Xiaomi Redmi Note 5 - Obecná diskuzeNávod na odemknutí bootloaderu + flash custom ROM

Odpovědět
Uživatelský avatar

Autor tohoto vlákna
Lyon
Droid
Příspěvky: 2095
Registrován: pát 10. srp 2012 13:41:19
Reputace: 17
Typ mobilu / ROM: Redmi Note 5 Global
Tablet: ASUS MeMO Pad HD 7 ME173X
Rom: Havoc OS
Bydliště: Praha / Nový Jičín

Návod na odemknutí bootloaderu + flash custom ROM

Příspěvek od Lyon » pát 20. črc 2018 16:12:39

Zde je návod a (snad) vše potřebné pro nainstalování custom ROM pro Redmi Note 5 PRO (whyred). Vše děláte na vlastní nebezpečí, pokud se v průběhu procesu něco podělá, je to váš problém, nikoho jsem návod použít nenutil.

Pokud se přeci jenom objeví nějaký problém, dejte vědět, vyřešíme.

0. Žádost o unlock bootloaderu
Abyste vůbec mohli začít uvažovat o custom ROM, je potřeba mít posvěcení od Xiaomi. Je to trochu otrava, nicméně s tím naštěstí Xiaomi nedělá problémy. Navíc, pokud jednou toto povolení na svůj účet dostanete, při odemykání bootloaderu na dalším telefonu Xiaomi přes váš účet již o toto povolení nebudete muset žádat. Co je tedy potřeba udělat:
 • Běžte na:

  http://en.miui.com/unlock

  a vytvořte si účet založený na telefonním čísle, NE emailu (upřímně už nevím proč, s emailem byl nějaký problém, ale fakt si nevzpomenu jaký...). Budete muset vyplnit krátký formulář, kde se vám mimo jiné budou ptát, proč chcete bootloader odemknout. Na netu jsou různé texty, které se doporučují vepsat - já tam dal, že chci telefon rootnout. Formulář odešlete a čekejte. Po několika hodinách až dnech (já osobně čekal jen asi 3 hodiny) vám přijde potvrzovací SMS, že odemknutí bootloaderu bylo schváleno.
 • Opět běžte na:

  http://en.miui.com/unlock

  a nyní byste měli mít k dispozici link na stažení MiFlash tool, přes který odemknete bootloader. Stáhněte si .zip a rozbalte. V .zipu najdete jednak samotný MiFlash tool, tak i drivery pro telefon. Já osobně je neinstalovat, stačily ty, co nainstalovaly Windows. Pokud chcete mít jistotu, můžete je nainstalovat.
1. Instalace ADB driverů
 • Před odemčením bootloaderu je potřeba nainstalovat ADB drivery. Ty vám umožní "komunikovat" s telefon prostřednictvím počítače. Přejděte na tuto stránku XDA:

  https://forum.xda-developers.com/showth ... ?t=2588979

  stáhněte si ovladače a nainstalujte. Instalaci doporučuji přímo do kořenového adresáře disku C:, cesta tedy bude C:\adb\<a zde budou nainstalované soubory>.
 • Aby počítač byl schopen správně komunikovat s telefonem, je potřeba udělat 2 věci:
  - povolit ladění USB - v nastavení telefonu vlezte do sekce O telefonu (nebo tak nějak se to bude jmenovat) a 7x klikněte na položku Verze MIUI. Poté by vám telefon měl zahlásit, že nyní jste vývojář. Následně by se vám v nastavení telefonu v sekci Další nastavení (nebo tak nějak nebo tak nějak se to bude jmenovat) měla zobrazit položka Možnosti pro vývojáře. Vlezte do ní a povolte Ladění USB.
  - autorizovat počítač - nyní připojte telefon k počítači a na telefonu by se vám měla zobrazit hláška, jestli chcete důvěřovat tomuto zařízení. Ano, chcete.
 • Teď si ověříme, že jste vše udělali správně, ADB jsou korektně nainstalovány a počítač může ovládat telefon. Spusťe v počítači příkazový řádek (cmd.exe) a zadejte:

  cd C:\adb

  čímž se dostanete do složky, kde máte nainstalovány ADB drivery (za předpokladu, že jste je nainstalovaly, kde jsem vám doporučil - pokud je máte jinde, upravte cestu). Nyní zadejte:

  adb devices

  a pokud jste udělali v návodu vše správně, měli byste vidět něco jako:
  List of devices attached
  <směs písmen a číslic> device

  Pokud toto vidíte, vše jste udělali správně. Pokud ne, někde jste po cestě udělali chybu.

