Android OSSpráva paměti úložiště

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
VaclavMacurek
Nové Androidě
Reputace: 0
Typ mobilu / ROM: Lenovo K5
Tablet: Lenovo Yoga Tab 3 8"

Správa paměti úložiště

Příspěvek od VaclavMacurek » stř 01. črc 2020 20:30:22

Již delší dobu sleduji, jak Android (verze v tabletu je 6.0.1) neumí zacházet s pamětí úložiště. A je to opravdu strašné.

Kapacita úložiště (resp. zbývající kapacita úložiště): 900 MB
Velikost aplikace: 100 MB
Velikost aktualizačního souboru: 90 MB

I kdybych připustil, že by potřeboval součet velikosti aplikace a aktualizačního souboru, stejně vychází 700 MB jako rezerva. A přesto hlásil, že mu těch 900 MB nestačí.

Mohl by mi někdo, prosím, vysvětlit, jak je možné takové zacházení s pamětí úložiště? A jak se to dá omezit?

Nějak nevěřím tomu, že by to bylo (takové brutální hospodaření s pamětí úložiště) způsobeno zásahy od Lenova.

Chybami se člověk učí. Ale někteří lidé jsou nepoučitelní.

policak
Droid
Reputace: 67
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S7

Re: Správa paměti úložiště

Příspěvek od policak » stř 01. črc 2020 21:19:16

Už ve Windows 95 byl uživatel upozorňován, že pokud volná kapacita disku klesne pod 10% celkové kapacity, může dojít ke kolapsu systému. Bohužel od té doby šla znalost uživatelů výpočetní techniky strmě dolů a dnes si každý Lojza myslí, že on by operační systém spíchnul o pauze v šatně lépe, než jeho tvůrci.

A teď bez sarkasmu. Plná paměť rovná se plno problémů. Proto tě systém nenechá chovat se jako hlupák. Říká se tomu blbuvzdornost.
Podpis...to jako můj? Nebo čí? Radši to nechám volný.

LivArt
Terminátor
Reputace: 256
Typ mobilu / ROM: Samsung SM-N970F
Mobil 2 / ROM: Mi5 + SGS4 + SGS6
Twitter: https://twitter.com/CZmisak
Tablet: SGTab4

Příspěvek od LivArt » stř 01. črc 2020 21:26:00

Pak je tu ta další věc s fcí TRIM a opotřebováním paměti...
lenovo - Je to ještě mnohem horší, než to vypadá.
Zpomalený nebo sekající se telefon - jak postovat
Nejobsáhlejší Doctor Who CZ & SK Fanweb | Sleduj mě na #twitteru.
Soukromé zprávy mi pište, pokud máte nějaký konkrétní dotaz na mě. Na ostatní dotazy je tu fórum.

Autor tohoto vlákna
VaclavMacurek
Nové Androidě

Příspěvek od VaclavMacurek » stř 01. črc 2020 21:29:50

Smůla. Odpověď, která vůbec nezodpověděla vůbec nic.

Neříkám kdyby rozdíl mezi velikostí instalačního souboru (a popřípadě i aplikace samotné) a dostupnou pamětí úložiště byl minimální, ale když je k dispozici 900 MB a jemu to nestačí pro aktualizaci aplikace, která má 100 MB, tak je to hodně divné.
:arrow:
Funkce TRIM je co? A co s tím má co do činění opotřebení paměti?

policak
Droid
Reputace: 67
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S7

Příspěvek od policak » stř 01. črc 2020 21:33:04

Plus to, že ne celá paměť je určena k instalaci aplikací, zpravidla je výrobcem oddělena část paměti výhradně pro aplikace a zbytek je interní SD pro data typu média apod. Takže jeho volných 900 MB vůbec nemusí být určeno pro aplikace.
Podpis...to jako můj? Nebo čí? Radši to nechám volný.

