžu teď najít, ale četl jsem v souvislosti s Android 8 v zásadě to samé, jako Matuel.
:palec: Chceš-li poděkovat, klikni na palec :palec:

SERVIS MT => Unbrick | oprava IMEI a S/N | JTAG | unlock | flash ROM | atd. <= VÍCE PŘES SZ
Moje hračky: SM-N910C [Stock] | GT-N7100 [Stock+Root] | GT-N8000 [Stock+Root] | GT-S5830 [Stock+Root] | Gsmart T4 [Stock+Root] | Sony SW2

djmicho
Androiďák!
Reputace: 5
Typ mobilu / ROM: Vernee Mix 2
Mobil 2 / ROM: Honor 9
Tablet: Lark
Rom: 4.4.1

Příspěvek od djmicho » stř 18. dub 2018 11:40:33

Ne bylo tím opravdu myšleno jen oddělení časti s ovladači od části systému, která není specifická pro běh daného zařízení a tím umožnit rychlejší bezpečnostní aktualizace a aktualizace funkcí systému bez zásahu do časti systému specifické pro běh na daném zařízení :)
Vernee Mix 2, Honor 9, Motorola Z Play, Huawei P8 lite, Motorola Z, Vernee X

ludekbrno
Terminátor

Příspěvek od ludekbrno » stř 18. dub 2018 11:58:27

No logiku by to mělo, ale takhle to klidně mohlo být od začátku :) Otázka je, jestli se bezpečnostní aktualizace netýkají občas i hardware. Řekl bych, že právě i ano.

JirkaH76
Robot
Reputace: 7
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy W [root]
Mobil 2 / ROM: HUAWEI Y3 II
Tablet: Sencor Element 10.1
Tablet 2 / ROM: Samsung Galaxy Tab E 9.6 SM-T560
Rom: stock

Příspěvek od JirkaH76 » stř 18. dub 2018 16:26:43

Nicmene to ma jenom ulehcit praci vyrobci pri vytvareni aktualizaci. Ale porad je to o tom, ze vyrobce musi chtit vubec nejakou aktualzaci poskytnout.

Autor tohoto vlákna
Matuel
Nové Androidě

Příspěvek od Matuel » stř 18. dub 2018 20:32:01

Napriklad tu je o tom nieco spomenute, stvrty odsek odspodu http://www.dsl.sk/article.php?article=20018

Odpovědět

Zpět na „Android OS“