2. Odemčení bootloaderu (NĚKDO S MIUI MĚ PROSÍM UPRAVTE, OPRAVDU UŽ SI TO Z HLAVY NEPAMATUJU, ZDE ZCELA JISTĚ BUDOU NEPŘESNOSTI)
 • Než se vůbec pustíte do odemčení bootloaderu, zkontrolujte, jestli vaše verze anti rollback ochrany je 3. Pokud je 4, máte smůlu, v tuto chvíli se vám custom ROM flashnout nepodaří a pokud se o to pokusíte, bricknete si telefon! Anti rollback je supr čůpr vychytávka od Xiaomi, která vám neumožní (respektive umožní, ale viz výše) flashnout starší verzi MIUI nebo třeba nainstalovat TWRP. Stable verze MIUI jsou "safe" do verze 9.5.17, developer do 8.7.5. Pokud máte novější verzi stable/developer MIUI, máte na 99% smůlu. Abyste měli jistotu, jakou verzi anti rollbacku máte, spusťte přes ADB tyto příkazy:

  adb reboot bootloader
  fastboot getvar anti

  jak už bylo řečeno, 3 je OK, 4 znamená, že jste v zádeli a musíte počkat, než někdo tuto ochranu obejde.
 • Restartujte telefon zpět do systému příkazem:

  fastboot reboot
 • V možnostech pro vývojáře se přihlaste se svým MIUI účtem, pod kterým jste žádali o odemčení bootloaderu.
 • Opět v možnostech pro vývojáře povolte položku Odemknutí zavaděče.
 • Přejděte do informací o stavu odemčení zařízení a vyberte možnost Přidat účet a zařízení. Tím váš telefon propojíte s účtem MIUI vytvořeným výše.
 • ZAZÁLOHUJTE SI VŠECHNA DATA Z TELEFONU, PŘIJDETE O NĚ!!!
 • Spusťte MiFlash tool a přihlaste se se svým MIUI účtem. Pokud jste vše z návodu udělali správně, tool vám oznámí, že máte připojit telefon a restartovat do bootloader módu. To můžete udělat vypnutím telefonu a následně zapnutím při stlačeném tlačítku power + volume down nebo již známým příkazem přes ADB:

  adb reboot bootloader

  a výsledkem by měla být obrazovka s takovým divným panáčkem a nápisem FASTBOOT. V té chvíli si i tool již všimne připojeného telefonu.
 • V toolu klikněte na unlock, odklikněte 2 varovná okna (jedno říká, že váš telefon bude zranitelný, a to druhé vás upozorní na smazání dat) a odemčení se rozběhne. Pokud jste dítě štěstěny, odemknutí na první pokus proběhlo úspěšně a váš telefon se restartuje. S největší pravděpodobností ale dojde k tomu, že při dosažení 95% se odemykání zastaví a tool vám oznámí nepříjemnou novinu - budete muset počkat 360 hodin. Ano, další nepochopitelný klacek pod nohy od Xiaomi, budete muset počkat 15 dnů a v současnosti neexistuje žádný způsob, jak tuto "ochranu" obejít. I já musel čekat... Takže za 15 dnů znovu a bootloader by již měl jít odemknout.

  Hotovo, váš telefon je připraven na instalaci custom ROM :).