ludekbrno
Terminátor
Reputace: 204
Typ mobilu / ROM: Xiaomi Redmi Note 4X global

Příspěvek od ludekbrno » čtv 02. črc 2020 12:16:19

VaclavMacurek:
Každé android zařízení má nastaven limit minimální volné paměti (bývá to tuším nějakých 10% celkové velikosti úložiště). Takže třeba pokud máš celkovou velikost úložiště 16GB, tak ten limit může být kolem 1,6GB a pokud zbývající místo klesne na něj, android ti nedovolí nainstalovat žádnou další aplikaci, i kdyby měla třeba jen 2MB. Důvod toho limitu je jednoduchý, to úložiště je sdílené a kromě instalace aplikací si do něj všechny aplikace ukládají svoji cache + data a taky do něj jdou aktualizace systémových aplikací. Bez té rezervy by systém nemohl řádně fungovat a není to samozřejmě jen záležitost Androidu, ale platí pro všechny OS, že nemůžeš spotřebovat úložiště až do nuly.
LG L 9II se stock ROM 4.1.2 + root. Vzhledem k parádní vyladěnosti stock ROM nebudu s velkou provděpodobností uvažovat o jakékoliv custom ROM.

xanthor
Kyborg
Reputace: 84
Typ mobilu / ROM: Samsung Galaxy S7 [SM-G930F]
Mobil 2 / ROM: Xiaomi Redmi Note 3 Pro 2/16 [kate]
Tablet: Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 [SM-T580]
Tablet 2 / ROM: Alcatel OneTouch Pixi 3 (10)
Rom: S7: stock, kate: NOS

Příspěvek od xanthor » čtv 02. črc 2020 13:44:55

Já mám Samsung tablet s Androidem 8 s datovým oddílem o velikosti 10.6 GB a i když jsem měl jen kolem 1 GB volného místa (možná i trochu pod), tak všechno fungovalo a systém si na nic nestěžoval. Překvapivě mi těch 16 GB pořád stačí...

Autor tohoto vlákna
VaclavMacurek
Nové Androidě

Příspěvek od VaclavMacurek » čtv 02. črc 2020 13:49:01

ludekbrno píše:
čtv 02. črc 2020 12:16:19
Každé android zařízení má nastaven limit minimální volné paměti (bývá to tuším nějakých 10% celkové velikosti úložiště). Takže třeba pokud máš celkovou velikost úložiště 16GB, tak ten limit může být kolem 1,6GB a pokud zbývající místo klesne na něj, android ti nedovolí nainstalovat žádnou další aplikaci, i kdyby měla třeba jen 2MB.
Díky.

Konečně rozumná odpověď. Normálně, když si chci stáhnout nějaké menší video, tak mi hlásí nedostatek místa ve chvíli, kdy klesne na nějakých 300 až 250 MB. Proto mě překvapilo, že chce pro aktualizaci aplikace o velikosti cca 100 MB (téměř) desetinásobek místa v úložišti.
Důvod toho limitu je jednoduchý, to úložiště je sdílené a kromě instalace aplikací si do něj všechny aplikace ukládají svoji cache + data a taky do něj jdou aktualizace systémových aplikací.
... a zatímco pro aktualizaci aplikace chce i téměř desetinásobek místa v úložišti, pro cache a data jako kdyby ten limit ignoroval. A pak rovnou ohlásí, že má málo místa v úložišti (viz výše).
Bez té rezervy by systém nemohl řádně fungovat a není to samozřejmě jen záležitost Androidu, ale platí pro všechny OS, že nemůžeš spotřebovat úložiště až do nuly.
Ve woknech jen nahradí původní soubory a přidá nové. Nevím, jak je to v iOS.

V Linuxu (který je základem pro Android) prý dochází k tomu, že de facto odinstaluje původní verzi a nainstaluje novou. Předpokládám, že v Androidu to asi funguje také tak.

Navíc, ta aktualizace je záležitostí několika málo minut. A nezbyde po ní nic kromě aktualizované aplikace - tedy, doufám (zatím jsem si nevšiml ničeho, co by svědčilo o opaku). Zatímco v woknech v úložišti (na disku) běžně zůstává ten aktualizační (většinou samospouštěcí) soubor, dokud není manuálně smazán.

Odpovědět

Zpět na „Android OS“