Android OSJak správně nabíjet moderní smartphony ? Kdykoli či s rezervou 20-90%.

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
muenro
Nové Androidě
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Huawei Y5 2018
Mobil 2 / ROM: Huawei P10 lite

Jak správně nabíjet moderní smartphony ? Kdykoli či s rezervou 20-90%.

Příspěvek od muenro » pon 07. říj 2019 19:57:30

Zdravím všechny androiďáky ! :palec:

Měl bych dotaz, pro vás jistě triviální.

Můžu smarthpone nabíjet kdykoli a jakkoli nebo bych ho měl nabíjet co nejméně krát a nechávat rezervy ? Tzn. Nevybíjet do 0 a nenabíjet do 100.
Googlil jsem, ale dočetl jsem se různé informace. Zde na tomto webu jsem se dočetl, že je to jedno. Můžu nabíjet kdykoli, že se dnešní baterie vyměřují převážně cykly a ty se měří procentama (100% jeden cyklus / 5x z 80% na 100% = 1 cyklus). Čili je úplně jedno kdy a jak smartphone nabíjím.

Jinde jsem se zas dočetl, že baterie sice jedou pomocí "cyklů", ale ten je počítán jen když baterii úplně vybiju nebo nabiju, čili když to budu držet mezi 20-90 % tak by měla být baterie asi teoreticky nekonečná :? :D. .. měl bych jí tím podpořit .. prej.

Zajímá mě tedy jestli můžu nabíjet baterii kdykoli a jakkoli či ne. Těžko najdu na internetu "pravdu" bez znalosti látek z kterých jsou baterie tvořeny a dalších znalostí. Můžu se spoléhat pouze na autory, ale ti píšou každý něco jiného a tak bych rád požádal některé z vás obeznamených kdybyste mi mohli poradit jak to teda je.

Nedávno mi chcípl telefon na baterku tak jsem začal číst :lol: . ... Mám nový a rád bych věděl jak činit aby mi vydržel co nejdéle :).

EDIT: Rád bych se ještě zeptal proč by se měli baterie nejprve úplně nabít. Je to nezbytné ? Snižuje to budoucí kapacitu baterie ?

Dííky :)

jirik77777
Stálý androiďák
Reputace: 2
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy Note 9
Mobil 2 / ROM: Samsung Galaxy Note 8

Re: Jak správně nabíjet moderní smartphony ? Kdykoli či s rezervou 20-90%.

Příspěvek od jirik77777 » pon 07. říj 2019 20:08:17

Dnes uz je to jedno, vse chrani jak elektronika baterie, tak tak elektronika na desce, takze telefon ikdyz ukazuje 0%, baterie na skutecne nule neni a ani nedochazi k prebijeni.
Samsung Galaxy Note9
Samsung Galaxy Note8

aldabubo
Moderátor
Reputace: 43
Typ mobilu / ROM: OnePlus 7 PRO
Mobil 2 / ROM: Ulefone Power3, Samsung GalaxyNote3a4, Xiaomi Mi9T
Tablet: momentálně žádný
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aldabubo » úte 08. říj 2019 7:08:06

Jak je to ve skutečnosti, to se asi nikdy nedozvíme. Ale elektronika si opravdu všechno pohlídá. Já nabijim všechny telefony přes noc. Tzn.po půlnoci připojím, ráno v 7 odpojím. Je mi jedno, kolik má baterka procent. Telefon mi celý den vydrží s naprostou jistotou. U žádného telefonu jsem za poslední roky neměl problém, že by snad nějak zemřela baterie. Ani nijak výrazně neztrácela kapacitu. Občas, když dám mobilu fakt zabrat, třeba na stativu fotím s bleskem, nebo koukám na seriály, tak do večera nevydrží (SoT kolem 7h), tak ho píchnu na chvilku na nabíječku, třeba do 40 procent, a pak přes noc zase, aby byl ráno ready. Zbytečně to tedy nijak neřeším. Telefon má sloužit mě.
Čtení o základech Androidu, nastavení telefonu, kontaktů, zvonění atd. Hledej zde: Android Expert

ludekbrno
Terminátor
Reputace: 202
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Příspěvek od ludekbrno » úte 08. říj 2019 10:56:57

muenro:
Je to jedno, nabíjej kdykoliv potřebuješ. Ideálně je to přes noc, ráno pak máš k dispozici plnou kapacitu a během dne nevybiješ baterii zbytečně hluboko, jako kdybys omezoval nabíjení třeba na 90%. Reálně dnes bateriím škodí nejvíc, když je hluboce vybiješ a necháš je v takovém stavu dlouho ležet. Jinak přebíjení nehrozí, elektronika to pohlídá. Dnes je doba, kdy nemusíš být otrokem baterie, ale můžeš ji nabíjet kdykoliv potřebuješ. Jinak k těm cyklům, baterie nemá žádné počítadlo cyklů, že by každé připojení nabíječky odečetlo jeden cyklus z životnosti. Ve skutečnosti je to tak, že chemické látky v baterii dokáží za svoji životnost přenést (přijmout a vydat) určité množství elektrického náboje a je v podstatě jedno, jestli k tomu dojde během 500 cyklů nabití do 100% a vybití do 0% nebo 1000 cyklů nabití do 100% a vybití do 50%, případně 5000 cyklů nabití do 100% a vybití na 90% atd. Množství přijaté a vydané energie bude ve všech těch případech přibližně stejné a přibližně stejné bude i opotřebení baterie.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

šulda
Stálý androiďák
Reputace: 1
Typ mobilu / ROM: Mi A2 Lite 4/64GB

Příspěvek od šulda » úte 08. říj 2019 12:39:28

To je právě to Googlení, kdy se najde směsice různých mýtů a člověk který to "přehnaně" řeší, má problém. Používej ten telefon jak Ty potřebuješ, k tomu je to určený, ne naopak ;)

JuaNex
Robot
Reputace: 13
Typ mobilu / ROM: Huawei P30 Pro

Příspěvek od JuaNex » úte 08. říj 2019 14:03:10

@ludekbrno skoro pravda, len okrem degradácie batérie samotnými "cyklami" nabíjania má zásadný vplyv na jej životnosť aj teplota batérie. Čiže čím viac sa hreje pri nabíjaní, ale aj pri vybíjaní (4K video, hry a pod.) , tým rýchlejšie degraduje. A teplota má významnejší vplyv na degradáciu ako samotný počet cyklov.

@mobile

S4: STOCK 4.4.2 + Xposed Framework + NOVA Prime

Autor tohoto vlákna
muenro
Nové Androidě
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Huawei Y5 2018
Mobil 2 / ROM: Huawei P10 lite

Příspěvek od muenro » úte 08. říj 2019 19:56:47

Super ! Jste úžásní ! :potreseni:

Moc vám všem děkuju, že jste si udělali chvilku a pomohli mi :).

Přesně jak píšete mobil by měl sloužit mě a ne naopak a jsem velice rád, že na to mysleli i výrobci :D.
O té teplotě jsem rovněž četl a myslím si, že mi předtím klekla baterka právě kvůli tomu. Nejednou jsem nechal mobil na přímém slunku (omylem) a byl fakt horký :lol:, teď už nevydrží bez nabíjení ani 5 min.. :?

Teď už vím, že teplo je opravdu ničivý element :lol:

Ještě jednou dííky :). Cením rychlé reakce a pomoc s kterou jste mi objasnily celou problematiku od A do Z :).

Díky :potreseni:

Odpovědět

Zpět na „Android OS“