3. Flash recovery
 • Aby bylo možné do telefonu dostat custom ROM, je potřeba flashnout custom recovery, stock to neumí. Verzí custom recovery je více, použijeme ale to pravděpodobně nejrozšířenější - official TWRP. Stáhněte si tedy recovery zde:

  https://dl.twrp.me/whyred/

  a uložte stažené .img do stejné složky, ve které máte nainstalované ADB drivery. Pokud jste dodrželi doporučení, tak cesta je C:\adb\.
 • Pro flasnutí recovery je potřeba nabootovat do bootloader režimu, při zapnutém telefonu tedy přes ADB zadejte příkaz:

  adb reboot bootloader

  Počkejte, až uvidíte nápis FASTBOOT a následně flashněte samotné recovery:

  fastboot flash recovery <název staženého .img souboru včetně přípony>

  Pokud vše proběhlo v pořádku, měli byste v CMD vidět zhruba něco takového:
  sending 'recovery' ...
  OKAY
  writing 'recovery' ...
  OKAY
  finished
 • Nyní je potřeba rovnou z bootloaderu do recovery poprvé nabootovat. Pokud byste restartovali do systému, custom recovery by se přepsalo stock. Zadejte tedy příkaz:

  fastboot boot recovery <název staženého .img souboru včetně přípony>

  a telefon se restartuje do TWRP. Nyní se vás TWRP zeptá, jestli chcete systém ponechat read only. Toto byste teoreticky chtěli, pokud byste plánovali ponechat si MIUI. Umožnilo by vám to instalovat OTA updaty i s TWRP. Jelikož ale budete instalovat custom ROM, silně doporučuji zápis povolit, ušetří vám to spousta starostí a komplikací. Swipněte tedy posuvník a je to. TWRP je nainstalováno a připraveno k použití. Nyní můžete restartovat do systému - kliknete na položku Reboot a následně System. TWRP se vám ještě před samotným restartem zeptá, jestli chcete nainstalovat oficiální appku TWRP. Upřímně nevím, co to umí, nepoužívám, updaty dělám ručně. Takže záleží na vás, co zvolíte. Vyberte, potvrďte a telefon se restartuje do systému.
4. Flash custom ROM + ROOT
 • A teď již flashnutí samotné ROM. Budete k tomu potřeba samozřejmě custom ROM, GApps a Magisk. Co se týče ROM, výběr je široký. Jakou ROM zvolíte, záleží pouze na vás. Každá má svoje silné stránky, každá má svoje bugy. Na XDA jich je aktuálně něco kolem dvaceti, takže je to na vás. Přejděte tedy na XDA a vyberte si podle vlastní chuti:

  https://forum.xda-developers.com/redmi- ... evelopment

  GApps - neboli Google aplikace. Je nutné je flashnout společně s ROM, jinak byste se ani nepřihlásili ke svému Google účtu. Stejně jako ROM, tak i GApps jsou různé druhy od různých vývojářů a navíc ještě mívají několik verzí. Já osobně za sebe můžu doporučit Open GApps ve verzi nano, které obsahuje pouze minimální balíček aplikací a co potřebuju, to si stáhnu z Google Play. Jakou variantu ale zvolíte, je pouze zase na vás. Přejděte tedy na stránku Open GApps a stáhněte si balíček podle vašeho gusta (ve všech případech je ale nutné zvolit platformu ARM64 a verzi Androidu 8.1, pokud tedy nechcete nainstalovat nějakou starší verzi ROM):

  https://opengapps.org/

  A nakonec "je potřeba" ještě Magisk. V uvozovkách potřeba. Magisk vám zajistí root a možnost instalovat velkou spoustu modulů, nicméně nutný pro běh custom ROM není. Na druhou stranu, custom ROM bez rootu je nesmysl a některé funkce ROM by nebyly dostupné. Nehledě na to, že byste nemohli používat spoustu aplikací, které root vyžadují. Stáhněte si tedy i Magisk, zde (musí se jednat o neoficiální treble verzi, klasická nebude fungovat):

  https://androidfilehost.com/?fid=962187416754478287

  Všechny stažené soubory si uložte do počítače.
 • Restartujte telefon přes ADB do recovery:

  adb reboot recovery

  Než se pustíte do flashování, vytvořte si zálohu telefonu, je to opravdu důležité!!!. TWRP umožňuje vytvořit zálohu všech partition telefonu, což se vám bude hodit, pokud byste telefon doprasili tak, že by nechtěl nabootovat. Pak by stačilo nabootovat do recovery, obnovit zálohu a telefon by byl přesně ve stavu, když jste vytvářeli zálohu. Toto se hodí také v případě, kdy potřebujete telefon reklamovat a vrátit zpět MIUI, ušetří to spoustu času. V TWRP tedy zadejte:

  Backup -> Zatrhněte všechny položky

  potvrďte a rozběhne se zálohování. Chvílí to potrvá, proces hlavně nijak nepřerušujte. Po doběhnutí zálohování byste neměli v logu vidět žádnou chybu, pokud tam jakákoliv je, záloha nebude kompletní a je potřeba ji provést znovu. Následně telefon restartujte do systému.
 • Za chvíli opět zformátujete komplet všechna data v telefonu, takže si je zazálohujte a hlavně nezapomeňte na zálohu telefonu, kterou jste před chvíli v TWRP vytvořili. Najdete ji v kořenovém adresáři interního úložiště ve složce TWRP. Až budete mít data zazálohovaná, restartujte telefon přes ADB do recovery.
 • Nyní proveďte Format Data. Co to je? Telefon má díky MIUI zašifrovaná data (přesněji řečeno /data partition), což je super feature, pokud jste ředitel zeměkoule a nosíte v telefonu super důležitá a citlivá data. Pokud ale jste běžný smrtelník a nechali byste /data oddíl zašifrovaný, telefon by vás při každém bootu otravoval se zadáním hesla pro dešifrování dat (což by ve finále až takový problém nebyl, protože byste jej stejně museli zadat po dokončení bootovaní na zamykací obrazovce), ale museli byste jej zadávat i při restartu do recovery a mně osobně se nepodařilo rozchodit třeba ani V4A modul, dokud jsem šifrování neodstranil. Takže vřele doporučuji Format Data provést, což vás zbaví šifrování a všech dat, co v telefonu máte. V TWRP tedy zadejte:

  Wipe -> Format Data

  potvrďte a chvíli počkejte. V logu pravděpodobně uvidíte pár chyb, nevšímejte si jich a telefon restartujte do systému. Telefon od této chvíle nemá šifrovaná data.
 • Přesuňte do telefonu všechny 3 stažené soubory - ROM, GApps, Magisk a opět restartujte telefon přes ADB do recovery. Nejdříve odstraňte MIUI, v TWRP zadejte:

  Wipe -> Advanced Wipe -> Zatrhněte Dalvik / ART Cache, Cache, Data, System, Vendor

  a potvrďte. TWRP smaže vybrané partition a tímto dojde k odstranění MIUI. V tuto chvíli váš telefon nemá operační systém a pokud byste jej restartovali, zůstal by viset na logu Mi. Flashněte tedy custom ROM, zadejte:

  Install -> najeďte do složky, kde máte uložené 3 výše uvedené soubory -> vyberte ROM -> Add more Zips -> vyberte GApps -> Add more Zips -> vyberte Magisk

  a potvrďte (zachovejte výše uvedené pořadí souborů). Spustí se flash, který chvíli potrvá. Po jeho dokončení by v logu neměly být žádné chyby. A pokud vše proběhlo OK, pak už jen restartujte do systému a je to, začne nabíhat vaše custom ROM.
5. Enjoy
Teď zjistíte, co všechno váš telefon umí. Custom ROM mají nesrovnatelně více funkcí než jakákoliv stock ROM. Počítejte ale také s tím, že v ROM můžou být (a pravděpodobně i budou) chyby. Custom ROM vyvíjejí lidé ve vlastním volném čase a dělají to zadarmo, berte na to ohled. Pokud najdete nějakou chybu, nejlepší věc je jí nareportovat v příslušném vlákně XDA, podle důležitosti bude dříve nebo později opravena. Pokud by se vám na opravu nechtělo čekat, tak si to můžete opravit sami nebo změňte ROM, hlavně žádný flame...
Naposledy upravil(a) Lyon dne úte 24. črc 2018 11:42:58, celkem upraveno 7 x.
Uživatelský avatar

Autor tohoto vlákna
Lyon
Droid
Příspěvky: 2095
Registrován: pát 10. srp 2012 13:41:19
Reputace: 17
Typ mobilu / ROM: Redmi Note 5 Global
Tablet: ASUS MeMO Pad HD 7 ME173X
Rom: Havoc OS
Bydliště: Praha / Nový Jičín

Re: Návod na flash custom ROM

Příspěvek od Lyon » pát 20. črc 2018 16:13:13

Vyhrazeno.

Odpovědět

Zpět na „Xiaomi Redmi Note 5 - Obecná diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů